Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, csontheline είπε

Τι μαλακία είναι αυτή που πρέπει να απαντήσεις 150.500 χιλιάδες ερωτήσεις για μία ρημαδιασμένη ανάληψη; Τι τους κόφτει αν ο σκύλος μου έχεσε πρασινωπά χτες ή αν κατούρησε κάτω από 5 φορές;

Αφού μπορείτε ακόμη να κάνετε ανάληψη κι ευχαριστώ να λέτε!😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, kostikasre said:

Αφού μπορείτε ακόμη να κάνετε ανάληψη κι ευχαριστώ να λέτε!😅

Καλά, το ότι έδωσα εντολή, δεν σημαίνει ότι θα ολοκληρωθεί κιόλας.

Πάντως, έβαλα 50€, βγάζω 90€ (-7€ κόστος), δεν το λες και κακή επένδυση. Οψόμεθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, csontheline said:

Καλά, το ότι έδωσα εντολή, δεν σημαίνει ότι θα ολοκληρωθεί κιόλας.

Πάντως, έβαλα 50€, βγάζω 90€ (-7€ κόστος), δεν το λες και κακή επένδυση. Οψόμεθα...

Σε τι διάστημα αν επιτρέπεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Captain_P said:

Σε τι διάστημα αν επιτρέπεται;

Σε σύντομο. ΑΛΛΑ, περίπου 15€ ήταν από την δωρεάν μετοχή και άλλα 40 (έχασα κάποια) από μία αγορά μετοχών χωρίς να έχω όλα τα χρήματα, τις οποίες πούλησα και έβγαλα κέρδος. Έκτοτε, απλά κάθεται το ποσό εκεί μήηηηηπως και έκανα κάτι. Αλλά, ορθώς, το βγάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, csontheline είπε

Πάντως, έβαλα 50€, βγάζω 90€ (-7€ κόστος), δεν το λες και κακή επένδυση.

Εννοείται...κι απ' το Χ.Α. το 1999 όσοι τραβήχτηκαν εγκαίρως κονόμησαν...όσοι άκουγαν Σημίτηδες, Γιάννους, Θέμους κ.λπ. πήγαν άκλαφτοι!😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για επένδυση σε μεμονωμένα stocks ποια πλατφόρμα προτείνεει; Έχω λογαριασμό στη Degiro και μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένη πλατφόρμα από freedom

Επεξ/σία από JimxxZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2023 at 15:10, kostikasre said:

Αυτό για σένα (και όσους σαν εσένα μένουν στα «ψιλά γράμματα» κάθε φορά που τους πλασάρουν ένα προϊόν ή/και υπηρεσία):

Apps_to_General_Rules_18_Public_Offer_Agreement.pdf (freedomfinance.eu)

Επίσης να προσθέσω και το άλλο: αν είσαι ένας «τύπος στο διαδίκτυο» με ωραία επαγγελματική παρουσίαση, ωραίο χαμόγελο, ωραία λογάκια κ.λπ. κι ακόμη περισσότερο αν έχεις και πανεπιστημιακή έδρα και κάνεις και φιλανθρωπίες για το θεαθήναι (π.χ. Μαρινάκης) γίνεσαι αυτομάτως «guru» κι ό,τι παπάτζα κι αν βγει απ' το στόμα σου ο άλλος θα τη δεχτεί χωρίς περαιτέρω σκέψεις και θ' ακολουθήσει τη συμβουλή/παραίνεσή σου...αν είσαι όμως ένας ανώνυμος τύπος σε κάποιο forum που γράφει τον οποιονδήποτε αντίλογο (ανεξάρτητα από το αν ο αντίλογος είναι 100% τεκμηριωμένος) τότε αρχίζουν τα «και ποιος είναι αυτός», «με ποια αρμοδιότητα τα γράφει αυτά», «ένας τύπος που βγάζει χολή για τη Freedom είναι, σιγά μην ασχοληθούμε μ' αυτά που γράφει» κ.λπ. κ.λπ.

Ειλικρινά, βλέποντας όλα αυτά εύχομαι ο Turlov κι η παρέα του να κλείσουν το μαγαζί σύντομα 

Μη το βλέπεις έτσι, εσύ λες αυτό που πιστεύεις και όποιος καταλάβει. Κάνε το καλό και ρίχτο στο γιαλό..

Για την τρίτη παράγραφο ελπίζω να μη γίνει έτσι κ χάσει ο κόσμος τα χρήματά του.

Εκτός αυτής πάντως, οκ είσαι αρνητικός απέναντι στους online brokers. Δε μας είπες όμως τι θα έβλεπες ως επένδυση με λιγότερο ρίσκο. Το ΧΑΑ? Προθεσμιακές? Ασφαλιστικά προϊόντα? (Αν θέλεις απαντάς βέβαια, κουβέντα να γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

α)Μη το βλέπεις έτσι, εσύ λες αυτό που πιστεύεις και όποιος καταλάβει. Κάνε το καλό και ρίχτο στο γιαλό..

Για την τρίτη παράγραφο ελπίζω να μη γίνει έτσι κ χάσει ο κόσμος τα χρήματά του.

β)Εκτός αυτής πάντως, οκ είσαι αρνητικός απέναντι στους online brokers. Δε μας είπες όμως τι θα έβλεπες ως επένδυση με λιγότερο ρίσκο. Το ΧΑΑ? Προθεσμιακές? Ασφαλιστικά προϊόντα? (Αν θέλεις απαντάς βέβαια, κουβέντα να γίνεται)

α)Αυτό δεν κάνω εδώ μέσα;

Από εκεί και πέρα τι, να λυπηθώ κάποιους αχάμπαρους μ@λάκες που έχουν ακόμη και δεκάδες χιλιάδες ευρώ παρκαρισμένα σε μια εταιρεία του κώλου που θα τους τα φάει μέσα σε μια νύχτα;

Ας τους τα φάει (κι ας πάνε μετά στα ινδάλματά τους τον Μαρινάκη, τον Τσουτσούνη κ.λπ. να τους ζητήσουν τα ρέστα)...στο κάτω κάτω κι οι μ@λάκες πρέπει να υπάρχουνε (αλλιώς θα πεινάσουν οι ξύπνιοι) κι οι απατεώνες πρέπει να ζήσουν!😏

β)Στην Ελλάδα;Σπίτια...τα λεφτά τους θα τα βγάλουν μαζί με κέρδος ακόμη κι αν π.χ. απ' τα 40 χρόνια τα έχεις ξενοίκιαστα τα μισά και πέρα απ' το να το ανακαινίσεις εσύ ο ίδιος πάντα υπάρχει κι η πιθανότητα να στο πάρει εργολάβος αντιπαροχή όταν παλιώσει και να σου το παραδώσει καινούργιο δωρεάν (ενδεχομένως και με περισσότερα τ.μ.)...

Επεξ/σία από kostikasre
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kostikasre said:

β)Στην Ελλάδα;Σπίτια...τα λεφτά τους θα τα βγάλουν μαζί με σημαντικό κέρδος ακόμη κι αν π.χ. απ' τα 40 χρόνια τα έχεις ξενοίκιαστα τα μισά και, πέρα απ' το να το ανακαινίσεις εσύ ο ίδιος, πάντα υπάρχει κι η πιθανότητα να στο πάρει εργολάβος αντιπαροχή όταν παλιώσει και να σου το παραδώσει καινούργιο δωρεάν (ενδεχομένως και με περισσότερα τ.μ.)...

Δεν είναι για όλους και δεν έχει την ίδια απόδοση.

Όταν κάποιος θέλει να ξεκινήσει, αλλά έχει μικρό ή και μηδενικό αρχικό κεφάλαιο και απλώς βάζει 5-10 δεκάρες τον μήνα, είναι ανέφικτα τα σπίτια.

Το καλό του Τσούνη (νομίζω ότι πρέπει να του το δώσουμε αυτό) είναι ότι έδωσε το έναυσμα για τις επενδύσεις. Από εκεί και πέρα, όπως ισχύει και σε κάθε πράγμα σε τούτη την ρεμάδα κενωνία, αν δεν στρωθεί ο πωπός στην πέτρα να βγουν τα μάτια στο διάβασμα (ίσως και όχι, αλλά αρκεί να είναι επαρκές), θα μιλάμε για θύμα ξυπόλητο στα κάρβουνα.

Αν κάποιος στρωθεί και μάθει κάποια πράγματα (και γενικά δεν μείνει σε αυτά, αλλά συνεχίζει και το ψάχνει), μόνο κέρδος θα έχει μακροχρόνια. Η μόνη επένδυση που δεν χάνει ποτέ, είναι η επένδυση στην γνώση. (An investment in knowledge pays the best interest - Benjamin Franklin)

13 hours ago, Αντώνης Τ. said:

Μη το βλέπεις έτσι, εσύ λες αυτό που πιστεύεις και όποιος καταλάβει. Κάνε το καλό και ρίχτο στο γιαλό..

Για την τρίτη παράγραφο ελπίζω να μη γίνει έτσι κ χάσει ο κόσμος τα χρήματά του.

Εκτός αυτής πάντως, οκ είσαι αρνητικός απέναντι στους online brokers. Δε μας είπες όμως τι θα έβλεπες ως επένδυση με λιγότερο ρίσκο. Το ΧΑΑ? Προθεσμιακές? Ασφαλιστικά προϊόντα? (Αν θέλεις απαντάς βέβαια, κουβέντα να γίνεται)

Προσωπικά, p2p lending.

Με μικρά ποσά (<500€) είχα/έχω ~10% απόδοση (προ φόρων).

Αν ποτέ φτάσω στα 100Κ και είμαι εκεί, θα ενημερώσω αν ισχύει και είναι το ίδιο ασφαλές 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, csontheline είπε

α)Δεν είναι για όλους και δεν έχει την ίδια απόδοση.

Όταν κάποιος θέλει να ξεκινήσει, αλλά έχει μικρό ή και μηδενικό αρχικό κεφάλαιο και απλώς βάζει 5-10 δεκάρες τον μήνα, είναι ανέφικτα τα σπίτια.

β)Το καλό του Τσούνη (νομίζω ότι πρέπει να του το δώσουμε αυτό) είναι ότι έδωσε το έναυσμα για τις επενδύσεις. Από εκεί και πέρα, όπως ισχύει και σε κάθε πράγμα σε τούτη την ρεμάδα κενωνία, αν δεν στρωθεί ο πωπός στην πέτρα να βγουν τα μάτια στο διάβασμα (ίσως και όχι, αλλά αρκεί να είναι επαρκές), θα μιλάμε για θύμα ξυπόλητο στα κάρβουνα.

γ)Αν κάποιος στρωθεί και μάθει κάποια πράγματα (και γενικά δεν μείνει σε αυτά, αλλά συνεχίζει και το ψάχνει), μόνο κέρδος θα έχει μακροχρόνια. Η μόνη επένδυση που δεν χάνει ποτέ, είναι η επένδυση στην γνώση. (An investment in knowledge pays the best interest - Benjamin Franklin)

α)Αν ήταν «για όλους» τότε απλά δε θα 'χε αξία ως επένδυση γιατί όλοι θα είχαμε από τουλάχιστον 1-2 σπίτια και δε θα υπήρχε κανείς ενδιαφερόμενος να τα νοικιάσει!
Το ίδιο ισχύει και για τις χρηματιστηριακές αγορές και για κάθε άλλη σοβαρή επένδυση...ΔΕΝ (πρέπει να) είναι για όλους!
Αντί λοιπόν να βάζετε τα 5-10-20 χιλιαρικάκια σας στην κάθε κωλοπλατφόρμα που σας διαφημίζει ο κάθε σκιτζής βρείτε άλλους 2-3+ σαν εσάς που να εμπιστεύεστε (ανάλογα την αξία του ακινήτου) κι αγοράστε μαζί ένα διαμέρισμα να ξεμπερδεύετε...

β)Μ' αυτό το σκεπτικό και τα μνημόνια που σχεδόν κατέστρεψαν την Ελλάδα και την πήγαν τουλάχιστον 20 χρόνια πίσω είχαν το «καλό» ότι μας «ταρακούνησαν» (δήθεν) από το ωχαδερφικό αίσθημα που μας διακατείχε γύρω από τα δημοσιονομικά μας!Γελάω...
Το μόνο καλό που έχει να κάνει ο (κάθε) Τσούνης είναι να μπει στη φυλακή μπας και παραδειγματιστούν/μαζευτούν οι αμέτρητοι «συνάδελφοι» του στα social που εξαπατούν τον κοσμάκη κι έχουν γίνει κυριολεκτικά μάστιγα, εκεί ναι θα έχει κάνει ένα καλό!

γ)Πόσο cringe!😏
Κόψε το YouTube σ' έχει καταστρέψει...

Επεξ/σία από kostikasre
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Doubt said:

Peer berry?

Ψάξε στο ίντερνετ για κριτικές. Εγώ δεν μπήκα τελικά εκεί. Μου άρεσε η robo.cash, αλλά δεν έχει πολλά (έως και καθόλου) δάνεια στα μικρά διαστήματα, οπότε βγήκα εντελώς. Πλέον μόνο mintos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, csontheline είπε

Ψάξε στο ίντερνετ για κριτικές. Εγώ δεν μπήκα τελικά εκεί. Μου άρεσε η robo.cash, αλλά δεν έχει πολλά (έως και καθόλου) δάνεια στα μικρά διαστήματα, οπότε βγήκα εντελώς. Πλέον μόνο mintos.

robo.cash τώρα τη βλέπω πρώτη φορά, mintos δεν τα κατάφερα να μπω, νομίζω ζητάει διαβατήριο. Peer berry κάτι έκανα αλλά κι εκεί δεν έχει αρκετά short term. Finbee τη βρήκα δύσχρηστη και την παράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σας ακουσα κ κατι ψιλα που ειχα σε μετοχες στην freedom τα σηκωσα κ σημερα φανηκαν στη τράπεζα.

 Εχω κατι αλλα ψιλα στην e toro να τα παρω κ αυτα.. 

Δεν έχετε καμια πλατφορμα ετσι πιο σοβαρη απο αυτες τις 2 να τα στείλω να χαζο αγοραζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Δεν έχετε καμια πλατφορμα ετσι πιο σοβαρη απο αυτες τις 2 να τα στείλω να χαζο αγοραζω;

Trading212 και Ρεβολουτ έχω, όμως πλέον δεν αγοράζω μετοχές, βαρέθηκα το ψάξιμο/διάβασμα και την αγωνία θα ανέβει/θα κατέβει. Σταδιακά πουλάω κι αυτές που έχω.

Μάλλον θα μείνω στο "αποταμίευση" της Ρεβολουτ και στα ψιλά που δίνει η Τ212 για τα ποσά που υπάρχουν στο λογαριασμό σου. Έχω και κάτι άλλα υπ' όψιν αλλά δεν προτείνω γιατί έχω καεί κι ο ίδιος από προτάσεις που έκανα. Όποιος θέλει να ψαχτεί, να πάρει και τα ρίσκα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...