Προς το περιεχόμενο

Πήδησε δόντι ο ιμάντας χρονισμού.


Bradner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 minutes ago, 2MM said:

Γι αυτο αν τα χλμ τα γυρισε καποιος, τα γυρισε ο χρηστης του λιζινγκ για να μην πληρωνει εξτρα 

Την κλασσική λαμογια που κάνουν στην Ελλάδα και μάλιστα επηλογη αποτελούν αυτοκινιτα που εύκολα αλλάζεις χιλομετρα σε ο το σύστημα (βλ vag)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cyberguy είπε

δυστυχώς αυτο ισχύει. Φιλος που εχει ρόλο που ασχολείται με εφορίες, δημόσιες υπηρεσιες εισπράξεις κτλ οποτε κινείτε μόνιμα μέσα στην πόλη και ειναι 5-6 ωρες την μέρα στον δρόμο, είχε leasing A3 diesel το οποίο κάθε φορά που πήγαινε για service του γυρίζαν τα χιλιόμετρα καθώς είχε χαμηλό μίσθωμα για λιγα χιλιόμετρα.

Στα 4-5 χρονια που το άλλαξε είχε γράψει ~180.000 αλλα στο κοντερ έγραφε 85.000. Πιθανώς να εισαι και εσύ παθών. Εννοείται η χρήση του ήταν βάναυση, ειδικά τον χειμώνα που το diesel αργει να ζεσταθει (οπότε παγώνεις στην καμπίνα) το πήγαινε κόφτες κατευθείαν, κίνηση κάθε μερα με σταμάτα-ξεκίνα κτλ.

Το σαλόνι του ηταν στην εντέλεια καθώς ήταν πάντα μόνος και δεν κάπνιζε. Εξωτερικά είχε μικρο τσαμπουκάδες που τα φτιάξαν σε PDR πριν το παραδώσουν.

Εντάξει εσυ περιγράφεις μια απάτη,επειδή ο συγκεκριμένος φιλος είναι απατεώνας δεν σημαίνει ότι το κάνουν όσοι έχουν leasing αυτοκίνητο.

1 ώρα πριν, cyberguy είπε
1 ώρα πριν, cyberguy είπε
Επεξ/σία από moure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, moure said:

Εντάξει εσυ περιγράφεις μια απάτη,επειδή ο συγκεκριμένος φιλος είναι απατεώνας δεν σημαίνει ότι το κάνουν όσοι έχουν leasing αυτοκίνητο.

δεν το κανει ο ιδιος, αλλά η εταιρεία για την οποία εργάζεται και έχουν και άλλα αυτοκίνητα με leasing οπου φαντάζομαι θα κάνουν το ίδιο.

το χειρότερο ειναι οτι δεν αλλάζονται και τα λάδια στον χρόνο που πρέπει, το οποίο σημαίνει μεγάλη ταλαιπωρία στα εντόσθια του κινητήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλα αύτα που συζητάμε περί γυρισμένων χιλιομέτρων συμβαίνουν. 
Τοτε ούτε η αντιπροσωπεία μπορεί να δώσει απαντήσεις για τα αυτοκίνητα που αγοράζουμε. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bradner είπε

Αν όλα αύτα που συζητάμε περί γυρισμένων χιλιομέτρων συμβαίνουν. 
Τοτε ούτε η αντιπροσωπεία μπορεί να δώσει απαντήσεις για τα αυτοκίνητα που αγοράζουμε. 
 

 

Κουταμαρες συζηταμε. Συζηταμε εξαιρεσεις μικροαπατεωνων καραγκιοζηδων, οι οποιοι θα εκαναν ακριβως τα ιδια και δικο τους να ηταν το αμαξι και να επαιρνες το αμαξι του "νοικοκύρη"

Ο καραγκιοζης που παει και γυρναει τα χλμ επειδη εχει χαμηλο μισθωμα, θα το εκανε και στο δικο του αμαξι πριν το πουλησει. Οποτε μετα δεν τιθεται θεμα leasing ή οχι. τιθεται θεμα καινουργιο ή μεταχειρισμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Bradner said:

Αν όλα αύτα που συζητάμε περί γυρισμένων χιλιομέτρων συμβαίνουν. 
Τοτε ούτε η αντιπροσωπεία μπορεί να δώσει απαντήσεις για τα αυτοκίνητα που αγοράζουμε. 
 

 

Αρκετα αυτοκίνητα διατηρούν τα χιλιόμετρα τους σε διάφορετικά σημεία και μπορεί να γίνει ανάκτηση.  Στην θέση σου θα καλούσα μια εταιρεία σαν την spotmechanic να κάνει έλεγχο το αυτοκίνητο για την αυθεντικότητα των χιλιομέτρων. 

Εχω χρησιμοποιήσει τέτοια υπηρεσία στο παρελθόν και μέ έσωσε (έλεγξα 5 απο τα οποία τα 3 ειχαν γυρισμενα χιλιόμετρα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, cyberguy said:

Αρκετα αυτοκίνητα διατηρούν τα χιλιόμετρα τους σε διάφορετικά σημεία και μπορεί να γίνει ανάκτηση.  Στην θέση σου θα καλούσα μια εταιρεία σαν την spotmechanic να κάνει έλεγχο το αυτοκίνητο για την αυθεντικότητα των χιλιομέτρων. 

Εχω χρησιμοποιήσει τέτοια υπηρεσία στο παρελθόν και μέ έσωσε (έλεγξα 5 απο τα οποία τα 3 ειχαν γυρισμενα χιλιόμετρα)

Παιδιά όμως δεν λέτε τίποτα συγκεκριμένο. 
 

Στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο που άλλου καταγράφονται χιλιόμετρα όπου θα μπορέσω με κάποιο τρόπο να άντλησω. 

Παλαιότερα όταν ακόμα έψαχνα αυτοκίνητο είχα κάνει τον έλεγχο του οχήματος με εταιρεία ανταγωνιστική της spotmechanic και όσον αφορά τα χιλιόμετρα κατέγραψαν απλά τα χιλιόμετρα στο καντράν. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ η καραμέλα ότι οι χρήστες αυτοκινήτων με χρονομισθωση τα σπάνε χωρίς έλεος έχει πολύ πλάκα. δεν ξέρω τι συμβάσεις υπογράφουν αλλά εγώ ξέρω πως αν παραδώσεις σπασμένο αυτοκίνητο πίσω τότε θα σου ράψουν αντίστοιχο κουστούμι αντιπροσωπείας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Bradner said:

Παιδιά όμως δεν λέτε τίποτα συγκεκριμένο. 
 

Στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο που άλλου καταγράφονται χιλιόμετρα όπου θα μπορέσω με κάποιο τρόπο να άντλησω. 

Παλαιότερα όταν ακόμα έψαχνα αυτοκίνητο είχα κάνει τον έλεγχο του οχήματος με εταιρεία ανταγωνιστική της spotmechanic και όσον αφορά τα χιλιόμετρα κατέγραψαν απλά τα χιλιόμετρα στο καντράν. 
 

παρε τηλεφωνο και ρωτησε εαν μπορουν να εντοπισουν τα πραγματικα χιλιομετρα, καθε αμαξι ειναι διαφορετικο 

2 hours ago, pananton said:

εντωμεταξύ η καραμέλα ότι οι χρήστες αυτοκινήτων με χρονομισθωση τα σπάνε χωρίς έλεος έχει πολύ πλάκα. δεν ξέρω τι συμβάσεις υπογράφουν αλλά εγώ ξέρω πως αν παραδώσεις σπασμένο αυτοκίνητο πίσω τότε θα σου ράψουν αντίστοιχο κουστούμι αντιπροσωπείας! 

δεν υπαρχει καποια τετοια ρητρα γιατι δεν μπορει να αποδειχτει οτι καποια ζημια εγινε απο τον τροπο οδηγησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, pananton said:

εντωμεταξύ η καραμέλα ότι οι χρήστες αυτοκινήτων με χρονομισθωση τα σπάνε χωρίς έλεος έχει πολύ πλάκα. δεν ξέρω τι συμβάσεις υπογράφουν αλλά εγώ ξέρω πως αν παραδώσεις σπασμένο αυτοκίνητο πίσω τότε θα σου ράψουν αντίστοιχο κουστούμι αντιπροσωπείας! 

Κοιτάνε εξωτερικές φθορές και αν υπάρχει κάτι που μπορούν να αποδείξουν ότι το προκάλεσες εσύ, για αυτό και το αμάξι σχεδόν πάντα το παραδίδεις λουλούδι εμφανισιακά αλλά όλα τα άλλα δεν σε νοιαζουν.

Το αμάξι που είχαμε και 5ο δώσαμε πλέον έκαιγε και αρκετά λάδια (λόγο ότι το πηγαίναμε τάπα ειδικά τον χειμονα για νς έχουμε ζέστη άμεσα) δεν μπαίναμε στο κόπο να αποφύγουμε λακκούβες και πολλά άλλα, στο τέλος άμεσα δεν μπορούν να σου πουν ότι αμάξι κάτι έχει (ούτε είπαν για το δικό μας) αλλα το αμάξι ήταν χάρος πλέον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Με τα παραπάνω που διαβάζουμε

Όπως πάντα, υπερβολές και ακραίες περιπτώσεις διαβάζουμε που παρουσιάζονται λες και είναι ο κανόνας. 

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει μάθει να οδηγεί  σωστά,με τον ίδιο τρόπο οδηγεί οποίο αμάξι και να πάρει στα χέρια του,δεν αλλάζουν συνήθειες χρόνων από την μια στιγμή στην άλλη.Ετσί λοιπόν και ο απρόσεχτος χρέπι θα αφήσει το αυτοκίνητο του στον επόμενο είτε είναι ιδιόκτητο είτε Leasing.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 10+ καινούργια αυτοκίνητα που πήρα από πολύ γνωστή και μεγάλη εταιρεία σε διάστημα 15 ετών:

1.Σε κανένα δεν υπήρχε μέσα το βιβλίο service.Έκανα service στις επίσημες αντιπροσωπείες πάντα χωρίς το βιβλίο.

2.Σε κανένα δεν είχα όριο χιλιομέτρων, όπως και κανείς συνάδερφος σε δυο εταιρείες, είχα φτάσει κάποια χρονιά στις 70.000χλμ και ποτέ κάτω από 30.000χλμ/έτος.

3.Τα αυτοκίνητα τα αλλάζαμε συνήθως στην διετία, μάλλον όσο ήταν σε ισχύ η εγγύηση.

4.Ήμουν πάντα σχολαστικός στην συντήρηση (λάδια, φίλτρα, λάστιχα) αλλά η χρήση του ήταν σκληρή (ταχύτητες στα όρια του αυτοκινήτου στις εθνικές + καθημερινή πολύωρη κίνηση σε αστικό περιβάλλον).

5.Υπήρχαν περιπτώσεις, ελάχιστων ευτυχώς, ανεύθυνων συναδέρφων που λόγω κακής συντήρησης τους μάζευε η οδική με αυτοκίνητο χωρίς ίχνος λαδιού στο κάρτερ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...