Προς το περιεχόμενο

Πρόωρη καταγγελία μίσθωσης ακινήτου


Vtsola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, Alchemist` said:

Πω πω, πάντως έχει αλλάξει πολύ το ύφος των απαντήσεων στο φόρουμ σε σχέση με το πως το θυμάμαι.

Για να είμαι οκ αφήνω τα σχόλια μου προς χάρη της συζήτησης βάζοντας σχετική επισήμανση ότι η αρχική μου απάντηση ενδεχόμενως να είναι λάθος για να μην παρασυρθεί κάποιος.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι κατοχυρωμένα δικαίωματα ενός άτομου που πηγάζουν από νομοθεσίες του κράτους δεν μπορούν να υπερκαλυφθουν από ένα ιδιωτικό συμβόλαιο που ορίζει κάτι αντίθετο προς αυτά. Αυτό είναι που εξέφρασα και από την αρχή. Ίσως δεν έχει εφαρμογή στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί εν τέλει δεν έχει ανάλογο δικαίωμα ο νοικαρης. Ευχαριστώ.

Αυτό με τα δικαιώματα και υποχρεώσεις είναι και για τις δυο πλευρές.

Οταν νοικιάζεις είναι υποχρεωτικά για 3 χρόνια  άσχετα με το τι έχεις γράψει και υπογράψει στο συμβόλαιο.

Φυσικά μπορείτε  και οι δυο να το κάνετε πράξη στον 1 χρόνο  και να μην δώσετε συνέχεια, αλλά αν κάποιος είναι λίγο κακόβουλος μπορεί να το εκμεταλλευτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 minutes ago, Alchemist` said:

Πω πω, πάντως έχει αλλάξει πολύ το ύφος των απαντήσεων στο φόρουμ σε σχέση με το πως το θυμάμαι.

Για να είμαι οκ αφήνω τα σχόλια μου προς χάρη της συζήτησης βάζοντας σχετική επισήμανση ότι η αρχική μου απάντηση ενδεχόμενως να είναι λάθος για να μην παρασυρθεί κάποιος.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι κατοχυρωμένα δικαίωματα ενός άτομου που πηγάζουν από νομοθεσίες του κράτους δεν μπορούν να υπερκαλυφθουν από ένα ιδιωτικό συμβόλαιο που ορίζει κάτι αντίθετο προς αυτά. Αυτό είναι που εξέφρασα και από την αρχή. Ίσως δεν έχει εφαρμογή στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί εν τέλει δεν έχει ανάλογο δικαίωμα ο νοικαρης. Ευχαριστώ.

Όντως, δεν είναι κατηχητικό όπως ήταν κάποτε, πλέον πέφτει κράξιμο όταν γράφονται μπούρδες, και ειδικά όταν παρουσιάζεται ως επιχείρημα το "έτσι πιστεύω εγώ".

8 minutes ago, tsaltinho said:

Εχω νοικιασει ενα σπιτι εδω και 4 μηνες. Ο ιδιοκτητης μου ζητησε να υπογραψουμε για 1 χρονο, δοκιμαστικα για να δουμε πως θα παει. Αν εγω δηλαδη αποφασισω να φυγω στον χρονο που συμφωνησαμε, θα μου ζητα ενοικια για αλλα 2 χρονια ?

Θεωρητικά ναι, έχει το δικαίωμα να αφήσει ενεργή τη μίσθωση στο taxis και μετά να σου ζητάει τα υπόλοιπα μισθώματα ως το τέλος της τριετίας, όπως ακριβώς και εσύ έχεις το δικαίωμα να μπαστακωθείς για άλλα 2 χρόνια.

Πρακτικά όμως σχεδόν κανένας ιδιοκτήτης δεν το κάνει, ενώ οι ενοικιαστές αν το επιθυμούν σχεδόν πάντα μένουν μέσα άλλα δύο έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όντως, δεν είναι κατηχητικό όπως ήταν κάποτε, πλέον πέφτει κράξιμο όταν γράφονται μπούρδες, και ειδικά όταν παρουσιάζεται ως επιχείρημα το "έτσι πιστεύω εγώ".

 

Κοίταξε ποτέ δεν ήταν κατήχητικο εδώ μέσα :D από εκεί και πέρα δεν θα κάνει διατριβή κανείς για αυτό που λέει σε ένα σχόλιο οπότε πολλές φορές καταλήγει στο "αυτό πιστεύω" για να μην μακρυγορουμε άνευ ουσίας.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι δεν με διόρθωσες σε αυτό που λέω. Αυτό που έγραψες είναι σωστό αναφορικά με αστικές αξιώσεις του ενός προς τον άλλο (σ αυτό αναφέρεται και το παράδειγμα σου). Όταν όμως περιλαμβάνονται δικαιώματα της μιας ή της άλλης πλευράς που προστατεύονται από το σύνταγμα ή άλλους σχετικούς νόμους ένα συμβόλαιο που θα ορίσει κάτι αντίθετο είναι ανούσιο. Ίσως δεν το εξέφρασα σωστά ή και δεν έχει εφαρμογή στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή ακριβώς δεν υφίσταται κάποιο δικαίωμα του νοικαρη που προστατεύεται. Σε αυτό έχεις δίκαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Το τι ζημιές η φθορές θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης και τι ο ενοικιαστης γενικά έχει να κάνει και με την συμφωνία που εχει γίνει εξαρχής  ανάμεσα τους πράγμα που εμείς δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε. 

Το default ειναι αυτο που λεω εγω ομως.

3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Από εκεί και πέρα  στο συγκεκριμένο θέμα εάν διαβάσεις το πρώτο ποστ , φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο ενοικιαστής ήξερε εξαρχής ότι σε λίγους μηνες  θα έφευγε και παρόλα αυτά υπέγραψε συμβόλαιο ενός έτους, αυτό θα μπορούσες να το πεις και  εξαπάτηση. Επισης λαμβάνοντας υπόψιν και αυτα που του γράφουν κάποιοι συμφορίτες από κάτω, φαίνεται ότι εχει προϊστορία τις  ΖΗΜΙΕΣ που κάνει σε σπίτια να τις θεωρεί φθορές.

Δεν υπερασπιζομαι τον συγκεκριμενο,αλλο λεμε.
Αυτος ειναι δεδομενο οτι ειναι αυτος το προβλημα.

3 ώρες πριν, stef157 είπε

Πρώτη φορά ακούω να χαλάει το φλοτέρ και να περιμένεις ο ιδιοκτήτης να το αλλάξει!!!

Το τι ακους εσυ,τι θεωρεις,τι περιμενεις και τι νομιζεις,ειναι ασχετο με το τι ΙΣΧΥΕΙ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Το default ειναι αυτο που λεω εγω ομως.

Δεν υπερασπιζομαι τον συγκεκριμενο,αλλο λεμε.
Αυτος ειναι δεδομενο οτι ειναι αυτος το προβλημα.

Το πρόβλημα είμαι εγώ; Τι λες κύριε; ΣΥΜΦΩΝΉΣΑΜΕ ότι ΔΕΝ θα μείνω ένα χρόνο γιατί η απόσπαση τελειώνει νωρίτερα. Απλά έγιναν όλα αυτά μεταξύ μας και τώρα μου λέει άλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Vtsola είπε

Το πρόβλημα είμαι εγώ; Τι λες κύριε; ΣΥΜΦΩΝΉΣΑΜΕ ότι ΔΕΝ θα μείνω ένα χρόνο γιατί η απόσπαση τελειώνει νωρίτερα. Απλά έγιναν όλα αυτά μεταξύ μας και τώρα μου λέει άλλα 

Είχες ξεκαθαρίσει ότι θα νοικιάσεις   για ένα τετράμηνο και μετά  θα φύγεις; Αν ναι γιατί υπογράψατε ετήσιο συμβόλαιο; Πολυ αμφιβάλω ότι θα σου νοίκιαζε κάποιος σπίτι εάν ήξερε ότι το θες για τόσο μικρό χρονικό διάστημα. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Είχες ξεκαθαρίσει ότι θα νοικιάσεις   για ένα τετράμηνο και μετά  θα φύγεις; Αν ναι γιατί υπογράψατε ετήσιο συμβόλαιο; Πολυ αμφιβάλω ότι θα σου νοίκιαζε κάποιος σπίτι εάν ήξερε ότι το θες για τόσο μικρό χρονικό διάστημα. 

Γιατί μπορούσα να φύγω σε 4, μπορουσα σε 8 ,σε 10

Η υπηρεσία εφόσον με κάλεσε πίσω δεν μπορώ να κάνω κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Vtsola είπε

Γιατί μπορούσα να φύγω σε 4, μπορουσα σε 8 ,σε 10

Η υπηρεσία εφόσον με κάλεσε πίσω δεν μπορώ να κάνω κάτι 

Στο αρχικό σου ποστ παντως γράφεις ξεκάθαρα ότι η απόσπαση σου έληγε οκτωμβρη, αρα ήταν απόσπαση συγκεκριμένου χρόνου  γνώριζες εξαρχής ποτε λήγει και όχι κάτι απρόσμενο. Είχε ενημερωθεί ανάλογα ο ιδιοκτήτης;

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον τον ενημερώσεις εγγράφως 2 μήνες πριν ότι θα φύγεις και εφόσον δε του χρωστάς ενοίκιο, δεν μπορεί να απαιτήσει τίποτα και δε μπορεί να σου κάνει το παραμικρό.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Alchemist` said:

 

Κοίταξε ποτέ δεν ήταν κατήχητικο εδώ μέσα :D από εκεί και πέρα δεν θα κάνει διατριβή κανείς για αυτό που λέει σε ένα σχόλιο οπότε πολλές φορές καταλήγει στο "αυτό πιστεύω" για να μην μακρυγορουμε άνευ ουσίας.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι δεν με διόρθωσες σε αυτό που λέω. Αυτό που έγραψες είναι σωστό αναφορικά με αστικές αξιώσεις του ενός προς τον άλλο (σ αυτό αναφέρεται και το παράδειγμα σου). Όταν όμως περιλαμβάνονται δικαιώματα της μιας ή της άλλης πλευράς που προστατεύονται από το σύνταγμα ή άλλους σχετικούς νόμους ένα συμβόλαιο που θα ορίσει κάτι αντίθετο είναι ανούσιο. Ίσως δεν το εξέφρασα σωστά ή και δεν έχει εφαρμογή στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή ακριβώς δεν υφίσταται κάποιο δικαίωμα του νοικαρη που προστατεύεται. Σε αυτό έχεις δίκαιο.

Όντως, ποτέ δεν ήταν, απλά παλιότερα έμοιαζε, σήμερα καμία σχέση.

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, δλδ τυχόν δικαιώματα από το σύνταγμα, είναι απλά αοριστίες.

Όταν γίνεις πιο συγκεκριμένος και το εκφράσεις πιο σωστά, τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, morfeas-dsl- είπε

Εφόσον τον ενημερώσεις εγγράφως 2 μήνες πριν ότι θα φύγεις και εφόσον δε του χρωστάς ενοίκιο, δεν μπορεί να απαιτήσει τίποτα και δε μπορεί να σου κάνει το παραμικρό.

Εγγράφως πως ακριβώς γίνεται;;;; Δεν τα ξέρω αυτά...

8 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Στο αρχικό σου ποστ παντως γράφεις ξεκάθαρα ότι η απόσπαση σου έληγε οκτωμβρη, αρα ήταν απόσπαση συγκεκριμένου χρόνου  γνώριζες εξαρχής ποτε λήγει και όχι κάτι απρόσμενο. Είχε ενημερωθεί ανάλογα ο ιδιοκτήτης;

Είχε ενημερωθεί. Ήταν για 4 μήνες. Ωστόσο θα μπορούσα να ανανεώσω για άλλους 4-6. ΩΣΤΌΣΟ η υπηρεσία με κάλεσε πίσω. Όλα αυτά τα ήξερε 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, stef157 said:

Πρώτη φορά ακούω να χαλάει το φλοτέρ και να περιμένεις ο ιδιοκτήτης να το αλλάξει!!! Το παράθυρο ναι αλλά όχι και το φλοτέρ. Για το θεό δηλαδή!! Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω τέτοιον νοικιάρη στο σπίτι μου.  Θα δημιουργούσε συνέχεια προβλήματα.

Ευτυχώς δεν είναι όλοι οι ιδιοκτήτες τόσο τζίπσι. Πόσο γύφτος πρέπει να είναι κάποιος για να του ανήκει ακίνητο αξίας δεκάδων ή εκατοντάδων χιλιάδων και να σκέφτεται αν θα πληρώσει πέντε δέκα ευρώ για τη συντήρησή του. 

Για να μη μιλήσω για το πόσο κοντόφθαλμος, αφού ενοικιαστής που πάρει πρέφα τη γυφτοσυνη του να μην πληρώνεις χαλασμένο φλοτερ, δεν θα κάνει προληπτικές επισκευές και θα τρεναρει τις αναγκαστικές. "Ας το να χαλάσει και ίσως το φτιάξω αν μου χρειάζεται, δεν είναι δικό μου" θα σκέφτεται μονίμως στο γυφτοσπιτο. 

3 hours ago, DaRkAnGeL999 said:


Εδώ ο άλλος γράφει οτι θεωρεί λάθος να αλλάζει ο ενοικιαστής τις λάμπες, τι να λέμε τώρα. Έχουν μπερδέψει τα ξενοδοχείο με το ενοίκιο μάλλον.

Εδώ ο κάθε τυχαίος έχει μπερδέψει το να νοικιάζει σπίτι με το να νοικιάζει χωράφι και νομίζει ότι δουλειά του εκμισθωτή είναι να αράζει και να μπαίνουν τα ενοίκια στην τράπεζα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, morfeas-dsl- said:

Εφόσον τον ενημερώσεις εγγράφως 2 μήνες πριν ότι θα φύγεις και εφόσον δε του χρωστάς ενοίκιο, δεν μπορεί να απαιτήσει τίποτα και δε μπορεί να σου κάνει το παραμικρό.

Βασικά έτσι νομίζεις, στην πραγματικότητα όμως μια απλή ενημέρωση για το ότι θα προβείς σε αυθαίρετη πράξη δεν σε απαλλάσει από τις ευθύνες σου.

6 minutes ago, Vtsola said:

Εγγράφως πως ακριβώς γίνεται;;;; Δεν τα ξέρω αυτά...

Η έγγραφη ενημέρωση γίνεται με εξώδικο, θα σε ενημερώσει για αυτό ο δικηγόρος σου ο οποίος σε συνεργασία με τον δικαστικό επιμελητή θα το επιδόσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Βασικά έτσι νομίζεις, στην πραγματικότητα όμως μια απλή ενημέρωση για το ότι θα προβείς σε αυθαίρετη πράξη δεν σε απαλλάσει από τις ευθύνες σου.

Η έγγραφη ενημέρωση γίνεται με εξώδικο, θα σε ενημερώσει για αυτό ο δικηγόρος σου ο οποίος σε συνεργασία με τον δικαστικό επιμελητή θα το επιδόσει.

Μόνο με δικηγόρο γίνεται; Το να τα βρούμε με διάλογο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, vs_skg said:

Ευτυχώς δεν είναι όλοι οι ιδιοκτήτες τόσο τζίπσι. Πόσο γύφτος πρέπει να είναι κάποιος για να του ανήκει ακίνητο αξίας δεκάδων ή εκατοντάδων χιλιάδων και να σκέφτεται αν θα πληρώσει πέντε δέκα ευρώ για τη συντήρησή του. 

Για να μη μιλήσω για το πόσο κοντόφθαλμος, αφού ενοικιαστής που πάρει πρέφα τη γυφτοσυνη του να μην πληρώνεις χαλασμένο φλοτερ, δεν θα κάνει προληπτικές επισκευές και θα τρεναρει τις αναγκαστικές. "Ας το να χαλάσει και ίσως το φτιάξω αν μου χρειάζεται, δεν είναι δικό μου" θα σκέφτεται μονίμως στο γυφτοσπιτο.

Με λίγα λόγια ζίπσι μπίζνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...