Προς το περιεχόμενο

Izzy IZ-8215 XΧL 9L [ΤΕΛΟΣ]


iManosX13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ας ειναι τα πιστολακια! και να ειναι, τις περισσοτερες φορες συνδεονται στην πριζα εξω απο το μπανιο που παει πακετο με το πλυντηριο και ειναι σε 16αρα συνήθως.
Τι του λεω? την αληθεια! Αν δεν μιλαμε για κατασκευη σπιτιου 5ετιας, οι πριζες ειναι σε 10amp ασφαλεια, και ουτε καν μια μια. Ενα δωματιο ολόκληρο σε μια 10αρα ασφαλεια. Σε πιο παλια σπιτια του 70-80, παζει και ολοκληρο τριαρι σπιτι να ειναι σε 3-4 ασφαλειες των 10amp.
10amp ειναι 2300watt.

Όχι ότι δεν έχεις κάποιο νόημα σε αυτό που λες, αλλά σε καμιά περίπτωση μόνο σε 5ετίας. Τουλάχιστον μια 20ετία είναι σχεδόν στάνταρ ότι στην κουζίνα θα έχει κάποια σούκο σε 16άρα. Κατά τα άλλα, αν κάποιος άτυχος είναι σε παλιό σπίτι και έχει πρίζα σε κύκλωμα φωτισμού σε 10άρα, το αν θα πέφτει ή όχι η ασφάλεια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, μεταξύ άλλων την καμπύλη και τον τύπο της ασφάλειας, το τι άλλο είναι συνδεδεμένο καθώς και την πραγματική μέγιστη κατανάλωση (και χρονικά) της συσκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Doubt είπε

Έλα τώρα.. πόσες φορές έχω δουλέψει ηλεκτρικό σίδερο 2500w μαζί με ac 12αρι στην ίδια γραμμή. No problem 

Κατι δεν ειναι αυτο που λεει. Το σιδερα δεν ειναι 2500watt και το aircondition δεν "δουλευε". Δεν υπαρχει "ελα τωρα". 

10 ώρες πριν, daniel's_saving_grace είπε

Όχι ότι δεν έχεις κάποιο νόημα σε αυτό που λες, αλλά σε καμιά περίπτωση μόνο σε 5ετίας. Τουλάχιστον μια 20ετία είναι σχεδόν στάνταρ ότι στην κουζίνα θα έχει κάποια σούκο σε 16άρα. Κατά τα άλλα, αν κάποιος άτυχος είναι σε παλιό σπίτι και έχει πρίζα σε κύκλωμα φωτισμού σε 10άρα, το αν θα πέφτει ή όχι η ασφάλεια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, μεταξύ άλλων την καμπύλη και τον τύπο της ασφάλειας, το τι άλλο είναι συνδεδεμένο καθώς και την πραγματική μέγιστη κατανάλωση (και χρονικά) της συσκευής.

εγω παντως ζω σε σπιτι του 2004, εχω αλλο σπιτι του 1995, ανεξαρτητες γραμμες σε 16αρες εχουν μονο για aircondition.

Σε νεα οικοδομη που φτιαχνω βεβαια τωρα, παει η 16αρα συννεφο. Σχεδον καθε πριζα και 16αρα.

Το θεμα ειναι οτι πρεπει ο χρηστης να τσεκαρει τι βαζει και που. Δεν ειναι LED τηλεοραση που την βαζεις και σε μπαταρία.

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, andreaspA said:

Κατι δεν ειναι αυτο που λεει. Το σιδερα δεν ειναι 2500watt και το aircondition δεν "δουλευε". Δεν υπαρχει "ελα τωρα". 

εγω παντως ζω σε σπιτι του 2004, εχω αλλο σπιτι του 1995, ανεξαρτητες γραμμες σε 16αρες εχουν μονο για aircondition.

Σε νεα οικοδομη που φτιαχνω βεβαια τωρα, παει η 16αρα συννεφο. Σχεδον καθε πριζα και 16αρα.

Το θεμα ειναι οτι πρεπει ο χρηστης να τσεκαρει τι βαζει και που. Δεν ειναι LED τηλεοραση που την βαζεις και σε μπαταρία.

 

το σίδερο που μόλις πήρα είναι 3000w philips dts8050/20, το δούλευει η γυναίκα σε απλή Μπριζα με 10αρα ασφάλεια και έχω αυτό το άγχος αλλά για την ώρα δεν εμφανίζεται θέμα να ρίχνει ασφάλεια... Βλέπουμε... 

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akisgd είπε

το σίδερο που μόλις πήρα είναι 3000w, το δούλευει η γυναίκα σε απλή Μπριζα με 10αρα ασφάλεια και έχω αυτό το άγχος αλλά για την ώρα δεν εμφανίζεται θέμα να ρίχνει ασφάλεια... Βλέπουμε... 

βαλε ενα wattομετρο να δεις τι τραβαει. Γιατι οτι θελει γραφει καθε κινεζος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί επιμένεις; λέμε air condition 12αρι, τηλεόραση 65 ιντσών και σίδερο 2500w όλα μαζί ταυτόχρονα στην ίδια γραμμή. 

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Γιατι οτι θελει γραφει καθε κινεζος.

Αυτό του θέματος το φτιάχνει Ελβετός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, andreaspA said:

βαλε ενα wattομετρο να δεις τι τραβαει. Γιατι οτι θελει γραφει καθε κινεζος.

Συμφωνώ... Το ίδιο ισχύει και για το airfryer... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Doubt είπε

Γιατί επιμένεις; λέμε air condition 12αρι, τηλεόραση 65 ιντσών και σίδερο 2500w όλα μαζί ταυτόχρονα στην ίδια γραμμή. 

επιμενω γιατι γνωριζω πολυ βασικα ηλεκτρολογικα. Για αυτο επιμένω. Εσυ ψαξε να βρεις τι πραγματικες καταναλωσεις εχουν οι συσκευες που λες.

36 λεπτά πριν, akisgd είπε

Συμφωνώ... Το ίδιο ισχύει και για το airfryer... 

Φυσικα. Οποτε πρεπει να βρεις τι καταναλωσεις πραγματικες υπαρχουν. Γιατι τα 3000w στο σιδερο στα βαζει για μοστρα, για να το δει η γυναικα σου και να πει "ααα δυνατο σιδερο! θα σιδερωνει καλα" και μπορει να ειναι τα μισα, και τα 2000 στο airfryer μπορει να τα βαζει ο κινεζος για τον αναποδο λογο. "ααα τελειο! τα μισα απο την ηλεκτρική κουζίνα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, andreaspA said:

επιμενω γιατι γνωριζω πολυ βασικα ηλεκτρολογικα. Για αυτο επιμένω. Εσυ ψαξε να βρεις τι πραγματικες καταναλωσεις εχουν οι συσκευες που λες.

Φυσικα. Οποτε πρεπει να βρεις τι καταναλωσεις πραγματικες υπαρχουν. Γιατι τα 3000w στο σιδερο στα βαζει για μοστρα, για να το δει η γυναικα σου και να πει "ααα δυνατο σιδερο! θα σιδερωνει καλα" και μπορει να ειναι τα μισα, και τα 2000 στο airfryer μπορει να τα βαζει ο κινεζος για τον αναποδο λογο. "ααα τελειο! τα μισα απο την ηλεκτρική κουζίνα".

Το προς τα κάτω καταλαβαίνω ότι δεν θα το πάρει κανείς χαμπάρι μόνο αν μετρήσει με όργανο την κατανάλωση ή τα Αμπερ. Αλλά το ανάποδο, μεγαλύτερη κατανάλωση από την δηλωμένη, θα το καταλάβαινε η ασφάλεια. Πίστεψε με, κάτι ξέρω από ηλεκτρολογικά. Αν μου συγκρίνεις το airfryer με την κουζίνα τότε βάλε μια 25αρα ασφάλεια, ρίξε και ένα 3Χ6 καλώδιο για να είσαι σίγουρος ότι κανένας Κινέζος δεν σε κοροϊδεύει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akisgd είπε

Το προς τα κάτω καταλαβαίνω ότι δεν θα το πάρει κανείς χαμπάρι μόνο αν μετρήσει με όργανο την κατανάλωση ή τα Αμπερ. Αλλά το ανάποδο, μεγαλύτερη κατανάλωση από την δηλωμένη, θα το καταλάβαινε η ασφάλεια. Πίστεψε με, κάτι ξέρω από ηλεκτρολογικά. Αν μου συγκρίνεις το airfryer με την κουζίνα τότε βάλε μια 25αρα ασφάλεια, ρίξε και ένα 3Χ6 καλώδιο για να είσαι σίγουρος ότι κανένας Κινέζος δεν σε κοροϊδεύει... 

Δεν θα κατσω να τσακωθω. Εχω δει σηκωμένες ασφάλειες και λιωμενα καλωδια μεσα σε πριζες, λιωμενα μεσα σε πινακες, airfryer στην μια πριζα και kumtel στην αλλη πριζα της κουζινας, εχω δει 3 kumtel να παιζουν στο ιδιο σπιτι με πινακα του 1970 και στην συνεχεια ανοιξα τον πινακα μετα απο 1 χρονο οταν κοπηκε το ρευμα.
Εξηγω οτι το airfryer δεν ειναι ενα απλο φορτιο. Δεν ειναι ενα ψυγειο , ή ενα λαπτοπ ή ενας ανεμιστηρας.
Το airfryer συμφωνα με τον κατασκευαστη του ειναι 2800w ενα που ειδα. Η αντισταση του φουρνου ειναι 4000w. Αυτο.

Οποιος καταλαβε... καταλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2023 στις 3:43 ΜΜ, ntem είπε

εγω ακόμα να καταλάβω γιατί κάποιος να πάρει air fryer αν εχει φούρνο με λειτουργία αέρα.

Τα air fryers είναι μικρά φουρνάκια. Εγώ θεωρώ πως φτιάχτηκαν για να μαγειρεύουν μία ή δύο μερίδες ψητού φαγητού. Το φαγητό είναι ψητό στον αέρα και όχι τηγανισμένο. Ο φούρνος έχει μεγάλο εσωτερικό εμβαδό και μεγαλύτερη κατανάλωση. Φαντάσου ένα δωμάτιο 30 τ.μ. και ένα δωμάτιο 4 τ.μ. που προσπαθείς να τα ζεστάνεις με το ίδιο θερμαντικό σώμα. Ποιο από τα δύο θα θερμανθεί πιο γρήγορα; Είναι σαν να βρίσκεσαι σε ένα μεγάλο δωμάτιο όπου κάθεσαι σε μία καρέκλα στο κέντρο και προσπαθείς να ζεσταθείς γρήγορα. Για να ζεσταθείς εσύ θα πρέπει να ζεστάνεις όλο το δωμάτιο ακόμη και τις γωνίες του ταβανιού, που δεν έχει κανένα νόημα. 

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2023 στις 6:42 ΠΜ, Doubt είπε

Έλα τώρα.. πόσες φορές έχω δουλέψει ηλεκτρικό σίδερο 2500w μαζί με ac 12αρι στην ίδια γραμμή. No problem 

Το ρεύμα και οι νόμοι που το διέπουν δεν είναι κάτι νέο ούτε και υπο αμφισβήτηση.

Watt, Ampere, Volt διέπονται από συγκεκριμένη σχέση.

 

Εαν οι ασφάλειές σας δεν πέφτουν κατά την χρήση δύο τινά μπορούν να συμβάινουν:

1) Οι συσκευές σας δεν τραβάνε το maximum συχρονισμένες κατά την χρήση.

2) Ο ηλεκτρολόγος σας δεν έχει κάνει και πολύ καλή δουλειά στο κύκλωμα και στους πίνακές σας..

 

Και τα δυο παραπάνω είναι πολύ πιθανά (ή και τα δυο ταυτόχρονα).

 

1) Συγχρονισμός συσκευών

Ειναι πολύ πιθανό το σίδερο και το A/C να μην δουλεύουν σε Max ενταση. Σπάνια γίνεται αυτό. 

Το σίδερο θα σου τραβήξει τα Max 2500W όταν η ρύθμιση θερμοκρασίας του είναι στο τέρμα και το σίδερο έχει κρυώσει ή μόλις μπήκε σε λειτουργία. Εξαιρετικά σπάνια θα βάλεις το σίδερο στο Max temp μιας και η πλειονότητα των υφασμάτων δεν το αντέχει και θα καούν και δεν υπάρχει και κανένας άλλος λόγος (ειδικά σε ατμοσιδερα).

Επίσης ακόμη κι αν το έχει στο τέρμα το σίδερο θα "ανοίξει" για θερμανση για μερικά δευτερόλεπτα και θα ξανακλείσει για να διατηρήσει την προβλεπόμενη θερμοκρασία λειτουργίας που του έβαλες.

Ένα 12αρι A/C inverter έχει Max κατανάλωση 900-1000W. Όπως και το σίδερο δεν λειτουργεί συνέχεια με το Max. Εξαρτάται από την διαφορά θερμοκρασίας του εσωτερικού και του εξωτερικού και την ρύθμιση σου. Θα σου τραβήξει τα max Amperes όταν ξεκινάει ο συμπιεστής μονο (όπως και άλλες ηλεκτρικές συσκευές πχ ψυγείο). Εαν υπάρξει καποιο προβλημα θα το δεις τοτε.

2) Ποιότητα ηλεκτρολογικής εγκαταστασης

Πλείστα τα παραδείγματα από κακής ποιότητας εκγαταστάσεις και υλικών σε κάθε είδους οικοδομές (παλιες και νεες). Απειρες οι περιπτώσεις που λαμπαδιάζουν στην κυριολεξία συσκευές απο βραχυκυκλώματα και δεν εχει πέσει η ασφάλεια ή το ρελέ διαφυγής.

 

Το να μην συμβάινει το αναμενομενο σύμφωνα με τους νόμους της φυσικής δεν σημαίνει ότι δεν ισχύουν. Κάτι άλλο πρέπει να σας προβληματίσει.

 

Ετσι πληροφοριακά ενα από τα πολλά online calculators για ρευματα με το τυπολόγιο διαθέσιμο επίσης

Watts to Amps (A) conversion calculator (rapidtables.com)

4 ώρες πριν, aristarhos είπε

Τα air fryers είναι μικρά φουρνάκια. Εγώ θεωρώ πως φτιάχτηκαν για να μαγειρεύουν μία ή δύο μερίδες ψητού φαγητού. Το φαγητό είναι ψητό στον αέρα και όχι τηγανισμένο. Ο φούρνος έχει μεγάλο εσωτερικό εμβαδό και μεγαλύτερη κατανάλωση. Φαντάσου ένα δωμάτιο 30 τ.μ. και ένα δωμάτιο 4 τ.μ. που προσπαθείς να τα ζεστάνεις με το ίδιο θερμαντικό σώμα. Ποιο από τα δύο θα θερμανθεί πιο γρήγορα; Είναι σαν να βρίσκεσαι σε ένα μεγάλο δωμάτιο όπου κάθεσαι σε μία καρέκλα στο κέντρο και προσπαθείς να ζεσταθείς γρήγορα. Για να ζεσταθείς εσύ θα πρέπει να ζεστάνεις όλο το δωμάτιο ακόμη και τις γωνίες του ταβανιού, που δεν έχει κανένα νόημα. 

Ετσι είναι.

Μόνο που υπάρχει το βασικό πρόβλημα του χρόνου προετοιμασίας του φαγητού είτε διότι δεν έχουμε και πολύ χρόνο διαθέσιμο ακόμη κι αν μαγειρεύουμε μόνο για τον εαυτό μας, είτε διότι θα πρέπει να μαγειρέψουμε 2 διαφορετικά φαγητά μαζί (διότι αλλιώς θα φάμε το ενα κρύο και το άλλο ζεστο) είτε διότι η οικογένεια αποτελείται απο 4-6 άτομα και χρειαζόμαστε μεγαλύτερες ποσότητες.

Οπότε από τα airfryers της 1-1,5 μερίδας πατατών έχουμε πάει στα airfryers των 9-10lt με ένα ή με δύο κάδους (ή με διαχωριζόμενο κάδο).

Τα μεγάλα όμως Airfryers αναγκαστικά πια έχουν το όγκο τους σε ύψος κυρίως. Το ψήσιμο με αέρα όμως λόγω της φύσης του απαιτεί να υπάρχει επαρκής κυκλοφορία του αέρα γύρω από όλη την επιφάνεια του κάθε κομματιού και το ξεροψήσιμο του φαγητού απαιτεί η επιφάνειές του να βλέπουν το grill. Απλή φυσική που δεν μπορούμε να την παρακάμψουμε.

Οπότε για μεγαλυτερες ποσοτητες φαγητού θέλουμε α) να τις χωρήσουμε σε μικρότερες μερίδες άρα ο ογκος του Airfryer σε ύψος είναι άχρηστος στην ουσία και χρειαζόμαστε να αυξήσουμε τον χρόνο μαγειρέματος και άρα τον συνολικό χρόνο χρήσης του Airfryer και την κατανάλωσή του σε σχέση με τον συνολικό όγκο του φαγητού.β) Να τις ανακατεύουμε συχνα αρά μας θελει συνέχεια εκει γ) Να αυξήσουμε τον χρόνο μαγειρέματος ανά μερίδα και άρα τον χρόνο χρήσης του Airfryer και την κατανάλωσή του σε σχέση με τον όγκο του φαγητού. δ) Θέλουμε μεγάλες συσκεύες που απαιτουν χώρο στον πάγκο της κουζίνας που οι περισσοτεροι δεν διαθέτουμε σε μόνιμη βάση ε) Θελει να μετακινείς και να αποθηκεύεις συνέχεια την συσκευή εάν ο χώρος του πάγκυο σου δεν είναι μεγάλος.

Ναι όντως για 1 ή βαριά 2 άτομα σε ένα σπίτι με μεγάλη κουζίνα το AirFryer κάνει οικονομία. Δεν είμαι όμως πεπεισμένος  ότι ενα ταψί πατάτες ποσότητας ενός ταψιού φούρνου θα τηγανιστούν με αέρα πιο γρήγορα ούτε και πιο οικονομικά o;yte και πιο καλά σε ενα AirFryer σε σχέση με ενα διάτρυτο ταψι μέσα σε φουρνο με αέρα και grill. Το δεύτερο πιστεύω ότι είναι πιο καλή επιλογή για οικογένειες, για μεγαλύτερες ποσότητες και για πάνω από ένα φαγητα.

Τελικά τα AirFryer έχουν γίνει πολυ μεγάλα ήδη και για να γίνουν και πιο αποτελεσματικά θα καταλήξουν να εχουν σχεδον την επιφάνεια ενος ταψιου φούρνου.

Μελλοντικά τα βλέπω σαν εντοιχισμένες συσκευές με την επιφάνεια του φούρνου αλλα με μικρό ύψος ώστε να διατηρήσουν τα πλεονεκτήματα της εξοικονόμησης ενέργειας αλλα και την ταχύτητα που τους λειπει.

Το να μιλάμε βέβαια για την αγορά AirFryer με βάση την υγειινή προετοιμασία του φαγητού και να βάζουμε προτηγανισμένες πατάτες για να τις ψήσουμε σε λογικό χρόνο με ξεπερναει....

Γνώμη μου πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aristarhos είπε

Τα air fryers είναι μικρά φουρνάκια. Εγώ θεωρώ πως φτιάχτηκαν για να μαγειρεύουν μία ή δύο μερίδες ψητού φαγητού. Το φαγητό είναι ψητό στον αέρα και όχι τηγανισμένο. Ο φούρνος έχει μεγάλο εσωτερικό εμβαδό και μεγαλύτερη κατανάλωση. Φαντάσου ένα δωμάτιο 30 τ.μ. και ένα δωμάτιο 4 τ.μ. που προσπαθείς να τα ζεστάνεις με το ίδιο θερμαντικό σώμα. Ποιο από τα δύο θα θερμανθεί πιο γρήγορα; Είναι σαν να βρίσκεσαι σε ένα μεγάλο δωμάτιο όπου κάθεσαι σε μία καρέκλα στο κέντρο και προσπαθείς να ζεσταθείς γρήγορα. Για να ζεσταθείς εσύ θα πρέπει να ζεστάνεις όλο το δωμάτιο ακόμη και τις γωνίες του ταβανιού, που δεν έχει κανένα νόημα. 

  Ρε συ δεν είναι οτι δεν το καταλαβαίνω επειδη δεν ξερω βασική φυσική 😆

Στις 17/11/2023 στις 3:49 ΜΜ, CptBill είπε

ΔΕΗ likes this post

 

Το να φτιαξεις 7 γεύματα σε air fryer ειναι σιγουρα πιο ακριβο απο το να ανοιξεις τον φουρνο μια φορά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Συγχρονισμός συσκευών

Ειναι πολύ πιθανό το σίδερο και το A/C να μην δουλεύουν σε Max ενταση. Σπάνια γίνεται αυτό. 

Το σίδερο θα σου τραβήξει τα Max 2500W όταν η ρύθμιση θερμοκρασίας του είναι στο τέρμα και το σίδερο έχει κρυώσει ή μόλις μπήκε σε λειτουργία. Εξαιρετικά σπάνια θα βάλεις το σίδερο στο Max temp μιας και η πλειονότητα των υφασμάτων δεν το αντέχει και θα καούν και δεν υπάρχει και κανένας άλλος λόγος (ειδικά σε ατμοσιδερα).

Επίσης ακόμη κι αν το έχει στο τέρμα το σίδερο θα "ανοίξει" για θερμανση για μερικά δευτερόλεπτα και θα ξανακλείσει για να διατηρήσει την προβλεπόμενη θερμοκρασία λειτουργίας που του έβαλες.

Ένα 12αρι A/C inverter έχει Max κατανάλωση 900-1000W. Όπως και το σίδερο δεν λειτουργεί συνέχεια με το Max. Εξαρτάται από την διαφορά θερμοκρασίας του εσωτερικού και του εξωτερικού και την ρύθμιση σου. Θα σου τραβήξει τα max Amperes όταν ξεκινάει ο συμπιεστής μονο (όπως και άλλες ηλεκτρικές συσκευές πχ ψυγείο). Εαν υπάρξει καποιο προβλημα θα το δεις τοτε.

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τη συσκευή του θέματος, δεν χρειαζόταν η ανάλυση.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit: Το σβήνω γιατί τώρα είδα πως συζητήθηκε ήδη πιο πάνω, δεν χρειάζεται, άλλο offtopic..

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όσοι την έχουν είναι ικανοποιημένοι; Έχω το μικρότερο αδερφάκι της στα 4,5 λίτρα και το σκέφτομαι για αυτήν που είναι 9λιτρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...