Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Αντώνης Τ. said:

Επειδη μας την εκανε η degiro με τα γνωστα ETFs σκεφτηκα και την Freedom24. Πολύ Καζακστάν όμως στο ΔΣ και το πολύ σπρώξιμο με προβληματίζει λίγο. Οπότε την απέρριψα. Η άλλη επιλογή η ΙΒ δε με πολυτρελαίνει λόγω Ορμπαν στην Ουγγαρία, ο τύπος φαίνεται απρόβλεπτος. Οπότε θα περιμένω κανα 6 μηνο ακόμη και βλέπουμε.

30/συναλλαγή στη Eurobank ?? Δηλαδή αγοράζεις χ τμχ από 5 μετοχές του ΧΑ κάνοντας DCA κάθε μήνα και θες 150 ευρώ fees? Και πρέπει να προτιμήσω το αμοιβαίο της Eurobank ως πιο σίγουρο από της Vanguard?

Απλό παράδειγμα 12μηνου. 1800 στη eurobank, 5x1.5.x12=90 στη degiro. Με τα 1710 αγοράζεις καπου 100 κομματια ΟΠΑΠ και του χρόνου βαζεις στην τσεπη κανα 150 αρι απο το μερισμα.

Προφανώς ό,τι θέλει κανείς με τα χρήματά του. Καλά κέρδη σε όλους.

Στο ΧΑ η προμήθεια είναι 10€, στα ξένα Χρηματιστήρια είναι 30€.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 minutes ago, leonidas_fs said:

Στο ΧΑ η προμήθεια είναι 10€, στα ξένα Χρηματιστήρια είναι 30€.  

Ωραίος, εκανα και εντιτ το ποστ.

Μολαταυτα δαγκωνουν κ πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η F24 πρέπει να είναι η Ryanair των χρηματιστηριακών fintechs.

Σου τα δίνει πολύ φθηνά, αλλά αν δεν γνωρίζεις*, μπορείς να την πατήσεις και να πληρώσεις. Προσωπικά, κάποια στιγμή όταν πρωτομπήκα, πάτησα να αγοράσω κάτι μετοχές χωρίς να έχω το συνολικό ποσό, με άφησε, δεν πολυέδωσα σημασία γιατί είναι πολύ μικρά τα γράμματα και το gui -ελαφρώς- δύσχρηστο. Μπαίνω κάποια στιγμή μετά από μερικές μέρες και βλέπω ότι με χρεώνει ~0,5-1% προμήθεια αγοράς χωρίς κεφάλαιο. Για την ιστορία, ευτυχώς πουλήθηκαν με κέρδος και καλύφθηκαν όλα. Και διπλασίασα και το αρχικό μου κεφάλαιο!! (50€ -> 100€ 😜)

Αυτό το "αν δεν γνωρίζεις" πληρώνεις στις τράπεζες. Υπάρχει κάποιος άνθρωπος να στα εξηγήσει και να σε ενημερώσει (συνήθως, αν δεν βαριέται, αλλά υπάρχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον θεωρεί τον εαυτό του σχετικά σοβαρό επενδυτή και δεν θέλει να κλαιει τα λεφτά του θα προτεινα να δει 

1) Interactive brokers

2) Saxo Bank (αν πληρεί τις προυποθέσεις)

Πολύ πιο σοβαρές από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί τριγύρω και υποσχεται λαγούς με πετραχήλια.  Δεν ειναι ομως plug and play. Θέλουν "διάβασμα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Interactive Brokers έχετε βρεί Vanguard SnP500 EUCTS σε ευρώ?

Γενικά απο τότε που εκανε τις μαλακίες της η Degiro τι εναλλακτική έχουμε απο ελλάδα πέρα απο την freedom24 που ξεκάθαρα δεν με τρελαίνει αλλά δε βλέπω εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμένα το ερώτημα είναι ότι έστω πως εμπιστεύομαι τις εγγυήσεις έως 20κ.


Έστω παίρνω με 4κ μετοχές S&P 500 και φτάνουν 21κ.
Εκεί τι κάνεις τραβάς 2κ για να είσαι σε περιθώριο ασφαλείας?
Άρα πας για μέγιστο όφελος 14-16κ.

Γιατί να μη βάλεις σε μια προθεσμιακή για 2,4% εγγυημένο και έως 100κ, όπου πάλι σε 15-20 έτη θα βγάλεις τα 14κ ή και παραπάνω με απόλυτη ασφάλεια?
(ξεκινώντας με 4κ, βάζοντας 2400/έτος δλδ 200ε/μηνα σε 20 έτη έχεις όφελος 13κ με το κεφάλι ήσυχο)

Νομίζω ότι το περιθώριο 20κ περιορίζει αρκετά και δεν σε αφήνει να παίξεις με ασφάλεια. Ναι αντίστοιχα σε S&P 500 στα 20 έτη θα γινόταν 55κ το όφελος "θεωρητικά" , αλλά πώς το αφήνεις αφού μέχρι τα 20κ σε καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, giannis1_ είπε

Βασικά εμένα το ερώτημα είναι ότι έστω πως εμπιστεύομαι τις εγγυήσεις έως 20κ.


Έστω παίρνω με 4κ μετοχές S&P 500 και φτάνουν 21κ.
Εκεί τι κάνεις τραβάς 2κ για να είσαι σε περιθώριο ασφαλείας?
Άρα πας για μέγιστο όφελος 14-16κ.

Γιατί να μη βάλεις σε μια προθεσμιακή για 2,4% εγγυημένο και έως 100κ, όπου πάλι σε 15-20 έτη θα βγάλεις τα 14κ ή και παραπάνω με απόλυτη ασφάλεια?
(ξεκινώντας με 4κ, βάζοντας 2400/έτος δλδ 200ε/μηνα σε 20 έτη έχεις όφελος 13κ με το κεφάλι ήσυχο)

Νομίζω ότι το περιθώριο 20κ περιορίζει αρκετά και δεν σε αφήνει να παίξεις με ασφάλεια. Ναι αντίστοιχα σε S&P 500 στα 20 έτη θα γινόταν 55κ το όφελος "θεωρητικά" , αλλά πώς το αφήνεις αφού μέχρι τα 20κ σε καλύπτει.

Οι μετοχές και τα etf βγαίνουν στο δικό σου όνομα. Ακόμα και να κλείσει κάποια εταιρία με ένα ποσό μπορείς να τα μεταφέρεις σε άλλον broker.

Τα 20000 είναι για καταθέσεις χρημάτων 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για αγορά μετοχών και ETFs, την χρησιμοποιούμε άφοβα;

Προσωπικά είμαι στην revolut, όπου δεν ξέρω πόσο πιο ασφαλής είναι 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, csontheline είπε

Προσωπικά είμαι στην revolut, όπου δεν ξέρω πόσο πιο ασφαλής είναι 😕

Δε νομίζω πως υπάρχει φόβος, έχω κι εγώ κάποιες εκεί αλλά είμαι σε φάση αποχώρησης.(μπήκα 2020)

Τώρα αν γίνει κανένα κραχ τύπου 1929 και 2008, ουδείς γνωρίζει τις ακριβείς επιπτώσεις και ουδείς είναι ασφαλής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nikopoup said:

Οι μετοχές και τα etf βγαίνουν στο δικό σου όνομα. Ακόμα και να κλείσει κάποια εταιρία με ένα ποσό μπορείς να τα μεταφέρεις σε άλλον broker.

σε απλα ελληνικα σε 2 γραμμες μπορεις να γραψεις το πλαισιο του ΠΩΣ γίνεται στη πράξη?

μου μοιαζει τεράστιος μπελας όπως περιγράφετε , αυτοματοποιημένα δεν έχω δει σε καποια πλατφόρμα να εχει αυτήν την αίτηση (Tif) px.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.calculator.net/investment-calculator.html

https://www.atticabank.gr/el/individuals/deposits/time-accounts#aples-prothesmiakes-katatheseis
2.4% με φορολόγηση αυτόματη χωρίς λογιστή και εγγύηση 100κ, μου φαίνεται καλύτερο από το D-account (που διαφημίζουν) με 2.5% και ψάξε τι κωδικό θέλει για να τα δηλώσεις και κάνε πράξεις αφαίρεσης φόρου κλπ για ένα έξτρα 0.1%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sndev είπε

σε απλα ελληνικα σε 2 γραμμες μπορεις να γραψεις το πλαισιο του ΠΩΣ γίνεται στη πράξη?

μου μοιαζει τεράστιος μπελας όπως περιγράφετε , αυτοματοποιημένα δεν έχω δει σε καποια πλατφόρμα να εχει αυτήν την αίτηση (Tif) px.

 

 

 

https://brokerchooser.com/broker-reviews/interactive-brokers-review/portfolio-transfer

Δεν έχω χρόνο να μεταφράσω το άρθρο άλλα λέει την διαδικασία πως να μεταφέρεις το portfolio σου στην ΙΒ.

Σε δυο γραμμές δεν γίνεται να εξηγηθεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Errik said:

Σε Interactive Brokers έχετε βρεί Vanguard SnP500 EUCTS σε ευρώ?

Γενικά απο τότε που εκανε τις μαλακίες της η Degiro τι εναλλακτική έχουμε απο ελλάδα πέρα απο την freedom24 που ξεκάθαρα δεν με τρελαίνει αλλά δε βλέπω εναλλακτική.

Η  VUAA υπάρχει κανονικά στην ΙΒ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...