Προς το περιεχόμενο

Πρόωρη καταγγελία μίσθωσης ακινήτου


Vtsola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα

Από 28/06 νοικιάζω ένα διαμέρισμα με συμβόλαιο 01/07/2024

Επιθυμώ να κάνω καταγγελία της σύμβασης και να φύγω άμεσα για 3 λόγους

1) ο εκμισθωτής αρνείται την συντήρηση του ακινήτου. Έχει παραθύρι στο μπάνιο το οποίο δεν κλείνει με αποτέλεσμα τώρα που χαλάει ο καιρός να κρυώνω. Μου είπε να το φτιάξω εγώ. Μα δεν είναι υποχρέωση μου. Έτσι μου το παρέδωσαν λόγο των ετών έχει σκουριάσει και δεν κλείνει. Επίσης χάλασα το φλοτερ στο καζανάκι και το αλλάξαμε και ζητούσαν από εμένα να το πληρώσω 

2) δέχομαι απειλές ότι θα φέρει τον γιο της ο οποίος είναι στρατιωτικός, ότι θα σου δείξω εγώ και ότι αν δεν πληρώσεις θα σε κάνω μήνυση κτλ . Εγώ με την σειρά μου είμαι εντελώς τυπικός στο λογαριασμό μου πληρώνω το ενοίκιο τους λογαριασμούς όλα

3) τον Οκτώβρη λήγει η απόσπαση μου και πρέπει να επιστρέψω στον τόπο μου οπότε αναγκαστικά θα έφευγα. ενώ στην αρχή συμφωνήσαμε τώρα λέει θα απαιτήσω τα ενοίκια

Σας παρακαλώ είμαι σε απόγνωση βοηθήστε με

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Χαλαρωσε, εσυ μπορεις να φυγεις οποτε θελεις. Εδω αλλοι το εχουν συστημα να φευγουν και να αφηνουν και μερικα ενοικια απληρωτα. Να υπολογιζεις οτι δεν θα σου δωσει πισω την εγγυηση οποτε φερσου αναλογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gbras said:

Χαλαρωσε, εσυ μπορεις να φυγεις οποτε θελεις. Εδω αλλοι το εχουν συστημα να φευγουν και να αφηνουν και μερικα ενοικια απληρωτα. Να υπολογιζεις οτι δεν θα σου δωσει πισω την εγγυηση οποτε φερσου αναλογα...

Από που προκύπτει ότι η μια από τις αντισυμβαλλόμενες πλευρές δεν δεσμεύεται από το συμβόλαιο;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Vtsola said:

τον Οκτώβρη λήγει η απόσπαση μου και πρέπει να επιστρέψω στον τόπο μου οπότε αναγκαστικά θα έφευγα.

Δηλαδή συμφώνησες και υπέγραψες για ένα έτος ενώ ήξερες ότι σε 4 μήνες θα φύγεις; Καλός είσαι και εσύ!

Αλήθεια, εσύ δεν ήσουν αυτός που σε ένα άλλο θέμα ισχυριζόταν πως δεν ήταν ζημιά το ότι έκαψες το ξύλινο τραπέζι με την κατσαρόλα? :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Δηλαδή συμφώνησες και υπέγραψες για ένα έτος ενώ ήξερες ότι σε 4 μήνες θα φύγεις; Καλός είσαι και εσύ!

Αλήθεια, εσύ δεν ήσουν αυτός που σε ένα άλλο θέμα ισχυριζόταν πως δεν ήταν ζημιά το ότι έκαψες το ξύλινο τραπέζι με την κατσαρόλα? :)

Δεν ήξερα ότι θα φύγω σε 4 μήνες ήξερα ότι θα φύγω πρίν την λήξη του συμβολαίου

Αυτό ήταν σε άλλο σπίτι και επειδή η ιδιοκτήτρια ήταν κυρία με Κ κεφαλαίο το αντικατέστησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, JakeKaufman said:

Από που προκύπτει ότι η μια από τις αντισυμβαλλόμενες πλευρές δεν δεσμεύεται από το συμβόλαιο;

To συμβολαιο καλυπτει κυριως τον ενοικο και λιγοτερο τον ιδιοκτητη. Και μονο αυτα που εχει παραθεσει φτανουν ως επιχειρημα για την λυση του συμβολαιου. Πρεπει βεβαια να κανει και ενα χαρτι μεσω δικηγορου ωστε να γινει επισημα.

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Vtsola said:

Δεν ήξερα ότι θα φύγω σε 4 μήνες ήξερα ότι θα φύγω πρίν την λήξη του συμβολαίου

Πως δεν ήξερες, η απόσπαση ήταν αορίστου χρόνου; Και αν ναι, γιατί δεν έκανες συμβόλαιο μίσθωσης επίσης αορίστου χρόνου;

1 minute ago, Vtsola said:

Αυτό ήταν σε άλλο σπίτι και επειδή η ιδιοκτήτρια ήταν κυρία με Κ κεφαλαίο το αντικατέστησα

Της έκανες και χάρη δηλαδή... μάλιστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gbras said:

To συμβολαιο καλυπτει κυριως τον ενοικο και λιγοτερο τον ιδιοκτητη.

Στην πραγματικότητα το συμβόλαιο δεσμεύει (και όχι καλύπτει) τόσο τον ιδιοκτήτη όσο και τον ενοικιαστή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να αξιώνει ενοίκια μέχρι να βρει ενοικιαστή. Αυτό είναι γεγονός και βάση νόμου ό,τι και να σου πει οποισδήποτε άλλος θα είναι ψέμα. 

Βρείτε τα φιλικά και απλά φύγε, απλώς δώσε της ενα ευλογο χρονικο διαστημα νωριτερα ωστε να βρει αλλον ενοικιαστη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις προσθέσει κάποια ρήτρα στο συμβόλαιο που να λέει ότι μη τήρηση κάποιου εκ των όρων δίνει το δικαίωμα στους συμβαλλομενους να καταγγείλλουν πρόωρα τη σύμβαση; Αν όχι, δεν έχει σημασία αν έχεις δίκιο ή άδικο, δεν γίνεται να φύγεις χωρίς να το πληρώσεις.

Στην πράξη επειδή στην Ελλάδα ζούμε, θα τη βγάλεις καθαρή φεύγοντας τον Οκτώβρη και αφήνοντας πίσω την εγγύηση. Για να σου ζητήσει τα υπόλοιπα ενοίκια πρέπει και να ξοδέψει λεφτά στα δικαστικά, και να το κρατήσει ανοίκιαστο, και εσύ να έχεις λεφτά να τα πληρώσεις... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο βήμα, διαβάστε προσεκτικά το μισθωτήριο και σιγουρευτείτε πως δεν υπάρχει όρος που σας καθιστά υπεύθηνη για την αποκατάσταση ορισμένων ζημιών στο μίσθιο.

Μετά, ενημερώστε την ιδιοκτήτρια εγγράφως για όλες τις ζημιές που της έχετε αναφέρει μαζί με τις ημερομηνίες που έγινε η προφορική ενημέρωση. Απαιτείστε την άμεση αποκατάσταση των ζημιών του μίσθιου και αναφέρετε πως αναστέλετε την καταβολή των ενοικίων μέχρι το πέρας της αποκατάστασης καθώς η ιδιοκτήτρια βρίσκεται σε παράβαση των όρων του συμβολαίου.

Αν γίνει αποκατάσταση των ζημιών, μένετε μέχρι να χρειαστεί να φύγετε αφού έχετε ενημερώσει εγγράφως τουλάχιστον 3 μήνες προγενέστερα επικαλούμενη αλλαγή τόπου εργασίας, και ελπίζετε να μην ζητήσει δικαστικώς τα υπόλοιπα ενοίκια επειδή μάλλον θα χάσετε στη δίκη. Μέχρι τότε όλα τα ενοίκια μόνο με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, αν αρνηθεί να σας δώσει αριθμό λογαριασμού τότε κατάθεση στο ταμείο Δανείων και Παρακαταθηκών με καθαρή αναγραφή της αιτίας κατάθεσης (π.χ. ΕΝΟΙΚΙΟ 10/2023 ΓΡΕΒΕΝΩΝ 4 ΤΣΟΛΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ).

Αν δεν γίνει αποκατάσταση των ζημιών και κινήσει διαδικασία έξωσης και απόδοσης του μίσθιου, ενημερώστε τον δικηγόρο της ιδιοκτήτριας για την ημερομηνία που θα αποχωρήσετε.

Αν με δεύτερο δικαστήριο ζητήσει την καταβολή όλων των ενοικίων μέχρι τη λήξη του συμφωνητικού, πληρώστε και να σας γίνει μάθημα να μην υπογράφετε συμβόλαια που δεν έχετε σκοπό να τηρήσετε. Να γνωρίζετε επίσης πως ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κατοικίας είναι τα τρία (3) έτη, οπότε θεωρητικά μπορεί να ζητήσει όλα τα ενοίκια μέχρι το πέρας της τριετίας, άσχετα με το τι αναγράφει το συμφωνητικό.

Τέλος, εκτός κι αν νοικιάζετε τροχοβίλα και όχι διαμέρισμα, δεν έπρεπε να ανοίξετε το τόπικ στην ενότητα Auto & Moto 😁

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι έγγραφο συμβόλαιο δεν υπάρχει παρά μόνο ηλεκτρονικό στο taxisnet. Σε αυτή την περίπτωση; Τι γίνεται;

31 λεπτά πριν, Narayan είπε

Πρώτο βήμα, διαβάστε προσεκτικά το μισθωτήριο και σιγουρευτείτε πως δεν υπάρχει όρος που σας καθιστά υπεύθηνη για την αποκατάσταση ορισμένων ζημιών στο μίσθιο.

Μετά, ενημερώστε την ιδιοκτήτρια εγγράφως για όλες τις ζημιές που της έχετε αναφέρει μαζί με τις ημερομηνίες που έγινε η προφορική ενημέρωση. Απαιτείστε την άμεση αποκατάσταση των ζημιών του μίσθιου και αναφέρετε πως αναστέλετε την καταβολή των ενοικίων μέχρι το πέρας της αποκατάστασης καθώς η ιδιοκτήτρια βρίσκεται σε παράβαση των όρων του συμβολαίου.

Αν γίνει αποκατάσταση των ζημιών, μένετε μέχρι να χρειαστεί να φύγετε αφού έχετε ενημερώσει εγγράφως τουλάχιστον 3 μήνες προγενέστερα επικαλούμενη αλλαγή τόπου εργασίας, και ελπίζετε να μην ζητήσει δικαστικώς τα υπόλοιπα ενοίκια επειδή μάλλον θα χάσετε στη δίκη. Μέχρι τότε όλα τα ενοίκια μόνο με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, αν αρνηθεί να σας δώσει αριθμό λογαριασμού τότε κατάθεση στο ταμείο Δανείων και Παρακαταθηκών με καθαρή αναγραφή της αιτίας κατάθεσης (π.χ. ΕΝΟΙΚΙΟ 10/2023 ΓΡΕΒΕΝΩΝ 4 ΤΣΟΛΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ).

Αν δεν γίνει αποκατάσταση των ζημιών και κινήσει διαδικασία έξωσης και απόδοσης του μίσθιου, ενημερώστε τον δικηγόρο της ιδιοκτήτριας για την ημερομηνία που θα αποχωρήσετε.

Αν με δεύτερο δικαστήριο ζητήσει την καταβολή όλων των ενοικίων μέχρι τη λήξη του συμφωνητικού, πληρώστε και να σας γίνει μάθημα να μην υπογράφετε συμβόλαια που δεν έχετε σκοπό να τηρήσετε. Να γνωρίζετε επίσης πως ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κατοικίας είναι τα τρία (3) έτη, οπότε θεωρητικά μπορεί να ζητήσει όλα τα ενοίκια μέχρι το πέρας της τριετίας, άσχετα με το τι αναγράφει το συμφωνητικό.

Τέλος, εκτός κι αν νοικιάζετε τροχοβίλα και όχι διαμέρισμα, δεν έπρεπε να ανοίξετε το τόπικ στην ενότητα Auto & Moto 😁

Όταν λέτε εγγράφως τι ακριβώς εννοείτε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vtsola είπε

Να προσθέσω ότι έγγραφο συμβόλαιο δεν υπάρχει παρά μόνο ηλεκτρονικό στο taxisnet. Σε αυτή την περίπτωση; Τι γίνεται;

Ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος για αποκατάσταση φυσιολογικών φθορών στο μίσθιο.

14 λεπτά πριν, Vtsola είπε

Όταν λέτε εγγράφως τι ακριβώς εννοείτε;

Τα γράφετε σε χαρτί / πάπυρο / πέτρινη πλάκα, βάζετε την υπογραφή σας και το δίνετε κατά προτίμηση μπροστά σε μάρτυρα στην ιδιοκτήτρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...