Προς το περιεχόμενο

Netflix: Η απαγόρευση κοινής χρήσης ενός λογαριασμού εκτός νοικοκυριού έφτασε και στην Ελλάδα


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Εγώ έχω το λογαριασμό σε 3 διαφορετικά σπίτια και ενώ έκανα όλα τα βήματα κανονικά συνεχίζουν και βλέπουν όλοι. 

Αυτό πιστεύω ότι αφορά αρκετό κόσμο από όσους ήθελαν (για δικούς τους λόγους) να είναι "νομοταγείς". Για παράδειγμα, εγώ ουδέποτε σκέφτηκα να μπω σε  διαμοιρασμό με φίλους, γιατί έχω 2 παιδιά και ήθελα κάθε μέλος της οικογένειας να έχει δικό του προφίλ, με δικές του λίστες και ιστορικό, οπότε κλείσαμε. Έτσι κι αλλιώς,  τα δύο τελευταία χρόνια προτιμώ άλλες πλατφόρμες και συνδρομή στο Netflix κάνω κυριολεκτικά μια φορά στους 10 μήνες, μόνο για να διατηρούνται οι λίστες. Αν λοιπόν ήμουν "κανονικός" θεατής, δηλαδή διατηρούσα αδιαλείπτως τη συνδρομή, θα ήθελα κι εγώ να μπορώ να βλέπω σε 3 σπίτια, τα οποία είναι σε διαφορετικές πόλεις, καθώς επίσης να μπορώ να βλέπω και από υπολογιστή στη δουλειά μου ή από κινητές συσκευές όπου τύχει. Πιστεύω ότι δεν είναι λίγοι οι θεατές που ανήκουν σε μια τέτοια κατηγορία. Αυτοί λοιπόν, γιατί πρακτικά αποκλείονται ενώ θα ήθελαν να είναι -και είναι- "νομοταγείς";

(Παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις. Εξυπνάδες του στυλ "αν έχεις τρία σπίτια, τότε έχεις και τα φράγκα για τρεις συνδρομές" δεν θεωρούνται ως τέτοιες.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Δεν ξέρω κανέναν 40-50 , κυρίως 50+ που να βλέπει netflix. Μόνο Ελληνική τηλεόραση και Αθλητικά/φορμουλα βλέπουν αυτοί

Είμαι 50+ δεν βλέπω Ελληνική τηλεόραση και αθλητικά αλλά βλέπω Netflix. 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_9957.png
 

και με 20$ για ένα χρόνο Spotify premium. 

Επεξ/σία από Raptor84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Raptor84 είπε

IMG_9957.png
 

και με 20$ για ένα χρόνο Spotify premium. 

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτό;  Εγώ που θέλω να κρατήσω τη μία τηλεόραση στο σπίτι ενεργή με τον υπάρχων λογαριασμό και έχω θέμα πλέον με τη δεύτερη, μπορώ να πάω σε αυτή τη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω εγώ τη γνώμη μου, που είμαι λίγο ιδιάζουσα περίπτωση καθώς δεν έχω μοιραστεί ποτέ συνδρομή Netflix με κάποιον,  και κατά βαση χρησιμοποιούσα torrent sites μέχρι και πριν ένα μήνα που έκανα πρώτη φορά συνδρομή. Έχω επίσης πολωνικο prime (κυρίως το gaming με νοιαζει).

Όντως, οσοι γκρινιάζουν και ανακοινώνουν ότι θα κόψουν τη συνδρομή κλπ, λες και θα ρίξουν το νετφλιξ εξω, είναι λίγο φαιδροι. Προφανώς ξέρουν τι κάνουν στην πλατφόρμα. 

Από την αλλη, σε ένα μήνα χρήσης έχω πραγματικά απογοητευτεί. Δεν θεωρώ τα 14 ευρώ πολλά. Δίνω 40-60 ευρω σε καφεδες ντελιβερι μόνο στη δουλειά και παίρνω λίγο πάνω από το βασικό. Θα συνεχιζα να δίνω τα 14 με χαρά ΑΝ η πλατφόρμα δεν είχε τόσο μεγάλο θέμα περιεχομένου. Έχει απίστευτα λίγες ταινίες, και δεν λέω μόνο για τις καινουριες, όπου συγκεκριμένα στούντιο μπορεί να μην τις δίνουν για ανταγωνισμο, αλλά κυρίως για παλιά ταινιοθηκη. Στις σειρές είναι ελαφρώς καλύτερα, αλλά και πάλι στην ίδια λογικη. 

Συγκρίνοντας την πλατφόρμα με το spotify, είναι η μερα με τη νύχτα. Εκεί μάλιστα μοιράζομαι συνδρομή με αλλους, αλλά ακόμα κι αν έκαναν την κίνηση του Netflix, θα σκεφτόμουνα σοβαρά να πληρώσω μόνος μου ετήσια και να μπορώ να ακούσω τα παντα. Νιώθω ότι η βιομηχανία του κινηματογράφου βρίσκεται για άλλη μια φορά σε αρνηση , όπως στην αρχή της πειρατείας, το μοντέλο που προτείνουν δεν είναι βιωσιμο.

Δεν ειμαστε όλοι τοσο λοβοτομημένοι ώστε να βλέπουμε πεντε συγκεκριμενες παπαριές και τελος. Δεν πιστεύω ότι αυτό με τις συνδρομές θα επηρεάσει την πλατφορμα, μάλλον τζαμπατζήδες θα χάσουν μονο, αλλά αν μακροπρόθεσμα δεν αλλάξουν μυαλα, πιστεύω ότι θα την πάθουν παλι. Τρόπους για πειρατεία θα βρουμε. Πάντα θα υπάρχει μια χώρα να δίνει χώρο στους πειρατές έστω και για ανταγωνισμό στις δυτικές εταιρείες παραγωγης, και πάντα θα υπρχει και vpn. Όσο μάλιστα υπάρχουν λύσεις όπως το stremio η μετάβαση θα είναι πανευκολη. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γίνονται διατριβές και δοκίμια για αυτό. Για μενα είναι απλό. Έκανε αυτήν την πολύ επιθετική κίνηση το Νετφλιξ ξεκινώντας από άλλες χώρες, και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά για αυτήν, διαψεύδοντας όσους περιμεναμε ακυρα λόγω κόστους. Προφανώς θα συνεχίσει το ίδιο ή ακόμα και με αυξήσεις τιμών! Τώρα αν έχει καμμια μειώση 20-30% στην Ελλάδα, πέρα βρέχει, σταγόνα στον ωκεανό είναι. Σαν τον Μητσοτάκη ένα πράγμα, έχει πάρει το ελεύθερο, να κάνει ότι θέλει. Προσωπικά έχοντας κοινόχρηστο, prime, disney+, ant1+, vodafone tv, eon με ταινίες, δεν θα πληρώσω κάτι ατομικό δεν πα να είναι και σουπερ! Δεν πα να έχει και τρια ευρώ συνδρομή! Θέλω να έχω την ευκαιρία να βλέπω όπου θέλω χωρίς διεύθυνσεις και με λογικό αριθμο συσκευων.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληρωνω μονος μου Youtube Premium και πραγματικα το κανω με την καρδια μου γιατι τα αξιζει η υπηρεσια. Και θα το κρατησω ακομα και αν αυξηθει.

Τα 12 και τα 14 ευρω, δεν τα αξιζει το Netflix ουτε για αστειο. Eιναι ενας τεραστιος σκουπιδοτοπος που ψαχνεις να βρεις κατι καλο με το κυαλι. Με το που ερθει ειδοποιηση στο account μου, το επομενο δευτερολεπτο το εκοψα.

Ολα αυτα βεβαια ειναι προσωπικη γνωμη.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chriskourou είπε

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτό;  Εγώ που θέλω να κρατήσω τη μία τηλεόραση στο σπίτι ενεργή με τον υπάρχων λογαριασμό και έχω θέμα πλέον με τη δεύτερη, μπορώ να πάω σε αυτή τη λύση;

Από εδώ το είχα δει, είχα βάλει νετφλιξ τρίμηνη, όλα καλά. Βρήκα youtube premium για τα μικρά και εκεί ήταν που με μάμησε. Δε μπορώ να βάλω το δικό μου προφίλ γιατί ήδη είχα family account για google play, google one και είναι σκέτη ταλαιπωρία να δηλώσεις δεύτερο gmail account εκεί και να πρέπει να περάσεις τα 1000+  subscriptions όλων στο καινούριο που θα δηλωθεί στο youtube premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, redcom7 said:

Από ένα σημείο όλο μουφες... Χαιρέτησα πριν 1 μήνα... 

 

Για χειμώνα με βλέπω Disney... 

😂😂😂😂

Το ακούσαμε και αυτό… 

(δεν έχω πλέον Netflix)

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ το Disney+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polaki είπε

😂😂😂😂

Το ακούσαμε και αυτό… 

(δεν έχω πλέον Netflix)

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ το Disney+

Δε ξέρω.. Όντως δεν έχει τίποτα της προκοπής? 

 

Ίσως τότε κάνα δυο μήνες και μετά τέλος και αυτοί... 

 

Μην σου πω ότι μου φαίνεται πιο καλό το ant1plus... 

 

Το Netflix πάντως με κούρασε... 

 

Γενικά πάντως δεν είμαι και πολύ της τηλεόρασης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tzavardin είπε

Να σας πω εγώ τη γνώμη μου, που είμαι λίγο ιδιάζουσα περίπτωση καθώς δεν έχω μοιραστεί ποτέ συνδρομή Netflix με κάποιον,  και κατά βαση χρησιμοποιούσα torrent sites μέχρι και πριν ένα μήνα που έκανα πρώτη φορά συνδρομή. Έχω επίσης πολωνικο prime (κυρίως το gaming με νοιαζει).

Όντως, οσοι γκρινιάζουν και ανακοινώνουν ότι θα κόψουν τη συνδρομή κλπ, λες και θα ρίξουν το νετφλιξ εξω, είναι λίγο φαιδροι. Προφανώς ξέρουν τι κάνουν στην πλατφόρμα. 

Από την αλλη, σε ένα μήνα χρήσης έχω πραγματικά απογοητευτεί. Δεν θεωρώ τα 14 ευρώ πολλά. Δίνω 40-60 ευρω σε καφεδες ντελιβερι μόνο στη δουλειά και παίρνω λίγο πάνω από το βασικό. Θα συνεχιζα να δίνω τα 14 με χαρά ΑΝ η πλατφόρμα δεν είχε τόσο μεγάλο θέμα περιεχομένου. Έχει απίστευτα λίγες ταινίες, και δεν λέω μόνο για τις καινουριες, όπου συγκεκριμένα στούντιο μπορεί να μην τις δίνουν για ανταγωνισμο, αλλά κυρίως για παλιά ταινιοθηκη. Στις σειρές είναι ελαφρώς καλύτερα, αλλά και πάλι στην ίδια λογικη. 

Συγκρίνοντας την πλατφόρμα με το spotify, είναι η μερα με τη νύχτα. Εκεί μάλιστα μοιράζομαι συνδρομή με αλλους, αλλά ακόμα κι αν έκαναν την κίνηση του Netflix, θα σκεφτόμουνα σοβαρά να πληρώσω μόνος μου ετήσια και να μπορώ να ακούσω τα παντα. Νιώθω ότι η βιομηχανία του κινηματογράφου βρίσκεται για άλλη μια φορά σε αρνηση , όπως στην αρχή της πειρατείας, το μοντέλο που προτείνουν δεν είναι βιωσιμο.

Δεν ειμαστε όλοι τοσο λοβοτομημένοι ώστε να βλέπουμε πεντε συγκεκριμενες παπαριές και τελος. Δεν πιστεύω ότι αυτό με τις συνδρομές θα επηρεάσει την πλατφορμα, μάλλον τζαμπατζήδες θα χάσουν μονο, αλλά αν μακροπρόθεσμα δεν αλλάξουν μυαλα, πιστεύω ότι θα την πάθουν παλι. Τρόπους για πειρατεία θα βρουμε. Πάντα θα υπάρχει μια χώρα να δίνει χώρο στους πειρατές έστω και για ανταγωνισμό στις δυτικές εταιρείες παραγωγης, και πάντα θα υπρχει και vpn. Όσο μάλιστα υπάρχουν λύσεις όπως το stremio η μετάβαση θα είναι πανευκολη. 

Γενικά μιλώντας, όχι δεν ξέρουν τι κάνουν. Άμα ήξεραν στο μάρκετινγκ την συνταγή της επιτυχίας θα ήταν όλοι πετυχημένοι. Είναι ένα κόλπο μαρκετινγκ δηλαδή το να σου δημιουργούν την "ανάγκη" και να νομίζεις εσύ ότι όντως ξέρουν τι κάνουν κι άρα θα συνεχίσω την συνδρομή όσες αυξήσεις και να κάνουν.

Θα στο πω και με παραδείγματα:  Και στο PUBG ξέρανε τι κάνανε όταν γκρίνιαζαν οι players αλλά βλέπεις το αποτέλεσμα. Και το πολύ πετυχημένο LOL ξέρανε τι κάνανε αλλά έχει κουράσει/ξεπεραστεί. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό που ξεχνάτε είναι ότι ο κόσμος βαριέται εύκολα κλεισμένος στο σπίτι. Πόσες ταινίες να δεις, πόσα παιχνίδια να παίξεις. Κάποια στιγμή απλά θα βαρεθείς και δεν θα ανανεώνεις τις συνδρομές.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η είδηση ήταν η κατάλληλη υπενθύμιση για να καταργήσω τη συνδρομή που πλήρωνα και μοιραζόμουν με ένα φίλο και τη μάνα μου. Εν τέλη, κανείς δεν έβλεπε εδώ και μήνες. 14 ευρώ λιγότερα έξοδα το μήνα από σήμερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...