Προς το περιεχόμενο

Απόρριψη δανείου


manthosapos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, archer100 said:

...οι τοκοι του στεγαστικου...

Αν απο τα 400, οι τοκοι ειναι τα 240, αυτο ειναι και το πραγματικο κοστος του δανειου που θα συγκριθει με το κοστος ενοικιου. Τα υπολοιπα 160 πηγαινουν στο κεφαλαιο, που ουσιαστικα ειναι αγορα του ιδιου του ασετ

Αυτό αφορά την οικονομική θεωρία, όχι τα νούμερα με τα οποία η τράπεζα θα κρίνει αν θα χορηγήσει το δάνειο ή όχι. Από το μηνιαίο εισόδημα κάποιου δεν πληρώνονται μόνο οι τόκοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην συγκεκριμένη περίπτωση η τράπεζα έπραξε σωστά, σε γλιτώνει από μελλοντικούς πονοκεφάλους, γιατί τα 1500€ για τρια άτομα με τα έξοδα τους +400€ δάνειο είναι πολλά λεφτά. Βάλε ότι παιρνουν σαν σίγουρο ότι όσο το παιδί θα μεγαλώνει θα έχει και περισσότερα έξοδα και όσο περνάει ο καιρός ο πληθωρισμός ανεβαίνει που σημαίνει ότι η ζωή θα ακριβαίνει, ακόμη δεν ξέρουν αν π.χ. η γυναίκα σου δουλέψει μελλοντικά ή αν αποφασίσετε να κάνετε και άλλο παιδί ή αν μείνει άνεργος.

Μπορεί όλα αυτά να ακούγονται ψυχρά αλλά για την τράπεζα είναι καθαρά να δει πόσο ρίσκο είναι για αυτή μελλοντικά να μην εισπράξει τα χρήματά της.

Δες και άλλες τράπεζες αλλά ο εγγυητής είναι το πιο σίγουρο νομίζω αλλιώς με τα έσοδα σου δύσκολο το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- βάλε την γυναίκα σου να σου γράψει το σπίτι

- χώρισε

- ξαναπήγαινε στην τράπεζα

..

ναι, εξυπνάδα, αλλά μάλλον θα πετύχαινε :P

πήγαινε στην ims που ειπώθηκε πιο πριν, εμένα με βοήθησαν σημαντικά, αλλά φρόντισα να πάρω το δάνειο πριν παντρευτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα μου έχουν μείνει από το ποστ το πρώτο  είναι τα 350 για σούπερ μάρκετ (εγω με 2 παιδια έχω τα διπλά ) και το άλλο είναι ότι μπήκε ο άνθρωπος να πάρει καμία πληροφορία και έμαθε ότι η γυναίκα του θα τον παρατήσει και θα πάρει το σπίτι όλοι κοιτάνε να τον φάνε κλπ! Φίλε μου εύχομαι καλή τύχη από καρδιάς τι άλλο να πω...!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, archer100 said:

Ειπε το μισο του μεσου ορου, οχι οτι ειναι στο μεσο ορο

Μπορεί ο μέσος όρος να είναι 15.000€ αλλά ο μισός πληθυσμός βγάζει κάτω από 8.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Άμα κάνετε ζωάρα έτσι είναι.

Για κάνε λογαριασμό να σε δω...γιατί αυτό το μήνα έδωσα 500€ σε γυαλιά μυωπίας και ηλίου (μυωπικα) γιατί άλλαξαν σε δύο άτομα οι βαθμοί. 150€ ασφάλεια αυτοκινήτου, 60 ΚΤΕΟ, 40 σερβις στο αέριο στο αμάξι, 100€ τηλέφωνα (σόρρυ έχω και  cosmote tv),  μια δόση 60€, supermarket συν άλλοι λογαριασμοί. Όταν το δεις εσύ ζωαρα απάντα μου πάλι πιο σοβαρά. Όσο για τον φίλο που απάντησε με 3 και 6κ πίστεψε αν έπαιρνα τόσα θα είχα αγοράσει και δεύτερο σπίτι. Όχι απλά να βάζω στην άκρη. Αμάξι είχα να πάρω 15 χρόνια έδωσα και 5κ (πςςς ξοδεύτηκα μετά από 15 χρόνια δουλειάς) κι έχουμε κι ένα παιδί που απ όσο ξέρω δεν τρώει πατατάκια. Οπότε άσε αν κάνω ζωάρα...και σταματώ εδώ μη γίνει off topic. Πάντως εν κατακλείδι εγώ δάνειο δεν θα έβαζα και καλά κάνει και η τράπεζα και δεν δίνει να ξυπνάω με το πιστόλι στον κρόταφο κάθε πρωί με 400€ δόση . Και όχι δεν φτάσαν τραβάω από τα έτοιμα επειδή τόσα χρόνια δεν κάνω ζωάρα 

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε εμποδιο για καλο, το τιμιο ειναι αυτο που ανεφερε ενας συμφορουμιτης παραπανω

κανεις σθεναρη οικονομια, κοιτας και για βοηθεια απο πεθερικα και γονεις, μαζευεις καποια χρηματα για να τελειωσουν καποιες βασικες εργασιες για να μπορεις να μπεις μεσα να μεινεις και σιγα σιγα μετα στην πορεια το τελειωνεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη η IMS - FC που προτείνετε κάποιοι για να μεσολαβήσει για το δάνειο, βλέπω έχει άπειρες θετικές κριτικές και δεν σε χρεώνει.

Απο που πληρώνεται? Απο την τράπεζα ίσως?

Είναι φάση θυγατρική τραπεζών, που έχει πάρει outsourcing την διεκπεραίωση δανειων?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Για κάνε λογαριασμό να σε δω...γιατί αυτό το μήνα έδωσα 500€ σε γυαλιά μυωπίας και ηλίου (μυωπικα) γιατί άλλαξαν σε δύο άτομα οι βαθμοί. 150€ ασφάλεια αυτοκινήτου, 60 ΚΤΕΟ, 40 σερβις στο αέριο στο αμάξι,

Όλα τα ποσά που αναφέρεις δεν είναι μηναία πάγια, είναι από εξάμηνο (ασφάλεια, σέρβις) έως κάποια έτη (ΚΤΕΟ, γυαλιά).

Δε λέει κάτι το ότι τα έδωσες μαζεμένα.

Παρόλ' αυτά, είπα ότι έχετε δίκιο εν μέρει γιατί παίζει ρόλο η ηλικία του παιδιού. Αν έχεις έφηβο, αλλάζει το πράγμα. Αν είναι τριών ετών, πάλι αλλάζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, sphinxgr said:

Αυτη η IMS - FC που προτείνετε κάποιοι για να μεσολαβήσει για το δάνειο, βλέπω έχει άπειρες θετικές κριτικές και δεν σε χρεώνει.

Απο που πληρώνεται? Απο την τράπεζα ίσως?

Είναι φάση θυγατρική τραπεζών, που έχει πάρει outsourcing την διεκπεραίωση δανειων?

Φαντάζομαι είναι financial consulting οι οποιοι πληρώνονται από την τράπεζα όταν τους φέρει πελάτες (εγκριθεί το δάνειο  δηλαδή)

Δουλεύουν με όλες τις τράπεζες, πολλές φορες με μικρές που δεν γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω αυτά που γράψατε για προγράμματα που αποφασίζουν και πέφτω κάτω από τα γέλια. Γιουσουρούμ είναι οι τράπεζες. Πιο εύκολα παζαρεύεις σε τράπεζα παρά στο μανάβη στη λαϊκή. Πραγματική ιστορία: Πρόωρη αποπληρωμή δανείου χωρίς penalty αλλά με επιστροφή ποσοστού από κάποια "δωράκια" που μου είχαν κάνει κατά την εκταμίευση. Σαφής περιγραφή και απλός μαθηματικός τύπος στη σύμβαση. Το ποσό λοιπόν που μου υπολογίσαν να επιστρέψω ήταν λάθος!!!!! Φυσικά υπέρ της τράπεζας, σχεδόν διπλάσιο. Μου πήρε περίπου τρίμηνο, δεν ξέρω πόσες φορές πήγα στο κατάστημα και πόσα mail έστειλα και πόσες φορές μίλησα στο τηλ με διάφορους, αλλά μόνο όταν άρχισα να ουρλιάζω ότι πρέπει να απολυθείτε όλοι σας και θα πάω στον τραπεζικό μεσολαβητή, μετά από 10 λεπτά με πήρε κάποιος προϊστάμενος να μου πει πως έχω δίκιο, μου έστειλε το σωστό ποσό και μου πίστωσε τους τόκους που είχα πληρώσει το τρίμηνο που τον παίζανε μέχρι ολικής απώλειας ακοής. Αλ Χαλίλι κανονικό. Να ήξερα πόσοι είναι αυτοί που πληρώσαν ότι να ναι και χαμπάρι δεν πήρε κανείς, ούτε ο δανειολήπτης, ούτε η τράπεζα....

Πού 'σαι ρε κοράκιε, στο ευρωκοινοβούλιο θα τους είχες φτάσει αν σου τύχαινε εσένα

Επεξ/σία από lordvec
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Πάντως εν κατακλείδι εγώ δάνειο δεν θα έβαζα και καλά κάνει και η τράπεζα και δεν δίνει να ξυπνάω με το πιστόλι στον κρόταφο κάθε πρωί με 400€ δόση

Πάντως πολύς κόσμος ξυπνάει κάθε μέρα με αυτά τα 400€ που δίνει στο νοίκι, αν είναι τυχερός γιατί τα περισσότερα ζευγάρια με παιδί πλέον δίνουν τα διπλάσια, και στο τέλος τους μένει κι ένα μύδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Shinji ikari said:

Μπορεί ο μέσος όρος να είναι 15.000€ αλλά ο μισός πληθυσμός βγάζει κάτω από 8.000€.

Για την ακρίβεια ο μισός πληθυσμός τόσα δηλώνει, το πόσα βγάζει στην πραγματικότητα δεν έχει και πολύ σχέση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...