Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου - Γνώμες, απόψεις για νέα μοντέλα


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, pj2501 said:

στα super market δεν το λες και ταχυα φορτιση... με 22kw ειναι αλλα σιγουρα καλυτερα απο το σπιτι αν δεν εχεις αλλη λυση

11 είναι στο μαρκετ

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 451
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 hours ago, pj2501 said:

στα super market δεν το λες και ταχυα φορτιση... με 22kw ειναι αλλα σιγουρα καλυτερα απο το σπιτι αν δεν εχεις αλλη λυση

Δεν αξίζει να φορτίζεις κάπου αλλου εκτός σπιτιού, η τιμή είναι πολύ ψηλή, φτάνεις την κατανάλωση ενός κανονικού αυτοκινήτου.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chek2fire said:

αυτά της ΔΕΗ είναι 11?

22 είναι, αλλά σχεδόν κανένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο δεν διαθέτει τόσο μεγάλο ενσωματωμένο φορτιστή ώστε να μπορεί να τραβήξει 22KW, τα περισσότερα δεν μπορούν να φορτίσουν ούτε με 11.

1 hour ago, chek2fire said:

Γιατί αν είσαι supermarket γιατί να μην το βάλεις στο φορτιστή όσο θα είσαι μέσα?

Για να μην χρεωθείς τα διπλά/τριπλά από όσα θα χρεωνόσουν σπίτι σου ίσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο ηλεκτρικό Renault 5 που έχει και πιο ανθρώπινη τιμή καθώς θα κυμαίνεται γύρω από τις 30-35.000

τώρα σε spec είναι λίγο ψόφιο κυριως στο range του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε το δικό μου συνεργείο/φανοβαφείο και για 5 μέρες νοίκιασα το ID4 Pro της Volkswagen. Έχω οδηγήσει και στο παρελθόν ηλεκτρικά ( ID3, Fiat 500, και το κινέζικο Ora), το ID4 είναι τρομερό! 

Tesla δεν οδήγησα ακόμα γιατί φοβάμαι οτι αν το οδηγήσω θα γίνει η ζημιά και θα μπω στην διαδικασία αλλαγής αυτοκινήτου!

Επεξ/σία από leonidas_fs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Μπήκε το δικό μου συνεργείο/φανοβαφείο και για 5 μέρες νοίκιασα το ID4 Pro της Volkswagen. Έχω οδηγήσει και στο παρελθόν ηλεκτρικά ( ID3, Fiat 500, και το κινέζικο Ora), το ID4 είναι τρομερό! 

Tesla δεν οδήγησα ακόμα γιατί φοβάμαι οτι αν το οδηγήσω θα γίνει η ζημιά και θα μπω στην διαδικασία αλλαγής αυτοκινήτου!

Είναι το μόνο σίγουρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, leonidas_fs said:

Μπήκε το δικό μου συνεργείο/φανοβαφείο και για 5 μέρες νοίκιασα το ID4 Pro της Volkswagen. Έχω οδηγήσει και στο παρελθόν ηλεκτρικά ( ID3, Fiat 500, και το κινέζικο Ora), το ID4 είναι τρομερό! 

Tesla δεν οδήγησα ακόμα γιατί φοβάμαι οτι αν το οδηγήσω θα γίνει η ζημιά και θα μπω στην διαδικασία αλλαγής αυτοκινήτου!

Πάρκινγκ έχεις κ τρόπο να φορτίζεις σπίτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, sndev said:

Πάρκινγκ έχεις κ τρόπο να φορτίζεις σπίτι; 

Έχω πυλωτή, αλά δεν θα χρειαστεί να το φορτίσω. Θα το κρατήσω 5 μέρες και το ID4 έχει αυτονομία 390χλμ. 

 

Μέχρι στιγμής έχω κάνει καμία 150χλμ και η μπαταρία είναι στο 65%..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα. 

Εντάξει το αμάξι δεν υπάρχει. Τέτοια οδηγική αίσθηση δεν έχω ξανανιώσει συν η σχεδόν στιγμιαία επιτάχυνση που για μένα και σε ότι έχω οδηγήσει μέχρι τώρα με φοβίζει παιδιά. 

Φοβερά στιβαρό τελείως αθόρυβο τόσο πολύ που αν έχει αφήσει τίποτα κλειδιά στις θήκες η αν η ζώνη ασφαλείας δεν είναι στην θέση της ακούς και το παραμικρό. 

Αυτό που με εντυπωσίασε και που το είχα δει και στο test drive είναι πόσο μεγάλο έλεγχο έχεις του αυτοκινήτου παρά τον σχετικά μεγάλο όγκο του. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, chek2fire said:

Μόλις παρέλαβα. 

Εντάξει το αμάξι δεν υπάρχει. Τέτοια οδηγική αίσθηση δεν έχω ξανανιώσει συν η σχεδόν στιγμιαία επιτάχυνση που για μένα και σε ότι έχω οδηγήσει μέχρι τώρα με φοβίζει παιδιά. 

Φοβερά στιβαρό τελείως αθόρυβο τόσο πολύ που αν έχει αφήσει τίποτα κλειδιά στις θήκες η αν η ζώνη ασφαλείας δεν είναι στην θέση της ακούς και το παραμικρό. 

Αυτό που με εντυπωσίασε και που το είχα δει και στο test drive είναι πόσο μεγάλο έλεγχο έχεις του αυτοκινήτου παρά τον σχετικά μεγάλο όγκο του. 

τι πηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gbras είπε

τι πηρες?

To KIA EV6

Να ρωτήσω τώρα μια και θα μου έρθει την άλλη βδομάδα ο σταθμός φόρτισης και σίγουρα θα κάνω κανά δύο βδομάδες για να του κάνω την εγκατάσταση. 

M απλή φόρτιση σε μπρίζα, στο manual το λένε ως φορητός φορτιστής, πόσα amber να του βάλω δηλαδή οι οικιακές μπρίζες από τι ξέρω σηκώνουν μέχρι 16 αμπέρ αλλά σίγουρα θα πρέπει να τους βάζεις πολύ λιγότερα σαν όριο στο φορτιστή έτσι δεν είναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...