Προς το περιεχόμενο

Κοινόχρηστα σε πολυκατοικία - κάποιοι δεν πληρώνουν


panosena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, panosena είπε

Κοίτα να δεις, βλέπω ότι σε κάθε περίπτωση αυτή κερδάει, οπότε θα γίνω σαν αυτήν. Όλα τ' άλλα είναι ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.

Ομορφιέςimage.jpeg.ba2a0b4d09eb75fff592443f75d32b7a.jpeg

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 minutes ago, panosena said:

Μα και κλειδαριά να βάλουμε στην ταράτσα δεν θα μπορεί να αποδείξει ότι τη βάλαμε εμείς. Ή ότι έχουμε κλειδιά.

Φέρνει αστυνομία, δεν χρειάζεται να αποδείξει κάτι, εσείς μετά θα πρέπει να φέρετε κλειδαρά για να την ανοίξει και να τον πληρώσετε (θεωρώ οτι δεν θέλετε να πείτε ααα τα έχω τα κλειδιά ώστε μετά να σας κάνει μήνυση που έχετε κλείσει κοινόχρηστο χώρο και είπατε και ψέματα οτι δεν ξέρετε ποιος τα έβαλε) ,  μετά τα βάζετε και αυτά στα κοινόχρηστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, panosena είπε

Τελικά σκέφτομαι να προτείνω στον άλλο που πληρώνει:
-κόψιμο του ρεύματος, ή να βρούμε έναν τρόπο να το ανάβουμε μόνο εμείς(οι δύο που πληρώνουμε)

rfid access control (συνδεδεμενο στον αυτοματο του ρευματος) με μπρελοκακια μονο σε οσους πληρωνουνε -η τρελη κ αυτη ας κυκλοφορουν με τα κερια

18 ώρες πριν, panosena είπε

-κλειδαριά στην πόρτα της ταράτσας, οπότε θα έχουμε πρόσβαση μόνο εμείς οι δύο. Ας μας πάει στα δικαστήρια :P.

καλα τα λες, ας σας παει στα δικαστηρια να δουμε ποιος θα δικαιωθει, αλλα να ξερεις 50-50 ειναι μιας κ η ταρατσα ειναι τερμα κοινοχρηστη κ δε μπορεις να αποκλεισεις καποιον... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ και της κλειδωνεις την ταρατσα, τι κερδιζεις? την χρησιμοποιει? η υγρομονωση που θες να κανεις απο την αλλη εχει αμεσο αντικτυπο στην πολυκατοικια και ειδικα στον κατοικο του τελευταιου οροφου. αλλα εξοδα δεν εχετε σαν πολυκατοικια? ασανσερ, θερμανση, κηπο, νερο κλπ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον τη χρησιμοποιεί.

(λέω μάλλον γιατί δεν μένω εκεί, τα δύο διαμερίσματα που έχω είναι παρατημένα χρόνια τώρα, σαπίζουν. Τώρα που ανεβαίνουν οι τιμές των ακινήτων ίσως αξίζει να τα φτιάξω (ίσως και όχι). Οπότε πρέπει να κάνω υγρομόνωση στην ταράτσα).

Ε, αν την κλειδώσω της δίνω λίγο γεύση από αυτό που μας προσφέρει χρόνια. Θα της τη σπάσει κιόλας. Σε περίπτωση δε που φτιάξω υγρομόνωση, εν θα πρέπει να πατιέται...Κι αυτή, αφού δεν θα πληρώσει, σκασίλα της αν κάνει ζημιά και την καταστρέψει.

Δεν έχουμε ασανσέρ, θέρμανση, κήπο, νερό. 5 ευρώ το μήνα της έρχονται τα κοινόχρηστα.

 

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, panosena said:

Μάλλον τη χρησιμοποιεί.

(λέω μάλλον γιατί δεν μένω εκεί, τα δύο διαμερίσματα που έχω είναι παρατημένα χρόνια τώρα, σαπίζουν. Τώρα που ανεβαίνουν οι τιμές των ακινήτων ίσως αξίζει να τα φτιάξω (ίσως και όχι). Οπότε πρέπει να κάνω υγρομόνωση στην ταράτσα).

Ε, αν την κλειδώσω της δίνω λίγο γεύση από αυτό που μας προσφέρει χρόνια. Θα της τη σπάσει κιόλας. Σε περίπτωση δε που φτιάξω υγρομόνωση, εν θα πρέπει να πατιέται...Κι αυτή, αφού δεν θα πληρώσει, σκασίλα της αν κάνει ζημιά και την καταστρέψει.

Δεν έχουμε ασανσέρ, θέρμανση, κήπο, νερό. 5 ευρώ το μήνα της έρχονται τα κοινόχρηστα.

Πως ακριβώς τη χρησιμοποιεί δλδ? Απλώνει τραχανά ξέρω γω? :)

Σε όσες περιπτώσεις ξέρω, ο μόνος λόγος για να ανέβει κάποιος ένοικος στην ταράτσα είναι για να σκεπάσει τον ηλιακό το καλοκαίρι. Όποιος ασχολείται βέβαια γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν ανέβει ποτέ.

Πάντως αν το καλοσκεφτείς είναι τουλάχιστον αστείο εσύ που έχεις 2 κενά διαμερίσματα να πληρώνεις σχεδόν το μισό κοινόχρηστο ρεύμα, παρόλο που δεν το χρησιμοποιείς ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panosena είπε

5 ευρώ το μήνα της έρχονται τα κοινόχρηστα.

Για 5 ευρώ το μήνα κάνεις την πάπια και τα πληρώνετε οι υπόλοιποι μιας και οποιαδήποτε άλλη λύση θα σας κοστίσει πολύ περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2023 στις 8:53 ΜΜ, panosena είπε

Το έχει ανάγκη, το λέει και μόνη της. Απλά δεν γουστάρει να το πληρώνει.
Το ρεύμα μπορούμε να το κόψουμε αλλά το πάγιο και ότι το συνοδεύει θα συνεχίσουν να έρχονται.

Έχω και εγώ ανάγκη να πάω ταξίδι στις Μπαχάμες αλλά για να γίνει πρέπει να το πληρώσω χοντρά. Σε κάθε περίπτωση να συγκεντρωθούν οι υπόλοιποι που το έχουν πραγματικά ανάγκη για να βγάλουν μια απόφαση, στην ανάγκη συμβουλευθείτε και δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Για 5 ευρώ το μήνα κάνεις την πάπια και τα πληρώνετε οι υπόλοιποι μιας και οποιαδήποτε άλλη λύση θα σας κοστίσει πολύ περισσότερο

Προς το παρόν είναι 5 ευρώ.

Είναι όμως κι άλλα:

-πριν 4-5 χρόνια αλλάξαμε εξώπορτα πολυκατοικίας. Πάλι 0 πλήρωσε

-τώρα θα κάνουμε υγρομόνωση. Πάλι 0 θα πληρώσει

Και ότι άλλο χρειαστεί.

Αν αθροιστούν όλα αυτά, μας συμφέρει να πάμε δικαστικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, panosena είπε

Αν αθροιστούν όλα αυτά, μας συμφέρει να πάμε δικαστικά.

Όπως έγραψα και πριν οποιαδήποτε άλλη λύση θα σου κοστίσει περισσότερο. 

Δε σας συμφέρει να πάτε δικαστικά, γιατί όπως σου ανέφεραν πολύ σωστά και άλλοι συμφορουμίτες δεν εκδίδετε τα κοινόχρηστα με νόμιμο τρόπο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αδυνατείς να το καταλάβεις αυτό και επιμένεις στα δικά σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panosena said:

Προς το παρόν είναι 5 ευρώ.

Είναι όμως κι άλλα:

-πριν 4-5 χρόνια αλλάξαμε εξώπορτα πολυκατοικίας. Πάλι 0 πλήρωσε

-τώρα θα κάνουμε υγρομόνωση. Πάλι 0 θα πληρώσει

Και ότι άλλο χρειαστεί.

Αν αθροιστούν όλα αυτά, μας συμφέρει να πάμε δικαστικά.

 

Όπως έχω γράψει και παραπάνω όχι απλά δεν σας συμφέρει, δεν μπορείτε καν να πάτε δικαστικά για κοινόχρηστα που δεν έχουν εκδοθεί με τον προβλεπόμενο τρόπο.

Μόνο αν κάνετε όλα τα προβλεπόμενα σήμερα θα μπορέσετε να κινηθείτε δικαστικά για χρέη που θα δημιουργηθούν στο μέλλον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, το "συμφέρει να πάμε δικαστικά" πάει με το "τα έχω κάνει όλα προβλεπόμενα".

Οπότε αν τα κάνουμε όλα προβλεπόμενα, θα πάμε δικαστικά. Γιατί συμφέρει, αλλά και να μη σύμφερε, πάλι θα πήγαινα (εγώ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταστατικό, υπάρχει; 

Αν υπάρχει, δείτε λιγάκι τι προβλέπει, γιατί το δικό μας προβλέπει ομόφωνη απόφαση των ιδιοκτητών για μεγάλα έργα.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά με δεδομένο πως η υδρομόνωση για να γίνει θα τα βάλετε αρχικά όλα εσείς και ο άλλος που συνεννοείστε, ελπίζοντας να υποχρεώσετε (επιλεκτικά τη μία; ) να βάλει το μερίδιό της και η άλλη, μην τρέχετε στα δικαστήρια και, τελικά, εκτός από το δικό σας δικηγόρο, βρεθείτε να πληρώνετε και το δικηγόρο της άλλης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, panosena said:

Ναι ρε παιδιά, το "συμφέρει να πάμε δικαστικά" πάει με το "τα έχω κάνει όλα προβλεπόμενα".

Οπότε αν τα κάνουμε όλα προβλεπόμενα, θα πάμε δικαστικά. Γιατί συμφέρει, αλλά και να μη σύμφερε, πάλι θα πήγαινα (εγώ) .

Μα ρε παιδί δεν έχετε κάνει απολύτως τίποτα προβλεπόμενα, συνεπώς το μερίδιο της εξώπορτας και τα 5ευρα μέχρι σήμερα δεν μπορείτε να τα βάλετε σε καμία σούμα, γιατί αρνείσαι τόσο πεισματικά να το καταλάβεις;

12 minutes ago, Snoob said:

μην τρέχετε στα δικαστήρια και, τελικά, εκτός από το δικό σας δικηγόρο, βρεθείτε να πληρώνετε και το δικηγόρο της άλλης.

Εντελώς απίθανο σενάριο αυτό, αν πάνε σε δικηγόρο το πρώτο πράγμα που θα τους ζητήσει (εννοώ πριν τα πρακτικά των συνελεύσεων για εκλογή διαχειριστή, εντολή προς τον διαχειριστή να κινηθεί δικαστικά, απόφαση ΓΣ για υγρομόνωση, κτλ) είναι το καταστατικό. Εκτός και αν τύχουν σε κανέναν τόσο άχρηστο ή κακόβουλο ή απατεώνα που θα τους πει να προχωρήσουν παρόλο που γνωρίζει πως δεν θα καταφέρουν τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...