Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου - Γνώμες, απόψεις για νέα μοντέλα


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 461
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα!

Για όποιον ενδιαφέρεται... μεγάλη διάλεξη για πακέτα μπαταριών, για να αποκτήσουν μια βαθύτερη κατανόηση των διαφόρων διαμορφώσεων μπαταριών EV και άλλα πολλά.

Πολλές πληροφορίες και γνώσεις....

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, dtk-386 said:

καλοτάξιδο! έξω παρκάρεις? πρόσεχε γιατί υπάρχουν πολλοί "καλοθελητές".

Έχει μια λειτουργία, τη λένε Centry Mode, εάν το έχεις ενεργοποιημένο, καταγράφει οτιδήποτε πλησιάσει το αμάξι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά Tesla πλέον βλέπω πάρα πολλά στο δρόμο. 

Τώρα να πω ότι η KIA έχει φέρει στην έκθεση που έχει και το νέο της ηλεκτρικό το EV9. Μιλάμε για τεράστιο αυτοκίνητο αλλά προχθές που είχα πάει και είχα χρόνο μπήκα και λίγο μέσα και το χάζεψα.

Να προσθέσω ότι στο test drive που έκανα είχε και αυτή την δυνατότητα το να βλέπεις πληροφορίες της διαδρομής στο μπαμπριζ. Δεν με εντυπωσίασε καθόλου και δεν νομίζω να βόλευε καθώς στο τέλος δεν το κοίταγα καθόλου. Πρέπει να εστιάσεις για να δεις τις πληροφορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, pj2501 είπε

Παρέλαβα σήμερα το model 3 highland SR... ένα θα πω... καταενθουσιασμενος!!!

 

Messenger_creation_a189bb2f-dbde-4a7f-b8df-feadb32409cf.jpeg

Ναι έξω με sentry mode και μεικτή ασφάλεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pj2501 είπε

Ναι έξω με sentry mode και μεικτή ασφάλεια!

Να ξέρεις όμως ότι το sentry mode μπορεί να σου φάει και το 10%+ της μπαταρίας σε μια μέρα. Εξαρτάται απο την κίνηση που έχει ο δρόμος.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pj2501 είπε

Ναι έξω με sentry mode και μεικτή ασφάλεια!

Καλοτάξιδο,να το ευχαριστηθεις!

Επειδή το έχω απορία καιρό κι ο φίλος ασφαλιστης που έχω τα δικά μου (φ.α) δεν έχει πελάτη με ηλεκτρικό,πόσο βγαίνει η μεικτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Καλοτάξιδο,να το ευχαριστηθεις!

Επειδή το έχω απορία καιρό κι ο φίλος ασφαλιστης που έχω τα δικά μου (φ.α) δεν έχει πελάτη με ηλεκτρικό,πόσο βγαίνει η μεικτή; 

Έκανα eurolife στα 800€ ετησιως

5 ώρες πριν, Silverage είπε

Να ξέρεις όμως ότι το sentry mode μπορεί να σου φάει και το 10%+ της μπαταρίας σε μια μέρα. Εξαρτάται απο την κίνηση που έχει ο δρόμος.

Το διαπίστωσα πολυ γρήγορα αυτό και είναι μεγάλο ξενερωμα η αλήθεια αλλά...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pj2501 είπε

Το διαπίστωσα πολυ γρήγορα αυτό και είναι μεγάλο ξενερωμα η αλήθεια αλλά...

Δεν αξίζει μόνιμα ενεργοποιημένο με τόσο που καίει. Εγώ το ενεργοποιώ όταν πάω κάπου. Βέβαια το έχω σε πάρκινγκ.

Πώς θα το φορτίζεις; Μπαλαντέζα από το σπίτι ή σε φορτιστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Silverage είπε

Δεν αξίζει μόνιμα ενεργοποιημένο με τόσο που καίει. Εγώ το ενεργοποιώ όταν πάω κάπου. Βέβαια το έχω σε πάρκινγκ.

Πώς θα το φορτίζεις; Μπαλαντέζα από το σπίτι ή σε φορτιστές;

Έχω βάλει βιομηχανική πρίζα και φορτίζω με 7kw... Δε θέλει μπαλαντεζα είναι ακριβώς στο σημείο που το βλέπεις παρκαρισμένο...μένω σε προάστιο οπότε δεν έχει πολλά αυτοκίνητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pj2501 είπε

Έχω βάλει βιομηχανική πρίζα και φορτίζω με 7kw... Δε θέλει μπαλαντεζα είναι ακριβώς στο σημείο που το βλέπεις παρκαρισμένο...μένω σε προάστιο οπότε δεν έχει πολλά αυτοκίνητα 

Καλή σκέψη και αυτή με την βιομηχανική μπρίζα για όσους μένουν σε μονοκατοικίες και παρκάρουν το αμάξι απέξω. Φυσικά η άλλη καλή λύση είναι τα supermarket που έτσι και αλλιώς μια φορά την βδομάδα πάμε και που το βάζεις σε αυτούς τους ταχυφορτιστές της ΔΕΗ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, chek2fire said:

βιομηχανική μπρίζα

οσοι φορτίζουν σπιτι μπορουν να βάλουν κ έχουν τριφασικό κ εγω έτσι ειμαι 2 χρόνια τώρα. 

Φτάνει ο mobile φορτιστής να παίρνει αντίστοιχο ανταποτρα. οκ τα τεσλα περνουν. 

ακομα κ ταχυφορτιστη να πάρει καποιος αργοτερα τον κουμπώνει  πανω σε αυτη τη πρίζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chek2fire είπε

Καλή σκέψη και αυτή με την βιομηχανική μπρίζα για όσους μένουν σε μονοκατοικίες και παρκάρουν το αμάξι απέξω. Φυσικά η άλλη καλή λύση είναι τα supermarket που έτσι και αλλιώς μια φορά την βδομάδα πάμε και που το βάζεις σε αυτούς τους ταχυφορτιστές της ΔΕΗ,

στα super market δεν το λες και ταχυα φορτιση... με 22kw ειναι αλλα σιγουρα καλυτερα απο το σπιτι αν δεν εχεις αλλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...