Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ούτε θα στείλω προμο σε κανέναν εννοείται.

Το τελευταίο που βγάλανε δίνει μέχρι 20 δωρεάν μετοχές (για κατάθεση από 50.000€ και πάνω) μέχρι τέλος Ιουλίου...λογικά ό,τι είναι να γίνει θα γίνει μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, leonidas_fs said:

Καλά για τον ΜΕΓΑ πρηχτη δεν θέλω να σχολιάσω καν, αλλά ο Μαρινακης δεν έκανε κανένα promotion, είπε απλά τα facts όπως είναι. Ότι όταν αγοράζεις μια μετοχή είσαι safe, και αν τυχόν βαρείς κανόνι η Freedom οι μετοχές που αγόρασες είναι ασφαλείς διότι βγαίνουν στο όνομα σου. 
 

Για οποίον δεν έχει δει το βίντεο του υπέρτατου Κοσμα Μαρινάκη: 

 

Για μενα promotion είναι καθώς λεει οτι ειναι ασφαλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε παιδιά ειναι φουλ ασφαλές όσο έχει να κάνει με αγοραπωλησία μετόχων, τώρα για τα αλλά δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να εκφράσω άποψη μιας και δεν την χρησιμοποιώ και ούτε πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω κάποια online πλατφόρμα για επενδύσεις. Eurobank trader και ξέρω ψωμί.

Γνώμη μου όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με μετοχές, είναι Οκ όλες αυτές οι -γνωστές- πλατφόρμες, τώρα για περισσότερα πράματα θα πρότεινα να είστε επιφυλακτικοί. Πριν ένα μήνα 2 κανονικές τράπεζες φαλίρισαν, στην Αμερική και πριν 10 χρόνια φαλίρισαν και οι δικές μας τράπεζες μην τα ξεχνάμε..

 

 

47 minutes ago, kostikasre said:

Το τελευταίο που βγάλανε δίνει μέχρι 20 δωρεάν μετοχές (για κατάθεση από 50.000€ και πάνω) μέχρι τέλος Ιουλίου...λογικά ό,τι είναι να γίνει θα γίνει μετά!

Εντελώς αστείο και απαράδεκτο….εντελώς τυχοδιώχτες λες και αν είναι να κάνω κατάθεση 50Κ με ενδιαφέρουν τα «δωράκια» της κάθε πλατφόρμας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

α)Γνώμη μου όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με μετοχές, είναι Οκ όλες αυτές οι -γνωστές- πλατφόρμες, τώρα για περισσότερα πράματα θα πρότεινα να είστε επιφυλακτικοί. Πριν ένα μήνα 2 κανονικές τράπεζες φαλίρισαν, στην Αμερική και πριν 10 χρόνια φαλίρισαν και οι δικές μας τράπεζες μην τα ξεχνάμε..

β)Εντελώς αστείο και απαράδεκτο….εντελώς τυχοδιώχτες λες και αν είναι να κάνω κατάθεση 50Κ με ενδιαφέρουν τα «δωράκια» της κάθε πλατφόρμας! 

α)Έχασε κανείς από τους καταθέτες αυτών των τραπεζών λεφτά όμως;
Υποτίθεται ότι στις online πλατφόρμες καλύπτεσαι μέχρι 20.000€...πως;Από ποιο ταμείο;Υπό ποια νομοθεσία;Έχει κανείς απαντήσεις γι' αυτά τα ερωτήματα;
Στις συστημικές τράπεζες π.χ. ξέρουμε ότι καλύπτουν 100.000€ ανά καταθέτη υπό κοινοτική νομοθεσία κι αν βαρέσουν κανονιά καλυπτόμαστε απ' το Τ.Ε.Κ.Ε. το οποίο με τη σειρά του θα τραβήξει Ευρωπαϊκό χρήμα (γιατί το ίδιο έχει δεν έχει 4-5 δις κεφάλαιο) αν δε βγαίνουν τα κουκιά...με την (κάθε) Freedom24 τι γίνεται σ' αυτό το ενδεχόμενο;

β)Γι' αυτό λέω ότι το πράγμα «βρωμάει» (το τι γράφουν κάποιοι σε Reddit κ.λπ. δεν έχει και τόση σημασία)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Καλά για τον ΜΕΓΑ πρηχτη δεν θέλω να σχολιάσω καν, αλλά ο Μαρινακης δεν έκανε κανένα promotion, είπε απλά τα facts όπως είναι. Ότι όταν αγοράζεις μια μετοχή είσαι safe, και αν τυχόν βαρείς κανόνι η Freedom οι μετοχές που αγόρασες είναι ασφαλείς διότι βγαίνουν στο όνομα σου. 
 

Για οποίον δεν έχει δει το βίντεο του υπέρτατου Κοσμα Μαρινάκη: 

 

Δεν είδα όλο το βίντεο

Το πρώτο λάθος βρίσκεται εκεί που λέει ότι το να χαρίσει τα 15.000 στη ΦΛΟΓΑ γι αυτό τάχα λύνει το confilct of interest

ΟΧΙ δε το λύνει

Το "interest" του παραμένει.

Interest δεν είναι μόνο να βάλω λεφτά στη τσέπη, αλλά ότι άλλο μπορώ να θεωρώ εγώ σημαντικό. 

Για την ακρίβεια θα μπορούσε να πει κανείς ότι αυτό είναι πιο μεγάλο πρόβλημα μεροληψίας.

- Στη 1η περίπτωση θα μπω στον πειρασμό να κρίνω ευνοικά κάτι για 15.000

- Στη  2η περίπτωση θα μπω στον πειρασμό να κρίνω ευνοικά κάτι προκιμένου να [πχ] εφασφαλισει φάρμακα ένα παιδί

θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ο 2ος πειρασμός είναι και ισχύροτερος.

-

BTW

1. είμαι ο μόνος που νόμιζε με το "Μαρινάκης" εννωούσατε τον πρόεδρο του Ολυμπιακού;

2. Αυτός ο τύπος είναι δηλαδή γνωστός "influencer" ;

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το πρώτο λάθος βρίσκεται εκεί που λέει ότι το να χαρίσει τα 15.000 στη ΦΛΟΓΑ γι αυτό τάχα λύνει το confilct of interest

Μια που το έθιξες: μήπως να θεωρήσουμε «τυχαίο» και το ότι και άλλοι influencers τύπου Men of Style π.χ. έχουν νταραβέρια μ' αυτό το σύλλογο;😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άντεξα και είδα παρακατω

ξεπέρασα μαι σειρά από νοητικά αλματα που κάνει ο τύπος

και έφτασα αισίως στο 11:44 όπου αυτό που λέει

"πάντα υπάρχουν δηλαδή στη πλατφόρμα όλα τα μετρητά των πελατών της απλώς όχι απαραιτήτως στο ίδιο νόμισσμα"

ξεπερνά το όριο του "νοητικού σφάλματος" και περνά στη περιοχή του καθαρού ψευδους που ακόμα και ένας προτοετής οικονομικών καταλαβαίνεί ότι είναι έιτε δήλωση εντελώς άσχετου είτε δασκαλεμένη παραπληροφόρηση.

το βεντεάκι είναι καθαρά πληρωμένη διαφήμιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες μην θίγεται άτομα χωρίς να γνωρίζεται το έργο τους. Ο μαρινακης είναι καθηγητής οικονομικών στο Πανεπιστήμιο της Σιγκαπουρης, με τρομερό έργο και έρευνα στα οικονομικά εδώ και πολλά χρόνια. 

Το κανάλι του στο YouTube είναι χωρίς διαφημίσεις, χωρίς χορηγούς και αν δείτε τα βίντεο του είναι τρομερά αξιόλογα. 
 

ΥΓ: Πάντα να έχουμε επιφυλάξεις με όλους που βγαίνουν δημόσια και λένε το Α ή το Β, και πάντα να κάνουμε την δίκη μας έρευνα.

Επεξ/σία από leonidas_fs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Παίδες μην θίγεται άτομα χωρίς να γνωρίζεται το έργο τους. Ο μαρινακης είναι καθηγητής οικονομικών στο Πανεπιστήμιο της Σιγκαπουρης, με τρομερό έργο και έρευνα στα οικονομικά εδώ και πολλά χρόνια. 

Το κανάλι του στο YouTube είναι χωρίς διαφημίσεις, χωρίς χορηγούς και αν δείτε τα βίντεο του είναι τρομερά αξιόλογα. 

ok, άρα δεν είναι άσχετος , άρα είναι "δασκαλεμένη παραπληροφόρηση"

μπορείς να μου εξηγησεις στο παράδειγμα που έδωσε στο 11:44

που ένας από το Καζακστάν παίρνει σήμερα στις 6:02 100 ευρώ και βάζει μέσα τα αντίστοιχα σε Καζακσονονομίσματα, (έστω 49011 Tenge) πως στις 6:03 μπορεί να πει κάποιος ότι 

υπάρχουν στη πλατφόρμα όλα τα μετρητά των πελατών της (δηλ. 100 ευρώ) απλώς όχι απαραιτήτως στο ίδιο νόμισμα

υπάρχει κάτι που εγγυάται ότι τα 49011 Tenge μπορούν να ξαναγήνουν ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ (=ΠΑΝΤΑ) 100 ευρώ και αν τα ζητήσει;

Θα μπορούσε αν δεν ήταν απλά μπληρωμένη διαφήμιση (πράγμα που το παραδέχεται και ό ίδιος το τι κάνει τα λεφτά αυτός μετά δεν αλλάζει το γεγονός, ο τύπος πήρε 15.000 για τα καλά του λόγια και αγόρασε "μια καλή πράξη" που μπορεί να του φέρει πχ κύρος οι subscribers, άλλος θα αγόραζε κάτι άλλο, δεν υπάρχει διαφορά) να πει για να κρατήσει τα προχήματα "είναι εξαιρετικά πιθανό να υπάρχουν πάντα"  ή κάτι τέτοιο αλλά προφανώς δεν γίνονται έτσι οι διαφημίσεις. 

BTW

το ότι είναι καθηγητής στη Σιγκαπούρη δε μου λέει απολύτως τίποτα.

ένα σωρό καθηγητές, ακόμα και στη Ψωροκώσταινα, έχουν πιαστεί να έχουν στήσει ένα σωρό απάτες, πυραμίδες, κλπ

μια πληρωμένη διαφήμιση είναι πταίσμα

αντιθέτως φανερώνει το όλο σκεπτίκο πίσω από τη πλρηρωμή ένος τέτοιου βίντεο να είναι η αγορά ενός "Argument from authority" 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι και εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω πως όλες οι online πλατφόρμες βγάζουν λεφτά…Μου φαίνεται πολύ λογικό να υπάρχει μια χρέωση σε καθε συναλλαγή του τύπου 15-30€/συναλλαγή, αλλιώς πως βγάζουν λεφτά για να συντηρούν το τεράστιο κόστος που έχουν (προσωπικό,marketing, τεχνολογική υποδομή κτλ) ;;

Για αυτό χίλιες φορές eurobank trader που είμαι εγώ, που είναι πιο straight στις χρεώσεις. 30€/ ανα συναλλαγή και 0,8% τον χρόνο.  
 

Τωρα αυτές στισ online πλατφόρμες μπορεί να είναι πιο έξυπνοι από εμάς, και κάτι να ξέρουν παραπάνω..( αν και αμφιβάλλω). Θα δείξει το μέλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, leonidas_fs said:

30€/ ανα συναλλαγή και 0,8% τον χρόνο

Δηλαδή αν θές να αγοράσεις μια μετοχή αξίας 10€ ας πούμε, πρέπει να πληρώσεις 30€? Κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, leonhonda said:

Δηλαδή αν θές να αγοράσεις μια μετοχή αξίας 10€ ας πούμε, πρέπει να πληρώσεις 30€? Κατάλαβα καλά?

Ναι ακριβώς, 30€ ανα συναλλαγή μέχρι το ποσό των 3,000€. Αν η συναλλαγή που κανείς είναι άνω των 3,000€, δεν πληρώνεις τα 30€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, leonhonda είπε

Δηλαδή αν θές να αγοράσεις μια μετοχή αξίας 10€ ας πούμε, πρέπει να πληρώσεις 30€? Κατάλαβα καλά?

30 + 10 = 40€

Σαν να σου λένε, για λιγότερα από 300€ μη μας ενοχλείς καν. (ψιλικατζή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Doubt said:

30 + 10 = 40€

Σαν να σου λένε, για λιγότερα από 300€ μη μας ενοχλείς καν. (ψιλικατζή)

Αυτό είναι και το μόνο πράγμα που στην πραγματικότητα πουλάνε όλες αυτές οι εταιρίες. Παλιά ήθελε προσωπικό χρηματιστή, τώρα εξαιτίας economics of scale, που πουλάνε την δυνατότητα να κάνεις την δουλειά εσύ με σχεδόν 0 έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη μας την εκανε η degiro με τα γνωστα ETFs σκεφτηκα και την Freedom24. Πολύ Καζακστάν όμως στο ΔΣ και το πολύ σπρώξιμο με προβληματίζει λίγο. Οπότε την απέρριψα. Η άλλη επιλογή η ΙΒ δε με πολυτρελαίνει λόγω Ορμπαν στην Ουγγαρία, ο τύπος φαίνεται απρόβλεπτος. Οπότε θα περιμένω κανα 6 μηνο ακόμη και βλέπουμε.

εντιτ: Ακυρο το παρακατω παράδειγμα καθως ο φιλος διευκρινισε 10 /συναλλαγη στο ΧΑ (30 στα ξενα)

30/συναλλαγή στη Eurobank ?? Δηλαδή αγοράζεις χ τμχ από 5 μετοχές του ΧΑ κάνοντας DCA κάθε μήνα και θες 150 ευρώ fees? Και πρέπει να προτιμήσω το αμοιβαίο της Eurobank ως πιο σίγουρο από της Vanguard?

Απλό παράδειγμα 12μηνου. 1800 στη eurobank, 5x1.5.x12=90 στη degiro. Με τα 1710 αγοράζεις καπου 100 κομματια ΟΠΑΠ και του χρόνου βαζεις στην τσεπη κανα 150 αρι απο το μερισμα.

Προφανώς ό,τι θέλει κανείς με τα χρήματά του. Καλά κέρδη σε όλους.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...