Προς το περιεχόμενο

Απόρριψη δανείου


manthosapos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Ναι, αυτά ισχύουν για όλους, πως να τα υπολογίσω; 

Μονο για τους μισθωτους ξερουμε για τους αλλους δεν εχουμε ιδεα (ως κρατος). Πραγματικα απορω πως βγαινουν (ως επιχειρημα για οποια συζητηση) τετοια αστεια στατιστικα οταν η καταναλωση ειναι 50 δισ πανω απο τα δηλωθεντα εισοδηματα.

Επεξ/σία από flexpick
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, sphinxgr said:

Αυτη η IMS - FC που προτείνετε κάποιοι για να μεσολαβήσει για το δάνειο, βλέπω έχει άπειρες θετικές κριτικές και δεν σε χρεώνει.

Απο που πληρώνεται? Απο την τράπεζα ίσως?

Είναι φάση θυγατρική τραπεζών, που έχει πάρει outsourcing την διεκπεραίωση δανειων?

Δεν έχουν σχέση με την τράπεζα, αλλά παίρνουν προμήθεια από την τράπεζα για κάθε πελάτη που στέλνουν.

Από σένα κερδίζουν μόνο άμα χρησιμοποιήσεις τους δικηγόρους και μηχανικούς που συνεργάζονται, μιας και οι ταρίφες τους είναι πιο τσιμπημένες από το να χρησιμοποιούσες δικό σου δικηγόρο-μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, flexpick said:

Μονο για τους μισθωτους ξερουμε για τους αλλους δεν εχουμε ιδεα (ως κρατος). Πραγματικα απορω πως βγαινουν (ως επιχειρημα για οποια συζητηση) τετοια αστεια στατιστικα οταν η καταναλωση ειναι 50 δισ πανω απο τα δηλωθεντα εισοδηματα.

Αλλο αμα κανεις delivery μαυρα, αλλο αμα εισαι μαστορας μαυρα, αλλο αμα εισαι δημοσιος μαυρα, αλλο αμα εισαι γιατρος/δικηγορος μαυρα. Αυτον που δηλωνει 10.000 και βγαζει αλλα 100.000 μαυρα, δεν το βαζουμε στην ιδια θεση με αυτον που δηλωνει 6.000 και βγαζει αλλα 2.000 μαυρα. εξου και η περιπτωσεις που ο μαστορας που δηλωνει 0, ζηταει 500 μεροκαματο απο τους δυο προηγουμενους. Και η ανισοτητα καποια μεγεθη πιο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλα με τον μηχανικό για να δεις τι παιζει απο άποψη προυπολογισμού τώρα τώρα. Η αισχροκέρδεια είναι τεράστια.

μετά κάνε μια αξιόπιστη εκτίμηση ακινήτου για να είναι πιο ισχυρή η υποθήκη. Χοντρικά 75% της αξίας της παίρνεις.

Η Πειραιώς έχει πολύ σαβούρα από παλιά και δεν δίνει εύκολα δάνεια που έχουν και το παραμικρό ρίσκο. Από προσωπική εμπειρία σε όρια πιστωτικής με διαφορά Eurobank > NBG > Alpha > Πειραιώς. 

επίσης μιλάς με συμβουλευτικες και θα σε βοηθησουν.

Επεξ/σία από tkorovesis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Απόρριψη δανείου

Είναι μεγάλες κοπριες οι τράπεζες πλέον. Εγώ είχα ζητήσει 18.000 από Πειραιώς για αγορά αυτοκινήτου. 32 χρόνων χωρίς οικογένεια, μισθός 1800+, σταθερά στην ίδια εταιρεία και αυξανόμενος με τα χρόνια βάση φορολογικών. Ενοίκιο δεν εχω καθώς το πληρώνει η εταιρεία. Με ακύρωσαν και ζήτησαν εγγυητή γτ λέει ειμαι μικρός σε ηλικία. 

Έχωσα τον πατέρα μου αναγκαστικά για να κανω δουλειά. Αντίστοιχα επαθα όταν είχα ζητήσει δανειοδότηση από κωτσοβολο για αγορά κινητού που είχε προωθητική ενέργεια με 0% επιτόκιο, η αλφα που εχω και μισθοδοσία εκεί ζήτησε εγγυητη για 1400€, εκανα μια online αίτηση εθνική και μ το έδωσαν αμέσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Ασχετο, πρόσφατα έκανα μια επίσκεψη στην τράπεζα της μισθοδοσίας μου, για αποπεράτωση (στην ουσία 2ο όροφο μεζονέτας) και για 60.000€ για 15 χρόνια μου έβγαινε μαζί με κάτι έξοδα 92.500€.

Έκτοτε έχω ξεκινήσει κοντά σε ένα χτίστη τα απογεύματα 🤪 να μάθω τη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το να λες πως ο κάτοχος του σπιτιού (και αυτός που ζητάει το δάνειο) δεν έχει εισόδημα είναι red flag,    ενα σπίτι που δεν είναι έτοιμο ακόμα ένα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...