Προς το περιεχόμενο

Πρόωρη καταγγελία μίσθωσης ακινήτου


Vtsola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, andreas1gr said:

Συγγνώμη αλλά περίπου τα ίδια έγραφες και για την περιηγουμένη σπιτονοικοκυρά που ενώ της έκαψες το τραπέζι την έβγαζες τρελή που σου ζητούσε να αποκαταστήσεις την ζημιά…

Η προηγούμενη σπιτονοικοκυρά μπορεί να ήταν τρελή, ήταν όμως κυρία...

17 hours ago, Vtsola said:

Αυτό ήταν σε άλλο σπίτι και επειδή η ιδιοκτήτρια ήταν κυρία με Κ κεφαλαίο το αντικατέστησα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, κάτι που ίσως μερικοί εδώ μέσα δεν έχουν κατανοήσει είναι ότι ναι μεν υπάρχει ένα συμβόλαιο αλλά αυτό δεν υπερτερεί δικαιωμάτων κτλπ των πλευρών που μπορεί να προκύπτουν από άλλες νομοθεσίες κτλπ ακόμη και εάν έχουν "υπογράψει". Ακραίο παράδειγμα αλλά αν ας πούμε κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με κάποιον οπου του επιτρέπω να βάλει φωτιά στο αυτοκίνητο μου, προφανώς και το συμβόλαιο δεν έχει καμία σημασία για την ευθύνη του σε περίπτωση που το κάνει.

Edit-Επισήμανση: η συγκεκριμένη άποψη αφορά προσωπική μου εμπειρία που λύθηκε εξωδικαστικά. Ενδεχομένως με βάση τα επόμενα σχόλια να μην ισχύει. Ευχαριστώ.

Στην προκειμένη και επειδή μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο πράγμα και έφυγα ένα χρόνο νωρίτερα από συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού, δεν μπορεί να έχει καμία απαίτηση ο ιδιοκτήτης για ενοίκια που θα έπαιρνε μελλοντικά αν έμενες στο σπίτι για όλη τη διάρκεια. Ούτε είσαι υποχρεωμένος εσύ να μείνεις κάπου χωρίς τη θέληση σου (ακόμη και χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος) επειδή υπέγραψες ένα συμβόλαιο. Από τη στιγμή που του επιστρέφεις το σπίτι χωρίς να έχεις καταστήσει τη χρήση του ανέφικτη και δεν τον αποτρέπεις με κανένα τρόπο από το να το χρησιμοποιήσει πλέον όπως θέλει, δεν μπορεί να έχει καμία απαίτηση από εσένα για τα ενοίκια που θα έπαιρνε το επόμενο διάστημα μέχρι την προβλεπόμενη λήξη του συμβολαίου.

Επεξ/σία από Alchemist`
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Alchemist` said:

Καλημέρα, κάτι που μερικοί εδώ μέσα δεν έχουν κατανοήσει είναι ότι ναι μεν υπάρχει ένα συμβόλαιο αλλά αυτό δεν υπερτερεί δικαιωμάτων κτλπ των πλευρών που μπορεί να προκύπτουν από άλλες νομοθεσίες κτλπ ακόμη και εάν έχουν "υπογράψει". Ακραίο παράδειγμα αλλά αν ας πούμε κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με κάποιον οπου του επιτρέπω να βάλει φωτιά στο αυτοκίνητο μου, προφανώς και το συμβόλαιο δεν έχει καμία σημασία για την ευθύνη του σε περίπτωση που το κάνει.

Στην προκειμένη και επειδή μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο πράγμα και έφυγα ένα χρόνο νωρίτερα από συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού, δεν μπορεί να έχει καμία απαίτηση ο ιδιοκτήτης για ενοίκια που θα έπαιρνε μελλοντικά αν έμενες στο σπίτι για όλη τη διάρκεια. Ούτε είσαι υποχρεωμένος εσύ να μείνεις κάπου χωρίς τη θέληση σου (ακόμη και χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος) επειδή υπέγραψες ένα συμβόλαιο. Από τη στιγμή που του επιστρέφεις το σπίτι χωρίς να έχεις καταστήσει τη χρήση του ανέφικτη και δεν τον αποτρέπεις με κανένα τρόπο από το να το χρησιμοποιήσει πλέον όπως θέλει, δεν μπορεί να έχει καμία απαίτηση από εσένα για τα ενοίκια που θα έπαιρνε το επόμενο διάστημα μέχρι την προβλεπόμενη λήξη του συμβολαίου.


Δε ξέρω πότε έγινε αυτό που αναφέρεις αλλά έχει βγεί νόμος τα τελευταία 2-3 χρόνια που δεσμεύει τον ενοικιαστή για ακριβώς αυτό το πράγμα εκτός αν συντρέχει "σοβαρός λόγος".
Και ο σοβαρός λόγος θα εγκριθεί από δικαστήριο και όχι επειδή ο ενοικιαστής πιστεύει οτι είναι σοβαρός λόγος γιατί η γειτόνισσα πλένει το μπαλκόνι την ώρα που πίνεις καφέ.
Ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να στραφεί δικαστικά εναντίον του ενοικιαστή αν επιθυμεί και αυτό έχει διάφορες συνέπειες για τον ενοικιαστή ακόμη και μελλοντικά (π.χ διαταγή πληρωμής, κλπ)

Όταν υπογράφεις κάτι, το διαβάζεις προσεκτικά και όχι σαν τους όρους χρήσης ενός site, ακόμα και αν είναι ενα "απλό ιδιωτικό συμφωνητικό"

Πάνω από όλα να είμαστε άνθρωποι και όχι "ζώα". Και οι μεν και οι δε

Τέλος όπως ο ενοικιαστής κάνει ενα πλάνο για τη ζωή του με βάση το σπίτι που ενοικιάζει, έτσι και ο ιδιοκτήτης κάνει ενα πλάνο με βάση τα λεφτά που θα εισπράξει. 

Επεξ/σία από DaRkAnGeL999
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alchemist` είπε

 

Στην προκειμένη και επειδή μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο πράγμα και έφυγα ένα χρόνο νωρίτερα από συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού, δεν μπορεί να έχει καμία απαίτηση ο ιδιοκτήτης για ενοίκια που θα έπαιρνε μελλοντικά αν έμενες στο σπίτι για όλη τη διάρκεια. Ούτε είσαι υποχρεωμένος εσύ να μείνεις κάπου χωρίς τη θέληση σου (ακόμη και χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος) επειδή υπέγραψες ένα συμβόλαιο. 

Αρα το ίδιο να υποθέσω ισχύει και για την άλλη πλευρά του συμβολαίου ( ιδιοκτήτη) ότι μπορεί ανα πάσα στιγμή να βγάλει έξω τον ενοικιαστή επειδη έτσι θέλει; Το νόημα του συμβολαίου πιο είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Alchemist` said:

Καλημέρα, κάτι που ίσως μερικοί εδώ μέσα δεν έχουν κατανοήσει είναι ότι ναι μεν υπάρχει ένα συμβόλαιο αλλά αυτό δεν υπερτερεί δικαιωμάτων κτλπ των πλευρών που μπορεί να προκύπτουν από άλλες νομοθεσίες κτλπ ακόμη και εάν έχουν "υπογράψει". Ακραίο παράδειγμα αλλά αν ας πούμε κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με κάποιον οπου του επιτρέπω να βάλει φωτιά στο αυτοκίνητο μου, προφανώς και το συμβόλαιο δεν έχει καμία σημασία για την ευθύνη του σε περίπτωση που το κάνει.

Στην προκειμένη και επειδή μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο πράγμα και έφυγα ένα χρόνο νωρίτερα από συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού, δεν μπορεί να έχει καμία απαίτηση ο ιδιοκτήτης για ενοίκια που θα έπαιρνε μελλοντικά αν έμενες στο σπίτι για όλη τη διάρκεια. Ούτε είσαι υποχρεωμένος εσύ να μείνεις κάπου χωρίς τη θέληση σου (ακόμη και χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος) επειδή υπέγραψες ένα συμβόλαιο. Από τη στιγμή που του επιστρέφεις το σπίτι χωρίς να έχεις καταστήσει τη χρήση του ανέφικτη και δεν τον αποτρέπεις με κανένα τρόπο από το να το χρησιμοποιήσει πλέον όπως θέλει, δεν μπορεί να έχει καμία απαίτηση από εσένα για τα ενοίκια που θα έπαιρνε το επόμενο διάστημα μέχρι την προβλεπόμενη λήξη του συμβολαίου.

Στην πραγματικότητα ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πιστεύεις, το συμβόλαιο υπερισχύει της όποιας νομοθεσίας, εκτός και αν πρόκειται συγκεκριμένα για κάποια νομοθεσία αναγκαστικού δικαίου. Χαρακτηριστικό (και όχι άσχετο σαν το δικό σου) παράδειγμα κανόνα αναγκαστικού δικαίου είναι ο νόμος που προβλέπει ότι "Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο". Αν κάποιος νόμος δεν είναι διατυπωμένος έτσι ακριβώς τότε είναι ενδοτικού δικαίου, δλδ μπορεί να αποκλειστεί από την αντίθετη ιδιωτική βούληση.

Καλό θα ήταν να μην γράφουμε ότι μας κατεβαίνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Αρα το ίδιο να υποθέσω ισχύει και για την άλλη πλευρά του συμβολαίου ( ιδιοκτήτη) ότι μπορεί ανα πάσα στιγμή να βγάλει έξω τον ενοικιαστή επειδη έτσι θέλει; Το νόημα του συμβολαίου πιο είναι ;

 

Το συμβόλαιο είναι μια ρύθμιση ενός θέματος μεταξύ δύο ιδιωτών. Εάν κάτι στο θέμα αυτό όμως ρυθμίζεται από κάποιον νόμο, και το συμβόλαιο λέει κάτι διαφορετικό προφανώς υπερτερεί αυτό το οποίο ορίζει ο νόμος.

Σε αυτό που λες λοιπόν ακόμη και αν στο συμβόλαιο ο νοικαρης υπέγραφε ότι όποτε θέλει ο ιδιοκτήτης μπορεί να τον πετάξει έξω, δεν θα μπορούσε να το κάνει σε καμία περίπτωση χωρίς την συγκατάθεση του.

10 λεπτά πριν, DaRkAnGeL999 είπε


Δε ξέρω πότε έγινε αυτό που αναφέρεις αλλά έχει βγεί νόμος τα τελευταία 2-3 χρόνια που δεσμεύει τον ενοικιαστή για ακριβώς αυτό το πράγμα εκτός αν συντρέχει "σοβαρός λόγος".
Και ο σοβαρός λόγος θα εγκριθεί από δικαστήριο και όχι επειδή ο ενοικιαστής πιστεύει οτι είναι σοβαρός λόγος γιατί η γειτόνισσα πλένει το μπαλκόνι την ώρα που πίνεις καφέ.
Ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να στραφεί δικαστικά εναντίον του ενοικιαστή αν επιθυμεί και αυτό έχει διάφορες συνέπειες για τον ενοικιαστή ακόμη και μελλοντικά (π.χ διαταγή πληρωμής, κλπ)

Όταν υπογράφεις κάτι, το διαβάζεις προσεκτικά και όχι σαν τους όρους χρήσης ενός site, ακόμα και αν είναι ενα "απλό ιδιωτικό συμφωνητικό"

Πάνω από όλα να είμαστε άνθρωποι και όχι "ζώα". Και οι μεν και οι δε

Τέλος όπως ο ενοικιαστής κάνει ενα πλάνο για τη ζωή του με βάση το σπίτι που ενοικιάζει, έτσι και ο ιδιοκτήτης κάνει ενα πλάνο με βάση τα λεφτά που θα εισπράξει. 

Εχει γύρω στα 15 χρόνια. Υπάρχει νόμος που ρυθμίζει το συγκεκριμένο πράγμα? Αν ναι ποιος είναι? Ευχαριστώ

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στην πραγματικότητα ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πιστεύεις, το συμβόλαιο υπερισχύει της όποιας νομοθεσίας, εκτός και αν πρόκειται συγκεκριμένα για κάποια νομοθεσία αναγκαστικού δικαίου. Χαρακτηριστικό (και όχι άσχετο σαν το δικό σου) παράδειγμα κανόνα αναγκαστικού δικαίου είναι ο νόμος που προβλέπει ότι "Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο". Αν κάποιος νόμος δεν είναι διατυπωμένος έτσι ακριβώς τότε είναι ενδοτικού δικαίου, δλδ μπορεί να αποκλειστεί από την αντίθετη ιδιωτική βούληση.

Καλό θα ήταν να μην γράφουμε ότι μας κατεβαίνει.

Δεν δήλωσα πουθενά ότι είμαι αλάνθαστος, συζήτηση γίνεται. Προ 15ετιας έφτασα να μιλώ μεσω δικηγόρων εμού και του ιδιοκτήτη για το συγκεκριμένο θέμα και το σκεπτικό που περιέγραψα επικράτησε και λύθηκε εξωδικαστικά το ζήτημα χωρίς να τον αποζημιώσω για τα μελλοντικά ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Alchemist` said:

Καλημέρα, κάτι που ίσως μερικοί εδώ μέσα δεν έχουν κατανοήσει είναι ότι ναι μεν υπάρχει ένα συμβόλαιο αλλά αυτό δεν υπερτερεί δικαιωμάτων κτλπ των πλευρών που μπορεί να προκύπτουν από άλλες νομοθεσίες κτλπ ακόμη και εάν έχουν "υπογράψει". Ακραίο παράδειγμα αλλά αν ας πούμε κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με κάποιον οπου του επιτρέπω να βάλει φωτιά στο αυτοκίνητο μου, προφανώς και το συμβόλαιο δεν έχει καμία σημασία για την ευθύνη του σε περίπτωση που το κάνει.

Στην προκειμένη και επειδή μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο πράγμα και έφυγα ένα χρόνο νωρίτερα από συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού, δεν μπορεί να έχει καμία απαίτηση ο ιδιοκτήτης για ενοίκια που θα έπαιρνε μελλοντικά αν έμενες στο σπίτι για όλη τη διάρκεια. Ούτε είσαι υποχρεωμένος εσύ να μείνεις κάπου χωρίς τη θέληση σου (ακόμη και χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος) επειδή υπέγραψες ένα συμβόλαιο. Από τη στιγμή που του επιστρέφεις το σπίτι χωρίς να έχεις καταστήσει τη χρήση του ανέφικτη και δεν τον αποτρέπεις με κανένα τρόπο από το να το χρησιμοποιήσει πλέον όπως θέλει, δεν μπορεί να έχει καμία απαίτηση από εσένα για τα ενοίκια που θα έπαιρνε το επόμενο διάστημα μέχρι την προβλεπόμενη λήξη του συμβολαίου.

Με αυτή την λογική ο ιδιοκτήτης μπορεί να σε πετάξει έξω ακόμα και πριν την 3ετια, για λόγο όπως ιδιοκατοίκηση η πώληση..... ευτυχώς που δεν ξέρετε γιατί μιλάτε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στην πραγματικότητα ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πιστεύεις, το συμβόλαιο υπερισχύει της όποιας νομοθεσίας, εκτός και αν πρόκειται συγκεκριμένα για κάποια νομοθεσία αναγκαστικού δικαίου. Χαρακτηριστικό (και όχι άσχετο σαν το δικό σου) παράδειγμα κανόνα αναγκαστικού δικαίου είναι ο νόμος που προβλέπει ότι "Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο". Αν κάποιος νόμος δεν είναι διατυπωμένος έτσι ακριβώς τότε είναι ενδοτικού δικαίου, δλδ μπορεί να αποκλειστεί από την αντίθετη ιδιωτική βούληση.

Καλό θα ήταν να μην γράφουμε ότι μας κατεβαίνει.

 

Άρα για να επεκτείνω λίγο το ερώτημα που μου έθεσε ο pwpwpw. Εάν εγώ κάνω ένα συμβόλαιο ενοικίασης με τον ιδιοκτήτη ενός σπιτιού και συμφωνήσουμε σε χαμηλό μίσθωμα υπό τον όρο ότι μπορεί να με πετάξει έξω όποτε θέλει χωρίς ειδοποίηση, μπορεί να εφαρμόσει το συμβόλαιο και να το πράξει? Δεν υπερτερούν άλλοι νόμοι που προστατεύουν π.χ. το δικαίωμα μου στην κατοικία σε αυτή την περίπτωση? Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Alchemist`
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Alchemist` said:

Δεν δήλωσα πουθενά ότι είμαι αλάνθαστος, συζήτηση γίνεται. Προ 15ετιας έφτασα να μιλώ μεσω δικηγόρων εμού και του ιδιοκτήτη για το συγκεκριμένο θέμα και το σκεπτικό που περιέγραψα επικράτησε και λύθηκε εξωδικαστικά το ζήτημα χωρίς να τον αποζημιώσω για τα μελλοντικά ενοίκια.

Ούτε εγώ είδα να δηλώνεις κάπου ότι είσαι αλάνθαστος, απλά επισημαίνω ότι στο συγκεκριμένο που έγραψες κάνεις λάθος.

Όσο για τη συγκεκριμένη περίπτωση που περιγράφεις δεν λέει κάτι, ο σπιτονοικοκύρης σου πιθανότατα είχε κάποιο λόγο που δεν το προχώρησε, ίσως δεν ήταν σίγουρος ότι θα κέρδιζε την υπόθεση, ίσως να έκρινε πως δεν αξίζει την διαδικασία και τα έξοδα, ίσως να σκέφτηκε το "Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος", όπως και να έχει δεν αλλάζει το γεγονός ότι είχε το δικαίωμα να διεκδικήσει τα συμφωνημένα μισθώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Alchemist` said:

 

Το συμβόλαιο είναι μια ρύθμιση ενός θέματος μεταξύ δύο ιδιωτών. Εάν κάτι στο θέμα αυτό όμως ρυθμίζεται από κάποιον νόμο, και το συμβόλαιο λέει κάτι διαφορετικό προφανώς υπερτερεί αυτό το οποίο ορίζει ο νόμος.

Σε αυτό που λες λοιπόν ακόμη και αν στο συμβόλαιο ο νοικαρης υπέγραφε ότι όποτε θέλει ο ιδιοκτήτης μπορεί να τον πετάξει έξω, δεν θα μπορούσε να το κάνει σε καμία περίπτωση χωρίς την συγκατάθεση του.

Εχει γύρω στα 15 χρόνια. Υπάρχει νόμος που ρυθμίζει το συγκεκριμένο πράγμα? Αν ναι ποιος είναι? Ευχαριστώ

Δεν δήλωσα πουθενά ότι είμαι αλάνθαστος, συζήτηση γίνεται. Προ 15ετιας έφτασα να μιλώ μεσω δικηγόρων εμού και του ιδιοκτήτη για το συγκεκριμένο θέμα και το σκεπτικό που περιέγραψα επικράτησε και λύθηκε εξωδικαστικά το ζήτημα χωρίς να τον αποζημιώσω για τα μελλοντικά ενοίκια.


Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για την μίσθωση κατοικίας (odigostoupoliti.eu)

Σπάσιμο Συμβολαίου Σπιτιού από Ιδιοκτήτη ή Ενοικιαστή | Spitogatos Blog

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ - ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗ ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ (e-nomika.gr)

ΠΑ.ΣΥ.Π.Ε. Πανελλήνιος Σύλλογος Προστασίας Ενοικιαστών | Ενοίκια, Ενοικίαση, Ενοικιαστής, Μίσθωση, Μισθώματα, Μείωση Ενοικίου, Μισθωτήριο, Κοινόχρηστα, Δαπάνες Κοινοχρήστων, Εκμισθωτής, Ιδιοκτήτες Ακινήτων, Δικαιώματα - Υποχρεώσεις Ενοικιαστή, Αύξηση - Μείωση Ενοικίου, Παράταση - Λύση Μίσθωσης, Έξωση Ενοικιαστή Λόγω Λήξης Συμβολαίου - για Ιδιοκατοίκηση, Επαγγελματική Μίσθωση, Αγωγή Έξωσης Ενοικιαστή για Οφειλή Ενοικίων, Διαταγή Απόδοσης Χρήσης Μισθίου, Μισθωτήριο Συμβόλαιο Κατοικίας - Επαγγελματικής Μίσθωσης - Καταγγελία Μίσθωσης Κατοικίας και Υποχρεωτική Διάρκεια (pasype.gr)

Πιστεύω οτι αν ε ενδιαφέρει όντως μπορείς να βρεις και τον ίδιο το νόμο ή να απευθυνθείςσε κάποιον δικηγόρο ή μεσίτη.

Παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Alchemist` είπε

 

Το συμβόλαιο είναι μια ρύθμιση ενός θέματος μεταξύ δύο ιδιωτών. Εάν κάτι στο θέμα αυτό όμως ρυθμίζεται από κάποιον νόμο, και το συμβόλαιο λέει κάτι διαφορετικό προφανώς υπερτερεί αυτό το οποίο ορίζει ο νόμος.

Σε αυτό που λες λοιπόν ακόμη και αν στο συμβόλαιο ο νοικαρης υπέγραφε ότι όποτε θέλει ο ιδιοκτήτης μπορεί να τον πετάξει έξω, δεν θα μπορούσε να το κάνει σε καμία περίπτωση χωρίς την συγκατάθεση του.

 

Όταν υπογράφουν 2 πλευρές ένα συμβόλαιο τότε και οι 2 πλευρές έχουν υποχρεώσεις αλλά και καποια ωφέλη και όχι μόνο η μια πλευρά. Έτσι λοιπόν όπως ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να βγάλει τον ενοικιαστή έξω χωρις λογο εφόσον ο δευτερος ειναι τυπικος στις υποχρεωσεις του, το ίδιο ισχύει και για την πλευρά του ενοικιαστή, δεν μπορεί να φύγει οποτε του καπνίσει εάν δεν συντρέχει αποδεδειγμένα σοβαρός λόγος. Εάν φύγει πριν την λήξη του συμβολαίου επειδη έτσι του κάπνισε, προφανως ο ιδιοκτήτης μπορεί να διεκδικήσει τα ενοίκια του συμβόλαιου.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Alchemist` said:

 

Άρα για να επεκτείνω λίγο το ερώτημα που μου έθεσε ο pwpwpw. Εάν εγώ κάνω ένα συμβόλαιο ενοικίασης με τον ιδιοκτήτη ενός σπιτιού και συμφωνήσουμε σε χαμηλό μίσθωμα υπό τον όρο ότι μπορεί να με πετάξει έξω όποτε θέλει χωρίς ειδοποίηση, μπορεί να εφαρμόσει το συμβόλαιο και να το πράξει? Δεν υπερτερούν άλλοι νόμοι που προστατεύουν π.χ. το δικαίωμα μου στην κατοικία σε αυτή την περίπτωση? Ευχαριστώ

Αυτό δεν είναι επέκταση ερωτήματος, είναι εντελώς διαφορετική ερώτηση.

Αν και το επάγγελμα μου δεν έχει σχέση με τη νομική (κοινώς είμαι και εγώ δικηγόρος του insomnia :P ), μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης δεν κατοχυρώνει σε κανέναν το δικαίωμα αυτοδικίας. Η νόμιμη έξωση σε κάθε περίπτωση προϋποθέτει δικαστική απόφαση και δικαστικό επιμελητή για να πραγματοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, armagedwnn said:

Θα σε λέω μπαστουνόβλαχε γιατί τέτοιος είσαι.

1) Το κοριτσάκι πρέπει να είναι ο χαλκ μάλλον, γιατί είδε ότι έφτασε στο τέλος το πατζούρι αλλά πήρε φόρα, αρπάχτηκε από τον ιμάντα και διέλυσε τα στόπ. Αφού ακούστηκε στις ειδήσεις ακόμη γυρίζει αυτό το πατζούρι δεν μπορεί κανείς να το σταματήσει.

2) Έχω βάλει σε beko 5κιλο πάπλωμα, το πάπλωμα δεν πλύθηκε αλλά δεν στράβωσε κανένας άξονας, γιατί δεν υπάρχει άξονας όπως το λες. Σαν άξονας λειτουργεί ολόκληρος ο κάδος, γιατί κινείται στο χώρο δεν είναι σταθερός. Μέσω του ιμάντα οι καταπονέσεις περνάνε στα ρουλεμάν, γι' αυτό και θα δεις ότι το πιο σύνηθες πρόβλημα είναι αλλαγή ρουλεμάν. Aν πάλι μιλάς για τον άξονα τυμπάνου υπερβολικά δύσκολο να στραβώσει γίνεται αντικατάσταση και σε καμία περίπτωση δεν βγαίνει άχρηστο γιατί το πλυντήριο είνια "καινούργιο" όπως λες.

Τέλος οι ηλεκτρικές συσκευές έχουν εγγύηση. 

Τις εξυπνάδες σου να τις πεις αλλού, γιατί καταλάβαμε τι τύπισα είναι η δικιά σου και γλίτωσε το κοριτσάκι. 

Υ.Γ.: Για πες μας περιοχή που η φοιτήτρια πέρα του ότι η μάνα της την έστειλε με λερωμένο πάπλωμα αλλά χρειαζόταν τον Οκτώβρη πάπλωμα για να κοιμηθεί. Για την Φλώρινα μιλάμε.

Screenshot_1.jpg

Αν δεν ξέρεις καλό είναι να μην το λες με τόση σιγουρια,  τα lg δεν έχουν ιμάντα εδώ και πολλά χρόνια

Προσθήκη, ακόμα οι οδηγίες του κατασκευαστή λένε ξεκάθαρα πως δεν μπορείς να βάλεις κάποια πράγματα στο πλυντήριο

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, πάντως έχει αλλάξει πολύ το ύφος των απαντήσεων στο φόρουμ σε σχέση με το πως το θυμάμαι.

Για να είμαι οκ αφήνω τα σχόλια μου προς χάρη της συζήτησης βάζοντας σχετική επισήμανση ότι η αρχική μου απάντηση ενδεχόμενως να είναι λάθος για να μην παρασυρθεί κάποιος.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι κατοχυρωμένα δικαίωματα ενός άτομου που πηγάζουν από νομοθεσίες του κράτους δεν μπορούν να υπερκαλυφθουν από ένα ιδιωτικό συμβόλαιο που ορίζει κάτι αντίθετο προς αυτά. Αυτό είναι που εξέφρασα και από την αρχή. Ίσως δεν έχει εφαρμογή στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί εν τέλει δεν έχει ανάλογο δικαίωμα ο νοικαρης. Ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω νοικιασει ενα σπιτι εδω και 4 μηνες. Ο ιδιοκτητης μου ζητησε να υπογραψουμε για 1 χρονο, δοκιμαστικα για να δουμε πως θα παει. Αν εγω δηλαδη αποφασισω να φυγω στον χρονο που συμφωνησαμε, θα μου ζητα ενοικια για αλλα 2 χρονια ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...