Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμενου , Τουρμπο η Ατμοσφαιρικο ?


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, northjohn said:

Αν δεν κάνω λάθος δεν τέθηκε περιορισμός σε συγκεκριμένο κινητήρα και χρονολογία. Συζητάμε για μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα διαθέσιμα σε λογική τιμή έχουν τον κινητήρα που περιγράφω και έχω. Άλλωστε ο κινητήρας που αναφέρεις αφορά μοντέλα μετά το 2015 (1000άρης) και μετά το 2017 (1400άρης) για τον οποίο δεν έχω ακούσει κάτι ακόμη...

Καλό ε;

Μιλούσαμε για συγκεκριμένα μοτέρ, μιας και ο ts είπε ότι κοιτάει για > 2017. Το πρόβλημα με την καδένα που αναφέρεις είναι γνωστό, αλλά αφορά παλιότερα μοτέρ, όπως π.χ. το δικό σου. Επίσης ο 1.0 (για τον οποίο τσακωνόμαστε στο μισό thread) που είναι μία από τις δύο επιλογές του ts, δεν έχει καδένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Και εγω με A3 1.5 tfsi τις ιδιες καταναλώσεις. Το έδωσα γιατί ο κινητήρας είναι τελείως βαρετός  (ειναι undersquare) , κάνει πολύ θόρυβο και το καλοκαίρι λιώνει το turbo με την ζέστη.. Για δεύτερο εχω ενα renault ατμοσφαιρικό απο το 1999 και δεν το αλλάζω με τίποτα.. Θα σου έλεγα να μείνεις μακριά απο vw group

Leasing ειναι, οποτε δεν με πολυνοιαζει για την αξιοπιστια.

Το formentor που περιμενω

Αν θες oversquare παρε S2000 :P

(Αν βρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, MarioGr είπε

Αντίστοιχα ευκινητο είναι και ένα hatchback τύπου leon/i30/tipo/focus/308 με την διαφορά ότι ειναι πιο ευρύχωρο εσωτερικά και ειδικά στις πίσω θέσεις. Στο λέω καθώς ειμαι κάτοχος ενός Bravo Tjet Μοντ 2010 και με δύο παιδιά είμαστε οριακά και σκέφτομαι για SUV! 

μπορει να μην εχεις αδικο , μεχρι τωρα κοινουμασταν με ενα kia picanto , φορτωσε ενα picanto για διακοπες (και ομως) , μετα ελεγα με ενα clio πχ θα εισαι βασιλιας 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μιλούσαμε για συγκεκριμένα μοτέρ, μιας και ο ts είπε ότι κοιτάει για > 2017. Το πρόβλημα με την καδένα που αναφέρεις είναι γνωστό, αλλά αφορά παλιότερα μοτέρ, όπως π.χ. το δικό σου. Επίσης ο 1.0 (για τον οποίο τσακωνόμαστε στο μισό thread) που είναι μία από τις δύο επιλογές του ts, δεν έχει καδένα.

Την χρονολογία την ανέφερε μετά την ανάρτησή μου, πριν η κουβέντα ήταν γενικά για μεταχειρισμένα γι αυτό και τον απέτρεψα από το grup VAG,το οποίο έχει και πολλά άλλα προβλήματα.Για τον κινητήρα που γράφεις γνωρίζω ότι δεν έχει καδένα.

Όλα καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Ntinaras said:

Αν θες oversquare παρε S2000 :P

(Αν βρεις)

Θα βρεις. Αλλά δε θα βρεις με λογικό κόστος. 😜

8 minutes ago, northjohn said:

Την χρονολογία την ανέφερε μετά την ανάρτησή μου, πριν η κουβέντα ήταν γενικά για μεταχειρισμένα γι αυτό και τον απέτρεψα από το grup VAG,το οποίο έχει και πολλά άλλα προβλήματα.

Έστω, ως προς την καδένα. Αλλά τι προβλήματα έχει το VAG μετά το 2017; Την τελευταία 6-ετία (2017+) δεν έχει ακουστεί κάτι, τουλάχιστον όχι σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι στους άλλους κατασκευαστές. Μόνο το 'rooing στις πρώτες παρτίδες του TSI 1.5 ήταν ουσιαστικό, αλλά και πάλι δε τον ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος κινητήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Haldol είπε

Θα βρεις. Αλλά δε θα βρεις με λογικό κόστος. 😜

Έστω, ως προς την καδένα. Αλλά τι προβλήματα έχει το VAG μετά το 2017; Την τελευταία 6-ετία (2017+) δεν έχει ακουστεί κάτι, τουλάχιστον όχι σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι στους άλλους κατασκευαστές. Μόνο το 'rooing στις πρώτες παρτίδες του TSI 1.5 ήταν ουσιαστικό, αλλά και πάλι δε τον ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος κινητήρας.


Να σου πω κάτι; Νομίζω ότι δεν είναι καλά ενημερωμένοι χρήστες κάποιοι εδώ λένε όλοι μακριά από τρικύλινδρο. Αν πας σε Ford μην πας σε τρικύλινδρο καινούργιο, τη στιγμή που βγάζουν μόνο τρικύλινδρα. Τελοσπάντων εντάξει καλό είναι αν κάποιος θέλει να διαβάσει περισσότερα άρθρα υπάρχουνε δεν είναι ντροπή όλα εξελίσσονται τι να κάνουμε. Δεν χαρακτηρίζω κάποιον αν νομίζει κάποιος ότι τον χαρακτηρίζω ζητώ συγγνώμη.

Επίσης αρκετά μηνύματα μου του τα λέω και τα γραφεί οπότε κάνει κάποια ορθογραφικά λάθη το κινητό μου λόγω έλλειψης χρόνου να χαρακτηρίζουμε κάποιον δυσλεκτικό, πραγματικά ως  γιατρός τον ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ, γιατί τα άτομα που είναι δυσλεκτικά έχουνε αρκετά μεγάλο δείκτη ευφυΐας οπότε πραγματικά τον ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από tilaverboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Ntinaras said:

Leasing ειναι, οποτε δεν με πολυνοιαζει για την αξιοπιστια.

Το formentor που περιμενω

Αν θες oversquare παρε S2000 :P

(Αν βρεις)

 Ο 1.4 tfsi δεν ηταν undersquare, αλλά ειχε άλλα προβλήματα λόγω vw... Ο 1.5 ακούγεται σαν diesel φορτηγάκι.. Πλέον οι εταιρίες δεν μπορούν να φτιάξουν σωστούς κινητήρες εσωτερικής καύσης λόγω των ρύπων.. Καλύτερα να πάρεις ηλεκτροκίνητο.. η s2000😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Haldol είπε

 

Αλλά τι προβλήματα έχει το VAG μετά το 2017; Την τελευταία 6-ετία (2017+) δεν έχει ακουστεί κάτι, τουλάχιστον όχι σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι στους άλλους κατασκευαστές. Μόνο το 'rooing στις πρώτες παρτίδες του TSI 1.5 ήταν ουσιαστικό, αλλά και πάλι δε τον ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος κινητήρας.

Μέχρι και μοντέλο 2018 έχουν εμφανίσει προβλήματα σε σασμάν (αυτόματο dsg),δεν έχω ψάξει αν υπάρχει πρόβλημα και σε νεότερα αφού έχω διαγράψει το group από την λίστα μου για νέο αυτοκίνητο. Το θέμα της κατανάλωσης λαδιού από όσο γνωρίζω παραμένει (σε golf 2020 φίλου).Για την ποιότητα υλικών και συναρμογής θα πρέπει να περιμένουμε ,στα 6 με 7 χρόνια κρεμάει η ταπετσαρία του ουρανού σε σχεδόν όλα τα μοντέλα τις τελευταίας τουλάχιστον 25ετίας.

Τέλος πάντων προσωπικά δεν εμπιστεύομαι αυτήν την εταιρία και φυσικά δεν πρόκειται να ξαναγοράσω προϊόν της. Τα όποια θετικά της όπως η καλή οδική συμπεριφορά και ποιότητα κύλισης, τουλάχιστον στο δικό μου με την ανεξάρτητη ανάρτηση, και το εύχρηστο και ακριβές κιβώτιο ταχυτήτων δεν μπορούν να καλύψουν τα αρνητικά που έχω ήδη αναφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Επίσης αρκετά μηνύματα μου του τα λέω και τα γραφεί οπότε κάνει κάποια ορθογραφικά λάθη το κινητό μου λόγω έλλειψης χρόνου να χαρακτηρίζουμε κάποιον δυσλεκτικό, πραγματικά ως  γιατρός τον ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ, γιατί τα άτομα που είναι δυσλεκτικά έχουνε αρκετά μεγάλο δείκτη ευφυΐας οπότε πραγματικά τον ευχαριστώ πολύ

Μετά από όλο αυτό το δακρύβρεχτο κείμενο συνοπτικά

-Δεν συνέκρινα ποτέ το mk2 με το troc όπου εσύ με ειρωνεύθηκες πρώτος, μάθε λοιπόν όταν ειρωνεύεσαι κάποιον θα σου απαντούν αναλόγως

-Επίσης είναι αδιάφορη η όποια επαγγελματική σου δραστηριότητα καθώς δεν θυμάμαι να σε ρώτησε κάποιος, αυτοκίνητα αφορά το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Μετά από όλο αυτό το δακρύβρεχτο κείμενο συνοπτικά

-Δεν συνέκρινα ποτέ το mk2 με το troc όπου εσύ με ειρωνεύθηκες πρώτος, μάθε λοιπόν όταν ειρωνεύεσαι κάποιον θα σου απαντούν αναλόγως

-Επίσης είναι αδιάφορη η όποια επαγγελματική σου δραστηριότητα καθώς δεν θυμάμαι να σε ρώτησε κάποιος, αυτοκίνητα αφορά το θέμα 

Γιατί δεν ζητάτε να σε κάνουν mod εδώ; Εσεις μπορείτε να με χαρακτηρίζετε όπως θέλετε και εγώ δεν έχω το δικαίωμα να απαντώ; Είστε σοβαρός; Έχετε πρόβλημα συμπεριφοράς αν και νομίζω το ξέρετε ήδη. Ακόμα δεν μπορώ να βρω σε τι σας ειρωνεύτηκα. Αλλά επειδή εγώ προφανώς έχω το θέμα καλύτερα να μπει ένας διαχειριστής να το ξεκαθαρίσει το θέμα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NT1G είπε

Εντελώς δράμα οι υποτετραγωνοι κινητήρες. 

s-l320.jpg

 

2zz-ge.jpg

 

Ναι είναι η εξαίρεση, το ξέρω. 

 

αυτοι δεν ειναι υπερτετραγωνοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...