Προς το περιεχόμενο

Izzy IZ-8215 XΧL 9L [ΤΕΛΟΣ]


iManosX13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εγω θα ζητούσα αλλαγή

Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν το σωστό προϊόν με το σωστό καντράν.

Ούτε που πρόκειται να ασχοληθώ 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ούτε που πρόκειται να ασχοληθώ 😅

Κανονικά πρέπει να ασχοληθείς, εκτός αν δες ισχύει αυτο που λες και την πήρες από άλλου.

Και μένα αγγλικά γράφει, η συσκευασία είναι ελληνικά, έχει βιβλιαράκι με συνταγές ελληνικά και ήρθε σε χαρτόκουτο με ελληνικά στοιχεία από τον εισαγωγέα. 

Δεν μπορώ να φανταστώ σε όλη αυτή την διαδικασία να έχει κινεζικά το μηχάνημα. 

Σιγουρα θα μίλαγα με public, μάλλον και με τον εισαγωγέα! 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ρωτήθηκε για σύγκριση με άλλες air fryer σε προηγούμενα posts.

Έχω την Ninja AF400 . Προφανώς άλλη τιμή με την izzy του θέματος. Στα πάρα πολύ θετικά ότι έχει διπλούς, ανεξάρτητους κάδους.

2 πατάτες μεσαίου μεγέθους (400γρ σύνολο με φλούδα) που αντιστοιχεί σε ένα άτομο, ξεφλουδισμένες, πλυμμένες, στεγνωμένες και κομμένες σε πατατοκόφτη για ομοιόμορφο ψήσιμο στα 9μμ λεπίδα, μία κουταλιά λάδι, κάνει 16 λεπτά σε μη-προθερμασμένο κάδο με ανακάτεμα στα 8 λεπτά, θερμοκρασία 180 λόγω ελαιόλαδου. Για διπλάσια ποσότητα σε έναν κάδο, θέλει περίπου 20-22 λεπτά με συχνότερο ανακάτεμα.

Ψητά λαχανικά (2 πιπεριές, 4 μανιτάρια, 10 ντοματίνια, 1/4 κρεμμύδι) με μισή κουταλιά λάδι και βαλσάμικο, 12 λεπτά με ένα ανακάτεμα σε μη-προθερμασμένο κάδο στους 180. Αν τα θες πιο ξεροψημένα (15 λεπτά), βάζεις τα ντοματίνια μετά από 3 λεπτά που θα αρχίσει.

Χοιρινό σνίτσελ (με ή χωρίς μαρινάρισμα) 8 λεπτά σε προθερμασμένο και για μικρό πάχος έως 14 λεπτά σε μη-προθερμασμένο και με μεγαλύτερο πάχος, τοποθέτηση ένα ανά κάδο. Γενικά για μικρό μέγεθος μοσχαρίσιο/χοιρινό κρέας (π.χ. κεφτεδάκια), χρειάζεται 8 λεπτά και συνήθως τα βάζω σε προθερμασμένο (μετά τις πατάτες ή τα λαχανικά). Για μοσχαρίσια μπιφτέκια με μεγαλύτερο πάχος μπορεί να φτάσει και τα 15 λεπτά (και εξαρτάται και με τί ψήσιμο τα θες). Κεμπάπ 10 λεπτά μαξ. Μικρά κομματάκια φιλέτο στήθος κοτόπουλο 10 λεπτά σε προθερμασμένο. Όλα στους 200.

Επεξ/σία από cv01302
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cv01302 είπε

Επειδή ρωτήθηκε για σύγκριση με άλλες air fryer σε προηγούμενα posts.

Έχω την Ninja AF400 . Προφανώς άλλη τιμή με την izzy του θέματος. Στα πάρα πολύ θετικά ότι έχει διπλούς, ανεξάρτητους κάδους.

2 πατάτες μεσαίου μεγέθους (400γρ σύνολο με φλούδα) που αντιστοιχεί σε ένα άτομο, ξεφλουδισμένες, πλυμμένες, στεγνωμένες και κομμένες σε πατατοκόφτη για ομοιόμορφο ψήσιμο στα 9μμ λεπίδα, μία κουταλιά λάδι, κάνει 16 λεπτά σε μη-προθερμασμένο κάδο με ανακάτεμα στα 8 λεπτά, θερμοκρασία 180 λόγω ελαιόλαδου. Για διπλάσια ποσότητα σε έναν κάδο, θέλει περίπου 20-22 λεπτά με συχνότερο ανακάτεμα.

Ψητά λαχανικά (2 πιπεριές, 4 μανιτάρια, 10 ντοματίνια, 1/4 κρεμμύδι) με μισή κουταλιά λάδι και βαλσάμικο, 12 λεπτά με ένα ανακάτεμα σε μη-προθερμασμένο κάδο στους 180. Αν τα θες πιο ξεροψημένα (15 λεπτά), βάζεις τα ντοματίνια μετά από 3 λεπτά που θα αρχίσει.

Χοιρινό σνίτσελ (με ή χωρίς μαρινάρισμα) 8 λεπτά σε προθερμασμένο και για μικρό πάχος έως 14 λεπτά σε μη-προθερμασμένο και με μεγαλύτερο πάχος, τοποθέτηση ένα ανά κάδο. Γενικά για μικρό μέγεθος μοσχαρίσιο/χοιρινό κρέας (π.χ. κεφτεδάκια), χρειάζεται 8 λεπτά και συνήθως τα βάζω σε προθερμασμένο (βλέπε άνω). Για μοσχαρίσια μπιφτέκια με μεγαλύτερο πάχος μπορεί να φτάσει και τα 15 λεπτά (και εξαρτάται και με τί ψήσιμο τα θες). Κεμπάπ 10 λεπτά. Μικρά κομματάκια φιλέτο στήθος κοτόπουλο 10 λεπτά σε προθερμασμένο. Όλα στους 200.

Τώρα ποια τα κάνει όλα αυτά; Η ninja ή η izzy ; Ποια η σύγκριση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ninja, έχω βάλει και links.

Δεν έχω την izzy για να εκφέρω γνώμες, απαντάω στους χρόνους της 1η σελίδας ως αντιπαράθεση για την izzy (αναφέρθηκε 25 λεπτά για κοτόπουλο δίχως άλλες λεπτομέρεις και 40 για χοντρές πατάτες) ώστε να υπάρχει μέτρο σύγκρισης για υποψήφιους αγοραστές (είτε της μίας, είτε της άλλης)

Επεξ/σία από cv01302
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mmavro είπε

Κανονικά πρέπει να ασχοληθείς, εκτός αν δες ισχύει αυτο που λες και την πήρες από άλλου.

Γιατί;

Όσο για το δεύτερο που λες, ασχολιαστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, liakjim said:

Υπόψιν είναι πολύ ογκώδης. Όσοι έχουν στενότητα χώρου ίσως να το σκεφτούν. Η πλάκα έχει που το καντράν είναι στα κινέζικα. Δεν μπορούσε να το αλλάξουν;

Προσωπικά ακόμη δεν την έχω χρησιμοποιήσει.

Ο Κινέζος που την έφτιαξε κάνει αυτή τη περίοδο τα πρώτα του μαθήματα αγγλικών μέσω του Duolingo. Λίγο υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, cv01302 said:

Επειδή ρωτήθηκε για σύγκριση με άλλες air fryer σε προηγούμενα posts.

Έχω την Ninja AF400 . Προφανώς άλλη τιμή με την izzy του θέματος. Στα πάρα πολύ θετικά ότι έχει διπλούς, ανεξάρτητους κάδους.

2 πατάτες μεσαίου μεγέθους (400γρ σύνολο με φλούδα) που αντιστοιχεί σε ένα άτομο, ξεφλουδισμένες, πλυμμένες, στεγνωμένες και κομμένες σε πατατοκόφτη για ομοιόμορφο ψήσιμο στα 9μμ λεπίδα, μία κουταλιά λάδι, κάνει 16 λεπτά σε μη-προθερμασμένο κάδο με ανακάτεμα στα 8 λεπτά, θερμοκρασία 180 λόγω ελαιόλαδου. Για διπλάσια ποσότητα σε έναν κάδο, θέλει περίπου 20-22 λεπτά με συχνότερο ανακάτεμα.

Ψητά λαχανικά (2 πιπεριές, 4 μανιτάρια, 10 ντοματίνια, 1/4 κρεμμύδι) με μισή κουταλιά λάδι και βαλσάμικο, 12 λεπτά με ένα ανακάτεμα σε μη-προθερμασμένο κάδο στους 180. Αν τα θες πιο ξεροψημένα (15 λεπτά), βάζεις τα ντοματίνια μετά από 3 λεπτά που θα αρχίσει.

Χοιρινό σνίτσελ (με ή χωρίς μαρινάρισμα) 8 λεπτά σε προθερμασμένο και για μικρό πάχος έως 14 λεπτά σε μη-προθερμασμένο και με μεγαλύτερο πάχος, τοποθέτηση ένα ανά κάδο. Γενικά για μικρό μέγεθος μοσχαρίσιο/χοιρινό κρέας (π.χ. κεφτεδάκια), χρειάζεται 8 λεπτά και συνήθως τα βάζω σε προθερμασμένο (μετά τις πατάτες ή τα λαχανικά). Για μοσχαρίσια μπιφτέκια με μεγαλύτερο πάχος μπορεί να φτάσει και τα 15 λεπτά (και εξαρτάται και με τί ψήσιμο τα θες). Κεμπάπ 10 λεπτά μαξ. Μικρά κομματάκια φιλέτο στήθος κοτόπουλο 10 λεπτά σε προθερμασμένο. Όλα στους 200.

Extra παρθένο ελαιόλαδο είναι 180 το όριο; Τα άλλα σπορέλαια ηλιελαια μέχρι 200; γιατί οι περισσότερες συνταγές έχουν τους 200 default... 

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Εμένα είναι έτσι ( αγορασμενο από public)

IMG-f38fc0c0a977278717a66e6c7b74b016-V.j

Ελληνική μάρκα φασόν είναι, καλό θα είναι να τους ενοχλήσεις.

https://www.benrubi.gr/about-us/

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cv01302 είπε

Επειδή ρωτήθηκε για σύγκριση με άλλες air fryer σε προηγούμενα posts.

Έχω την Ninja AF400 . Προφανώς άλλη τιμή με την izzy του θέματος. Στα πάρα πολύ θετικά ότι έχει διπλούς, ανεξάρτητους κάδους.

2 πατάτες μεσαίου μεγέθους (400γρ σύνολο με φλούδα) που αντιστοιχεί σε ένα άτομο, ξεφλουδισμένες, πλυμμένες, στεγνωμένες και κομμένες σε πατατοκόφτη για ομοιόμορφο ψήσιμο στα 9μμ λεπίδα, μία κουταλιά λάδι, κάνει 16 λεπτά σε μη-προθερμασμένο κάδο με ανακάτεμα στα 8 λεπτά, θερμοκρασία 180 λόγω ελαιόλαδου. Για διπλάσια ποσότητα σε έναν κάδο, θέλει περίπου 20-22 λεπτά με συχνότερο ανακάτεμα.

Ψητά λαχανικά (2 πιπεριές, 4 μανιτάρια, 10 ντοματίνια, 1/4 κρεμμύδι) με μισή κουταλιά λάδι και βαλσάμικο, 12 λεπτά με ένα ανακάτεμα σε μη-προθερμασμένο κάδο στους 180. Αν τα θες πιο ξεροψημένα (15 λεπτά), βάζεις τα ντοματίνια μετά από 3 λεπτά που θα αρχίσει.

Χοιρινό σνίτσελ (με ή χωρίς μαρινάρισμα) 8 λεπτά σε προθερμασμένο και για μικρό πάχος έως 14 λεπτά σε μη-προθερμασμένο και με μεγαλύτερο πάχος, τοποθέτηση ένα ανά κάδο. Γενικά για μικρό μέγεθος μοσχαρίσιο/χοιρινό κρέας (π.χ. κεφτεδάκια), χρειάζεται 8 λεπτά και συνήθως τα βάζω σε προθερμασμένο (μετά τις πατάτες ή τα λαχανικά). Για μοσχαρίσια μπιφτέκια με μεγαλύτερο πάχος μπορεί να φτάσει και τα 15 λεπτά (και εξαρτάται και με τί ψήσιμο τα θες). Κεμπάπ 10 λεπτά μαξ. Μικρά κομματάκια φιλέτο στήθος κοτόπουλο 10 λεπτά σε προθερμασμένο. Όλα στους 200.

Πολύ εντυπωσιακοί οι χρόνοι ψησίματος που λες. Δεν ξέρω αν βοηθάει ο διπλός κάδος, δηλαδή ο μισός χώρος ψησίματος, ή το ότι η δικιά σου είναι σίγουρα άλλη κατηγορία από αυτές που στείλαμε σε αυτό το θέμα. Αν φταεί ο διπλός κάδος οι δύο φριτέζες που πρότειναν δύο φίλοι παραπάνω είναι πολύ καλή περίπτωση δεδομένου και του αποσπόμενου διαχωριστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγω ψηνόμουν (με λιγο λάδι ) για αυτήν 

https://www.allsmart.gr/oikiakos-exoplismos/mikres-oikiakes-suskeues/fritezes/fritezes-aeros/friteza-aeros-digital-xl-82lt-food-control-iz-8218/

 

Εχεις κάποιος εμπειρία, την εχει δοκιμασει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, iManosX13 είπε

Πολύ εντυπωσιακοί οι χρόνοι ψησίματος που λες. Δεν ξέρω αν βοηθάει ο διπλός κάδος, δηλαδή ο μισός χώρος ψησίματος, ή το ότι η δικιά σου είναι σίγουρα άλλη κατηγορία από αυτές που στείλαμε σε αυτό το θέμα. Αν φταεί ο διπλός κάδος οι δύο φριτέζες που πρότειναν δύο φίλοι παραπάνω είναι πολύ καλή περίπτωση δεδομένου και του αποσπόμενου διαχωριστικού.

Μάλλον φταίει που είναι πιο πολλά W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως αν πατε σε μαγαζι και 'πιασετε' λιγο τους καδους παιρνετε μια ιδεα απο την ποιοτητα της αντικολλητικης επιστρωσης...

Προσφατα που εριξα μια ματια tefal και philips μου γεμισαν το ματι σε σχεση με τις υπολοιπες ...

και ετσι κατεληξα στην tefal για το γιο φοιτητη....

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosmanos13 είπε

Μάλλον φταίει που είναι πιο πολλά W.

Λογικό μου φαίνεται να είναι πιο πολλά Watt γιατί χρειάζεται να μπορεί να έχει δύο διαφορετικούς μηχανισμούς για τον airfryer να λειτουργούν ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...