Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με επικαιροποίηση στοιχείων στην Πειραιώς


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, teot said:

Δεν είχαμε ποτέ κάποια δοσοληψία στην Εθνική με μετοχές κλπ . απλοί λογαριασμοί ταμιευτήριου είναι και ένας τρεχούμενος που ήταν κάποτε η μισθοδοσία μου.... αυτό το ερωτηματολόγιο το είχαν και παλιά όταν έκανες επικαιροποίηση με τα δικαιολογητικά στο χέρι σε κατάστημα και μάλλον τους έχει ξεμείνει απο τότε.... η τους βολεύει να έχει ξεμείνει.....   

 

Το θέμα είναι ότι όπως έγραψα.  ενώ σου λέει ολοκληρώθηκε επιτυχώς .... και λές  ενταξει είμαι τώρα... μόλις κλείσεις την διαδικασία ενημέρωσης απο KYC  σου σκάει το μήνυμα  οτι πρέπει να ολοκληρώσης την συμπλήρωση του οικονομικού προφιλ, μήνυμα στο viber και κάθε φορά που ανοίγεις το ebanking  μήνυμα να ολοκληρώσεις την επικαιροποίηση. Περυσι επειδη  έπρεπε να κάνω μια συναλλαγή σε γκισέ δεν την προχωρούσαν αν δεν συμπλήρωνα το ερωτηματολόγιο και αναγκάστηκα να το συμπληρώσω.

 

για τις μετοχες απλα το ανεφερα ασχετα με το δικο σου case. δυστυχως περα απο την επικαιροποιηση που οκ γινεται με τον παραπανω τροπο πλεον για να ειναι ολα ενημερα τα συστηματα πρεπει να κανεις και το οικονομικο Profile. ειναι ασχετο με το KYC αλλα υποχρεωτικο να γινει για να εισαι Full καταχωρημενος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

για τις μετοχες απλα το ανεφερα ασχετα με το δικο σου case. δυστυχως περα απο την επικαιροποιηση που οκ γινεται με τον παραπανω τροπο πλεον για να ειναι ολα ενημερα τα συστηματα πρεπει να κανεις και το οικονομικο Profile. ειναι ασχετο με το KYC αλλα υποχρεωτικο να γινει για να εισαι Full καταχωρημενος :P

Μόνο στην Εθνική... Eurobank και Πειραιώς... έκανε κανονικά με το KYC και τελείωσε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, teot said:

Μόνο στην Εθνική... Eurobank και Πειραιώς... έκανε κανονικά με το KYC και τελείωσε... 

συνηθως οτι γινεται στην μια θα ακολουθησει και στην αλλη αργα ή γρηγορα.τα γνωστα δηλαδη. μονο τι σωβρακο εχουμε δεν ξερουν ή μαλλον το ξερουν και αυτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, poulinos είπε

συνηθως οτι γινεται στην μια θα ακολουθησει και στην αλλη αργα ή γρηγορα.τα γνωστα δηλαδη. μονο τι σωβρακο εχουμε δεν ξερουν ή μαλλον το ξερουν και αυτο :P

Δεν νομίζω γιατι πάντα θυμάμαι όταν έκανα επικαιροποίηση στην Εθνική, μόλις έδινα τα χαρτιά, άρχιζε ο υπάλληλος και ρωτούσε και συμπλήρωνε το ερωτηματολόγιο... ενω ποτέ δεν θυμάμαι αντίστοιχη ενέργεια στις άλλες δύο τράπεζες.... αλλά και μέσα στο 2023 που έκανε επικαιροποήση η συζυγος  με τα χαρτια στο χέρι σε κατάστημα της Πειραιως... δώσαμε τα χαρτιά και τελείωσε.

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, teot said:

Δεν νομίζω γιατι πάντα θυμάμαι όταν έκανα επικαιροποίηση στην Εθνική, μόλις έδινα τα χαρτιά, άρχιζε ο υπάλληλος και ρωτούσε και συμπλήρωνε το ερωτηματολόγιο... ενω ποτέ δεν θυμάμαι αντίστοιχη ενέργεια στις άλλες δύο τράπεζες.... αλλά και μέσα στο 2023 που έκανε επικαιροποήση η συζυγος  με τα χαρτια στο χέρι σε κατάστημα της Πειραιως... δώσαμε τα χαρτιά και τελείωσε.

προς ωρας και εγω νομιζω μονο στην εθνικη μου εχει γινει αυτο. αλλα το εκανα online. τωρα στο μελλον θα δειξει.απλα καθε λιγο και λιγακι ολο κατι θελουν. εδω την αλλη φορα με την alpha bank δεν επαιρνα ειδοποιησεις στο viber.ειχαν ξεκινησει και το 2fa το εστελναν στο viber.μετα το σταματησαν μετα το ξεκινησαν παλι και μετα παλι το σταματησαν.οταν σταματησε την πρωτη φορα πηρα τηλεφωνο μην ειχα κανει εγω τιποτα.αφου με ρωτησε ολα μου τα στοιχεια μου λεει ναι υπαρχει προβλημα. πηγα να του πω εισαι μα.λα.κας. αντι να μου πεις απο την αρχη οτι δεν παιζει καθεσαι και μου σπας τα νευρα για να μου πεις κατι γενικο ...anyway

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Maurikycli said:

Το σπαστικό είναι ότι ζητάνε και εναλλακτική διεύθυνση 

δεν θυμαμαι κατι τετοιο.εχω δωσει του σπιτιου και μετα υπαρχει και της εργασιας εκτος αν θεωρουν αυτο εναλλακτικη.

που της εργασιας οσο ξερω την πηρε απο το Kyc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, poulinos είπε

κανεις μεσα απο το site τους και λογικα μετα οταν τελειωσει θα πρεπει να μην υπαρχει το θαυμαστικο ή οποιο συμβολο βγαινει οτι δεν ειναι κατι ενημερωμενο

Και θα σου λεει

Συγχαρητήρια! Το προφίλ σας είναι ενημερωμένο.

Δεν εχω καπου θαυμαστικο, email ελαβα (το παρεθεσα) οπου μου λενε να παω αυτοπροσωπως.

10 ώρες πριν, poulinos είπε

το δεχονται.αν δεν το δεχτει θα στο βγαλει.

η επιλογη ειναι αυτο που εβαλες.το εχουν ολες οι τραπεζες.

Φυσικα και το δεχονται, γιαυτο υπαρχει, αλλο ρωτησα. Αν με αυτο το τροπο ικανοποιηθει η απαιτηση τους για αυτοπροσωπη υποβολη των δυο εγγραφων.

Η Πειραιως εχει επιλογη που λεει συγκεκριμενα να κανεις επ/ση, σε καλει να την κανεις ετσι. Η Εθνικη εχει τις δυο επιλογες των οποιων images παρεθεσα χωρις να σου διευκρινιζει οτι ετσι κανεις επ/ση, την οποια εξαλλου και σε αντιθεση με τη Πειραιως, μου ζητησανε να τη κανω σε κατ/μα.

Ενα αλλο ερωτημα ειναι, χρειαζεται ραντεβου για να πας σε τραπεζικο κατ/μα?

10 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν ειδα κατι σε ορθογραφικο αν και το διαβασα γρηγορα.

Τελικα με μια προσεκτικοτερη παρατηρηση, εντοπιζω ορθογραφικο. "....τα στοιχεια που τηρειται στη Τραπεζα μας......"

Εφοσον το ρημα απευθυνεται σε πολλους γραφεται με "ε". Κραταω μια επιφυλαξη, επειδη εδω ειναι πληθυντικος ευγενειας και απευθυνεται σε εναν, μηπως γραφεται οντως με "αι". Υπαρχει φιλολογος συμφορουμιτης να μας διαφωτισει?🙂

 

 

Επεξ/σία από dasos2024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα κ εγώ , αδύνατο να ολοκληρώσω την επικαιροποίηση μέσω winbank στην Πειραιώς. Ενώ τα κατάφερα χωρίς κανένα πρόβλημα στην eurobank. Δεν μπορω να εντοπισω καποιο σφαλμα στα στοιχεία που ζηταει η τράπεζα. Μήπως εχει καταλάβει κανεις γιατί προκύπτει αυτο το σφάλμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συγγενικό πρόσωπο γίνεται κανονικά η επικαιροποίηση (λογαριασμός Εθνικής τράπεζας), αλλά συνεχίζει να του βγάζει θαυμαστικό στην ταυτότητα. Η ταυτότητα έχει εκδωθεί το 2007. Να του πω να βγάλει καινούργια; Το κακό είναι ότι ραντεβού διαθέσιμα για ταυτότητα έχει μόνο Μάιο κι αυτό προς τα τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αλφα εμφανισε μηνυμα επικαιροποιησης σε κοντινο προσωπο που ειναι συνταξιουχος. Μπηκα στο εμεπ για τηλ, μαιλ, διευθυνση αλλα στην επαγγελματικη ιδιοτητα ειναι ολα κενα. Ναι οκ, μπορω να στειλω ενα χαρτι απο εφκα/ααδε (καπου θα βρω) οτι ειναι συνταξιουχος, αλλα θα ενημερωθει μετα και το εμεπ/gov για αυτην την ιδιοτητα ή πρεπει να κανουμε κατι επιπλεον για να μπορει αν τραβηξει σε μελλοντικη επικαιροποιηση αυτοματα τα στοιχεια?

2 λεπτά πριν, andreaspapp είπε

Σε συγγενικό πρόσωπο γίνεται κανονικά η επικαιροποίηση (λογαριασμός Εθνικής τράπεζας), αλλά συνεχίζει να του βγάζει θαυμαστικό στην ταυτότητα. Η ταυτότητα έχει εκδωθεί το 2007. Να του πω να βγάλει καινούργια; Το κακό είναι ότι ραντεβού διαθέσιμα για ταυτότητα έχει μόνο Μάιο κι αυτό προς τα τέλη.

Μαλλον λογω του 15ετους για την ληξη τους. Ας παει να πει οτι την εχασε, θα του βρουν ραντεβου στα κοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, andreaspapp said:

Σε συγγενικό πρόσωπο γίνεται κανονικά η επικαιροποίηση (λογαριασμός Εθνικής τράπεζας), αλλά συνεχίζει να του βγάζει θαυμαστικό στην ταυτότητα. Η ταυτότητα έχει εκδωθεί το 2007. Να του πω να βγάλει καινούργια; Το κακό είναι ότι ραντεβού διαθέσιμα για ταυτότητα έχει μόνο Μάιο κι αυτό προς τα τέλη.

Δεν έχει σημασία το πότε εκδόθηκε, η δικιά μου έχει εκδοθεί το 2001 και στην επικαιροποίηση της Εθνικής την βγάζει κανονικά επικαιροποιημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν έχει σημασία το πότε εκδόθηκε, η δικιά μου έχει εκδοθεί το 2001 και στην επικαιροποίηση της Εθνικής την βγάζει κανονικά επικαιροποιημένη.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ωραία, θα τους πάρουμε ένα τηλέφωνο να δούμε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα τότε. Το θέμα είναι ότι χρειάζεται να είμαι και 'γω από δίπλα γιατί δεν τα πάει και πολύ καλά με την τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/02/2024 at 14:09, andreaspapp said:

Σε συγγενικό πρόσωπο γίνεται κανονικά η επικαιροποίηση (λογαριασμός Εθνικής τράπεζας), αλλά συνεχίζει να του βγάζει θαυμαστικό στην ταυτότητα. Η ταυτότητα έχει εκδωθεί το 2007. Να του πω να βγάλει καινούργια; Το κακό είναι ότι ραντεβού διαθέσιμα για ταυτότητα έχει μόνο Μάιο κι αυτό προς τα τέλη.

ασχετα με το ebanking καλο θα ηταν να βγαλει καινουρια.

On 21/02/2024 at 11:06, hdtess33 said:

Το ίδιο πρόβλημα κ εγώ , αδύνατο να ολοκληρώσω την επικαιροποίηση μέσω winbank στην Πειραιώς. Ενώ τα κατάφερα χωρίς κανένα πρόβλημα στην eurobank. Δεν μπορω να εντοπισω καποιο σφαλμα στα στοιχεία που ζηταει η τράπεζα. Μήπως εχει καταλάβει κανεις γιατί προκύπτει αυτο το σφάλμα? 

εκανα χτες επικαιροποιηση σε alpha,εθνικη και πειραιως και σε ολες οκ.η alpha δεν επαιξε στην αρχη για τον απλο λογο οτι οταν παω να κανω αλλαγες μετα τις 00:00 το βραδυ ειναι λες και κανουν maintenance τα συστηματα.αλλα σε ολες επαιξε μια χαρα. δοκιμασε και καποια αλλη ωρα.

On 21/02/2024 at 15:28, Joshua21 said:

Δεν έχει σημασία το πότε εκδόθηκε, η δικιά μου έχει εκδοθεί το 2001 και στην επικαιροποίηση της Εθνικής την βγάζει κανονικά επικαιροποιημένη.

μηπως να την αλλαξεις και εσυ καποια στιγμη :P

On 21/02/2024 at 06:37, dasos2024 said:

Δεν εχω καπου θαυμαστικο, email ελαβα (το παρεθεσα) οπου μου λενε να παω αυτοπροσωπως.

Φυσικα και το δεχονται, γιαυτο υπαρχει, αλλο ρωτησα. Αν με αυτο το τροπο ικανοποιηθει η απαιτηση τους για αυτοπροσωπη υποβολη των δυο εγγραφων.

Η Πειραιως εχει επιλογη που λεει συγκεκριμενα να κανεις επ/ση, σε καλει να την κανεις ετσι. Η Εθνικη εχει τις δυο επιλογες των οποιων images παρεθεσα χωρις να σου διευκρινιζει οτι ετσι κανεις επ/ση, την οποια εξαλλου και σε αντιθεση με τη Πειραιως, μου ζητησανε να τη κανω σε κατ/μα.

Ενα αλλο ερωτημα ειναι, χρειαζεται ραντεβου για να πας σε τραπεζικο κατ/μα?

Τελικα με μια προσεκτικοτερη παρατηρηση, εντοπιζω ορθογραφικο. "....τα στοιχεια που τηρειται στη Τραπεζα μας......"

Εφοσον το ρημα απευθυνεται σε πολλους γραφεται με "ε". Κραταω μια επιφυλαξη, επειδη εδω ειναι πληθυντικος ευγενειας και απευθυνεται σε εναν, μηπως γραφεται οντως με "αι". Υπαρχει φιλολογος συμφορουμιτης να μας διαφωτισει?🙂

 

 

εφοσον υπαρχει και Online δεν βρισκω λογο να πας απο εκει.μπορεις να τους καλεσεις.εγω σε ολες τις περιπτωσεις
Online εχω κανει.και γενικως μια φορα το χρονο κανω για να παρει και το νεο εκαθαριστικο.και τα 2 χαρτια που σου
ρωταει θα τα λαβουν κανονικα με το kyc. εκτος αν το αυτοματοποιημενο μυνημα δεν το εχουν αναβαθμισει οτι να λεει καντε Kyc και ειναι με τα παλια δεδομενα.το εχω πετυχει σε παροχο τηλεφωνιας/Internet.
στην εθνικη υπαρχει πεδιο που λεει ενημερωση ολων.εκει ειναι το link για Kyc.
καλο θα ειναι αν πας απο εκει να κλεισεις ραντεβου.δεν ξερω αν εχουν και ωρες χωρις ραντεβου αλλα δεν βρισκω λογο να μην κλεισεις.


Πώς κλείνω ραντεβού (τηλεφωνικό ή για επίσκεψη σε κατάστημα) μέσω Internet Banking;

Quote

Μπορείτε να κλείσετε το ραντεβού σας online, ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:    Συνδέεστε στο Internet Banking.
    Από την ενότητα Υπηρεσιών, επιλέγετε την υπηρεσία Καταστήματα & Ραντεβού.
    Από εκεί, έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε είτε το κοντινότερο σε εσάς κατάστημα είτε το κατάστημα που επιθυμείτε.
    Μόλις κάνετε την επιλογή, μπορείτε να προγραμματίσετε το ραντεβού σας στο συγκεκριμένο κατάστημα, είτε με επίσκεψη είτε μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας. Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να επιλέξετε την κατηγορία της υπηρεσίας για την οποία θέλετε να εξυπηρετηθείτε, το θέμα, την ημερομηνία και την προτεινόμενη ώρα. Μόλις επιβεβαιώσετε τα στοιχεία του ραντεβού σας και ολοκληρώσετε με επιτυχία τον προγραμματισμό, έχετε και τη δυνατότητα να προσθέσετε το ραντεβού στο προσωπικό σας ημερολόγιο.    Το ραντεβού οριστικοποιείται.

σχετικα με αυτο

Quote

 

 Τελικα με μια προσεκτικοτερη παρατηρηση, εντοπιζω ορθογραφικο. "....τα στοιχεια που τηρειται στη Τραπεζα μας......"

Εφοσον το ρημα απευθυνεται σε πολλους γραφεται με "ε". Κραταω μια επιφυλαξη, επειδη εδω ειναι πληθυντικος ευγενειας και απευθυνεται σε εναν, μηπως γραφεται οντως με "αι". Υπαρχει φιλολογος συμφορουμιτης να μας διαφωτισει?

 

🙂

ειναι ευκολο να δεις που οδηγει το Link και αν ειναι true or fake .αλλιως αγνοεις το email και συνδεεσαι μεσα απο την εφαρμογη,σελιδα.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, poulinos said:

μηπως να την αλλαξεις και εσυ καποια στιγμη :P

Κάποια στιγμή ναι, θα το κάνω, αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει λόγος να στερήσω το ραντεβού από αυτούς που βιάζονται :P

Όταν αρχίσουν να βάζουν τον προσωπικό αριθμό, θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...