Προς το περιεχόμενο

Απόρριψη δανείου


manthosapos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, manthosapos said:

 

Άρα αν δούλευε και η γυναίκαι μου, εγκρίνανε το δάνειο και μετά μέναμε και οι 2 άνεργοι τι θα γινόταν ? 

  

αυτό τώρα δεν είναι σοβαρή απάντηση. Παίζουμε με τις πιθανότητες, Ασφαλώς είναι λιγότερες να μείνουν και οι 2 άνεργοι. Τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Άρα να μη δώσουν σε κανέναν δάνειο γιατί μπορεί να γίνει σεισμός και να γκρεμιστούν όλα; Παρόμοιου επιπέδου ειναι αυτό που γράφω με αυτό που λες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

φίλε μου το παρουσιάζεις λες και η τράπεζα σου χρωστάει και είναι υποχρεωμένη να σου δώσει δάνειο. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου διότι σου χαλάει τα σχέδια που έκανες αλλά χαλάρωσε.

Δεν έχω καταλάβει κάτι άλλο όμως. Έχεις εισόδημα 1500€ και πληρώνεις ενοίκιο 350€. Η δόση του δανείου βγαίνει στα 400€. Το σπίτι προφανώς θέλει δουλειά ακόμα. Κανένα χρόνο; Αλλά επειδή έχω μεσάνυχτα με τα δάνεια και δε θέλω να έχω καμια επαφή, Αυτό σημαίνει  ότι μέχρι να πας στο νέο σου σπίτι θα πληρώνεις ενοίκιο 350€+400€ δόση;

Με έχουν ταλαιπωρήσει αρκετά και ίσως αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα. Το σπιτι είναι στα τούβλα με μόνο τα μπαλκόνια έτοιμα και βαμμένο απ εξω. Τα δάνειο θα δίνοταν με δόσεις 15-15-20 μάλλον όπως μου είπαν ανάλογα τις εργασίες.  Ο μηχανικός θέλει μαξ 4 μηνες για να το τελειώσει μηνιαία δόση θα πάει ανάλογα με τις δόσεις του δανειου 15-15-20.

Εννοείται ότι για 2-3 μήνες μπορεί να πλήρωνα και δόση και ενοίκιο αλλά εχω λεφτά στην άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Haldol said:

Επίσης, θ' αναφέρω και κάτι άλλο που δεν αναφέρθηκε. Η δόση των 400€ δεν είναι "σχεδόν ίδια" με το ενοίκιο των 350€. Είναι πολύ παραπάνω. Και δεν εννοώ τα πενήντα ευρώ, αλλά ότι στο ιδιόκτητο σπίτι επιβαρύνεσαι με επισκευές, φόρους, ασφάλιση δανείου, και άλλα, που δεν υπάρχουν στο ενοίκιο. Το ποσό του ενοικίου είναι η τελική τιμή που πληρώνεις για το σπίτι. Με στεγαστικό, η δόση του στεγαστικού είναι η αφετηρία για το στάνταρ μηνιαίο κόστος...

Χώρια το πόσο καιρό θα πάρει η αποπεράτωση, στο μεταξύ αναγκαστικά θα πληρώνει και ενοίκιο και δόση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί το σύστημα και τα βλέπεις όλα από το δικό σου οπτικό πρίσμα, καθώς είχες σίγουρο ότι θα έπαιρνες εύκολα το δάνειο και δεν σε βλέπω να έχεις καθαρό μυαλό μιας και έχεις εκνευριστεί. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση και στις υπόλοιπες τράπεζες να αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα αν δεν αλλάξεις στρατηγική,  με αποτέλεσμα να χάσεις τον χρόνο σου.

Δεν γίνεται να βγει το δάνειο στο όνομα σου και να μπει κάποιος άλλος εγγυητής; Εναλλακτικά θα μπορούσες να προσημειώσεις κάποιο άλλο ακίνητο, αν υπάρχει στην ιδιοκτησία σου. Όλα αυτά βέβαια θα μπορούσε να στα εξηγήσει με σιγουριά κάποιος εξωτερικός σύμβουλος ή ίδια η τράπεζα, που έχουν εξειδικευμένες γνώσεις και καλύτερη εικόνα από εμάς, καθώς βλέπω ότι καίγεσαι μιας και έχεις δώσει χρήματα στον μηχανικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manthosapos είπε

Φυσικά θα κάνω και αλλού αλλά φοβάμαι μην απορριφθεί ξανά και μείνω ξεκρέμαστος στον μηχανικό. Δυστυχώς αλλιώς τα υπολόγιζα και έμπλεξα.

 

Ασχέτως της κακής εμπειρίας μέχρι τώρα από τραπεζα και χωρίς καμία διάθεση για «κούνημα δάχτυλου», πρώτα παίρνουμε την έγκριση και μετά ξεκινάμε εργασίες. Δοκιμασε στην τραπεζα που έχει τη μισθοδοσία σου (αν ήταν η Πειραιώς, ζορίζει το πράγμα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bitbit είπε

αυτό τώρα δεν είναι σοβαρή απάντηση. Παίζουμε με τις πιθανότητες, Ασφαλώς είναι λιγότερες να μείνουν και οι 2 άνεργοι. Τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Άρα να μη δώσουν σε κανέναν δάνειο γιατί μπορεί να γίνει σεισμός και να γκρεμιστούν όλα; Παρόμοιου επιπέδου ειναι αυτό που γράφω με αυτό που λες

Απαντάω όπως μου έγραψες...για σεισμό παρεμπιπτόντως το ασφαλίζεις από πριν...οπότε...

9 λεπτά πριν, @sterios είπε

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί το σύστημα και τα βλέπεις όλα από το δικό σου οπτικό πρίσμα, καθώς είχες σίγουρο ότι θα έπαιρνες εύκολα το δάνειο και δεν σε βλέπω να έχεις καθαρό μυαλό μιας και έχεις εκνευριστεί. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση και στις υπόλοιπες τράπεζες να αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα αν δεν αλλάξεις στρατηγική,  με αποτέλεσμα να χάσεις τον χρόνο σου.

Δεν γίνεται να βγει το δάνειο στο όνομα σου και να μπει κάποιος άλλος εγγυητής; Εναλλακτικά θα μπορούσες να προσημειώσεις κάποιο άλλο ακίνητο, αν υπάρχει στην ιδιοκτησία σου. Όλα αυτά βέβαια θα μπορούσε να στα εξηγήσει με σιγουριά κάποιος εξωτερικός σύμβουλος ή ίδια η τράπεζα, που έχουν εξειδικευμένες γνώσεις και καλύτερη εικόνα από εμάς, καθώς βλέπω ότι καίγεσαι μιας και έχεις δώσει χρήματα στον μηχανικό.

Φίλε μου ναι καίγομαι. Εννοείται θα αλλάξω στρατηγική. Γιατί παρόλο που ρώταγα απαντήσεις δεν έπαιρνα τι μας συμφέρει περισσότερο. Γι αυτό έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Δεν έναν υπάλληλο να μου εξηγήσει τι επιλογές έχω. ΟΛΟΙ μου είπανε δεν θα έχω πρόβλημα. Θα το δω φυσικά αυτό αύριο που θα πάω ΑΛΦΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, manthosapos said:

Εννοείται ότι για 2-3 μήνες μπορεί να πλήρωνα και δόση και ενοίκιο αλλά εχω λεφτά στην άκρη.

Υπολογίζεις 2-3 αλλά βάλε παραπάνω.

Αφού έχεις λεφτά στην άκρη δώσε αυτά ώστε να ζητήσεις μικρότερο δάνειο. Εκτός αν μιλάς για πολύ μικρό ποσό. Εσύ μπορεί να έχεις, η τράπεζα το ξέρει;

Διότι για να ζήσει μια οικογένεια με 750€ δεν είναι και εύκολο πράγμα. Χτυπάει καμπανάκι

Άλλη εναλλακτική (την οποία είχα εφαρμόσει κι εγώ) φτιάχνεις το σπίτι σιγά σιγά ίσα για να μπεις μέσα και μετά με τον καιρό ολοκληρώνεις. Εγώ έμενα σε σπίτι που έξω δεν ήταν καν σοβατισμένο. Δάνειο δεν πήρα όμως ούτε 1€. Με τον καιρό ολοκληρώθηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vabill είπε

Ασχέτως της κακής εμπειρίας μέχρι τώρα από τραπεζα και χωρίς καμία διάθεση για «κούνημα δάχτυλου», πρώτα παίρνουμε την έγκριση και μετά ξεκινάμε εργασίες. Δοκιμασε στην τραπεζα που έχει τη μισθοδοσία σου (αν ήταν η Πειραιώς, ζορίζει το πράγμα)

Μπορεί και να έχει δίκιο...όχι στη EUROBANK είναι..απλώς η Πειραιώς έδινε καλυτερο επιτ και είχε λιγότερα έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με την κιτρινιάρικη τράπεζα έχω κάκιστη εμπειρία και μετάνιωσα την ώρα και στιγμή που έμπλεξα μαζί τους μιας και μπορούσα να πάρω δάνειο από τράπεζα του εξωτερικού (ως Έλλην εξωτερικού). Δεν έχω παράπονο από τους υπαλλήλους, αλλά με την όλη ληστρική αντιμετώπιση και υπερχρέωση με αχρείαστες υπηρεσίες και γραφειοκρατικές διαδικασίες. Αν και από ότι βλέπω και οι άλλες δεν πάνε πίσω. Δυστυχώς κάθε δάνειο είναι αναγκαίο κακό, αλλά προφανώς αν ο κοσμάκης είχε τα χρήματα δεν θα έμπλεκε με καμία τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, manthosapos είπε

 

Όποιος δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα καταλαβαίνει πολύ καλά του κινδύνους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να παλεύει για ένα καλύτερο μέλλον για την οικογένειά του. Άρα αν δούλευε και η γυναίκαι μου, εγκρίνανε το δάνειο και μετά μέναμε και οι 2 άνεργοι τι θα γινόταν ? 

  

Καλά κάνεις και να πας και αλλού. 

Ρώτησα αν δε σου δίνουν καθόλου δάνειο ή σου δίνουν μικρότερο ποσό.

Ο εγγυητής αν υπάρχει επίσης ια βοηθήσει όπως και αν μπορεί να παρουσιάσει κάποιο έσοδο η γυναίκα σου, αν θα μπορούσε να την προλάβει κάποιος για 2-3 μήνες πχ.

Αλλά ρώτα και σε άλλες τράπεζες αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manthosapos είπε

Μιλάμε για ένα ημιτελές σπίτι στα τούβλα, θα υποθηκευτεί και θα ασφαλιστεί.... τόσο μεγάλο είναι το ρίσκο ? 

 Εννοείται πως το σπίτι υποθηκεύεται. Αλλά η τράπεζα θέλει να διασφαλιστεί ότι ο πελάτης θα μπορεί να πληρώσει το δάνειο και όχι να μπλέξει με πλειστηριασμους. Άρα το βασικό κριτήριο είναι το οικογενειακο εισόδημα και όχι το ακίνητο.

1500€ για οικογένεια με 3 μέλη στον ιδιωτικό τομέα σήμερα,  σημαίνει βγάζω τον μήνα με δυσκολία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manthosapos είπε

Καλησπέρα σας,

Ξεκίνησα και εγώ τη διαδικασία να πάρω ένα δάνειο κοντά στα 50.000 για αποπεράτωση κατοικίας.

Το τι ταλαιπωρία και αδιαφορία έχω υποστεί σχεδόν από όλες τις τράπεζες δεν έχει προηγούμενο.

Τι να πρωτοσχολιάσω ? Το ειρωνικό τους ύφος ? Την ανικανότητά τους ? 

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στην Πειραιώς. Μου λέει ο υπάλληλος θα σε καλέσω αύριο να κλείσουμε ραντεβού.

Αυτό έγινε 15/12/2023. Δεν ενοχλώ και τον καλώ στις 17/12/2023. Η απάντησή του ? Δεν σε έχω ξεχάσει.

Μέχρι σήμερα, αφού πέρασε και ο πατέρας μου απο την τράπεζα ισχυρίζεται ότι έχει πολύ δουλειά με άλλα δάνεια.

Με τα πολλά κάνω αίτηση σε άλλο υποκ της Πειραιώς, έκλεισα ραντεβού την ίδια μέρα και αφού κάναμε την αίτηση με διαβεβαίωσαν με τον υπεύθυνο των δανείων ότι το ποσό είναι οκ βάσει μισθού. Ο μισθός μου είναι πάνω από 1.500 καθαρά ως μισθωτός σε ιδιωτική εταιρεία και η δόση 400 ευρώ που έβγαινε ήταν σχεδόν ίδια με το ενοίκιο που δίνω μέχρι σήμερα ήτοι 350.

Μάλιστα με το σχέδιο του κόστος αποπεράτωσης που τους έδωσα 80.000 και που ήδη έχω δώσει στον μηχανικό τα 30.000 από δικές μου οικονομίες είπανε ότι θα μετρήσει στα θετικά για καλύτερο επιτόκιο.

Παρόλα αυτά, σήμερα με ενημέρωσαν ότι απορρίφθηκε η αίτηση.

Η απάντησή τους ήτανε ότι η γυναίκα μου δεν εργάζεται και ότι έχουμε μικρό παιδί. Αλήθεια τώρα ? Με έκριναν κακό πιστωτή ?

Ούτε χρωστάω πουθενά ούτε άλλο δάνειο έχω.

Θα ήθελα την άποψή σας και αν υπάρχουν παρόμοιες εμπειρίες.

Τι έχει αλλάξει πλέον με τις τράπεζες ? Έφυγαν όλοι οι άξιοι υπάλληλοι και έμειναν τα φιντάνια ?

 

1. Έπεσες στη χειρότερη τράπεζα που υπάρχει στην Ελλάδα και αυτό οφείλεται στους ανθρώπους της. Στελέχη και υπάλληλοι. Ότι σαβούρα υπάρχει, στη Πειραιώς βρίσκεται.

2. Όχι ότι υπάρχει η τέλεια τράπεζα στην Ελλάδα. Προτείνω πρώτα να πας στην Eurobank, μετά στην Alpha bank και τέλος Εθνική.

3. Το θέμα της έγκρισης σε όλες της τράπεζες, είτε μπορεί να το εγκρίνει ο διευθυντής αν είναι μέσα στο όριο του (διότι μερικούς τους δινουν ένα όριο να εγκρίνουν) είτε από την κεντρικη Διεύθυνση Χορηγήσεων της τράπεζας.

4. Αφού τελειώσεις με τις αιτήσεις στις τράπεζες, περίμενε να δεις ποια θα το εγκρίνει. Αν δεν σου δώσουν έγκριση, θα πας να μιλήσεις με τους διευθυντές του κάθε καταστήματος (όχι υπαλλήλους και προισταμενους) και θα τους ζητήσεις να σου πουν ποιο είναι το ελάχιστο ποσό που μπορούν να σου δώσουν.

5. Ρώτα τον μηχανικό αν συμφωνεί με το ποσό και τα υπόλοιπα με καταναλωτικό δάνειο από άλλη τράπεζα (ή δύο καταναλωτικά) π.χ. αν σου δώσουν 40.000 για τα υπόλοιπα 10.000 κάνε δυο καταναλωτικά των 5.000.

6.Αν δεν θέλεις να παρεις καταναλωτικά δάνεια, πρέπει να βρεις εγγυητη πρώτου βαθμού, με συνδικαιουχο και την σύζυγο σου, ώστε να σου εγκρίνουν τα 50.000.

7. Αν όλα πάνε στραβά, πάρε ότι δάνειο σου εγκρίνουν, δωστα στον μηχανικο και για τα υπόλοιπα υπογράψτε ιδιωτικό συμφωνητικό που θα λέει πόσα θα του δίνεις κάθε μήνα και πότε θα εξοφληθεί. Σ αυτή την περίπτωση, όχι κατάθεση σε τράπεζα διότι είναι παράνομος ο δανεισμός μεταξύ φυσικών προσώπων.

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μεγάλες τράπεζες οι διευθυντές δεν έχουν δικαίωμα έγκρισης για αυτονοητους λόγους. Οι εγκρίσεις βγαίνουν από κεντρικές υπηρεσίες βάσει credit score. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 3 χρόνια που το έψαχνα, οι τράπεζες θεωρούσαν ότι πχ μια οικογένεια με δύο παιδιά χρειάζεται 1400€ για να περάσει το μήνα, από εκεί και πάνω υπολόγιζαν τα περισσευούμενα χρήματα για δόσεις. Υποθέτω ότι τώρα μπορεί να έχει αναβαθμιστεί το ποσό.

ΥΓ. Μακριά από καταναλωτικά δάνεια και τοκογλύφους.

Επεξ/σία από andreasl
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πας eurobank για να έχεις κάποια ελπίδα.

Alpha δεν υπάρχει ελπίδα, απο προσωπική εμπειρία για πολύ λιγότερα χρήματα και μεγαλύτερο οικογενειακό εισόδημα έφαγα άκυρο... οι τύποι δεν παίζονται. Τελικά το πήρε η γυναίκα από eurobank μέσα σε 2 ημέρες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...