Προς το περιεχόμενο

Nikon z5 αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Μα αναφέρεις ενα ονομα μοντέλου που αν ηταν να παρουσιαστεί, κάτι θα είχε πάρει το μάτι μας.

 

     Εντάξει ....... ήταν δοκιμή αντανακλαστικών 👍 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, highpriest είπε

Καλή είναι.

Αν ειχε και ποικιλία φακών σε καλές τιμές θα ήταν καλυτερη

Νομίζω ότι είναι καθολικό θέμα οι τιμές των mirrorless φακών, όχι θέμα της Νικον.
Πέρα από sony, δεν υπάρχει εταιρία που προσφέρει πολλές επιλογές και καλές τιμές.

Ίσως σε 5ετια αλλάξει;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, highpriest είπε

Καλή είναι.

Αν ειχε και ποικιλία φακών σε καλές τιμές θα ήταν καλυτερη

 

4 λεπτά πριν, LongTom είπε

Νομίζω ότι είναι καθολικό θέμα οι τιμές των mirrorless φακών, όχι θέμα της Νικον.
Πέρα από sony, δεν υπάρχει εταιρία που προσφέρει πολλές επιλογές και καλές τιμές.

Ίσως σε 5ετια αλλάξει;
 

   Αν υπήρχαν διαθέσιμα 4 με 5 χιλιάρικα μόνο για φακούς ........ άρα ....... το καλό είναι γνωστό σε όλους , όπερ και σημαίνει πως δεν είναι τα μυαλά που είμαστε φτωχοί ....... εδώ βέβαια πρέπει να ομολογήσω την ωφέλεια του post processing ....... το οποίο έρχεται να καλύψει κάποια πράγματα .

13 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

   Αν υπήρχαν διαθέσιμα 4 με 5 χιλιάρικα μόνο για φακούς ........ άρα ....... το καλό είναι γνωστό σε όλους , όπερ και σημαίνει πως δεν είναι τα μυαλά που είμαστε φτωχοί ....... εδώ βέβαια πρέπει να ομολογήσω την ωφέλεια του post processing ....... το οποίο έρχεται να καλύψει κάποια πράγματα .

     Και φυσικά στο τέλος της ημέρας να λέμε κάποια πράγματα όπως ........ όχι αν αξίζει ( σίγουρα αξίζει ) ....... αλλά τι χρειαζόμαστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

 

   Αν υπήρχαν διαθέσιμα 4 με 5 χιλιάρικα μόνο για φακούς ........ άρα ....... το καλό είναι γνωστό σε όλους , όπερ και σημαίνει πως δεν είναι τα μυαλά που είμαστε φτωχοί ....... εδώ βέβαια πρέπει να ομολογήσω την ωφέλεια του post processing ....... το οποίο έρχεται να καλύψει κάποια πράγματα .

     Και φυσικά στο τέλος της ημέρας να λέμε κάποια πράγματα όπως ........ όχι αν αξίζει ( σίγουρα αξίζει ) ....... αλλά τι χρειαζόμαστε .

Δεν ξέρω τι θέλει να πει ο ποιητής, αλλά εάν είσαι χαρούμενος με αυτά που έχεις, αυτό έχει αξία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LongTom είπε

Δεν ξέρω τι θέλει να πει ο ποιητής, αλλά εάν είσαι χαρούμενος με αυτά που έχεις, αυτό έχει αξία.

 

    Ο ποιητής θέλει να πει πως πρέπει να στραφούμε σε άλλη μορφή ερωτημάτων . Πλέον όλα τα φωτογραφικά συστήματα έχουν δεδομένη αξία , οπότε αυτή η μορφή αναζήτησης δεν έχει ουσία . 

   Το ζήτημα έχει να κάνει με το τι χρειάζεται ο καθένας πραγματικά σε τεχνικό αλλά και οικονομικό επίπεδο . 

  Αν λοιπόν το m4/3 ( ένα τυχαίο παράδειγμα ) είναι ικανό να καλύψει τις ανάγκες του μέσου ερασιτέχνη ( τεχνικά και οικονομικά ) τότε το μότο " Όλοι σε ....... τάδε θα καταλήξετε " έχει την σημασία του . 

  Πλέον πρέπει να συμπεριλάβουμε σοβαρά τον οικονομικό παράγοντα στα θέλω μας , τα πρέπει μας κλπ ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα οι καλές επιλογές είναι κυρίως απο την ίδια την Nikon, και αν θες συγκεκριμένο εστιακό μήκος, θα το πληρώσεις καλά. 
Το πρόβλημα είναι πως (για την ώρα επαναλαμβάνω) δεν υπάρχουν φτηνές επιλογές.
Θες έναν μάκρο μεταξύ 90mm και 120mm με autofocus πχ; Μόνο η επιλογή της Νικον, πάνω απο χιλιάρικο.
Εκεί είναι η δυσκολία σήμερα

Αλλά κατα τ' άλλα η Ζ5 είναι εξαιρετική στην ποιότητα εικόνας που δίνει, έχει πολύ καλό Dynamic range  για την κατηγορία τιμής της, ενώ ο 24-70mm f/4 που την συνοδεύει θα έλεγα πως είναι αποκάλυψη για το σύνολο που ζητάνε για το κιτ. Αυτός δεν είναι κιτ φακός, άσχετα αν τον δίνουν έτσι.

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

    Ο ποιητής θέλει να πει πως πρέπει να στραφούμε σε άλλη μορφή ερωτημάτων . Πλέον όλα τα φωτογραφικά συστήματα έχουν δεδομένη αξία , οπότε αυτή η μορφή αναζήτησης δεν έχει ουσία . 

   Το ζήτημα έχει να κάνει με το τι χρειάζεται ο καθένας πραγματικά σε τεχνικό αλλά και οικονομικό επίπεδο . 

  Αν λοιπόν το m4/3 ( ένα τυχαίο παράδειγμα ) είναι ικανό να καλύψει τις ανάγκες του μέσου ερασιτέχνη ( τεχνικά και οικονομικά ) τότε το μότο " Όλοι σε ....... τάδε θα καταλήξετε " έχει την σημασία του . 

  Πλέον πρέπει να συμπεριλάβουμε σοβαρά τον οικονομικό παράγοντα στα θέλω μας , τα πρέπει μας κλπ ..... 

Δεν συμφωνούμε τότε.
Είναι 100% προσωπικό θέμα.
Εάν έχω και θέλω να σκάσω 30χιλιάρικα σε Leica S3 με μισή ντουζίνα φακούς για να βγάζω την γάτα μου και τα παιδιά μου μια φορά το χρόνο, τότε δεν βλέπω πως το "χρειάζεται πραγματικά" έχει νόημα.
Για τους περισσότερους μη-επαγγελματίες/χομπίστες, οτιδήποτε πέρα του κινητού που έχεις στην τσέπη, είναι υπερβολή και πεταμένα λεφτά, εάν το δούμε από καθαρά οικονομική οπτική .
Δεν υπάρχει μπούσουλας εδώ, μόνο προτάσεις βάση την πραγματικότητα και τα θέλω του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν τυχόν δεν το έχετε δει όσοι ενδιαφέρεστε έχει το Plaisio Nikon Mirrorless Z5 24-70mm 1299€ που την έχουν όλα τα καταστήματα ΑΛΛΑ όσοι είστε κάτοχοι eurbank έχει επιστροφή 259,8 που μπορείτε να ξοδέψετε σε συνεργαζόμενα καταστήματα της eurobank.
Πιστεύω στα 1040€ που βγαίνει οτι καρά αξίζει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Αν τυχόν δεν το έχετε δει όσοι ενδιαφέρεστε έχει το Plaisio Nikon Mirrorless Z5 24-70mm 1299€ που την έχουν όλα τα καταστήματα ΑΛΛΑ όσοι είστε κάτοχοι eurbank έχει επιστροφή 259,8 που μπορείτε να ξοδέψετε σε συνεργαζόμενα καταστήματα της eurobank.
Πιστεύω στα 1040€ που βγαίνει οτι καρά αξίζει!

Super.

Και τον 50αρη 1.8 Ζ που με τους πόντους βγαίνει 529.

Και το Κιτ με τον 24-50mm που βγαίνει με τους πόντους στα 920.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pifilos είπε

Too Much No GIF by Rosanna Pansino

Αν είναι να πάει κάποιος σε Νικον FF, τώρα είναι η στιγμή. 

Επίσης ο 24-70mm f/4 είναι ένας φανταστικός φακός. Κάθε μέρα που τον χρησιμοποιώ τον εκτιμώ όλο και περισσότερο. Sharp απο το f/4 απο άκρη σε άκρη, σε όλο το φάσμα.
Δεν είναι κιτ φακός, είναι σειρά s-line 
Οποιος δεν κυνηγάει μποκε κρέμα και separation τσιγαρόχαρτο με αυτόν τον φακό είναι υπερκαλυμμένος σε καθημερινές εστιακές αποστάσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Αν είναι να πάει κάποιος σε Νικον FF, τώρα είναι η στιγμή. 

Επίσης ο 24-70mm f/4 είναι ένας φανταστικός φακός. Κάθε μέρα που τον χρησιμοποιώ τον εκτιμώ όλο και περισσότερο. Sharp απο το f/4 απο άκρη σε άκρη, σε όλο το φάσμα.
Δεν είναι κιτ φακός, είναι σειρά s-line 
Οποιος δεν κυνηγάει μποκε κρέμα και separation τσιγαρόχαρτο με αυτόν τον φακό είναι υπερκαλυμμένος σε καθημερινές εστιακές αποστάσεις.

Ναι, για all around χρηση, ειναι επος.

Μικρος και ελαφρυς, ωστε να ταιριαζει με την Ζ5.

Ειναι ο,τι πρεπει αν θες μια μηχανη και ενα φακο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...