Προς το περιεχόμενο

Πρόωρη καταγγελία μίσθωσης ακινήτου


Vtsola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που έκανες copy paste δεν είναι τίποτα παραπάνω από ισχυρισμός ενός μεσιτικού γραφείου, εγώ προσωπικά μόνο και μόνο για αυτό δεν θα το έπαιρνα στα σοβαρά.

Αντιθέτως λαμβάνω υπόψιν ως ευαγγέλιο το τι προβλέπει το μισθωτήριο συμβόλαιο, και αν δεν υπάρχει ή αν δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη τότε αυτό που ορίζει η νομοθεσία, για την ακρίβεια:

"Ο μισθωτής δεν ευθύνεται για φθορές ή μεταβολές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση."

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/astikos-kodikas/arthro-592-astikos-kodikas-fthores-i-metavoles

Επειδη γραφεις τεκμηριωμενα απο περιεργεια την συντηρηση οπου αυτη ειναι απαραιτητη ποιος την επιβαρυνεται?

Για παραδειγμα ο καθαρισμος/συτηρηση του κλιματιστικου και καθαρισμος/συντηρηση καυστηρα αεριου που λογικα καλο ειναι να γινετε σε ετησια βαση, ποιο πρπει να το κανει/χρεωθει?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, stef157 είπε

; Αναρωτήθηκες αυτός τι έχει τραβήξει με άλλους τόσους σαν εσένα όλα αυτά τα χρόνια; Φυσικά και όχι. Δεν σε νοιάζει!

Όπα όπα πάτα φρένο..Ο πελάτης ποτέ δεν ενδιαφέρεται για το τι τράβηξε ο ένας η ο άλλος ιδιοκτήτης..Ο πελάτης θέλει να είναι ευχαριστημένος..Δεν απασχολεί κανένα αν ο νοικάρης έφαγε κακό φαγητό και δεν κοιμήθηκε καλά το βράδυ η αν μαλώνει καθημερινά με την γυναίκα του..Δεν είμαστε ψυχολόγοι.Αν επικρατή αυτή η λογική τότε πρέπει να δικαιολογούμε τους πάντες ακόμη και αυτούς που πιστολιάζουν τους ιδιοκτήτες γιατί μπορεί να τους έτυχε κάτι κακό πριν οπότε βάρα ένα πιστόλι 2 μηνών και όλα καλά!

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά ο καθαρισμός του air condition πρέπει να γίνεται σε συχνότερη βάση....

Λόγω δουλειάς μένω διήμερα τριήμερα σε αρκετά airbnb και από την πρώτη στιγμή ακούω τα air condition που τραβάνε ζόρια...

Όλα τα φίλτρα είναι κατάμαυρα τα οποία και καθαρίζω εγώ βέβαια για να μπορώ να μείνω με την άνεσή του air condition..

Ειδικά αυτό θα έπρεπε να είναι στη συντήρηση και την καθαριότητα του διαμερίσματος...

Βέβαια και ο ενοικιαστής αν μένει μακροχρόνια με συμβόλαιο και λοιπά θα πρέπει να μεριμνήσει να το καθαρίζει που και από μόνος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, akmakas είπε

Όπα όπα πάτα φρένο..Ο πελάτης ποτέ δεν ενδιαφέρεται για το τι τράβηξε ο ένας η ο άλλος ιδιοκτήτης..Ο πελάτης θέλει να είναι ευχαριστημένος..Δεν απασχολεί κανένα αν έφαγε κακό φαγητό και δεν κοιμήθηκε καλά το βράδυ η αν μάλωσε με την γυναίκα του..Δεν είμαστε ψυχολόγοι.Αν επικρατή αυτή η λογική τότε πρέπει να δικαιολογούμε τους πάντες ακόμη και αυτους που πιστολιάζουν γιατί μπορεί να τρου έτυχε κάτι κακό πριν οπότε βάρα ένα πιστόλι 2 μηνών και όλα καλά!

Καλα στο παρον θεμα απο το πρωτο ποστ κανει μπαμ οτι ο ενοικιαστης ηξερε εξαρχης οτι τον Οκτωμβρη ληγει η αποσπαση του(βασικα  το γραφει ξεκαθαρα) και πρπει να φυγει και προφανως δεν ηταν ενημερος επ αυτου ο ιδιοκτητης εξου και το ετησιο συμβολαιο που εγινε.

Το απεκρυψε για τον προφανη λογο οτι κανενας-η σχεδον κανενας-δεν θα του εκμισθωνε κατοικια για 3-4 μηνες και πηγε  εκ του πονηρου εξ αρχης, απλα τωρα που ηρθε η ωρα της ληξης της αποσπασης και πρπει να φυγει πριν την ληξη του συμβολαιου ρωταει και ψαχνει μην τυχον ο ιδιοκτητης μπει στην διαδικασιας να διεκδικησει τα ενοικια που χανει. Δηλαδη το θεμα με την τρελη σπιτονυκοκοιρα, ολως τυχαιως συμπιπτει με την ληξη της αποσπασης του ενοικιαστη...

Μπορει να κανω και λαθος αλλα εγω απο το πρωτο ποστ αυτο καταλαβαινω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akmakas είπε

Και ετσι να είναι εγω  μιλάω για το θέμα της συμπεριφοράς και μόνο...

Στην συμπεριφορα αναφερομαι και εγω, θελει να αφησει το σπιτι πολυ πριν την ληξη του συμβολαιου και ο λογος κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια..

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, sdikr said:

Είδες που τελικά έχει άξονα, ενώ πριν έλεγες πως δεν έχει.

Ο ανιχνευτής βάρους δεν θα κάνει κάτι, το πρόβλημα είναι όταν μπει νερό που μπαίνει μετά το ζυγίσμα

Και εδώ τι λέει για τα σκεπάσματα  ,  1 εως 2.5 κιλά

Τα 10 χρόνια είναι για το μοτερ και δεν καλύπτει την συγκεκριμένη ζημιά

 

Screenshot_3.png

Είπα ότι υπάρχει ο άξονας τυμπάνου. Αν το πλυντήριο δεν είναι παμπάλαιο σχεδόν ποτέ δεν έχεις θέμα. Επίσης είπα ότι δεν είναι μια ζημιά που δεν επιδιορθωνεται. 

Μια χαρά έχει ανιχνευτή βάρους και αν ξεπεράσει ένα όριο που έχει ρυθμιστεί το πλυντήριο σταματάει και σου βγάζει το σφάλμα. 

Εσύ δεν τα ξέρεις καλά απ' ότι φαίνεται. Επίσης έχει εκτός από το μοτέρ εγγύηση στο σύστημα μετάδοσης. Δηλασή στο ότι το μοτέρ είναι κουμπωτό με τον κάδο. Που αυτό έχει σαν πλεονέκτημα μικρότερη καταπόνεση των ρουλεμάν. 

Τέλος η μάλλινη κουβέρτα δεν κρατάει βάρος με το νερό. 

Μην λέμε ότι θέλουμε σχεδόν όλη η Ελλάδα βάζει σε 7κιλο το πάπλωμα. Ας μην μιλήσω για το στοπ του πατζουριού. 

Υ.Γ.: Έμαθα από πηγές ότι τώρα είναι στα δικαστήρια, γιατί η μικρή χαλκ φοιτήτρια δημιούργησε θέμα στατικόητας σε όλο το κτήριο. Έτσι όπως άνοιξε το πατζούρι άσκησε τρομερές θλιπτικές δυνάμεις στις από πάνω κολώνες του σπιτού με αποτέλεσμα να κυρηχθεί ακατοίκητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τίς απαντήσεις σας. Πραγματικά το ότι κάποιοι με κατηγορείτε χωρίς να ξέρετε την κατάσταση μάλλον είστε σαν αυτήν την ιδιοκτήτρια

Για την ιστορία το θέμα μας λύθηκε μετά από συζήτηση προ ολίγου και συμφωνήσαμε ότι θα φύγω χωρίς προβλήματα και μέχρι τότε η συμβίωση μας θα είναι αρμονική

Μόνο μία ερώτηση. Επειδή το σπίτι μου δεν έχει μετρητή και η ΔΕΗ θα έρθει στην σπιτονοικοκυρά που μένει δίπλα, πως θα υπολογίσω τι μου αναλογεί; Γιατί από 1 Ιουλίου δεν μου έχει έρθει λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...