Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου - Γνώμες, απόψεις για νέα μοντέλα


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Υπερβάλλεις, με 110 πάνε εφόσον στη διαδρομή τους υπάρχουν παντού ταχυφορτιστές.

εγώ 140-150 και σε μερικές στιγμές ακόμα και 190 και έφτασα με μια μικρή φόρτιση και 30% Ναύπλιο και να γυρίσω.

A και το aircodition ανοιχτό όλη την ώρα :D 

Μερικά καινούργια. Το MG ZS ev

https://www.youtube.com/watch?v=K8u17zs8H4M

 

Γενικά έχει κάνει μεγάλη εντύπωση το νέο Ioniq κυρίως για την ταχύτητα του αλλά μην ξεχνάμε και την πολύ μεγάλη αυτονομία που έχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 464
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν είσαι ο μόνος, δεν το μπορεί η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών. Η νορμάλ ταχύτητα που πάω εγώ (και οι περισσότεροι που βλέπω) είναι 140χαω, όπου το επιτρέπει η κίνηση φυσικά.

Όσο για το Ιωάννινα Αθήνα - τουλάχιστον για τον περισσότερο κόσμο - δεν είναι τόσο απλό όσο το περιγράφεις, δλδ κάνω ούτως ή άλλως μια στάση άρα καμία καθυστέρηση αν φορτίσω κιόλας, χάνεις πολύ παραπάνω χρόνο. Εκτός και αν είναι κανένας αργόσχολος που αντί για στάση κάνει Αρμένικη βίζιτα, εκεί μάλιστα, που και πάλι αυτοί πάνε με 110 από επιλογή :)

 Επειδή δυστυχώς για Ιατρικούς λόγους το τελευταίο χρόνο έκανα αυτήν την διαδρομή αυθημερόν πάνω από 30 φορές, και τώρα που ξεμπερδευω δεν πρόκειται να το ξανακάνω οπότε δεν με απασχολεί. Και εάν το κάνω θα είναι για λόγους αναψυχής οπότε δεν με νοιάζει να φτάσω και μια ώρα αργότερα. Όπως είπα, έχω βγάλει το άγχος από την ζωή μου.. 

Και πίστεψε με ούτε αργοσχολος είμαι ουτε αρμενικη βίζιτα κάνω. 

Αν εσύ κάνεις τέτοια απόσταση συνέχεια απλά μείνε με το θερμικό σου και όταν πάρεις καινούργιο ξαναπάρει θερμικό. Απλά το ηλεκτρικό δεν σου ταιριάζει...Ειπαμε όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά!!! 

Παω τώρα να δω το τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο που πήρα.. Μόλις ήρθε στην αντιπροσωπεία.!!??? 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

 Επειδή δυστυχώς για Ιατρικούς λόγους το τελευταίο χρόνο έκανα αυτήν την διαδρομή αυθημερόν πάνω από 30 φορές, και τώρα που ξεμπερδευω δεν πρόκειται να το ξανακάνω οπότε δεν με απασχολεί. Και εάν το κάνω θα είναι για λόγους αναψυχής οπότε δεν με νοιάζει να φτάσω και μια ώρα αργότερα. Όπως είπα, έχω βγάλει το άγχος από την ζωή μου.. 

Και πίστεψε με ούτε αργοσχολος είμαι ουτε αρμενικη βίζιτα κάνω. 

Αν εσύ κάνεις τέτοια απόσταση συνέχεια απλά μείνε με το θερμικό σου και όταν πάρεις καινούργιο ξαναπάρει θερμικό. Απλά το ηλεκτρικό δεν σου ταιριάζει...Ειπαμε όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά!!! 

Παω τώρα να δω το τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο που πήρα.. Μόλις ήρθε στην αντιπροσωπεία.!!??? 

τι έχεις πάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, chek2fire said:

εγώ 140-150 και σε μερικές στιγμές ακόμα και 190 και έφτασα με μια μικρή φόρτιση και 30% Ναύπλιο και να γυρίσω.

A και το aircodition ανοιχτό όλη την ώρα :D 

Είπαμε, τα 110 αφορούν την πλειοψηφία, όχι τις εξαιρέσεις.

1 minute ago, @pnea1973 said:

Και πίστεψε με ούτε αργοσχολος είμαι ουτε αρμενικη βίζιτα κάνω. 

Μα δεν το είπα για σένα, ίσα ίσα που έγραψα ότι αυτοί ούτως ή άλλως πάνε με 110 από επιλογή συνεπώς εσύ σίγουρα δεν είσαι από αυτούς.

3 minutes ago, @pnea1973 said:

Αν εσύ κάνεις τέτοια απόσταση συνέχεια απλά μείνε με το θερμικό σου και όταν πάρεις καινούργιο ξαναπάρει θερμικό. Απλά το ηλεκτρικό δεν σου ταιριάζει. 

Όχι, δεν κάνω τέτοιες αποστάσεις συνέχεια. Επίσης μια και το ανέφερες με βάση τη χρήση που κάνω εγώ το ηλεκτρικό μου ταιριάζει καλύτερα, απλά δεν είμαι διατεθειμένως να πληρώσω τα χρήματα που απαιτούνται για ηλεκτρικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, @pnea1973 said:

Αν πέσουν οι τιμές σε βλέπω για ηλεκτρικό!!!! 😀

Δεν το βλέπω να πέφτουν, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να τσεκουρώσουν περισσότερο τα ice το οποίο θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

πρέπει να ταξιδεύεις έως 110 αλλιώς τρως παραπάνω χρόνο στις φορτίσεις από όσο κερδίζεις λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας.

Έχει πολύ ζουμί αυτό που είπες, δεν το χα σκεφτεί ποτέ έτσι. Πότε αλλάζει αυτό; Από ποια ισχύ kW ταχυφόρτισης και πάνω; Λογικά είναι ανάλογα την έξτρα κατανάλωση kWh από τα 110km/h και πάνω;

Αλλά είναι relevant σε ένα ταξίδι που έχεις να κάνεις 1 στάση για ταχυφόρτιση μόνο ας πούμε; (ίσα ίσα δλδ να σου βγάλει τα extra χιλιόμετρα που χρειάζεσαι να φτάσεις στον προορισμό σου και να συνδεθείς σε destination charger)? Υποθέτω πως όχι, προτιμάς να ταξιδέψεις στην ταχύτητα που το απολαμβάνεις 130-140 και ας φτάσεις 5 (είναι 5;) λεπτά αργότερα (και λίγα ευρώ ακριβότερα) σε σχέση με το να πήγαινες με 110.

Επεξ/σία από EuphangeL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Το byd  seal awd... 

Αν εννοείς αυτοκίνητο και όχι χάπια!!!😁😁

οταν το πάρεις γράψε μας εντυπώσεις μετά από κάποια χιλιόμετρα που θα του κάνεις. 

Φόρτιση? Θα βάλεις φορτιστή σε γκαράζ?

Πολύ όμορφο αμάξι πάντως

https://www.byd.com/eu/car/seal

 

τι χρώμα το πήρες?

26 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πάλι μειώσεις τιμών έκανε η Τέσλα.

https://edition.cnn.com/2024/04/22/cars/tesla-price-war-china-germany-us-intl-hnk/index.html

 

η τέσλα έχει φάει μπανάνα στην Κίνα που είναι και το target όλης της ηλεκτρικής αυτοκινητοβιομηχανίας. 

Στο υπόλοιπο κόσμο δεν τους νοιάζουν και τόσο οι πωλήσεις γιατί είναι σχετικά χαμηλές και όλοι στοχεύουν στην Κίνα. Εκεί πλέον με τις κινεζικές εταιρείες οι υπόλοιποι δεν έχουν και μεγάλη τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, EuphangeL said:

Έχει πολύ ζουμί αυτό που είπες, δεν το χα σκεφτεί ποτέ έτσι. Πότε αλλάζει αυτό; Από ποια ισχύ kW ταχυφόρτισης και πάνω; Λογικά είναι ανάλογα την έξτρα κατανάλωση kWh από τα 110km/h και πάνω;

Αλλά είναι relevant σε ένα ταξίδι που έχεις να κάνεις 1 στάση για ταχυφόρτιση μόνο ας πούμε; (ίσα ίσα δλδ να σου βγάλει τα extra χιλιόμετρα που χρειάζεσαι να φτάσεις στον προορισμό σου και να συνδεθείς σε destination charger)? Υποθέτω πως όχι, προτιμάς να ταξιδέψεις στην ταχύτητα που το απολαμβάνεις 130-140 και ας φτάσεις 5 (είναι 5;) λεπτά αργότερα (και λίγα ευρώ ακριβότερα) σε σχέση με το να πήγαινες με 110.

Δεν είναι τόσο απλό να απαντηθεί αυτό που ρωτάς, όπως λες και εσύ είναι ανάλογα με τον ρυθμό που εκτοξεύεται (σε σχέση με τα θερμικά κυριολεκτικά εκτοξεύεται, δεν ανεβαίνει απλώς) η κατανάλωση όσο ανεβαίνει η ταχύτητα.

Κατά τα άλλα αν δεν σε πειράζει ούτε αν θα φτάσεις αργότερα (το αν και πόσο αργότερα είναι σχετικό), ούτε το να έχεις πολύ μεγαλύτερο κόστος (δεν είναι μόνο η αυξημένη κατανάλωση, αλλά και η τριπλάσια τιμή που θα πληρώσεις για κάποιες KWh στον ταχυφορτιστή), ούτε και ο χρόνος που απαιτείται για την έξτρα ενδιάμεση φόρτιση, εννοείται πως θα προτιμήσεις να ταξιδέψεις στην ταχύτητα που το απολαμβάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

(σε σχέση με τα θερμικά κυριολεκτικά εκτοξεύεται, δεν ανεβαίνει απλώς)

Όντως;; Δεν είναι ίδια σε ποσοστό η αύξηση κατανάλωσης; Με βάση το οτι είναι ίδια η ποσότητα έξτρα "έργου" που πρέπει να παραχθεί; Και αυτό μου ακούγεται ενδιαφέρον, έχεις ή έχει κανείς info γιατί συμβαίνει αυτό;

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υπόψιν ότι η tesla ετοιμάζει το model 2 το οποίο θα είναι γύρω στα 25.000. Αναμένεται να ξεκινήσει η παραγωγή του η φέτος η το 2025 στην Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chek2fire είπε

τώρα μην τρελαθούμε. Στις εθνικές και στις μεγάλες πόλεις ιδίως στα τουριστικά μέρη έχει εκτεταμένο δίκτυο φορτιστών. 

Πιστεύεις ότι υπάρχει άνθρωπος που του αρέσει να κάθεται να περιμένει έως 2 ώρες σε φορτιστή για να φορτίσει το αυτοκίνητο ενώ θέλει να κάνει ένα ταξίδι? Αυτά κάθονται και τα κάνουνε μόνο οι αργό σχολή μόνο αυτή που  το μυαλό τους το έχουνε πάνω από το κεφάλι τους. Δεν είναι περίεργο που σε μία χώρα όπως η γερμανία έχουν πατώσει τα ηλεκτρικά και ο ένας μετά τον άλλον κάνει μηνύσεις και δικαιώνεται φυσικά για την αυτονομία ηλεκτρικό αυτοκινήτων. Όταν μία από τις μεγαλύτερες αγορές αντιδράει και φέρεται με αυτό τον τρόπο μία ελλάδα ας κάνει όνειρα. Εδώ ήταν που διαβάσαμε πριν λίγο καιρό που μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων έχει πωλήσει το μεγαλύτερο μέρος του ηλεκτρικού στόλου. Να μπαίνω στο αυτοκίνητο το χειμώνα και να φοβάμαι μην ανοίξω το κλιματισμό να ζεσταθώ μήπως και δεν μου φτάσει η μπαταρία αν είναι δυνατόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...