Προς το περιεχόμενο

Izzy IZ-8215 XΧL 9L [ΤΕΛΟΣ]


iManosX13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, georgexx είπε

και αυτή πάντως δεν φαίνεται άσχημη. Ερωτηματικό είναι η μάρκα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, liakjim said:

Δοκίμασα πατάτες. Μπόμπα βγήκαν!

Συμφωνώ και εγώ, 600 γρμ πατάτες στους 190 ήθελαν περίπου 40 λεπτά αλλά βγήκαν πάρα πολύ καλές. Το βασικό ήταν ότι ενθουσιάστηκαν και τα παιδιά οπότε πέρασε αυτό το δύσκολο τεστ... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akisgd είπε

Συμφωνώ και εγώ, 600 γρμ πατάτες στους 190 ήθελαν περίπου 40 λεπτά αλλά βγήκαν πάρα πολύ καλές. Το βασικό ήταν ότι ενθουσιάστηκαν και τα παιδιά οπότε πέρασε αυτό το δύσκολο τεστ... 😁

Μόνο μια σημαντική συμβουλή για τις πατάτες αν και offtopic, θα μου συγχωρεθεί γιατί είναι για θέμα υγείας... όχι πάνω από 180 (οριακά 185) και όχι να "μαυρίσουν". 190 με 200 είναι πάρα πολύ και όχι καλό για την υγεία μας και ας μας δελεάζει το ότι γίνονται πιο γρήγορα. Επίσης όχι πάνω απο 1 άντε 2 στρώσεις ο κάδος μέσα και κάντε πάνω από μία αναδεύσεις είτε χειροκίνητα είτε σε αυτό το μοντέλο που βλέπω να έχει ενσωματωμένο αναδευτήρα, ώστε να μπορέσουν να "τηγανιστούν" ομοιόμορφα. Αλλά για να τις πετύχατε, αυτό προφανώς το κάνατε ήδη.

Tip1: καλό ξέπλυμα, ΚΑΛΟ στέγνωμα και αλάτισμα πριν το "τηγάνισμα" στις πατάτες για να γίνουν τραγανές και παίρνουμε ένα δοχείο-μπουκαλάκι με ψεκαστήρι (πχ από Jumbo) για να μπορούμε να ψεκάζουμε λάδι (χρειάζεται αυτό) με το οποίο τις ψεκάζουμε λίγο πριν το ψήσιμο. Το ελαιόλαδο "μπουκώνει" λίγο σε αυτά τα μπουκαλάκια και θέλει ίσια κατά το ψέκασμα.. το ηλιέλαιο δεν έχει τέτοιο θέμα.

Tip2: H Rohnson 2834 αν περιστρέψεις 45 μοίρες την "σχάρα" τότε μπορεί να τοποθετηθεί σε ύψος στα μέσα του κάδου σε προεσοχές που υπάρχουν, με καλύτερα αποτελέσματα "τηγανίσματος" σε τέτοια υλικά.. δείτε μήπως και αυτή έχει κάτι παρόμοιο

Tip3: Έστω και αν με λίγα πειράματα κάνει άψογα τις κανονικές πατάτες, επειδή είναι αυτονόητο ότι στις προτηγανισμένες είναι ακόμα καλύτερη (air FRYER είναι) δοκιμάστε τις "κυδωνάτες" από Κρητικό με λίγο πάϊκο πάνω και θα με θυμηθείτε ;) 

Tip4: Δεν θα πιστεύετε όμως πως ψήνει ένα air fryer άλλα προϊόντα όπως πανσέτες, μπριζόλες, κοτόπουλο, μπιφτέκια και 10δες άλλα. Αυτή τη στιγμή χωνεύω την βουβαλίσια μπριζολίτσα που έγινε medium-rare στο air fryer :) Χθες πάλι τρώγαμε το δικής μου συνταγής "KFC" για το οποίο τρελένονται όλοι εδώ.. γενικά... τρώμε καλά :P 

Φυσικά υπάρχουν και 2-3 συγκεκριμένα πράγματα που δεν γίνονται σε ένα air fryer...

Επεξ/σία από Craven
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα 4 μπιφτεκια σήμερα να ψήσω  και κάναν 1 ώρα. 3 φορές  από 20 λεπτά. δεν ξέρω τι έκανα λάθος. μήπως επειδή ει,αν βγάλει πολλά ζουμιά στη λαδόκολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, adok13 είπε

έβαλα 4 μπιφτεκια σήμερα να ψήσω  και κάναν 1 ώρα. 3 φορές  από 20 λεπτά. δεν ξέρω τι έκανα λάθος. μήπως επειδή ει,αν βγάλει πολλά ζουμιά στη λαδόκολα?

Μήπως ήταν πολύ χοντρά; Εννοείται κάτι τέτοιο θέλει στους 200, αν ο κάδος πάει ψηλότερα όπως έγραψα πριν, θα βοηθήσει στον χρόνο και εγώ προσωπικά αν κάτι βγάλει ζουμιά, τα αδειάζω όσο μπορώ πριν το γύρισμα.

Επίσης άσχετο.. μην ψεκάζετε με πολύ λάδι αυτά που βάζετε μέσα.. δεν βοηθάει η ποσότητα.. 1-2 ψεκασμοί αρκούν (το "ψεκαστήρι" είναι Must.. δεν το συζητάω καν για μασαζ με λάδι ή για λάδι με το κουτάλι κτλ.. έγκλημα για τέτοια συσκευή :) )

Edit: Επειδή δεν έχουν όλοι τα δικά μου γούστα.. το 200 που σου έγραψα είναι για εμένα που το μοσχαρίσιο κρέας (κιμά, μπριζόλα κτλ) το τρώω medium-rare.. αν τα θες καλοψημένα μέσα και όχι να ξεροψηθούν απ έξω και να είναι κοκκινοπά μέσα (ειδικά αν μιλάμε για χοιρινό) τότε στους 185 καλύτερα...

Επεξ/σία από Craven
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά και σε αλλά φόρουμ που διαβάσα αυτή του θέματος είναι πολύ αργή αλλά πολύ καλή κατά τα αλλα. Εγώ τελικά παρέλαβα και την 8225 και την 8215 του θέματος και μια θα κρατήσω μια θα πάει στους γονείς :) ή πίσω στον Κωτσόβολο αν βρω κάτι άλλο μέχρι την άλλη Παρασκευή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2023 στις 11:57 ΜΜ, manosmanos13 είπε

που είναι στα 2600w ίσως είναι πιο γρήγορη !

σε τι πριζα θα την συνδεσεις? εχεις ενισχυμενη πριζα στην κουζινα σου σε 16αρα ασφαλεια?

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, andreaspA είπε

σε τι πριζα θα την συνδεσεις? εχεις ενισχυμενη πριζα στην κουζινα σου σε 16αρα ασφαλεια?

 

Απλή ηλεκτρική συσκευή είναι θέλει άλλη ασφάλεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

σε τι πριζα θα την συνδεσεις? εχεις ενισχυμενη πριζα στην κουζινα σου σε 16αρα ασφαλεια?

 

2500 Βατ υπάρχουν και πιστολάκια...Τι του λές του ανθρώπου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tonyz21 είπε

2500 Βατ υπάρχουν και πιστολάκια...Τι του λές του ανθρώπου;

Ας ειναι τα πιστολακια! και να ειναι, τις περισσοτερες φορες συνδεονται στην πριζα εξω απο το μπανιο που παει πακετο με το πλυντηριο και ειναι σε 16αρα συνήθως.
Τι του λεω? την αληθεια! Αν δεν μιλαμε για κατασκευη σπιτιου 5ετιας, οι πριζες ειναι σε 10amp ασφαλεια, και ουτε καν μια μια. Ενα δωματιο ολόκληρο σε μια 10αρα ασφαλεια. Σε πιο παλια σπιτια του 70-80, παζει και ολοκληρο τριαρι σπιτι να ειναι σε 3-4 ασφαλειες των 10amp.
10amp ειναι 2300watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...