Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι στην freedom 2 χρονια

δεν την εμπιστεύομαι γτ απο πισω ειναι Ρώσοι  αλλα δεν ειναι απατη αν απο πισω ηταν ελβετοι δεν θα είχαμε θέμα ναι οκ δεν μου βγάζει εμπιστοσύνη ... στην ουσια παιρνει τα χρηματα τα δικα σου τα επενδύει αλλου και σου δινει τον τοκο αυτο το κανουν ολοι και οι τραπεζες

ετσι μπηκα στην revolut και  νιώθω μια ασφαλεία  αν και μερίσματα παίρνω και ολα δεν ξερω αν οιμετοχες ειναι δικες σου .. αλλα οτι ωρα θελώ εχω τα χρηματα μου πισω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Cocomel είπε

ειμαι στην freedom 2 χρονια

δεν την εμπιστεύομαι γτ απο πισω ειναι Ρώσοι  αλλα δεν ειναι απατη αν απο πισω ηταν ελβετοι δεν θα είχαμε θέμα ναι οκ δεν μου βγάζει εμπιστοσύνη ... στην ουσια παιρνει τα χρηματα τα δικα σου τα επενδύει αλλου και σου δινει τον τοκο αυτο το κανουν ολοι και οι τραπεζες

ετσι μπηκα στην revolut και  νιώθω μια ασφαλεία  αν και μερίσματα παίρνω και ολα δεν ξερω αν οιμετοχες ειναι δικες σου .. αλλα οτι ωρα θελώ εχω τα χρηματα μου πισω 

Αυτό για σένα (και όσους σαν εσένα μένουν στα «ψιλά γράμματα» κάθε φορά που τους πλασάρουν ένα προϊόν ή/και υπηρεσία):

Apps_to_General_Rules_18_Public_Offer_Agreement.pdf (freedomfinance.eu)

Χονδρικά λοιπόν απ' αυτό βλέπουμε ότι οι YouTubers και λοιποί promoters σαν τον (κάθε) Τσούνη μετά τους 5 πελάτες που φέρνουν στο μαγαζί (για τους οποίους κερδίζουν μια δωρεάν μετοχή) κερδίζουν 10% για κάθε ποσό που θα καταθέσει ο πελάτης για πάντα!

Από ΑΥΤΟ και μόνο (χέσε τα δημοσιεύματα και τις έρευνες για απάτη, χέσε τις κατηγορίες και τις καταδίκες του Turlov και των συνεργατών του σε άλλες χώρες, χέσε την ελεγκτική απ' το Καζακστάν και τα «φίδια» στους ισολογισμούς, χέσε το stock price manipulation της μητρικής κ.λπ. κ.λπ.) κι ένα μικρό παιδί καταλαβαίνει ότι η Freedom είναι scam γιατί τέτοιες αμοιβές σε referrals δεν είναι δυνατό να βγαίνουν παρά ΜΟΝΟ μέσω της κλοπής των χρημάτων των «επενδυτών»!

Στις 18/8/2023 στις 12:06 ΜΜ, chrisxkar είπε

επειδη ο κοσμος εδω οταν ακουει ξεκαθαρες αποψεις τηνει να διαφωνει μονο για να διαφωνησει και καταλληγεις να προσπαθεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας ειναι καλυτερα να λες "ισως και" "θα μπορουσε" απο το πεις ειναι απαταιωνες

Επίσης να προσθέσω και το άλλο: αν είσαι ένας «τύπος στο διαδίκτυο» με ωραία επαγγελματική παρουσίαση, ωραίο χαμόγελο, ωραία λογάκια κ.λπ. κι ακόμη περισσότερο αν έχεις και πανεπιστημιακή έδρα και κάνεις και φιλανθρωπίες για το θεαθήναι (π.χ. Μαρινάκης) γίνεσαι αυτομάτως «guru» κι ό,τι παπάτζα κι αν βγει απ' το στόμα σου ο άλλος θα τη δεχτεί χωρίς περαιτέρω σκέψεις και θ' ακολουθήσει τη συμβουλή/παραίνεσή σου...αν είσαι όμως ένας ανώνυμος τύπος σε κάποιο forum που γράφει τον οποιονδήποτε αντίλογο (ανεξάρτητα από το αν ο αντίλογος είναι 100% τεκμηριωμένος) τότε αρχίζουν τα «και ποιος είναι αυτός», «με ποια αρμοδιότητα τα γράφει αυτά», «ένας τύπος που βγάζει χολή για τη Freedom είναι, σιγά μην ασχοληθούμε μ' αυτά που γράφει» κ.λπ. κ.λπ.

Ειλικρινά, βλέποντας όλα αυτά εύχομαι ο Turlov κι η παρέα του να κλείσουν το μαγαζί σύντομα (θέμα χρόνου είναι άλλωστε, ήδη έχουν μπει στο μάτι των ελεγκτικών κι εποπτικών αρχών στις Η.Π.Α. κι ο κόσμος μετά τα δημοσιεύματα έχει αρχίσει ν' αποσύρει/σταματάει τις καταθέσεις προς την πλατφόρμα) και να τους φάνε και το τελευταίο € που (νομίζουν ότι) έχουν στους λογαριασμούς τους...αυτό τους αξίζει!

Επεξ/σία από kostikasre
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Καθότι νέος στις επενδύσεις και παρασυρόμενος αρχικά από τη μεγάλη φήμη κατέθεσα στη Freedom24 ένα μικρό ποσό (το ίδιο έκανα και στη Degiro αλλά και στη IBKR ίσως κάνω και στην trade republic για να δω ποια με βολεύει ) με σκοπό την μακροχρόνια επένδυση στο VUAA το οποίο παρότι προβάλλεται αρκετά μαζί με 2-3 ETF's ακόμα στα μάτια μου δείχνει πολύ αξιόπιστο (Διορθώστε με αν κάνω λάθος) και μου ταιριάζει γιατί ήθελα για αρχή τουλάχιστον να επενδύσω σε κάτι συνδεδεμένο στον S&P. Καθώς λοιπόν προς το παρόν βλέπω πως δε με εξυπηρετεί η Degiro που απέκλεισε τα EFT's και η Freedom φαίνεται ύποπτη θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
α) Υπάρχει κάποια εγγύηση ή απόδειξη πως όντως τα ETF's που αγοράζουμε στη freedom εκδίδονται στο όνομά μας; 
β) Αν όντως εκδίδονται στο όνομά μας μπορούμε να βρούμε ή να δούμε κάπου τους τίτλους; 
γ) Η IBKR είναι όντως αξιόπιστη για τις επενδύσεις που θέλω να κάνω;
δ) IBKR ή Trade Republic κατά τη γνώμη σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγνώμη για τυχόν νουμπιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Captain_P είπε

α) Υπάρχει κάποια εγγύηση ή απόδειξη πως όντως τα ETF's που αγοράζουμε στη freedom εκδίδονται στο όνομά μας; 
β) Αν όντως εκδίδονται στο όνομά μας μπορούμε να βρούμε ή να δούμε κάπου τους τίτλους; 
γ) Η IBKR είναι όντως αξιόπιστη για τις επενδύσεις που θέλω να κάνω;
δ) IBKR ή Trade Republic κατά τη γνώμη σας?

α)Καμία απολύτως. Αντίθετα, όλες οι ενδείξεις καταλήγουν στο ότι τα ETFs που (φαίνεται ότι) έχεις στ' όνομά σου στο λογαριασμό της Freedom δεν είναι τίποτε άλλο παρά αέρας κοπανιστός...

β)Έτσι και ζητήσεις από τη Freedom να γίνει κάτι τέτοιο σε κάποιο αποθετήριο της αρεσκείας σου θα πάρεις απ' τα 3 το μακρύτερο. Το μόνο που θα κάνουν είναι να σε χρεώσουν 100€ ανά μετοχή (😅) για να τη μεταφέρουν στο αποθετήριο της Euroclear (αν όχι το ακριβότερο, ένα από τα ακριβότερα αποθετήρια στον κόσμο...σύμπτωση😏)...

γ)Σήμερα είναι. Αύριο μπορεί να μην είναι. Δικά σου τα χρήματα, δικό σου και το (όποιο) ρίσκο.

δ)Καμία online πλατφόρμα γενικώς...αν μου έβαζες το πιστόλι στον κρόταφο να διαλέξω μια από τις δύο ή να πεθάνω, προφανώς IBKR!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, kostikasre said:

α)Καμία απολύτως. Αντίθετα, όλες οι ενδείξεις καταλήγουν στο ότι τα ETFs που (φαίνεται ότι) έχεις στ' όνομά σου στο λογαριασμό της Freedom δεν είναι τίποτε άλλο παρά αέρας κοπανιστός...

β)Έτσι και ζητήσεις από τη Freedom να γίνει κάτι τέτοιο σε κάποιο αποθετήριο της αρεσκείας σου θα πάρεις απ' τα 3 το μακρύτερο. Το μόνο που θα κάνουν είναι να σε χρεώσουν 100€ ανά μετοχή (😅) για να τη μεταφέρουν στο αποθετήριο της Euroclear (αν όχι το ακριβότερο, ένα από τα ακριβότερα αποθετήρια στον κόσμο...σύμπτωση😏)...

γ)Σήμερα είναι. Αύριο μπορεί να μην είναι. Δικά σου τα χρήματα, δικό σου και το (όποιο) ρίσκο.

δ)Καμία online πλατφόρμα γενικώς...αν μου έβαζες το πιστόλι στον κρόταφο να διαλέξω μια από τις δύο ή να πεθάνω, προφανώς IBKR!

@kostikasre Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου. Αν και ήλπιζα δε περίμενα να ακούσω κάτι διαφορετικό. 
Ωστόσο με αφορμή την απάντησή σου ήθελα να σε ρωτήσω ποιον τρόπο επένδυσης προτείνεις εσύ (αν όχι online πλατφόρμες) για να επενδύω περίπου 300-500 ευρώ το μήνα σε κάποιο ETF (πιθανόν το VUAA);;;
Ευχαριστώ και πάλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Captain_P είπε

Ωστόσο με αφορμή την απάντησή σου ήθελα να σε ρωτήσω ποιον τρόπο επένδυσης προτείνεις εσύ (αν όχι online πλατφόρμες) για να επενδύω περίπου 300-500 ευρώ το μήνα σε κάποιο ETF (πιθανόν το VUAA);;;

Δεν έχεις καμία (νόμιμη) πρόσβαση σε Αμερικανικά ETFs ως πολίτης της Ε.Ε. οπότε κοιτάς Ευρωπαϊκά και λοιπά αμοιβαία κεφάλαια...

1 ώρα πριν, sndev είπε

Αποψη για saxo bank?

Δ.Ξ./Δ.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Captain_P είπε

@kostikasre Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου. Αν και ήλπιζα δε περίμενα να ακούσω κάτι διαφορετικό. 
Ωστόσο με αφορμή την απάντησή σου ήθελα να σε ρωτήσω ποιον τρόπο επένδυσης προτείνεις εσύ (αν όχι online πλατφόρμες) για να επενδύω περίπου 300-500 ευρώ το μήνα σε κάποιο ETF (πιθανόν το VUAA);;;
Ευχαριστώ και πάλι!!!

Προσεχώς θα έχει η Ρεβολουτ ETFs

Και ήδη έχει και πρόγραμμα "αποταμίευσης" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Doubt είπε

Προσεχώς θα έχει η Ρεβολουτ ETFs

Και ήδη έχει και πρόγραμμα "αποταμίευσης" 

Δυστυχώς όμως δεν εκδίδονται στο όνομα σου. Έχει το VUSA πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostikasre Σχετικά με αυτό μάλλον υποθέτω πως είναι ακόμα θολό το τοπίο (με διορθώνεις και πάλι αν λέω βλάκείες) αφού μετά από έρευνα που έκανα διαπιστώνω πως οι μισοί λένε πως αν δεν υπάρχει μεταφρασμένο KID στα ελληνικά είναι παράνομο ή καλύτερα μη νόμιμο και άλλοι λένε πως μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αμερικάνικα ETF's σαν Ευρωπαίος πολίτης. Πολλοί λένε επίσης (χωρίς να ξέρω αν είναι νόμιμο ή νομότυπο) πως αν μιλήσεις με Degiro και τους πεις να σου μετατρέψουν το λογαριασμό σε λογαριασμό αγγλικής γλώσσας ή Ιρλανδικό αν θυμάμαι καλά μπορείς να αγοράζεις κανονικά.

Σε κάθε περίπτωση αν θεωρήσουμε ότι είσαι σωστός σε αυτά που λες, θα μπορούσες να προτείνεις κάποιο αντίστοιχο Ευρωπαϊκό ETF που να είναι αξιόπιστο και να συνδέεται με τον S&P? Θα με βοηθούσες σημαντικά αφού ήδη για να φτάσω εδώ που έφτασα (στο 0,1% της γνώσης δηλαδή) έχω φάει πολύ χρόνο.
Πριν μου προτείνεις βέβαια μπορεί να πέσει και το καθιερωμένο Disclaimer 😁

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τις άμεσες απαντήσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Captain_P είπε

@kostikasre 1)Σχετικά με αυτό μάλλον υποθέτω πως είναι ακόμα θολό το τοπίο (με διορθώνεις και πάλι αν λέω βλάκείες) αφού μετά από έρευνα που έκανα διαπιστώνω πως οι μισοί λένε πως αν δεν υπάρχει μεταφρασμένο KID στα ελληνικά είναι παράνομο ή καλύτερα μη νόμιμο και άλλοι λένε πως μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αμερικάνικα ETF's σαν Ευρωπαίος πολίτης. Πολλοί λένε επίσης (χωρίς να ξέρω αν είναι νόμιμο ή νομότυπο) πως αν μιλήσεις με Degiro και τους πεις να σου μετατρέψουν το λογαριασμό σε λογαριασμό αγγλικής γλώσσας ή Ιρλανδικό αν θυμάμαι καλά μπορείς να αγοράζεις κανονικά.

2)Πριν μου προτείνεις βέβαια μπορεί να πέσει και το καθιερωμένο Disclaimer 😁

1)Προφανώς κι η κοινοτική οδηγία έχει παραθυράκια (π.χ. σίγουρα για νομικά πρόσωπα που πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις) αλλά κατά τ' άλλα είναι ξεκάθαρη, όπως επίσης ξεκάθαρο είναι και το ότι ΚΑΝΕΝΑΣ online broker δεν προσφέρει Αμερικανικά ETFs σε Ευρωπαίους πολίτες πλην της Freedom (κι απ' ότι μαθαίνω και της Revolut που δυστυχώς μάλλον βαδίζει στα ίδια χνάρια σιγά σιγά)...κι ο νοών νοείτω!😏

2)Έτσι όπως πάει θα το κάνει το disclaimer απ' τον Κορυδαλλό σε λίγους μήνες ο γνωστός μαγουλάκιας...

Επεξ/σία από kostikasre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, kostikasre said:

1)Προφανώς κι η κοινοτική οδηγία έχει παραθυράκια (π.χ. σίγουρα για νομικά πρόσωπα που πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις) αλλά κατά τ' άλλα είναι ξεκάθαρη, όπως επίσης ξεκάθαρο είναι και το ότι ΚΑΝΕΝΑΣ online broker δεν προσφέρει Αμερικανικά ETFs σε Ευρωπαίους πολίτες πλην της Freedom (κι απ' ότι μαθαίνω και της Revolut που δυστυχώς μάλλον βαδίζει στα ίδια χνάρια σιγά σιγά)...κι ο νοών νοείτω!😏

2)Έτσι όπως πάει θα το κάνει το disclaimer απ' τον Κορυδαλλό σε λίγους μήνες ο γνωστός μαγουλάκιας...

@kostikasre H αλήθεια είναι πως το ETF VUAA που δε μπορείς πια να αγοράσεις από τη DEGIRO, μπορείς να το αγοράσεις κανονικά και από την Interactive Brokers και από την Trade Republic (αν δεν απατώμαι)
Επισυνάπτω φώτο από ΙΒKR για του λόγου το αλιθές.
Τέλος θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου προτείνεις αντίστοιχα ETF's για να ερευνήσω.

image.png.8a2579a34f4acb417a2d5167b47ef35d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Captain_P said:

@kostikasre H αλήθεια είναι πως το ETF VUAA που δε μπορείς πια να αγοράσεις από τη DEGIRO, μπορείς να το αγοράσεις κανονικά και από την Interactive Brokers και από την Trade Republic (αν δεν απατώμαι)
Επισυνάπτω φώτο από ΙΒKR για του λόγου το αλιθές.
Τέλος θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου προτείνεις αντίστοιχα ETF's για να ερευνήσω.

image.png.8a2579a34f4acb417a2d5167b47ef35d.png

Το αγοράζεις απο το χρηματιστήριο του Λονδίνου (LSE), φαντάζομαι o @kostikasre εννοούσε οτι δεν μπορείς να το αγοράσεις απευθείας απο την Αμερική.

Σε κάθε περίπτωση αγοράζεις ενα ETF της Vanguard (VUAA), η Vanguard όπως και πολλές άλλες εταιρείες, διαπραγματεύονται σε πολλά χρηματιστήρια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, leonidas_fs said:

Το αγοράζεις απο το χρηματιστήριο του Λονδίνου (LSE), φαντάζομαι o @kostikasre εννοούσε οτι δεν μπορείς να το αγοράσεις απευθείας απο την Αμερική.

Σε κάθε περίπτωση αγοράζεις ενα ETF της Vanguard (VUAA), η Vanguard όπως και πολλές άλλες εταιρείες, διαπραγματεύονται σε πολλά χρηματιστήρια. 

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Θα μπορούσα να ρωτήσω ποια η διαφορά;
Επιπλέον πως ούτε στη Freedom το παίρνεις από Αμερική κατευθείαν. Όπως φαίνεται στην εικόνα από κάτω, το VUAA.EU στη Freedom (μεταφράζω σωστά ότι βλέπω) διαπραγματεύεται στο ΧETRA που νομίζω είναι Γερμανικό. 
Άρα Freedom και BIKR δεν έχουν ίδια λογική στα ETF's?

 


image.png.8b8e50faac4fc46e3062a4e8b7d129ee.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαλακία είναι αυτή που πρέπει να απαντήσεις 150.500 χιλιάδες ερωτήσεις για μία ρημαδιασμένη ανάληψη; Τι τους κόφτει αν ο σκύλος μου έχεσε πρασινωπά χτες ή αν κατούρησε κάτω από 5 φορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...