Προς το περιεχόμενο

Απόρριψη δανείου


manthosapos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αυτα που περιγράφεις και εγω να ήμουν διευθυντής θα σε απέρριπτα, απλα δεν μπορεις να συνειδητοποιήσεις οτι και εσυ ο ίδιος κινδυνεύεις

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα δάνεια δεν τα εγκρίνει ο υπαλληλος

όλες οι αιτήσεις πανε στη διοίκηση και αποφασίζουν κεντρικά για έγκριση η οχι

το πρόγραμμα που βάζουν τα δεδομένα είναι συγκεκριμένο και βάσει αυτού αποφασιζουν

σε ρώτησαν τι εγγύηση άλλη εχεις να προσφέρεις αν έχεις εγγυητή ??? τους είπες ότι μπορείς να βάλεις υποθήκη το ακίνητο ???

το πρόγραμμα σε απορρίπτει  λόγω της οικογενειακής σου κατάστασης ....και μετά λόγω εγγυήσεων..... 

δεν λαμβάνουν υπ όψιν αυτά που λες ότι εσύ μπορείς να δίνεις....απλά υπολογίζουν ποσό θέλεις για να συντηρείς την οικογένεια σου συν υπόλοιπα έξοδα και μένει ένα ποσό που μπορείς να δίνεις....έστω 200 ευρώ ....200 ευρώ χ 12 = 2400 το χρόνο ήτοι για δάνειο 80000 θέλεις κοντά 40 χρόνια για να εξόφλησης ....μετά μπαίνει στην εξίσωση και η ηλικία.....

όλα αυτά μαζί συνυπολογίζονται και αποφασίζουν μαζί με το πρόγραμμα και σε απορρίπτουν η σε εγκρίνουν......

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ακίνητο από τη στιγμή που υπάρχει δάνειο ούτως ή άλλως μπαίνει υποθηκη. 

Την τράπεζα την ενδιαφέρει να πάρει τα χρήματα της κ τους τόκους. Δεν την ενδιαφέρει να πάρει καμία περιουσία γιατί για να φτάσει εκεί πρέπει να κάνει πολλές διαδικασίες. Που σημαίνει χρόνος και χρήμα γι αυτή.

Το ότι υπάρχει οικογένεια κ μία πηγή εισοδήματος είναι red flag για τη τράπεζα. Επίσης πρέπει να καταλάβουν μερικοί ότι οι τράπεζες είναι μαγαζιά. Δεν είναι φιλανθρωπικα ιδρύματα. Χρήμα πουλάνε. Μη κοιτάτε που παλιά έδιναν κάρτες ακόμη κ σε σουπερμάρκετ. Πάνε αυτές οι εποχές.

 

Τώρα οι υπάλληλοι είναι ένα άλλο κομμάτι . Αργά ή γρήγορα θα πάρουν το δρόμο τους... Ήδη σε μεγάλη πόλη που ζω έχουν κλείσει πάνω από 4 καταστήματα eurobank 

 

Επεξ/σία από chaosmaster
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manthosapos είπε

Καλησπέρα σας,

Ξεκίνησα και εγώ τη διαδικασία να πάρω ένα δάνειο κοντά στα 50.000 για αποπεράτωση κατοικίας.

Το τι ταλαιπωρία και αδιαφορία έχω υποστεί σχεδόν από όλες τις τράπεζες δεν έχει προηγούμενο.

Τι να πρωτοσχολιάσω ? Το ειρωνικό τους ύφος ? Την ανικανότητά τους ? 

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στην Πειραιώς. Μου λέει ο υπάλληλος θα σε καλέσω αύριο να κλείσουμε ραντεβού.

Αυτό έγινε 15/12/2023. Δεν ενοχλώ και τον καλώ στις 17/12/2023. Η απάντησή του ? Δεν σε έχω ξεχάσει.

Μέχρι σήμερα, αφού πέρασε και ο πατέρας μου απο την τράπεζα ισχυρίζεται ότι έχει πολύ δουλειά με άλλα δάνεια.

Με τα πολλά κάνω αίτηση σε άλλο υποκ της Πειραιώς, έκλεισα ραντεβού την ίδια μέρα και αφού κάναμε την αίτηση με διαβεβαίωσαν με τον υπεύθυνο των δανείων ότι το ποσό είναι οκ βάσει μισθού. Ο μισθός μου είναι πάνω από 1.500 καθαρά ως μισθωτός σε ιδιωτική εταιρεία και η δόση 400 ευρώ που έβγαινε ήταν σχεδόν ίδια με το ενοίκιο που δίνω μέχρι σήμερα ήτοι 350.

Μάλιστα με το σχέδιο του κόστος αποπεράτωσης που τους έδωσα 80.000 και που ήδη έχω δώσει στον μηχανικό τα 30.000 από δικές μου οικονομίες είπανε ότι θα μετρήσει στα θετικά για καλύτερο επιτόκιο.

Παρόλα αυτά, σήμερα με ενημέρωσαν ότι απορρίφθηκε η αίτηση.

Η απάντησή τους ήτανε ότι η γυναίκα μου δεν εργάζεται και ότι έχουμε μικρό παιδί. Αλήθεια τώρα ? Με έκριναν κακό πιστωτή ?

Ούτε χρωστάω πουθενά ούτε άλλο δάνειο έχω.

Θα ήθελα την άποψή σας και αν υπάρχουν παρόμοιες εμπειρίες.

Τι έχει αλλάξει πλέον με τις τράπεζες ? Έφυγαν όλοι οι άξιοι υπάλληλοι και έμειναν τα φιντάνια ?

 

εγγυητή έχεις διαθέσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sovco είπε

Απλα εχε το νου σου γιατι καπου ειχα διαβασει (εγκυρη πηγη απο οσο θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι ακριβως που), οτι η ιδια η διαδικασια εγκρισης ενος δανειου κατεβαζει αυτοματα και το credit score σου, χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια, απλα το αναφερω.

 

Νομίζω ότι θυμάμαι να μου το έχει αναφέρει τραπεζικός υπάλληλος ότι απορρίψεις δανείων επιβαρύνουν αρνητικά προφίλ του αιτούντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, θ' αναφέρω και κάτι άλλο που δεν αναφέρθηκε. Η δόση των 400€ δεν είναι "σχεδόν ίδια" με το ενοίκιο των 350€. Είναι πολύ παραπάνω. Και δεν εννοώ τα πενήντα ευρώ, αλλά ότι στο ιδιόκτητο σπίτι επιβαρύνεσαι με επισκευές, φόρους, ασφάλιση δανείου, και άλλα, που δεν υπάρχουν στο ενοίκιο. Το ποσό του ενοικίου είναι η τελική τιμή που πληρώνεις για το σπίτι. Με στεγαστικό, η δόση του στεγαστικού είναι η αφετηρία για το στάνταρ μηνιαίο κόστος...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο 99% των περιπτώσεων οι εργασίες αυτές βγαίνουν εκτός προϋπολογισμού και μάλιστα αρκετά. Ειδικά αυτή την περίοδο που είναι όλα ρευστά και το κόστος των υλικών αυξάνεται κάθε εβδομάδα (είμαι παθών, ξεκίνησα να φτιάξω κάτι και έπεσα έξω κατά 30% λόγω Ουκρανίας και αισχροκέρδειας), είναι πάρα πολύ πιθανό να μην καταφέρεις να ολοκληρώσεις τις εργασίες, με αποτέλεσμα να βρεθείς να πληρώνεις ταυτόχρονα δόση δανείου και ενοίκιο. Ερώτηση: Πόσο προφυλαγμένος πιστεύεις ότι είσαι από ένα τέτοιο ενδεχόμενο;

Επεξ/σία από andreasl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Δες και άλλες λύσεις. 

Δυστυχώς επειδή απορρίφθηκε απο την συγκεκριμένη τράπεζα, για το επόμενο τρίμηνο δεν θα εχει νόημα να ξανδοκιμάσεις.

Αν είσαι έτοιμος για το σπίτι και το θεωρείς 'ευκαιρία' , αξίζει το ρίσκο να προχωρήσεις και με λιγο ακριβότερο επιτόκιο.

Προσωπικα περυσι που το έψαχνα ειχα παρει ανετα προέγκριση δανείου απο την alpha bank χωρίς να χρειαστεί να πάω στο κατάστημα και με ειχε καλέσει υπάλληλος πολύ φιλικός και εξυπηρετικός. Αλλά είχε ανέβει αρκετά το επιτόκιο και δεν είχα βρει και τόσο καλό σπίτι σαν ευκαιρία.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/daneia/stegastika/alpha-katoikia

Παιζουν στην αγορά και σοβαρες εταιρείες μεσάζοντες ας τους πουμε, που θα σε βοηθήσουν να παρεις δάνειο και αυτοί απ'οσο ξέρω, παιρνουν την προμηθεια τους απο την τράπεζα και όχι απο εσένα. Ρίξε μια ματιά και σε αυτήν.

https://ims-fc.gr/loan-calculation/

ευχαριστώ πολύ, αύριο θα πάω αλφα. Το σπίτι είναι στο όνομα της γυναίκας μου. Δεν εργάζεται και ως εγγυητής θα είμαι εγώ. 

13 λεπτά πριν, andreasl είπε

Στο 99% των περιπτώσεων οι εργασίες αυτές βγαίνουν εκτός προϋπολογισμού και μάλιστα αρκετά. Ειδικά αυτή την περίοδο που είναι όλα ρευστά και το κόστος των υλικών αυξάνεται κάθε εβδομάδα (είμαι παθών, ξεκίνησα να φτιάξω κάτι και έπεσα έξω κατά 30% λόγω Ουκρανίας και αισχροκέρδειας), είναι πάρα πολύ πιθανό να μην καταφέρεις να ολοκληρώσεις τις εργασίες, με αποτέλεσμα να βρεθείς να πληρώνεις ταυτόχρονα δόση δανείου και ενοίκιο. Ερώτηση: Πόσο προφυλαγμένος πιστεύεις ότι είσαι από ένα τέτοιο ενδεχόμενο;

Την τιμή την έχω κλείσει με τον μηχανικό τόσα θέλει μου είπε για να μου το παραδώσει με το κλειδί στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manthosapos είπε

ευχαριστώ πολύ, αύριο θα πάω αλφα. Το σπίτι είναι στο όνομα της γυναίκας μου. Δεν εργάζεται και ως εγγυητής θα είμαι εγώ. 

 

δεν βλέπεις το πρόβλημα σε αυτό;Ο ιδιοκτήτης  δεν έχει κανένα εισόδημα.Εσύ ως εγγυητής δεν θα έπρεπε να προσφέρεις το εισόδημα σου αλλά την εγγύηση.Θες και άλλον εγγυητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Δε σου δίνουν κανένα ποσό; Ούτε μικρότερο από 50;

 

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

με αυτα που περιγράφεις και εγω να ήμουν διευθυντής θα σε απέρριπτα, απλα δεν μπορεις να συνειδητοποιήσεις οτι και εσυ ο ίδιος κινδυνεύεις

Όποιος δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα καταλαβαίνει πολύ καλά του κινδύνους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να παλεύει για ένα καλύτερο μέλλον για την οικογένειά του. Άρα αν δούλευε και η γυναίκαι μου, εγκρίνανε το δάνειο και μετά μέναμε και οι 2 άνεργοι τι θα γινόταν ? 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manthosapos είπε

Την τιμή την έχω κλείσει με τον μηχανικό τόσα θέλει μου είπε για να μου το παραδώσει με το κλειδί στο χέρι.

Κι εγώ εννοείται ότι είχα κλείσει τιμές, όμως υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να αλλάξουν και δεν έχουν μπει σε συγκεκριμένη συμφωνία, πχ έχεις συμφωνήσει ακριβώς ποιο πλακάκι θα μπει, μάρκα, μοντέλο, μέγεθος κλπ, νεροχύτες, μπαταρίες είδη υγιεινής συγκεκριμένα μοντέλα; Ξέρεις πόσο έξω μπορεί να σε ρίξουν μόνο τα πλακάκια;

Αποκλείεται στην πορεία να ανακαλύψεις ότι ένα πράγμα που έχεις ζητήσει να μπει κάπου συγκεκριμένα, τελικά έπρεπε να μπει κάπου αλλού γιατί έρχεται σε κονφλικτ με κάποιο άλλο πράγμα που επίσης εσύ έχεις ζητήσει. Ξέρεις πόσο θα σε γδάρουν για εργασίες εκτός συμφωνίας;

Αν γίνει μια κακοτεχνία, γνωρίζεις πόσο εύκολα ο εργολάβος μπορεί να ρίξει την ευθύνη σε εσένα ή οποιονδήποτε άλλο και να αναγκαστείς να ξηλώσεις και να ξαναφτιάξεις κάτι προκειμένου απλά να είναι λειτουργικό;

Όλα αυτά που σου αναφέρω τα έχω πάθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου το παρουσιάζεις λες και η τράπεζα σου χρωστάει και είναι υποχρεωμένη να σου δώσει δάνειο. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου διότι σου χαλάει τα σχέδια που έκανες αλλά χαλάρωσε.

Δεν έχω καταλάβει κάτι άλλο όμως. Έχεις εισόδημα 1500€ και πληρώνεις ενοίκιο 350€. Η δόση του δανείου βγαίνει στα 400€. Το σπίτι προφανώς θέλει δουλειά ακόμα. Κανένα χρόνο; Αλλά επειδή έχω μεσάνυχτα με τα δάνεια και δε θέλω να έχω καμια επαφή, Αυτό σημαίνει  ότι μέχρι να πας στο νέο σου σπίτι θα πληρώνεις ενοίκιο 350€+400€ δόση;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κανείς να μπει εγγυητής στο δάνειο αυτό; Με τον μισθό που παίρνεις μόνο έτσι θα μπορούσες να πάρεις το δάνειο. Η υποθήκη δεν ενδιαφέρει εκ πρώτης την τράπεζα γιατί αν στο πάρει το σπίτι δύσκολα θα το πουλήσει (η αγορά έχει τελματώσει γενικότερα) και σε καμιά περίπτωση δεν θέλει να εμπλακεί σε διαδικασίες που μπορεί να την ζημιώσουν (π.χ. κούρεμα κάποιου χρέους).

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...