Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 minutes ago, tuboflo said:

Αυτό δε σημαίνει ότι τα χρήματά σου υποαποδίδουν για το ρίσκο που παίρνεις;

Πάντως και η freedom κάτι αντίστοιχο κάνει με τα d account αν ισχύουν αυτά που διαβάζω. Χρησιμοποιεί αυτά τα χρήματα για να ανεβάσει την αξία της μετοχής της μητρικής εταιρείας.

Γενικά θεωρώ ότι προϊόντα σαν το d account βρωμάνε. Αν κάποιος θέλει να επενδύσει ας αγοράσει μετοχές. Δε γίνεται να κάθεται το χρήμα και να αυξάνεται.

 

Κάτι άλλο πέρα από τη hindenburg υπάρχει;

Έχει αλλά σχεδόν όλα είτε κινουνται γύρω από υποψίες ή αφορούν αρθρά που λένε πως πρέπει να ελεγχθεί ή στηρίζονται στο προηγούμενο αρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 268
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 09/05/2024 at 11:02, zchrisz said:

 Καλημέρα!

Επειδή είμαι κι εγώ σχετικά καινούργιος στην Freedom24 ήθελα να ρωτήσω το εξής: ενώ το ποσό που έχω σε μετοχές είναι περίπου 2000€ σε κάποιο σημείο μου γράφει Ανοιχτές θέσεις 4000€ , αυτό τι είναι;

Εκτός από τα 2000€ δεν υπάρχουν χρήματα σε άλλους λογαριασμούς τις Freedom24...

Κάπου στο μενού με τις ρυθμίσεις, μπορείς να δεις τα έξοδά σου. Εκεί θα φανεί αν υπάρχει κάποια καθημερινή χρέωση.
Την είχα πατήσει και εγώ έτσι (ευτυχώς το πήρα πρέφα γρήγορα και ταυτόχρονα ανέβηκαν οι μετοχές που είχα). Είχα 50€, αγόρασα ~10 μετοχές ford (συνολική αξία κάπου στα 100€) και όταν το πήρα χαμπάρι ήδη είχαν περάσει καμιά δεκαριά μέρες με ~ -1€/μέρα. Ευτυχώς πήραν τα πάνω τους εκείνες τις μέρες και δεν βγήκα χαμένος.
Δεν θυμάμαι πως στα κομμάτι το ονόμαζε η F24 το να μπορείς να αγοράζεις μετοχές χωρίς χρήματα με αυτόν τον τρόπο χρέωσης.
Γενικά, από ότι έχω καταλάβει, σε αντίθεση με άλλους brokers, στην F24 είναι πολύ πιο εύκολο να μπλεχτείς με επενδυτικά μονοπάτια που δεν είναι ασφαλή για τον απλό κόσμο (κάτι Options, futures, CDFs και δεν ξέρω εγώ τι άλλο καταραμένο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω υπαρχει μια απαντηση στο γιατι η Φ24 μπορει και δινει αυτα τα επιτοκια. Το ξερω οτι ο συγκεκριμενος μπορει να μην αρεσει σε ολους, αλλα ειναι μια απαντηση.
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, sprkrt said:

Εδω υπαρχει μια απαντηση στο γιατι η Φ24 μπορει και δινει αυτα τα επιτοκια. Το ξερω οτι ο συγκεκριμενος μπορει να μην αρεσει σε ολους, αλλα ειναι μια απαντηση.
 

 

 

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον τρόπο που κάνουν. Δεν είναι κάτι που δεν γίνεται και κάνουν κάτι "μαγικό". 

Το πρόβλημα ειναι ότι δεν δίνουν λεπτομέρειες για το πώς το κανουν (ώστε να μπορούν να υπολογίσουν λεπτομέρειες τρίτοι) και το διαφημίζουν σαν risk free, που προφανώς δεν είναι.

Υπάρχει κάποιος λόγος που καμιά άλλη επενδυτική / χρηματιστηριακή / χρηματοοικονομικό ίδρυμα δεν κανει το ίδιο. Αν η vanguard των 7.7 τρις νιώθει ότι δεν αξίζει να το κανει, κάτι θα ξέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ στο tradingview δείχνει κάθε μέρα ότι θα παρουσιάσει η f24 τα earnings της. και φυσικά τπτ δεν παρουσιάζει και πάει για την επόμενη μέρα. τα earnings τελειώνουν και δε βλέπω να παρουσιάζει αν δεν την τρίξουν τα δόντια πάλι (έχει ξαναγίνει και την απείλησαν με διαγραφή)

ο auditor που είχε έκλεισε (τον έκλεισε η αμερικανική κυβέρνηση λόγω ατασθαλιών με τον trump)

 

ωραία χρηματιστηριακή για επενδύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγιναν πραγματα σε 1 χρονο. 😃

Εγω και φιλοι μου εχουμε μεταφερει καποια λεφτα εκει και πηραμε ενα αξιοπρεπεστατο επιτοκιο σε σχεση με το να αφησουμε τα λεφτα μας στις Ελληνικες τραπεζες να χανουν την αξια τους, οταν δινουν επιτοκιο 0,01% με πληθωρισμο 4-8%.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπολογίσεις και την προμήθεια ανάληψης, πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο το ποσό που θα τοκιστεί για να αξίζει τον κόπο.

Αλλιώς τα βάζεις revolut, trade republic κλπ που δεν έχουν καθόλου προμήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι αρκετα μεγαλο αλλα ναι οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα. Αλλωστε δεν σκεφτομαι να τα κανω αναληψη για οσο καιρο δεν τα χρειαζομαι. Φυσικα ναι υπαρχουν και οι επιλογες που αναφερεις, οτι βολευει τον καθενα!

Δεν περιμενω να γινω πλουσιος με αυτο, απλα δεν θελω τα (δυστυχως λιγα) λεφτα που εχω δουλεψει να καθονται σε μια τραπεζα και να χανουν αξια.

 

Επεξ/σία από sprkrt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, sprkrt said:

Οχι αρκετα μεγαλο αλλα ναι οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα. Αλλωστε δεν σκεφτομαι να τα κανω αναληψη για οσο καιρο δεν τα χρειαζομαι. Φυσικα ναι υπαρχουν και οι επιλογες που αναφερεις, οτι βολευει τον καθενα!

Δεν περιμενω να γινω πλουσιος με αυτο, απλα δεν θελω τα (δυστυχως λιγα) λεφτα που εχω δουλεψει να καθονται σε μια τραπεζα και να χανουν αξια.

 

Βάλε τα στην revolut καλύτερα. Δες πότε θα είναι είναι και καλό το συνάλλαγμα και ρίχτα σε $ λογαριασμό (δίνει λίγο μεγαλύτερο επιτόκιο). Τουλάχιστον εκεί αναφέρει ότι επενδύονται σε χαμηλού ρίσκου.

Αυτά αν μιλάς για 500-5000€ (± πάντα). Αν είναι να μιλάς για μεγαλύτερα ποσά, εφόσον δεν επίκειται κάποια χρήση τους, επένδυσέ τα σε κανονικά οχήματα (και όχι στην F24). Πχ στην Κύπρο (δεν αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες για αν μην θεωρηθεί διαφήμιση), εκδόθηκε 3ετές αμοιβαίο με 3,5% (ελάχιστο ποσό 20Κ).

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω και την Ρεβολουτ, απλα με βολευει η Φ24 αυτη τη στιγμη, γιατι τα επιτοκια ειναι λιγο καλυτερα και θελω να τροφοδοτω καποιες μικρες επενδυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sprkrt είπε

Αλλωστε δεν σκεφτομαι να τα κανω αναληψη για οσο καιρο δεν τα χρειαζομαι.

Όποτε και να κάνεις, το 7ευρο (αν θυμάμαι σωστά) δεν θα το γλιτώσεις. Εφόσον το ξέρεις και το έχεις στους υπολογισμούς σου, όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

προσωπικά σκέφτομαι ως εξής: στη χώρα μας υπάρχουν περίπου 30χιλιάδες τραπεζικοί υπάλληλοι και εκατοντάδες χιλιάδες συνταξιούχοι τραπεζικοί.Οι άνθρωποι αυτοί πιστοί στρατιώτες του τραπεζικού συστήματος είναι διάσπαρτοι προασπιστές αυτού που τους τάισε και τους ταίζει.Θα αφήσουν σε χλωρό κλαρί κάτι διαφορετικό?

Προσωπικά και μετά από χρόνιο γδάρσιμο απο τις συστημικές τράπεζες μας και σε νούμερα και σε συμπεριφορες.Πχ το φυσικό κατάστημα άδειο και το σύστημα λέει "κανόνισε ραντεβου για οτιδήποτε" κλπ κλπ.Τόλμησα και έβαλα 5χιλ ευρω στην F24.Τα έκλεισα σε προθεσμιακό ,πήρα μια μετοχή δώρο της τάξης των 130 ευρώ περίπου πήρα τους τόκους που υποσχέθηκαν και δεν θα είμαι ευχαριστημένος? Δεν θα προβληματιστώ  αρνητικά για τις συστημικές ? απλη λογική.

Υγ. επαναλαμβάνω ότι όσοι φάγανε και τρώνε ψωμάκι οι ίδιοι ή κάποιοι συγγενείς του απο εθνικη αλφα πειραιώς eurobank κλπ....καταλαβαίνουμε όλοι πως σκέφτονται !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αντίστοιχες έχουν διαθέσιμους 4-5 έλληνες ντίλερ να μιλάμε-συζητάμε -προτείνουμε επεξηγούμε και σταθερό τηλέφωνο εξυπηρέτησης στα ελληνικά?

επιχειρηματίες είναι όλοι αλλά η f24 έχει στις τάξεις μια κοπέλα ένα απ τα πιο "φωτεινά" μυαλά της ελλάδος να σου προτείνει  πραγματάκια....επώνυμα και δημοσίως.Για μένα αυτό σημαίνει έχουν πρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...