Προς το περιεχόμενο

Κοινόχρηστα σε πολυκατοικία - κάποιοι δεν πληρώνουν


panosena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μα ρε παιδί δεν έχετε κάνει απολύτως τίποτα προβλεπόμενα, συνεπώς το μερίδιο της εξώπορτας και τα 5ευρα μέχρι σήμερα δεν μπορείτε να τα βάλετε σε καμία σούμα, γιατί αρνείσαι τόσο πεισματικά να το καταλάβεις;

Δηλαδή δεν υπάρχουν μελλοντικά πεντάευρα - εξώπορτες -υγρομονώσεις - επισκευές κοινόχρηστων χώρων -και ότι άλλο κοινό;

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

[...]

Εντελώς απίθανο σενάριο αυτό, αν πάνε σε δικηγόρο το πρώτο πράγμα που θα τους ζητήσει (εννοώ πριν τα πρακτικά των συνελεύσεων για εκλογή διαχειριστή, εντολή προς τον διαχειριστή να κινηθεί δικαστικά, απόφαση ΓΣ για υγρομόνωση, κτλ) είναι το καταστατικό. Εκτός και αν τύχουν σε κανέναν τόσο άχρηστο ή κακόβουλο ή απατεώνα που θα τους πει να προχωρήσουν παρόλο που γνωρίζει πως δεν θα καταφέρουν τπτ.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν θα ήταν η πρώτη φορά που δικηγόρος θα πρότεινε ενέργειες εκ των προτέρων καταδικασμένες.

Γι' αυτό νομίζω η πρώτη κίνηση είναι να δουν αν υπάρχει καταστατικό και τι ακριβώς προβλέπει. Κατόπιν, όπως έχουμε πει αρκετοί ως τώρα -κι όχι μόνο μία φορά- να μπουν όλα σε σειρά, να γίνονται τυπικά και μετά να συζητηθεί το ενδεχόμενο προσφυγής στα δικαστήρια (που δεν πρόκειται να σκιστούν να βγάλουν απόφαση...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Snoob είπε

Καταστατικό, υπάρχει; 

Δεν ξέρω θα το ψάξω. Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει;
Μήπως εννοείς κανονισμός πολυκατοικίας; (απ' αυτό υπάρχει)

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, panosena said:

Δηλαδή δεν υπάρχουν μελλοντικά πεντάευρα - εξώπορτες -υγρομονώσεις - επισκευές κοινόχρηστων χώρων -και ότι άλλο κοινό;

Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο, μίλησα για την εξώπορτα και τα 5ευρα μέχρι τώρα, τα μελλοντικά 5ευρα και επισκευές ίσως και να μπορέσετε να τα διεκδικήσετε αν αρχίσουν από δω και πέρα να γίνονται όλες οι διαδικασίες νόμιμα.

4 minutes ago, Snoob said:

Λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν θα ήταν η πρώτη φορά που δικηγόρος θα πρότεινε ενέργειες εκ των προτέρων καταδικασμένες.

Γι' αυτό νομίζω η πρώτη κίνηση είναι να δουν αν υπάρχει καταστατικό και τι ακριβώς προβλέπει. Κατόπιν, όπως έχουμε πει αρκετοί ως τώρα -κι όχι μόνο μία φορά- να μπουν όλα σε σειρά, να γίνονται τυπικά και μετά να συζητηθεί το ενδεχόμενο προσφυγής στα δικαστήρια (που δεν πρόκειται να σκιστούν να βγάλουν απόφαση...)

Σίγουρα δεν θα ήταν η πρώτη φορά αλλά δεν είναι και καθημερινό/συνηθισμένο φαινόμενο, για αυτό και έγραψα "απίθανο" και όχι "αδύνατο".

Και ναι, όντως η πρώτη κίνηση είναι να δουν το καταστατικό, κατά προτίμηση με δικηγόρο.

11 minutes ago, panosena said:

Δεν ξέρω θα το ψάξω. Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει;

Ναι, υπάρχει τέτοια περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλησπέρα 

είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος και αφού ενημέρωσα για 3 ζητήματα τους διαχειριστές με αποδείξεις και τα άρθρα του κανονισμού, απαντούν κούφια, χωρίς επιχειρήματα και για τις παρατυπίες κουβέντα !

1. λάθη στρογγυλοποίησης στις δαπάνες (το ποσό είναι ασήμαντο αλλά το .964 δεν μπορεί να γινετε .97 ούτε το .45 -> .46)

2. χρέωσαν δαπάνη ηλεκτρολόγου 173.60€ για αντικατάσταση χρονοδιακόπτη φωτισμού με φωτοκυταρο Νύχτα/μέρα ΠΑΡΑΤΥΠΑ καθώς α) δεν υπήρξε βλάβη άρα επείγον ζήτημα β) ούτε είχαν απόφαση ΓΣ γ) ούτε ενημερώσαν δ) ούτε ζήτησαν προσφορές πχ ο ηλεκτρολόγος μου ζήτησε για 90€ !!!

3. Βρήκα ΕΛΛΕΙΜΑ αποθεματικού +1200€, απο τα πρακτικά ΓΣ και τις εισπράξεις αποθεματικού απο τα ειδοποιητήρια κοινοχρήστων για 4 έτη και αφού ενημέρωσα όλους 

    3.1.    δεν ενδιαφέρθηκαν για την αποκατάσταση του «λάθους», άρα μιλάμε για κατάχρηση & όχι λάθος

    3.2.    οι σημερινοί διαχειριστές αφενός δεν μου δίνουν πρόσβαση στα οικονομικά στοιχεία, ούτε εξηγούν τους λόγους …. επιβεβαιώνει την μεταξύ τους φιλική σχέση/δοσοληψία αφετέρου δεν καλούν ΓΣ για να απαιτήσουμε την επιστροφή του ποσού

     3.3. φοβάμαι ότι το ποσό των +1200€ είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου, και όταν παρουσιαστούν τα οικονομικά στοιχεία έχουμε να δούμε πολλά διαμάντια !!! πχ 
      •    διπλές δαπάνη αναγόμωσης τον ΟΚΤ & ΝΟΕ του 2019 και !!!
      •    Τα ποσά των λογαριασμών αν χρεώθηκαν σωστά ? 
      •    Αποφάσεις ΓΣ για σοβαρές δαπάνες είναι γνωστό ότι ΔΕΝ υπάρχουν , τουλάχιστον δύο προσφορές υπάρχουν ??

θα ήθελα την γνώμη σας στα εξής

Για το 1 & 2 αποφάσισα να μην πληρώσω τα λάθη και την παράτυπη δαπάνη 

Για το 3 περιμένω την ετήσια ΓΣ για να κινηθούμε όσοι ενδιαφέρονται καθώς μας αναλλογεί μόνο το ποσό βάση % χιλιοστών

Κάποια συμβουλή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις κοινοχρήστων που σου δίνουν, έλεγξε αν είναι κανονικές - νόμιμες. (υπάρχουν διαχειριστές που πάνε σε μια εταιρεία έκδοσης....αποδείξεων..και τους λένε 'φτιάξε μου μια απόδειξη κοινοχρήστων που να γράφει ότι ο τάδε χρωστάει τόσα'...μου έτυχε εμένα.)

Αν δεν είναι κανονικές δεν πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jasonp66gr είπε

 

Για το 3 περιμένω την ετήσια ΓΣ για να κινηθούμε όσοι ενδιαφέρονται καθώς μας αναλλογεί μόνο το ποσό βάση % χιλιοστών

Κάποια συμβουλή 

 

Ως ιδιοκτήτης έχεις δικαίωμα να συγκαλέσεις έκτακτη γενική συνέλευση. Όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν αυτό το δικαίωμα.
Το να μην πληρωσεις δεν είναι λύση.
Επίσης η άλλη λύση είναι να απαιτήσεις γραπτώς, προς έλεγχο τα πρακτικά και τις αποδειξεις τις τελευταίας 5ετίας πχ. Θα γράφεις ξεκάθαρα ότι σε σε περίπτωση που δε σου δοθουν θα προχωρησεις βάσει νομου. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Ως ιδιοκτήτης έχεις δικαίωμα να συγκαλέσεις έκτακτη γενική συνέλευση. Όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν αυτό το δικαίωμα.
Το να μην πληρωσεις δεν είναι λύση.
Επίσης η άλλη λύση είναι να απαιτήσεις γραπτώς, προς έλεγχο τα πρακτικά και τις αποδειξεις τις τελευταίας 5ετίας πχ. Θα γράφεις ξεκάθαρα ότι σε σε περίπτωση που δε σου δοθουν θα προχωρησεις βάσει νομου. 
 

καλησπέρα,

1. για να συγκαλέσω ως ιδιοκτήτης χρειάζομαι 250/1000 και κάποιοι μου λείπει ένας , βλέπεις η πλειοψηφία είναι ψιλο συγγενεις

2. τα έχω ζητήσει εγγράφως και με κοινοποίηση σε όλους , το να προχωρήσω σημαίνει εξώδικο κόστος 150€ όταν το ποσό που αναλογεί είναι 1/11 των 1200€. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, jasonp66gr είπε

Κάποια συμβουλή 

Εχεις κανει ποτε διαχειριστης; Θα σου προτεινα να ζητησεις να ανατεθει σε εσενα η διαχειριση

Εκει θα διαπιστωσεις οτι ειναι πολυ ευκολο να γινουν παρατυπιες σε πολλα πραγματα γιατι ετσι βολευει,οχι γιατι καποιος εκλεψε καποιον.

Το να περιμενεις να ειναι ολα 100% εν ταξει σε μια πολυκατοικια ειναι ανεκδοτο.Αυτο δεν συμβαινει ουτε σε ιδιωτικες εταιρειες με 100 λογιστες.

Επισης απο παραδοση σε παραδοση σε νεο διαχειριστη συσωρευονται προβληματα και θεματα και ελλειψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2024 στις 6:59 ΜΜ, jasonp66gr είπε

καλησπέρα 

 

Κάποια συμβουλή 

 

Καλησπέρα,

στην επόμενη γενική στο τέλος του έτους, πάρε τη διαχείριση. 

Μετά από κανά χρόνο διάβασε ξανά το αρχικό σου μήνυμα, μπορεί να εκπλαγείς.

Καλό βράδυ. 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διατελέσει στέλεχος  σε μεγάλη εταιρεία, μέλος, πρόεδρος  ΔΣ σε αθλητικό σύλλογο , μπορώ να πω ότι η διαχείριση είναι εύκολη υπόθεση . 
 

Αρκεί  να ακολουθείς τον κανονισμό και να επιβεβαιώνεις το αποθεματικό , τρία νούμερα είναι ταμείο , απλήρωτα και ανείσπρακτα .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...