Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με επικαιροποίηση στοιχείων στην Πειραιώς


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, poulinos είπε

 

εκανα χτες επικαιροποιηση σε alpha,εθνικη και πειραιως και σε ολες οκ.η alpha δεν επαιξε στην αρχη για τον απλο λογο οτι οταν παω να κανω αλλαγες μετα τις 00:00 το βραδυ ειναι λες και κανουν maintenance τα συστηματα.αλλα σε ολες επαιξε μια χαρα. δοκιμασε και καποια αλλη ωρα.

 

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές στην Πειραιώς, αλλά δεν κατάφερα κάτι ενώ στην eurobank εγινε ευκολα η διαδικασία. Εκλεισα ραντεβού για να γίνει στο κατάστημα , οποτε θα μάθω μαλλον και πιο ηταν το προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, hdtess33 είπε

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές στην Πειραιώς, αλλά δεν κατάφερα κάτι ενώ στην eurobank εγινε ευκολα η διαδικασία. Εκλεισα ραντεβού για να γίνει στο κατάστημα , οποτε θα μάθω μαλλον και πιο ηταν το προβλημα. 

Επειδη δεν προχωρούσε και σε μένα η επικαιροποίηση online αναγκάστηκα και έκλεισα και εγώ ραντεβού σε κατάστημα και πήγα  χθες.
Στην ερώτηση μου γιατί δεν προχωρούσε online η επικαιροποίηση μου είπε η υπάλληλος ότι είχε περάσει 5ετια από την επικαιροποίηση της ταυτότητας και για αυτό δεν ολοκλήρωνε η διαδικασία online και επρπε να πάω από κατάστημα. Τώρα ισχύει δεν ισχύει κάτι τέτοιο δεν ξέρω, παντως αυτό μου είπε.

 
Να προσθέσω επίσης  πως πριν ενάμιση χρόνο περίπου είχα πάει πάλι σε κατάστημα για επικαιροποίηση και είχα προσκομίσει το εκκαθαριστικό του φορολογικού έτους 2021 και μαζί προφανως είχα δώσει και την ταυτότητα, τώρα πως γινετε ι η ταυτότητα να είχε επικαιροποιηθεί τελευταία φορά το 2018 που μου είπε είναι  απορίας άξιον.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Joshua21 said:

Κάποια στιγμή ναι, θα το κάνω, αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει λόγος να στερήσω το ραντεβού από αυτούς που βιάζονται :P

Όταν αρχίσουν να βάζουν τον προσωπικό αριθμό, θα δούμε.

καλα ναι σωστα.και εγω τον προσωπικο αριθμο περιμενω και ας ειναι μολις 3-4 χρονια η ταυτοτητα.

1 hour ago, hdtess33 said:

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές στην Πειραιώς, αλλά δεν κατάφερα κάτι ενώ στην eurobank εγινε ευκολα η διαδικασία. Εκλεισα ραντεβού για να γίνει στο κατάστημα , οποτε θα μάθω μαλλον και πιο ηταν το προβλημα. 

απο την μια προσπαθουν να μειωσουν να μαζευεται κοσμος σε καταστηματα και να γινονται ολα online και απο την αλλη για ελατε απο εδω.προσεχε μην πας για επικαιροποιηση και σε πρηξουν για ιδιωτικη ασφαλεια για τις καρτες τα κλειδια σου και τα κορδονια στα παπουτσια σου

48 minutes ago, Pwpwpw said:

Επειδη δεν προχωρούσε και σε μένα η επικαιροποίηση online αναγκάστηκα και έκλεισα και εγώ ραντεβού σε κατάστημα και πήγα  χθες.
Στην ερώτηση μου γιατί δεν προχωρούσε online η επικαιροποίηση μου είπε η υπάλληλος ότι είχε περάσει 5ετια από την επικαιροποίηση της ταυτότητας και για αυτό δεν ολοκλήρωνε η διαδικασία online και επρπε να πάω από κατάστημα. Τώρα ισχύει δεν ισχύει κάτι τέτοιο δεν ξέρω, παντως αυτό μου είπε.

 
Να προσθέσω επίσης  πως πριν ενάμιση χρόνο περίπου είχα πάει πάλι σε κατάστημα για επικαιροποίηση και είχα προσκομίσει το εκκαθαριστικό του φορολογικού έτους 2021 και μαζί προφανως είχα δώσει και την ταυτότητα, τώρα πως γινετε ι η ταυτότητα να είχε επικαιροποιηθεί τελευταία φορά το 2018 που μου είπε είναι  απορίας άξιον.

λες και στο καταστημα θα κανουν κατι παραπανω.jesus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, poulinos είπε

εφοσον υπαρχει και Online δεν βρισκω λογο να πας απο εκει.μπορεις να τους καλεσεις.εγω σε ολες τις περιπτωσεις

Online εχω κανει.και γενικως μια φορα το χρονο κανω για να παρει και το νεο εκαθαριστικο.και τα 2 χαρτια που σου
ρωταει θα τα λαβουν κανονικα με το kyc. εκτος αν το αυτοματοποιημενο μυνημα δεν το εχουν αναβαθμισει οτι να λεει καντε Kyc και ειναι με τα παλια δεδομενα.το εχω πετυχει σε παροχο τηλεφωνιας/Internet.
στην εθνικη υπαρχει πεδιο που λεει ενημερωση ολων.εκει ειναι το link για Kyc.
καλο θα ειναι αν πας απο εκει να κλεισεις ραντεβου.δεν ξερω αν εχουν και ωρες χωρις ραντεβου αλλα δεν βρισκω λογο να μην κλεισεις.


Πώς κλείνω ραντεβού (τηλεφωνικό ή για επίσκεψη σε κατάστημα) μέσω Internet Banking;(.........)

Ουτε κι εγω βρισκω λογο, αλλα οταν σου λεει (τα εντονα γραμματα δικα τους)

"Παρακαλουμε να προσκομισετε αμεσα αποδεικτικο εντυπου ταυτοπροσωπιας(ταυτοτητα ή διαβατηριο) καθως και προσφατο εκκαθαριστικο σημειωμα, σε οποιοδηποτε καταστημα της Εθνικης Τραπεζας.

Σε αντιθετη περιπτωση ενδεχεται να περιοριστουν οι συναλλαγες που μπορειτε να πραγματοποιησετε."

μαλλον δε σου αφηνει περιθωρια για κατι διαφορετικο.

Ωστε ακομα κι αυτη η απλη κινηση θελει ραντεβου. Κι επειδη δε σηκωνουν ποτε το τηλεφωνο θα χρειαστει να το κλεισω με ολη αυτη τη διαδικασια απ το ebanking.

5 ώρες πριν, poulinos είπε

ειναι ευκολο να δεις που οδηγει το Link και αν ειναι true or fake .αλλιως αγνοεις το email και συνδεεσαι μεσα απο την εφαρμογη,σελιδα.

Ποιο link? Ο αποστολεας ειναι η nbg.gr

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, dasos2024 said:

Ουτε κι εγω βρισκω λογο, αλλα οταν σου λεει (τα εντονα γραμματα δικα τους)

"Παρακαλουμε να προσκομισετε αμεσα αποδεικτικο εντυπου ταυτοπροσωπιας(ταυτοτητα ή διαβατηριο) καθως και προσφατο εκκαθαριστικο σημειωμα, σε οποιοδηποτε καταστημα της Εθνικης Τραπεζας.

Σε αντιθετη περιπτωση ενδεχεται να περιοριστουν οι συναλλαγες που μπορειτε να πραγματοποιησετε."

μαλλον δε σου αφηνει περιθωρια για κατι διαφορετικο.

Ωστε ακομα κι αυτη η απλη κινηση θελει ραντεβου. Κι επειδη δε σηκωνουν ποτε το τηλεφωνο θα χρειαστει να το κλεισω με ολη αυτη τη διαδικασια απ το ebanking.

Ποιο link? Ο αποστολεας ειναι η nbg.gr

θα επαιρνα τηλεφωνο να ρωτησω πριν παω εκει.μπορει να εχει ξεμεινει. το βρισκω λιγο χαζο δηλαδη να σου πουν να πας απο εκει. καποιες ωρες ισως να ειναι χωρις ραντεβου αλλα πρεπει να το δεις.ειχα κοιταξει σε καποια τραπεζα γιατι πολλες φορες το γραφουν απεξω αλλα δεν θυμαμαι σε ποια ηταν.και νομιζω το ειχαν χωρισμενο σε ραντεβου και μη ραντεβου χωρις να ξερω βεβαια ποια πραγματα δεχονται χωρις ραντεβου.

μπορει να φαινεται οτι ειναι απο Nbg.gr και να μην ειναι.βεβαια αμα δεν ηταν δεν θα σου ελεγα να πας απο καταστημα αλλα θα σου λεγε οτι ανεβασε τιποτα online ή στειλε μας τιποτα στοιχεια Ebanking.οποτε ναι δεν μου κανει για Fake ασχετα με το τυπογραφικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, poulinos είπε

θα επαιρνα τηλεφωνο να ρωτησω πριν παω εκει.μπορει να εχει ξεμεινει. το βρισκω λιγο χαζο δηλαδη να σου πουν να πας απο εκει. καποιες ωρες ισως να ειναι χωρις ραντεβου αλλα πρεπει να το δεις.ειχα κοιταξει σε καποια τραπεζα γιατι πολλες φορες το γραφουν απεξω αλλα δεν θυμαμαι σε ποια ηταν.και νομιζω το ειχαν χωρισμενο σε ραντεβου και μη ραντεβου χωρις να ξερω βεβαια ποια πραγματα δεχονται χωρις ραντεβου.

Καλυτερα να μη το ρισκαρω και να παω, γιατι και στο ebanking οταν μπω τωρα το πρωτο που μου λεει ειναι αυτο. Δεν λεει τιποτα για επ/ση μεσω του ebanking.

image.png

20 ώρες πριν, poulinos είπε

μπορει να φαινεται οτι ειναι απο Nbg.gr και να μην ειναι.

Πως ειναι δυνατον ο αποστολεας  να χρησιμοποιει τη δ/νση της Εθνικης, αλλα να μην ειναι η Εθνικη?  Αν υπηρχε τετοια πιθανοτητα δε θα μπορουσαν οι τραπεζες να επικοινωνησουν μαζι μας με το ηλ.ταχυδρομειο.

temp.png

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, dasos2024 said:

Καλυτερα να μη το ρισκαρω και να παω, γιατι και στο ebanking οταν μπω τωρα το πρωτο που μου λεει ειναι αυτο. Δεν λεει τιποτα για επ/ση μεσω του ebanking.

 

Πως ειναι δυνατον ο αποστολεας  να χρησιμοποιει τη δ/νση της Εθνικης, αλλα να μην ειναι η Εθνικη?  Αν υπηρχε τετοια πιθανοτητα δε θα μπορουσαν οι τραπεζες να επικοινωνησουν μαζι μας με το ηλ.ταχυδρομειο.

temp.png

παμε ενα ενα. το πρωτο ειναι οτι θα μπορουσες να εκανε kyc απο μεσα και να εβλεπες αν θα σου ξαναβγαζε το μυνημα ή να επαιρνες τηλεφωνο και να ρωταγες μετα το kyc. κατα τα αλλα μπορεις να πας απο εκει.προσεχε ομως μην πανε να σου πουλησουν προγραμμα για ασφαλιση αν χασεις καρτες κλειδια ή το λουρι απο το σκυλο.προσεχε και τι θα υπογραψεις γιατι μερικοι υπαλληλοι το περνανε με πλαγιο τροπο οτι υπογραψτε εδω.

παμε στο 2ο. μπορεις να στειλεις email και να φαινεται οτι email θες εσυ.δεν σου εχει ερθει ποτε email που το email του αποστολεα ειναι το ιδιο με το δικο σου? απλα η διαφορα ειναι οτι στο Link δεν μπορει να σε στειλει στο domain www.nbg.gr οποτε θα πρεπει να εχει φτιαξει καποιο παραπλησιο πχ.www.nbbg.gr κτλ. οποτε θελει λιγο προσοχη.

και για να γελασεις για το τελευταιο που γραφω πριν πολλα χρονια ειχα κανει πλακα σε ενα ατομο.ειχα στειλει email και φαινοταν το email του αφεντικου της. και εγραφα μεσα οτι πχ σοφια ελα να μιλησουμε για την απολυση σου.και φαινοταν κανονικα το email και το ονομα του αφεντικου της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

παμε στο 2ο. μπορεις να στειλεις email και να φαινεται οτι email θες εσυ.δεν σου εχει ερθει ποτε email που το email του αποστολεα ειναι το ιδιο με το δικο σου? απλα η διαφορα ειναι οτι στο Link δεν μπορει να σε στειλει στο domain www.nbg.gr οποτε θα πρεπει να εχει φτιαξει καποιο παραπλησιο πχ.www.nbbg.gr κτλ. οποτε θελει λιγο προσοχη.

και για να γελασεις για το τελευταιο που γραφω πριν πολλα χρονια ειχα κανει πλακα σε ενα ατομο.ειχα στειλει email και φαινοταν το email του αφεντικου της. και εγραφα μεσα οτι πχ σοφια ελα να μιλησουμε για την απολυση σου.και φαινοταν κανονικα το email και το ονομα του αφεντικου της.

Αν εκανες κατι τετοιο τοτε θα μπορεις να το ξανακανεις. Στειλε μου ενα email που να φαινεται οτι ο αποστολεας ειναι Τραπεζα (pm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, dasos2024 said:

Αν εκανες κατι τετοιο τοτε θα μπορεις να το ξανακανεις. Στειλε μου ενα email που να φαινεται οτι ο αποστολεας ειναι Τραπεζα (pm).

Θα σου κανω κατι πιο ωραιο.θα σου πω τον τροπο :D

ανοιξε το Outlook express στο pc σου και ξεκινα να φτιαχνεις ενα account.

ονομα χρηστη πχ Εθνικη τραπεζα .email Πχ [email protected]    pop3 _> δεν χρειαζεται να βαλεις τιποτα. smtp θα βαλεις τον smtp του παροχου σου.αν εχεις πχ otenet ειναι αν θυμαμαι καλα O mailgate.otenet.gr ή mail.otenet.gr

username αφηνεις αυτο που εχεις.password  βαζεις ενα τυχαιο δεν παιζει ρολο. φτιαχνεις το email και το στελνεις. θα σου πεταξει error στο receive αλλα δεν σε νοιαζει. το email θα φυγει κανονικα και θα το λαβεις εκει που το εστειλες.

για να καταλαβει καποιος οτι ειναι ψευτικο πρεπει να ξερεις. θα πρεπει να δει Headers κτλ του email. θα πρεπει να παραξενευτει οτι πχ το email του πηγε στα spam ενω της nbg.gr δεν θα πηγαινε στο spam.αυτο εχει να κανει με το score που παιρνει το email για να χαρακτηριστει ως spam.

και βεβαια τον τελευταιο καιρο βλεπουμε το ιδιο πραγμα να ερχονται sms στο κινητο μας και να ειναι spam αλλα παρολα αυτα να πηγαινουν στον ιδιο καταλογο ,μυνημα που ειναι και τα μυνηματα της πραγματικης εθνικης τραπεζας.

και επισης το ιδιο γινεται αλλα με διαφορετικο τροπο με τα τηλεφωνικα κεντρα.σε παιρνει τηλεφωνο το 2102323232 και εσυ το παιρνεις μετα και σου λεει οτι δεν υπαρχει.και μετα απο μια μερα σε παιρνει το ιδιο νουμερο ξανα ή σε παιρνει ενα ιδιο νουμερο που απλα αλλαζει το τελευταιο ψηφιο και παει λεγοντας.

 

οπως και αυτο που παιζει σαν απατη παρα πολυ που κανει μπαμ αλλα οι περισσοτεροι δεν ξερουν ειναι το παρακατω.

υπαρχει το site www.northface.com και το ελληνικο site ειναι www.northface.com/gr.  παει ενας ασχετος και αγοραζει το domain www.nofthfaceGREECE.com kai αντιγραφει ολο το site της north face.οι μισοι νομιζουν οτι ειναι το site της north face για την ελλαδα ενω ειναι Fake>και πανε και αγοραζουν.οταν το καταλαβουν ειναι αργα. και για καθε χωρα κανουν αλλο site πχ www.northfaceGREECE.com www.northfacePOLAND.com και παει λεγοντας.

και ο καταλογος με τις απατεωνιες δεν εχει τελειωμο. ή εγω σου βαζω ενα link www.thenorthface.com και εσυ βλεπεις www.thenorthface.com αλλα αμα το πατησεις θα σε παει στο www.insomnia.gr .δοκιμασε το.καποια ειναι ευκολα να τα καταλαβεις αλλα ειναι πιο δυσκολα.

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα αυτα, αλλα μπορει καποιος να στειλει email με αποστολεα αυτο? εγω σε προκαλεσα, αν μπορεις να το κανεις στειλε σε μενα ενα τετοιο 😉

5.png

3 ώρες πριν, poulinos είπε

και ο καταλογος με τις απατεωνιες δεν εχει τελειωμο. ή εγω σου βαζω ενα link www.thenorthface.com και εσυ βλεπεις www.thenorthface.com αλλα αμα το πατησεις θα σε παει στο www.insomnia.gr .δοκιμασε το.καποια ειναι ευκολα να τα καταλαβεις αλλα ειναι πιο δυσκολα.

Φιλε μου βλεπω οτι αμφισβητεις ακομα και τα λινκς, μηπως αμφισβητεις και τη σκια σου? 😀 Η ιδια η Εθνικη πριν μπεις στο ebanking σου λεει οτι αν το λινκ της ειναι το σωστο, κλικαρε απροβληματιστα

ebanking-asf.png

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, dasos2024 said:

Καλα ολα αυτα, αλλα μπορει καποιος να στειλει email με αποστολεα αυτο? εγω σε προκαλεσα, αν μπορεις να το κανεις στειλε σε μενα ενα τετοιο 😉

5.png

Φιλε μου βλεπω οτι αμφισβητεις ακομα και τα λινκς, μηπως αμφισβητεις και τη σκια σου? 😀 Η ιδια η Εθνικη πριν μπεις στο ebanking σου λεει οτι αν το λινκ της ειναι το σωστο, κλικαρε απροβληματιστα

ebanking-asf.png

 

σου εγραψα τα βηματα πιο πανω πως θα στειλεις email και θα φαινεται οτι το email ηρθε απο την εθνικη τραπεζα. ειναι 5 απλα βηματα μεσα απο το Outlook express (mail) που εχουν τα windows.οποιος θελει το δοκιμαζει. για το δευτερο δεν αμφιβαλλω αλλα σου εξηγησα τι χρησιμοποιει πολλες φορες ο απατεωνας για να κανεις κλικ. οποιος καταλαβε καταλαβε το πως μπορει να χρησιμοποιηθει κατι με διαφορετικο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

σου εγραψα τα βηματα πιο πανω πως θα στειλεις email και θα φαινεται οτι το email ηρθε απο την εθνικη τραπεζα. ειναι 5 απλα βηματα μεσα απο το Outlook express (mail) που εχουν τα windows.οποιος θελει το δοκιμαζει.

Αυτο που θα φαινεται ειναι μια αποτυχημενη αποπειρα μιμησης του email της Εθνικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dasos2024 said:

Αυτο που θα φαινεται ειναι μια αποτυχημενη αποπειρα μιμησης του email της Εθνικης.

αποτυχημενη θα ειναι για οποιον ξερει 5-10 πραγματα και δει details του email και οχι για το 90 τοις 100 των ατομων που δεν ξερουν καν τι σημαινει email.

δεν βγαινω αλλο Off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

αποτυχημενη θα ειναι για οποιον ξερει 5-10 πραγματα και δει details του email και οχι για το 90 τοις 100 των ατομων που δεν ξερουν καν τι σημαινει email.

συμφωνοι, αν καποιος ειναι ανιδεος φυσικα και μπορει να τη παθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dasos2024 said:

συμφωνοι, αν καποιος ειναι ανιδεος φυσικα και μπορει να τη παθει

για το πληθος μιλαω που δεν ξερει να ψαξει κατι παραπανω και απλα θα δει οτι ενα email στο ματι ειναι ιδιο ακριβως με της εθνικης .ιδιο ονομα  ιδιο email. αν ξερει να κατσει να δει απο που εφυγε και ολα τα υπολοιπα δηλαδη ενα ατομο στα 100 και πολυ λεω τοτε θα παραξενευτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...