Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με επικαιροποίηση στοιχείων στην Πειραιώς


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Θέλω να κάνω επικαιροποίηση των στοιχείων της μητέρας μου στο winbank. Αλλά δεν γίνεται με τίποτα. Έχω δηλώσει στο εθνικό μητρώο επικοινωνίας το κινητό της, το mail της και την διεύθυνση, αλλά τίποτα. Τα άλλα στοιχεία υπάρχουν κανονικά. Το μόνο πράγμα που δεν υπάρχει, είναι το όνομα της μητέρας της στα λατινικά. Λέτε να είναι αυτό; Αν όχι, τι θα μπορούσα να κάνω; Δεν μπορώ να κάνω καμία μεταφορά χρημάτων. Πήρα τηλέφωνο και την Πειραιώς, αλλά ο αυτόματος τηλεφωνητής με κλείνει αφού του πω το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, Nate said:

Το μόνο πράγμα που δεν υπάρχει, είναι το όνομα της μητέρας της στα λατινικά. Λέτε να είναι αυτό; Αν όχι, τι θα μπορούσα να κάνω;

Ίσως να φταίει αυτό... κι ο μόνος τρόπος να διορθωθεί θα'ναι να βγάλει νέα ταυτότητα.

Επίσης αν δε δουλεύει / αν δεν είναι συνταξιούχος, θα πρέπει να πάει στον ΟΑΕΔ να βγάλει δελτίο ανεργίας.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Nate said:

Καλημέρα. Θέλω να κάνω επικαιροποίηση των στοιχείων της μητέρας μου στο winbank. Αλλά δεν γίνεται με τίποτα. Έχω δηλώσει στο εθνικό μητρώο επικοινωνίας το κινητό της, το mail της και την διεύθυνση, αλλά τίποτα. Τα άλλα στοιχεία υπάρχουν κανονικά. Το μόνο πράγμα που δεν υπάρχει, είναι το όνομα της μητέρας της στα λατινικά. Λέτε να είναι αυτό; Αν όχι, τι θα μπορούσα να κάνω; Δεν μπορώ να κάνω καμία μεταφορά χρημάτων. Πήρα τηλέφωνο και την Πειραιώς, αλλά ο αυτόματος τηλεφωνητής με κλείνει αφού του πω το πρόβλημα.

Έχεις δει τις ειδοποιήσεις στο app που σου αναφέρει τι λείπει και τι πρέπει να προσθέσεις στο Εθνικό Μητρώο για να τα πάρει η τράπεζα. Και εμένα με ταλαιπώρησε λίγο προχτες. ΥΓ: Σε εμένα δεν δημιούργησε πρόβλημα αυτό με το ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ίσως να φταίει αυτό... κι ο μόνος τρόπος να διορθωθεί θα'ναι να βγάλει νέα ταυτότητα.

Επίσης αν δε δουλεύει / αν δεν είναι συνταξιούχος, θα πρέπει να πάει στον ΟΑΕΔ να βγάλει δελτίο ανεργίας.

Δουλεύει, απλά είναι στην δευτεροβάθμια και έκανε απόσπαση σε γραμματεία ΙΕΚ. Δεν ξέρω αν πρέπει να το ενημερώσω αυτό και πως το ενημερώνω.

1 ώρα πριν, VonLoutsos είπε

Έχεις δει τις ειδοποιήσεις στο app που σου αναφέρει τι λείπει και τι πρέπει να προσθέσεις στο Εθνικό Μητρώο για να τα πάρει η τράπεζα. Και εμένα με ταλαιπώρησε λίγο προχτες. ΥΓ: Σε εμένα δεν δημιούργησε πρόβλημα αυτό με το ονομα.

Στις ειδοποιήσεις λέει αυτό: Η επικαιροποίηση σας δεν είναι εφικτό να ολοκληρωθεί καθώς υπάρχουν εκκρεμότητες σε : Επαγγελματικά Στοιχεία Παρατηρήσεις: Εκκρεμότητα σε στοιχεία επικοινωνίας: συμπληρώστε τα στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας και δοκιμάστε ξανά. Εκκρεμότητα σε Επαγγελματικά / Οικονομικά στοιχεία: Σε περίπτωση μη διαβίβασης δεδομένων από το GOV.gr σε αυτές τις κατηγορίες παρακαλώ δοκιμάστε πάλι. Εναλλακτικά μπορείτε να ολοκληρώσετε την επικαιροποίηση σας επισυνάπτοντας τα κατάλληλα έγγραφα στην επικαιροποίηση μέσω επισύναψης εγγράφων.

Αλλά τα στοιχεία της επικοινωνίας ας πούμε τα έχω ενημερώσει.

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Δεν εχει χειροκίνητη ενημερωση η τραπεζα αυτη;

Να ανεβασεις δηλαδη εσυ τα χαρτια, χωρις το gov

Ναι, απλά με βολεύει πιο πολύ η αυτόματη ενημέρωση από το gov, γιατί το κινητό δεν είναι στο όνομά της και πρέπει και να πάρει βεβαίωση εργασίας. Το δεύτερο δεν είναι δύσκολο, αλλά το πρώτο είναι πιο δύσκολο, γιατί πρέπει να γίνει μεταφορά ονόματος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φταιει το ονομα μητερας στα λατινικα. το συζητησαμε και σε αλλο θεμα και μαλλον λειπει σε ολους.και μενα λειπει αλλα κανω κανονικα επικαιροποιηση στοιχειων.

ολα υπαρχουν (τα εχω σβησει )αλλα ονομα μητερας ειναι παυλα.

Screenshot_20231210_134353_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασα κάποια έγγραφα που μπόρεσα να βρω χειροκίνητα, μήπως τα δεχθούν, αν και δεν νομίζω. Θα τους πάρω πάντως αύριο ξανά ένα τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nate είπε

Ναι, απλά με βολεύει πιο πολύ η αυτόματη ενημέρωση από το gov, γιατί το κινητό δεν είναι στο όνομά της

Δε νομιζω οτι παιζει ρολο σε ποιου ονομα ειναι το κινητο, υπαρχουν και καρτοκινητα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ξαφνικά το ίδιο πρόβλημα. Ενώ μέχρι πρότινος γινόταν κανονικά η επικαιροποίηση, εμφάνισε πρόβλημα πρώτα η Πειραιώς και τώρα η Εθνική.

Η ταυτότητά μου έχει εκδοθεί το 2009, αναγράφει όλα τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες και δεν υπάρχει καμία αναντιστοιχία με την ψηφιακή ταυτότητα την οποία βλέπω στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας.

Κατάλαβα ότι το πρόβλημα το δημιουργεί η ταυτότητα γιατί και στην Πειραιώς κάναμε με την υπάλληλο που με εξυπηρέτησε τη διαδικασία χειροκίνητα και ενώ έπρεπε να ολοκληρωθεί η διαδικασία, μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα (να απευθυνθώ σε κατάστημα) και τώρα στην Εθνική, μου επισημαίνει ότι χρειάζεται επικαιροποίηση η ταυτότητα, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι ολοκληρωμένα.

Γνωρίζει κανείς πού να απευθυνθώ; Η Πειραιώς ήδη μου έχει μπλοκάρει τη μεταφορά χρημάτων σε άλλο λογαριασμό και μπορώ να κάνω μόνο πληρωμές υπηρεσιών και αγορές με την κάρτα. Φοβάμαι δε ότι το ίδιο θα κάνει και η Εθνική σε λίγες μέρες...

 

CleanShot 2023-12-13 at 16.55.06@2x.png

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 13/12/2023 at 16:58, Zus said:

Έχω ξαφνικά το ίδιο πρόβλημα. Ενώ μέχρι πρότινος γινόταν κανονικά η επικαιροποίηση, εμφάνισε πρόβλημα πρώτα η Πειραιώς και τώρα η Εθνική.

Η ταυτότητά μου έχει εκδοθεί το 2009, αναγράφει όλα τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες και δεν υπάρχει καμία αναντιστοιχία με την ψηφιακή ταυτότητα την οποία βλέπω στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας.

Κατάλαβα ότι το πρόβλημα το δημιουργεί η ταυτότητα γιατί και στην Πειραιώς κάναμε με την υπάλληλο που με εξυπηρέτησε τη διαδικασία χειροκίνητα και ενώ έπρεπε να ολοκληρωθεί η διαδικασία, μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα (να απευθυνθώ σε κατάστημα) και τώρα στην Εθνική, μου επισημαίνει ότι χρειάζεται επικαιροποίηση η ταυτότητα, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι ολοκληρωμένα.

Γνωρίζει κανείς πού να απευθυνθώ; Η Πειραιώς ήδη μου έχει μπλοκάρει τη μεταφορά χρημάτων σε άλλο λογαριασμό και μπορώ να κάνω μόνο πληρωμές υπηρεσιών και αγορές με την κάρτα. Φοβάμαι δε ότι το ίδιο θα κάνει και η Εθνική σε λίγες μέρες...

 

CleanShot 2023-12-13 at 16.55.06@2x.png

κλεισε ραντεβου να πας απο εκει. εκτος αν εχει κανα τηλεφωνικο ραντεβού.με το support δεν νομιζω να το κανουν καν

Παντως εκανα επικαιροποιηση τα στοιχεια σε alpha ,πειραιως , εθνικη και σε ολες εγινε κανονικα απο μεσα με το Kyc. δεν ειχα αλλαξει ταυτοτητα απλα ηθελα να τραβηξει νεα στοιχεια για το τρεχον οικονομικο ετος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2023 στις 11:11 ΠΜ, ekrepali είπε

Ίσως να φταίει αυτό... κι ο μόνος τρόπος να διορθωθεί θα'ναι να βγάλει νέα ταυτότητα.

Επίσης αν δε δουλεύει / αν δεν είναι συνταξιούχος, θα πρέπει να πάει στον ΟΑΕΔ να βγάλει δελτίο ανεργίας.

Εχω κλεισει ραντεβου σε υποκαταστημα για επικαιροποιηση στοιχειων επειδη στο ebaking μου εμφανιζει μη επικαιροποιημενη κατασταση.

Επειδη ειμαι ανεργος αλλα την περασμενη εβδομαδα ξεχασα να ανανεωσω το δελτιο ανεργιας μου με αποτελεσμα αυτο να ληξει, ειναι απαραιτητο να βγαλω νεο δελτιο ανεργιας για την επικαιροποιηση εφοσον δεν εργαζομαι?

Εν το μεταξυ τι φαση με αυτες oi επικαιροποιησεις, καθε 3 και λιγο θα πρπει να παμε σε υποκαταστηματα τραπεζων για αυτη την δουλεια, εχει αρχισει να γινετε αστειο.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Pwpwpw said:

Εχω κλεισει ραντεβου σε υποκαταστημα για επικαιροποιηση στοιχειων επειδη στο ebaking μου εμφανιζει μη επικαιροποιημενη κατασταση.

Επειδη ειμαι ανεργος αλλα την περασμενη εβδομαδα ξεχασα να ανανεωσω το δελτιο ανεργιας μου με αποτελεσμα αυτο να ληξει, ειναι απαραιτητο να βγαλω νεο δελτιο ανεργιας για την επικαιροποιηση εφοσον δεν εργαζομαι?

Εν το μεταξυ τι φαση με αυτες oi επικαιροποιησεις, καθε 3 και λιγο θα πρπει να παμε σε υποκαταστηματα τραπεζων για αυτη την δουλεια, εχει αρχισει να γινετε αστειο.

σε ολες το κανεις online to kyc εκτος αν υπαρχει χ ψ θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, poulinos είπε

σε ολες το κανεις online to kyc εκτος αν υπαρχει χ ψ θεμα

Το πάτησα αλλά δεν το ολοκλήρωνε για αυτό έκλεισα ραντεβού σε υποκατάστημα. Για το θέμα της κάρτας ανεργίας γνωρίζεις εαν πρπει να βγάλω καινούργια ώστε να είναι σε ισχύ κατά την επικαιροποίηση όπως έγραψε ο συμφοριτης πιο πάνω η δεν είναι απαραίτητο; 
Επισης περιπου ενάμιση χρόνος  έχει  περάσει από την προηγούμενο φορά που έκανα ξανά επικαιροποίηση, για πιο λογο σε τόσο σύντομο διάστημα με εμφανίζει στο ebaking ως μη επικαιροποιημένο δεν καταλαβαινω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zus Ίδιο πρόβλημα με τον πατέρα μου, σε παλιά βέβαια ταυτότητα... δεκαετίας 80. Είχε κάνει επικαιροποίηση πέρυσι σε κατάστημα εθνικής για να βγάλει ebanking ώστε να πληρώνει ένα δάνειο, ξαφνικά πριν 3 μήνες κιτρίνισε. Έμπαινα μέσω gov να κάνω επικαιροποίηση κι ενώ ολοκλήρωνα τη διαδικασία, έμενε κίτρινο. Τελικά τον έστειλα να βγάλει νέα ταυτότητα, για να ξεμπερδέψουμε μ'αυτές τις μπούρδες... γιατί κι εγώ βαριέμαι να σπαταλάω το χρόνο μου, κι εκείνος βαριέται να πηγαίνει στις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@Zus Ίδιο πρόβλημα με τον πατέρα μου, σε παλιά βέβαια ταυτότητα... δεκαετίας 80. Είχε κάνει επικαιροποίηση πέρυσι σε κατάστημα εθνικής για να βγάλει ebanking ώστε να πληρώνει ένα δάνειο, ξαφνικά πριν 3 μήνες κιτρίνισε. Έμπαινα μέσω gov να κάνω επικαιροποίηση κι ενώ ολοκλήρωνα τη διαδικασία, έμενε κίτρινο. Τελικά τον έστειλα να βγάλει νέα ταυτότητα, για να ξεμπερδέψουμε μ'αυτές τις μπούρδες... γιατί κι εγώ βαριέμαι να σπαταλάω το χρόνο μου, κι εκείνος βαριέται να πηγαίνει στις τράπεζες.

Πήγα σε κατάστημα Πειραιώς, έκαναν από εκεί τη διαδικασία, με έδιωξαν διαβεβαιώνοντάς με ότι θα λυθεί το ζήτημά μου και 1,5 μήνα μετά βρισκόμαστε στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Για νέα ταυτότητα δεν υπάρχει διαθέσιμο ραντεβού και δεν έχει και νόημα, καθώς δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα σε αυτές ο προσωπικός αριθμός και αν βγάλεις τώρα, θα χρειαστεί να ξαναβγάλεις αργότερα.

Κιμ, πάτα το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...