Προς το περιεχόμενο

Πρόωρη καταγγελία μίσθωσης ακινήτου


Vtsola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με email ή γράμμα ή εξώδικο ή ο,τι είναι έγγραφο που μπορείς να επικαλεστείς. Το τι είπες ή σου είπε προφορικά δεν έχει καμία αξια. Οφείλεις να δώσεις στον ιδιοκτήτη τουλάχιστον 2 μήνες ώστε να ψάξει να βρει άλλον ένοικο. Από εκεί και πέρα εάν είσαι τυπικός σε αυτό , δεν πρόκειται να βγάλει καμία άκρη σε κανένα δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Just now, Vtsola said:

Μόνο με δικηγόρο γίνεται; Το να τα βρούμε με διάλογο; 

Ρώτησες κάτι συγκεκριμένο, για ενημέρωση εγγράφως, και η απάντηση μου ήταν ακριβώς πάνω σε αυτό.

Αν τα βρείτε με διάλογο τότε δεν υπάρχει ανάγκη έγγραφης ενημέρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Ρώτησες κάτι συγκεκριμένο, για ενημέρωση εγγράφως, και η απάντηση μου ήταν ακριβώς πάνω σε αυτό.

Αν τα βρείτε με διάλογο τότε δεν υπάρχει ανάγκη έγγραφης ενημέρωσης.

Απλά χθες συμφορουμιτης έγραψε ότι και σε χαρτί παρουσία μάρτυρα γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Joshua21 said:

Βασικά έτσι νομίζεις, στην πραγματικότητα όμως μια απλή ενημέρωση για το ότι θα προβείς σε αυθαίρετη πράξη δεν σε απαλλάσει από τις ευθύνες σου.

Η έγγραφη ενημέρωση γίνεται με εξώδικο, θα σε ενημερώσει για αυτό ο δικηγόρος σου ο οποίος σε συνεργασία με τον δικαστικό επιμελητή θα το επιδόσει.

Δεν είναι αυθαίρετη η πράξη που ενημερώνεται ο ιδιοκτήτης 2 μήνες πριν. Εάν σηκωθεί και φύγει προφανώς και θα πληρώσει ενοίκια. Για το δίμηνο υπάρχουν δεδικασμένα ηδη. Ο ιδιοκτήτης για να διεκδικήσει ενοίκια πρεπει να βάλει το σπίτι προς ενοικίαση, στην ίδια τιμή και να αποδείξει ότι έμεινε ξενοικιαστο και είχε ζημία. Με αναβολές η εκδίκαση πάει πάνω από τριετία, για ποιο λόγο να μπει ο άλλος σε τέτοιο κόπο και έξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Vtsola said:

Απλά χθες συμφορουμιτης έγραψε ότι και σε χαρτί παρουσία μάρτυρα γίνεται 

Από χτες πολλοί συμφορουμίτες έχουν γράψει μπούρδες, μην παίρνεις κάθε τι που γράφεται εδώ στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Joshua21 said:

Από χτες πολλοί συμφορουμίτες έχουν γράψει μπούρδες, μην παίρνεις κάθε τι που γράφεται εδώ στα σοβαρά.

Ακριβώς. Εγώ πχ σου γράφω τι έχω ψάξει εγώ ( για να γνωρίζω ). Δεν έχω σπάσει συμβόλαιο και πάντα είχα άριστες σχέσεις με ιδιοκτήτες. Όποτε κρινε και κάνε με δικό σου ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, morfeas-dsl- said:

Δεν είναι αυθαίρετη η πράξη που ενημερώνεται ο ιδιοκτήτης 2 μήνες πριν. Εάν σηκωθεί και φύγει προφανώς και θα πληρώσει ενοίκια. Για το δίμηνο υπάρχουν δεδικασμένα ηδη. Ο ιδιοκτήτης για να διεκδικήσει ενοίκια πρεπει να βάλει το σπίτι προς ενοικίαση, στην ίδια τιμή και να αποδείξει ότι έμεινε ξενοικιαστο και είχε ζημία. Με αναβολές η εκδίκαση πάει πάνω από τριετία, για ποιο λόγο να μπει ο άλλος σε τέτοιο κόπο και έξοδα;

Επειδή έτσι ισχυρίζεσαι εσύ; Sorry αλλά αυτό είναι επιχείρημα της πλάκας.

Τώρα το εάν ο άλλος κρίνει ότι δεν αξίζει τον κόπο να μπει στη δικαδικασία να διεκδικήσει τα συμφωνημένα, δεν αλλάζει το γεγονός ότι θα δικαιωθεί ζητώντας να τηρηθούν τα συμφωνημένα.

2 minutes ago, morfeas-dsl- said:

Ακριβώς. Εγώ πχ σου γράφω τι έχω ψάξει εγώ ( για να γνωρίζω ). Δεν έχω σπάσει συμβόλαιο και πάντα είχα άριστες σχέσεις με ιδιοκτήτες. Όποτε κρινε και κάνε με δικό σου ψάξιμο.

Άρα έχεις μηδενική εμπειρία, όπως ακριβώς το περίμενα δλδ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sdikr said:

Αν δεν ξέρεις καλό είναι να μην το λες με τόση σιγουρια,  τα lg δεν έχουν ιμάντα εδώ και πολλά χρόνια

Προσθήκη, ακόμα οι οδηγίες του κατασκευαστή λένε ξεκάθαρα πως δεν μπορείς να βάλεις κάποια πράγματα στο πλυντήριο

Πωπω τι λες τωρα ρε συμφορουμίτη, μας τάπωσες για τα καλά. 

1) Αν είναι κουμπωτό το μοτέρ που διαφέρει ποιος δέχεται την καταπόνηση. 

2) Το πιο ακριβό πλυντήριο που υπάρχει στα 7 Kg της lg είναι αυτό:

https://www.lg.com/gr/support/manuals?csSalesCode=F8K5XN3.ABWQKHS&category=CT32001641

με 450 ευρώ μέγιστη τιμή, άρα δεύτερη μπαρούφα πως έκανε 700 ευρώ το 7κιλο.

3) Το συγκεκριμένο πλυντήριο άρα και τα ακριβότερα μοντέλα, έχουν ανιχνευτή βάρους. Μάλιστα έχω αγοράσει το ίδιο για την μάνα μου πριν 4 χρόνια. Το οποίο έχει 10ετή εγγύηση και είναι ότι πιο αθόρυβο υπάρχει στα πλυντήρια. 

4) Ο άξονας τυμπάνου αν δεν έβαλε μέσα τούβλα σε καινούργιο πλυντήριο απολείεται να πήρε. Που άντε πήρε υπάρχει αντικατάσταση και δεν βγαίνει άχρηστο το πλυντήριο από ένα πάπλωμα. Ειδικά αυτό το πλυντήριο που είναι από τα καλύτερα της αγοράς.

Υ.Γ.: Οπότε εσύ κάτι δεν ξέρεις κάτι μάλλον που ήρθες να πεις για τον ιμάντα και αυτό δείχνει ότι δεν ξέρω. Τα ρουλεμάν την τρώνε και πάλι από το βάρος αλλά τώρα ας μην πιάσουμε την μηχανική.

Πάρε και τι δεν πρέπει να βάζεις μέσα στο πλυντήριο.

 

 

Screenshot_3.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimmy1966 είπε

Σιγα ρε μεγαλε πρωτευουσιανε!!!"Πρωτη φορα εφευγε απο το χωριο της"!!Ναι στα χωρια και στην επαρχια δεν εχουμε ρολα στις πορτες,εχουμε κουρελουδες!!!Αμα ο ιμαντας ηταν χιλιοφθαρμενος  φυσικο ειναι να κοπει!!!Δηλαδη θελει να εισαι αποφοιτος του ΕΜΠ για να σηκωσεις ενα ιμαντα απο τα ρολα;Ναι μεσα σε 2,3 μερες απο οταν πηγε το παιδι στο νεο σπιτι εβαλε να πλυνει παπλωμα και κουβερτες!!!Ολοι οι φοιτητες μολις μπουν στο νεο σπιτι βαρανε φουλ πλυντηρια!!Πλακα μας κανεις τωρα;Μαλλον η δικια σου ειναι μεγαλη  περιπτωση !!!

Εδώ στράβωσε ο άξονας σε ολοκαίνουριο πλυντήριο επειδή έβαλε ένα υπερδιπλο πάπλωμα τι ψάχνεις

*Σορρυ τωρα είδα ότι απαντήσατε όλοι για αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsaltinho είπε

Εχω νοικιασει ενα σπιτι εδω και 4 μηνες. Ο ιδιοκτητης μου ζητησε να υπογραψουμε για 1 χρονο, δοκιμαστικα για να δουμε πως θα παει. Αν εγω δηλαδη αποφασισω να φυγω στον χρονο που συμφωνησαμε, θα μου ζητα ενοικια για αλλα 2 χρονια ?

Αν είναι κανένας ψυχοπαθής δικομανής και έχει άπλετο χρόνο έχει το δικαίωμα να πάει δικαστικά.Το τι θα αποφασίσει το δικαστήριο είναι άλλο καπέλο.Αν φοράει παντελόνια και έχει στοιχειώδη νοημοσύνη δεν θα ζητήσει τίποτα,όπως ήταν η συμφωνία.

Ναι μεν λέει ο νόμος ότι ισχύει η 3ετια,αλλά αν έχει υπογραφεί συμβόλαιο 1 έτους,το τι θα αποφασίσει το δικαστήριο είναι άγνωστο.


Αν ομως είχες υπογράψει για 3 χρόνια και έφευγες στον 1 τότε θα κέρδιζε σίγουρα ο ιδιοκτητης το δικαστήριο,εκτός πάλι αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη περίπτωση που έγινε  αποδεκτή από το δικαστήριο ή αν υπάρχει σχετικη νομοθεσία.Σχεδόν κανένας όμως δεν το πάει δικαστικά,ψάχνει να βρει άλλον.

Στις πρόσφατες εκλογές νοίκιασα ένα γραφείο σε υποψήφιο βουλευτή σαν εκλογικό κέντρο.Συμβόλαιο 4 μηνών.Αν έβγαινε θα το κρατούσε.Δεν εκλέχτηκε και έφυγε.Τι να κάνω τώρα εγώ;Να τρέχω σε δικαστήρια μπας και πάρω τιποτα ενώ είχαμε συμφωνήσει για 4 μήνες;

Πέρα από τους νόμους,πρέπει να τηρείς αυτά που υπογράφεις,αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος.Ισχυει για πολλά σε μισθωτήρια συμβόλαια.Αν δεν συμφωνείς με κάτι ψάχνεις αλλού.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Joshua21 ο καθένας αυτό που λέει, αυτός το ισχυρίζεται. Το ότι δεν έχει χρειαστεί να πάω σε δικαστήριο για το συγκεκριμένο θέμα, δε κάνει την εμπειρία μου μηδενική. Διαβάζει ο κόσμος, μιλάει με ( καλούς δικηγόρους όχι της πλάκας ) και μαθαίνει.

Βέβαια εσύ βλέπω γράφεις ότι το συμβόλαιο επικρατεί του νόμου, όποτε τι άλλο να κάτσω να σου σχολιάσω;!!

Επεξ/σία από morfeas-dsl-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από προσωπική εμπειρία. Δεν σημαίνει ότι ισχύει γενικά.

Είχαμε νοικιάσει ένα σπίτι για φοιτητικό. Στον ένα χρόνο δεν μας βόλευε και θέλαμε να αλλάξουμε. Ο ιδιοκτήτης δεν δεχόταν την λύση της σύμβασης και μας είπε ότι θα το κυνηγήσει νομικά (όλα τα ενοίκια έως το 3 έτος). Ρωτήσαμε δικηγόρο (εαν θυμάμαι καλά) και μας είπε να τον βοηθήσουμε (τον ιδιοκτήτη) να βρει υποψήφιους ενοικιαστές με το ίδιο τίμημα (πχ. φτιάξαμε χαρτιά ότι ενοικιάζεται κ.α.), έτσι ώστε σε τυχόν δικαστήριο να έχουμε να αποδείξουμε ότι κάναμε ότι μπορούσαμε για να μην ζημιωθεί ο ιδιοκτήτης και ότι ήρθαν ενδιαφερόμενοι που ΑΥΤΟΣ απέρριψε, και άρα κάναμε ότι μπορούσαμε. Τελικά βρήκε ενοικιαστή (δεν θυμάμαι πως) και έκανε πίσω.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι υπάλληλοι που μετατίθενται κάθε τόσο ....τι κάνουν?....τραβανε όλα αυτά με τους ιδιοκτήτες ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vtsola είπε

Απλά χθες συμφορουμιτης έγραψε ότι και σε χαρτί παρουσία μάρτυρα γίνεται 

αναρωτιέμαι σε τι υπηρεσία είσαι........... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...