Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμενου , Τουρμπο η Ατμοσφαιρικο ?


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, 2MM είπε

@Haldol εχεις το dsg μηπως? Αυτο παει καλυτερα στις χαμηλες στροφες 

Οσο για την καμπυλη ροπης, αυτη που δειχνεις δεν ειναι η πραγματικη/μετρημενη σε δυναμομετρο , αλλά θεωρητικη . Δηλαδη σχεδιαγραμμα 

εγω εχω το 1.5 DSG. θεματα 0. περα του οτι τριζουν ολα τα πλαστικα μεσα. καταναλωση μεσα στη πολη σε αθλιες συνθηκες κινησης ~8

καταναλωση σε ταξιδι εθνικης ~5.5

αλλα θα το χω για 1 μηνα ακομα, φευγει αυτο κι ερχεται formentor 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Hyundai η Renault ?

Για Hyundai και KIA(είναι η ίδια εταιρία) δεν έχω άποψη αφού κανείς από το οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον μου δεν το έχει ή το είχε ποτέ.

Renault είναι το δεύτερο αυτοκίνητό μου diesel 1,5 του 2009,εισαγωγής - μεταχειρισμένο. Στα 7 χρόνια που το έχω  μου έβγαλε πρόβλημα στο αριστερό ημιαξόνιο (από δική μου βλακεία) και συνολικά 4 καμένες λάμπες.

Δεν καίει σταγόνα λάδι και είναι αρκετά οικονομικό. Στα μειονεκτήματά του θα έβαζα τον θόρυβο και την μέτρια αίσθηση του λεβιέ-κιβωτίου ταχυτήτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, tilaverboy said:

Αν το έχεις σε φωτογραφία ευχαρίστως θα ήθελα να το δω. Αλλιώς και εγώ σου λέω ότι το golf πίνει τον πάτο του. Φωτογραφία από τα λεγόμενα μου; Δηλαδή trcoff , δημοσιογράφοι ανεξάρτητοι είναι όλοι ψεύτες που γράφουν για 6.5;

Να βάλω φωτογραφία από την εφαρμογή ή ούτε αυτήν πιστεύεις; 

Αν θες το πιστεύεις αν δεν θες δεν έχω να πω κάτι άλλο. Αν θες στείλε λινό να σου βάλω φωτό δεν ασχολούμαι περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, primeragt είπε

Αν θες το πιστεύεις αν δεν θες δεν έχω να πω κάτι άλλο. Αν θες στείλε λινό να σου βάλω φωτό δεν ασχολούμαι περαιτέρω.

Εντάξει θα πιστέψω εσένα και όχι ούτε τα μέλη του φόρουμ ούτε τους δημοσιογράφους ούτε τον άλλον από το trcoff ούτε τους ξένους. Οκ δίκαιο έχεις Αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ αρπάχτηκες. Εγώ χέστηκα ούτε το αγόρασα ούτε τίποτα. Leasing το έχω από τη δουλειά και είναι απλά ότι πιο φαγανο έχω οδηγήσει για τις επιδόσεις του (από σύγχρονα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, primeragt είπε

Εσύ αρπάχτηκες. Εγώ χέστηκα ούτε το αγόρασα ούτε τίποτα. Leasing το έχω από τη δουλειά και είναι απλά ότι πιο φαγανο έχω οδηγήσει για τις επιδόσεις του (από σύγχρονα).

Δεκτό μια φωτογραφία από τις καταναλώσεις; Θα ήθελα να το βάλουμε και στο γκρουπ του Facebook αν δεν σε πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, tilaverboy said:

Δεκτό μια φωτογραφία από τις καταναλώσεις; Θα ήθελα να το βάλουμε και στο γκρουπ του Facebook αν δεν σε πειράζει.

Βρες μια εφαρμογή να το κάνω κ την έχεις. Δεν θα ασχοληθώ να βρω κ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, primeragt είπε

Βρες μια εφαρμογή να το κάνω κ την έχεις. Δεν θα ασχοληθώ να βρω κ αυτό.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.volkswagen.weconnect&hl=el&gl=US&pli=1

 

https://apps.apple.com/gr/app/volkswagen/id1517566572?l=el 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

ειμαι μεταξυ αυτων μοντελο 17-18-19  , renault clio , hyundai  i20 , seat  ibiza , και vw polo με επιφύλαξη γιατι τσιμπαει σε τιμη λιγο.
να ειναι μικρομεσαιο με μεγαλο πορτ. αυτα εχουν απο 300 και ανω.
απο αυτα ποια θα προτεινατε και ποια δεν θα κοιταγατε ? πχ ισχυει οτι η renault εχει ακριβα ανταλακτικα - σερβις ? 

Τα ανταλλακτικά είναι πάνω κάτω στις ίδιες τιμές αν μιλάμε για γνήσια αντιπροσωπείας. Ωστόσο αν έχεις ένα συνεργείο το οποίο εμπιστεύεσαι μπορείς να χρησιμοποιείς after market ανταλλακτικά τρίτων κατασκευαστων ίδιας ή και καλύτερης ποιότητας σε πολύ πιο προσιτές τιμές. 

Έχεις οικογένεια /παιδί? Γιατί αυτά τα αυτοκίνητα είναι οριακά στο να πάω διακοπές πράγματα + παιδιού / παιδιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 2MM είπε

@Haldol εχεις το dsg μηπως? Αυτο παει καλυτερα στις χαμηλες στροφες 

Οσο για την καμπυλη ροπης, αυτη που δειχνεις δεν ειναι η πραγματικη/μετρημενη σε δυναμομετρο , αλλά θεωρητικη . Δηλαδη σχεδιαγραμμα 

"Πραγματική" είναι η καμπύλη σε δυναμομετρο σε σταθερές συνθήκες. Και προφανώς έχει φάει smoothing για είναι ευθείες οι γραμμές και όχι σαν να γίνεται σεισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MarioGr είπε

Τα ανταλλακτικά είναι πάνω κάτω στις ίδιες τιμές αν μιλάμε για γνήσια αντιπροσωπείας. Ωστόσο αν έχεις ένα συνεργείο το οποίο εμπιστεύεσαι μπορείς να χρησιμοποιείς after market ανταλλακτικά τρίτων κατασκευαστων ίδιας ή και καλύτερης ποιότητας σε πολύ πιο προσιτές τιμές. 

Έχεις οικογένεια /παιδί? Γιατί αυτά τα αυτοκίνητα είναι οριακά στο να πάω διακοπές πράγματα + παιδιού / παιδιών 

3μελης οικογενεια , ναι ισχυει , αλλα ψαχνω κατι να ειναι ευκίνητο μεσα στην πολη και αν οταν θα παμε διακοπες να εχει πορτ να μας καλυψει,  πχ το clio του 19 εχει 380 λιτρα αν δεν κανω λαθος. seat και polo 350l , του 18 και μετα  εχουν περασει τα 4 μετρα σε μήκος.  i20 εχει το μικροτερο 320 λιτρα.

θεωρω οτι θα ειμαστε οκ και στην τελικη βαζεις και μια σχαρα απο πανω 400λιτρα στις διακοπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

3μελης οικογενεια , ναι ισχυει , αλλα ψαχνω κατι να ειναι ευκίνητο μεσα στην πολη και αν οταν θα παμε διακοπες να εχει πορτ να μας καλυψει,  πχ το clio του 19 εχει 380 λιτρα αν δεν κανω λαθος. seat και polo 350l , του 18 και μετα  εχουν περασει τα 4 μετρα σε μήκος.  i20 εχει το μικροτερο 320 λιτρα.

θεωρω οτι θα ειμαστε οκ και στην τελικη βαζεις και μια σχαρα απο πανω 400λιτρα στις διακοπες.

Αντίστοιχα ευκινητο είναι και ένα hatchback τύπου leon/i30/tipo/focus/308 με την διαφορά ότι ειναι πιο ευρύχωρο εσωτερικά και ειδικά στις πίσω θέσεις. Στο λέω καθώς ειμαι κάτοχος ενός Bravo Tjet Μοντ 2010 και με δύο παιδιά είμαστε οριακά και σκέφτομαι για SUV! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Haldol είπε

Κάτι δε μας λες καλά. Το facelift με τα 95 PS του Punto II έδινε 0-100 σε 9,9 s. Και αυτό με 10,1 κιλά / ίππο. Μήπως έχεις στο νου σου κάποια ειδική έκδοση; Αντίστοιχα, το T-ROC που αποκαλείς «πεθαμένο», δίνει 0-100 σε 10,1 s με 10,9 κιλά / ίππο. Μόνο εγώ βλέπω το ότι το «πεθαμένο» είναι πιο γρήγορο; 

Eλληνικά γράφω είδες ΠΟΥΘΕΝΑ να συγκρίνω το punto mk.2 με το t-roc, ΕΓΡΑΨΑ ότι το 1,4 95ps 16V είναι το μοναδικό σβέλτο ατμοσφαιρικό μοτερ σε αυτά τα κυβικά όπου έχω οδηγήσει, το t-roc το 1,0 όπως και 1,4 tsi golf, sciroco, 120ps αλλά και 1.4turbo 120 gulietta όπου τα έχω οδηγήσει για μεγάλο διάστημα, τα βρίσκω αργά σαν αυτοκίνητα αλλά ειδικά το t-roc 1.0 απλά τραγικό, αντίθετα τα jetta και golf 1,4tsi 160hp πηγαίνουν πολύ καλά από επιδόσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Ntinaras said:

εγω εχω το 1.5 DSG. θεματα 0. περα του οτι τριζουν ολα τα πλαστικα μεσα. καταναλωση μεσα στη πολη σε αθλιες συνθηκες κινησης ~8

καταναλωση σε ταξιδι εθνικης ~5.5

αλλα θα το χω για 1 μηνα ακομα, φευγει αυτο κι ερχεται formentor 

Και εγω με A3 1.5 tfsi τις ιδιες καταναλώσεις. Το έδωσα γιατί ο κινητήρας είναι τελείως βαρετός  (ειναι undersquare) , κάνει πολύ θόρυβο και το καλοκαίρι λιώνει το turbo με την ζέστη.. Για δεύτερο εχω ενα renault ατμοσφαιρικό απο το 1999 και δεν το αλλάζω με τίποτα.. Θα σου έλεγα να μείνεις μακριά απο vw group

Επεξ/σία από dimos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...