Προς το περιεχόμενο

Πήδησε δόντι ο ιμάντας χρονισμού.


Bradner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, dkstopo said:

Ο μηχανικός σου μίλησε για εργασίες εκτός πλάνου; 

Όχι δεν ανέφεραν τίποτα. 

Πήγα για λάδια, φιλτρα, κτλ.  και είχα ζητήσει να γίνει και γενικά ένας έλεγχος οχήματος όπως κάνω πάντα. 

Αλλάξαν αυτά που τους είπα μου δώσανε το αυτοκίνητο και έφυγα. 


 

Επεξ/σία από Bradner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ηλεκτρολογείο στην Αθήνα, σχετικά με το γύρισμα των χιλιομέτρων.

Το 'απλό' γύρισμα χιλιομέτρων κοστίζει περίπου 80 €.
Σε περίπτωση που θέλεις να διαγραφούν χωρίς να φαίνονται μια για πάντα (διαγράφει τον εγκέφαλο) το κόστος είναι 200 €.
Σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο πολυτελείας νέας τεχνολογίας μετά του 2020, ΔΕ γίνεται. Με προσπάθεια και ΑΝ γίνει, θα κοστίσει 1.000 €.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta ιδια λεμε και ξαναλεμε ... εδω υποτιθετε σοβαρεσ αντιπροσωπιες και απλα συμπληρωναν λαδια και δεν τα αλλαζαν σε ιδιωτες ... φαντασου λιζινγ ... 

ρε εδω εχω πληρωσει 100χ3 φορεσ για αλαγεσ σε μπουζι που δεν τισ εκαναν ποτε και εμεινα στη μεση του δρομου απο μπουζι ... οταν τα ειδα ο μηχανικοσ μου ειπε οτι αυτα δεν εχουν αλαχθει ποτε \.

πλεον μονο σερβισ παρουσια μου .. εχω τσακωθει με πολλα συνεργεια και ελαχιστοι δεχοντε α ειμαι απο επανω .. αλλα τι να κανουμε . στο τηλεφωνιμα το θετω σαν ορο απαραβατο τυπου take it or leave it . 

κα στο κατω κατω δεν σας εμπειστευομαι ρε φιλε .. η εμπιστοσυνη κερδιζετε δεν χαριζετε .. πωσ θα με κερδισεις εσυ δηλαδη ? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Free Bird είπε

Από ηλεκτρολογείο στην Αθήνα, σχετικά με το γύρισμα των χιλιομέτρων.

Το 'απλό' γύρισμα χιλιομέτρων κοστίζει περίπου 80 €.
Σε περίπτωση που θέλεις να διαγραφούν χωρίς να φαίνονται μια για πάντα (διαγράφει τον εγκέφαλο) το κόστος είναι 200 €.
Σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο πολυτελείας νέας τεχνολογίας μετά του 2020, ΔΕ γίνεται. Με προσπάθεια και ΑΝ γίνει, θα κοστίσει 1.000 €.

 

https://mileage-blocker.co.uk/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Free Bird είπε

Από ηλεκτρολογείο στην Αθήνα, σχετικά με το γύρισμα των χιλιομέτρων.

Το 'απλό' γύρισμα χιλιομέτρων κοστίζει περίπου 80 €.
Σε περίπτωση που θέλεις να διαγραφούν χωρίς να φαίνονται μια για πάντα (διαγράφει τον εγκέφαλο) το κόστος είναι 200 €.
Σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο πολυτελείας νέας τεχνολογίας μετά του 2020, ΔΕ γίνεται. Με προσπάθεια και ΑΝ γίνει, θα κοστίσει 1.000 €.

 

αλήθεια, τι γίνεται με τους χρόνους λειτουργίας; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pananton είπε

αλήθεια, τι γίνεται με τους χρόνους λειτουργίας; 

 

πολυ σωστα τα λες ... η πραγματικοτητα ειναι οι ωρεσ ειτουργιασ και οχι τα χιλιομετρα ..πχ αθηνα κολημενοσ στην κινηση δεν ειναι το διο με ταξιδι τριπολη 1¨30 ωρα. γιαυτο και ολα τα μηχανιματα εργου παιζουν ωρεσ και οχι χιλιομετρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μάτια του κόσμου μπήκε το GDPR, οι εταιρείες πάλι κάνουν ότι θέλουν με τα δεδομένα μας.

Στην περίπτωση μας, θεωρώ παράλογο να πρέπει να έχεις κονέ ή να λαδώσεις κάποιον υπάλληλο στην αντιπροσωπεία για να μάθεις τα πραγματικά χιλιόμετρα του αυτοκινήτου σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αυτό που λέτε για το mileage broker είναι ένα τσιπάκι μεσολάβησης που παρεμβαλλεται ανάμεσα στον εγκέφαλο και το κοντέρ στο can bus  και αλλοιώνει τις ενδείξεις του εγκεφάλου προς το κοντέρ,  πχ αφαίρει 100 000 χλμ . Τα πουλάνε παντού αλλά δεν αλλάζει τις μεταβλητές μέσα στον εγκέφαλο, μόνο στον πίνακα οργάνων.  Το πλεονέκτημα είναι ότι μπαίνει σε σχετικά καινούρια αυτοκίνητα που δεν έχουν προλάβει οι κακοί να μάθουν να γυρίζουν τα χιλιόμετρα (κρυπτογραφηση από κατασκευαστή,  πολλές θέσεις αποθήκευσης κλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, chrismoute said:

Αυτό που λέτε για το mileage broker είναι ένα τσιπάκι μεσολάβησης που παρεμβαλλεται ανάμεσα στον εγκέφαλο και το κοντέρ στο can bus  και αλλοιώνει τις ενδείξεις του εγκεφάλου προς το κοντέρ,  πχ αφαίρει 100 000 χλμ . Τα πουλάνε παντού αλλά δεν αλλάζει τις μεταβλητές μέσα στον εγκέφαλο, μόνο στον πίνακα οργάνων.  Το πλεονέκτημα είναι ότι μπαίνει σε σχετικά καινούρια αυτοκίνητα που δεν έχουν προλάβει οι κακοί να μάθουν να γυρίζουν τα χιλιόμετρα (κρυπτογραφηση από κατασκευαστή,  πολλές θέσεις αποθήκευσης κλπ )

Δεν αφαιρεί,απλά δεν γράφει ένδειξη. Οπότε δεν ανεβαίνουν τα χιλιομετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι σοβαρές εταιρείες το κάνουν αυτό, γιατί αν κάποιος το ανακαλύψει τότε καταστρέφουν τελείως το όνομα τους. 
Μικρά μαγαζάκια ίσως. Εταιρείες όχι, τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση....έχω Citroen C4 e-hdi του 2012......έχει 100 χιλιάδες χιλιόμετρα και βγαλαμε ιμαντα και δεν ηταν επ ουδενι σε αυτη την κατάσταση. Γνωμη μου είναι (αν εχει σημασία) οτι δεν δικαιολογείται αυτή η εικόνα για αυτη την ηλικία , την ποιότητα της μαρκας και τα χιλιόμετρα. Επίσης αν δεν κάνω λάθος....η αλλαγη ιμάντα στα VW απαιτεί εξωλκέα και βγαλσιμο μοτερ...με οτι αυτό συνεπάγεται(αυτο ίσχυε παλαιότερα σε βενζίνη τουλάχιστον). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το είχα ακούσει από κουμπάρο γνωστού που κάνει 4000+ χλμ το μήνα με leasing που πληρώνει για 15000 το χρόνο και έλεγα τι φίδια λέει ο τύπος…; 😂

Audi πετρέλαιο είχε κιόλας αλλά νομίζω ήταν Q2 (δε παίρνω κ όρκο)-ειδάλλως ήταν του ts 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Bradner είπε

 

 

Παιδιά ισχύει όντως. Όταν τα έψαχνα για το αμάξι, από την Audi μου αρνήθηκαν να μου δώσουν πληροφορίες για το αυτοκίνητο και μάλιστα μου είπαν ότι και να το πάρεις που θα είναι στο όνομά σου δεν θα σου πουμε τίποτα που αφορά τον προηγούμενο κάτοχο. 
Ανάγκασα τον μαντρά να μου βρει και να μου δώσει τα service, για να δω χιλιόμετρα. 

Μεγάλη καραμέλα το GDPR. 

Κολλάει παντού και πουθενά, στο κολλάνε όπου τους βολεύει και όπου όχι στριφογυρίζονται τσακ μπαμ. 

Έχουν πει και σε κοντινό μου πρόσωπο τη συγκεκριμένη δικαιολογία από αντιπροσωπεία.

Πάλι καλά βρήκαμε γνωστό και κάναμε τη δουλειά μας off-the-record.

Αλλιώς επιμένανε οτι το ιστορικό service του αυτοκινήτου είναι προσωπικό δεδομένο και ανήκει στον ιδιοκτήτη του οχήματος της αντίστοιχης περιόδου...

Ανήκουστα πράγματα!

8 ώρες πριν, kostakis81 είπε

πολυ σωστα τα λες ... η πραγματικοτητα ειναι οι ωρεσ ειτουργιασ και οχι τα χιλιομετρα ..πχ αθηνα κολημενοσ στην κινηση δεν ειναι το διο με ταξιδι τριπολη 1¨30 ωρα. γιαυτο και ολα τα μηχανιματα εργου παιζουν ωρεσ και οχι χιλιομετρα

Μόνο που στα μηχανήματα έργου δεν είναι η κύρια χρήση τους για να διανύουν μεγάλες αποστάσεις όπως τα αυτοκίνητα.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το θέμα είναι για ιμάντα χρονισμού, από SKF/Bocsh/Ridex ποια μάρκα προτείνετε?
(Στο Opel Astra H GTC 2007 φοράω GM αυτή τη στιγμή αλλά βρίσκω σετάκια στις παραπάνω μάρκες στο Autodoc).

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...