Προς το περιεχόμενο

Απόρριψη δανείου


manthosapos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Ξεκίνησα και εγώ τη διαδικασία να πάρω ένα δάνειο κοντά στα 50.000 για αποπεράτωση κατοικίας.

Το τι ταλαιπωρία και αδιαφορία έχω υποστεί σχεδόν από όλες τις τράπεζες δεν έχει προηγούμενο.

Τι να πρωτοσχολιάσω ? Το ειρωνικό τους ύφος ? Την ανικανότητά τους ? 

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στην Πειραιώς. Μου λέει ο υπάλληλος θα σε καλέσω αύριο να κλείσουμε ραντεβού.

Αυτό έγινε 15/12/2023. Δεν ενοχλώ και τον καλώ στις 17/12/2023. Η απάντησή του ? Δεν σε έχω ξεχάσει.

Μέχρι σήμερα, αφού πέρασε και ο πατέρας μου απο την τράπεζα ισχυρίζεται ότι έχει πολύ δουλειά με άλλα δάνεια.

Με τα πολλά κάνω αίτηση σε άλλο υποκ της Πειραιώς, έκλεισα ραντεβού την ίδια μέρα και αφού κάναμε την αίτηση με διαβεβαίωσαν με τον υπεύθυνο των δανείων ότι το ποσό είναι οκ βάσει μισθού. Ο μισθός μου είναι πάνω από 1.500 καθαρά ως μισθωτός σε ιδιωτική εταιρεία και η δόση 400 ευρώ που έβγαινε ήταν σχεδόν ίδια με το ενοίκιο που δίνω μέχρι σήμερα ήτοι 350.

Μάλιστα με το σχέδιο του κόστος αποπεράτωσης που τους έδωσα 80.000 και που ήδη έχω δώσει στον μηχανικό τα 30.000 από δικές μου οικονομίες είπανε ότι θα μετρήσει στα θετικά για καλύτερο επιτόκιο.

Παρόλα αυτά, σήμερα με ενημέρωσαν ότι απορρίφθηκε η αίτηση.

Η απάντησή τους ήτανε ότι η γυναίκα μου δεν εργάζεται και ότι έχουμε μικρό παιδί. Αλήθεια τώρα ? Με έκριναν κακό πιστωτή ?

Ούτε χρωστάω πουθενά ούτε άλλο δάνειο έχω.

Θα ήθελα την άποψή σας και αν υπάρχουν παρόμοιες εμπειρίες.

Τι έχει αλλάξει πλέον με τις τράπεζες ? Έφυγαν όλοι οι άξιοι υπάλληλοι και έμειναν τα φιντάνια ?

 

Επεξ/σία από manthosapos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θεωρω οτι ειναι θεμα υπαλληλου, απλως εκριναν οτι με οικογενειακο εισοδημα 1500 το μήνα δε θα μπορεσεις να το ξεπληρωσεις.. σκληρο, παραλογο και αδικο αλλα μαγαζι τους ειναι οτι θελουν κανουν... για εμενα κανε λιγη υπομονή, μαζεψε λεφτα μονος σου, προσπαθησε να κανεις τα απολυτως αναγκαια ισα για να μπεις στο σπιτι σου και μετα σιγα σιγα τελειοποιησε το... αν δηλαδη μεσα στα 50000 εχεις 10000 για θερμανση, μπες χωρις θερμανση μονο με κλιματιστικα πχ (3 φθηνα με 1000 ευρω συνολο)... κοκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχουν αδικο. αν σε απολύσουν δεν εχεις καμια πηγη εισοδήματος. επισης τα 1500 ειναι καλα λεφτα αν εισαι μονος σου. εσυ με 1500 πληρωνεις 3 στοματα. 

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να κανει με υπαλληλο, δεν υπαρχει καν ανθρωπινος παραγοντας στην αποφαση οταν μιλαμε για ενα standard δανειο. Το μοντελο βαση του οποιου η εκαστοτε τραπεζα εγκρινει η οχι, εχει μεσα καποιους παραγοντες οι οποιοι εκτος απο την πιστοληπτικη σου ικανοτητα, εχουν να κανουν και με την διαθεση ρισκου της καθε τραπεζας καθως και με την πολιτικη δανειοδοτησεων που ακολουθει την προκειμενη στιγμη. Εσυ μπορεις να κλεισεις και ενα ραντεβου στον Τειρεσια για μια αναλυση του credit score σου (απλα κλεινεις ραντεβου, πας εκει να κανεις την αιτηση και μετα παραλαμβανεις στο email σου την αναλυση) για να εχεις καλυτερη εικονα οσον αφορα την εικονα που εχουν οι τραπεζες για σενα.

Τα παντα ρει δηλαδη, μην το παιρνεις κατακαρδα, μπορεις να δοκιμασεις και αλλες τραπεζες. Απλα εχε το νου σου γιατι καπου ειχα διαβασει (εγκυρη πηγη απο οσο θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι ακριβως που), οτι η ιδια η διαδικασια εγκρισης ενος δανειου κατεβαζει αυτοματα και το credit score σου, χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια, απλα το αναφερω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sovco είπε

Δεν εχει να κανει με υπαλληλο, δεν υπαρχει καν ανθρωπινος παραγοντας στην αποφαση οταν μιλαμε για ενα standard δανειο. Το μοντελο βαση του οποιου η εκαστοτε τραπεζα εγκρινει η οχι, εχει μεσα καποιους παραγοντες οι οποιοι εκτος απο την πιστοληπτικη σου ικανοτητα, εχουν να κανουν και με την διαθεση ρισκου της καθε τραπεζας καθως και με την πολιτικη δανειοδοτησεων που ακολουθει την προκειμενη στιγμη. Εσυ μπορεις να κλεισεις και ενα ραντεβου στον Τειρεσια για μια αναλυση του credit score σου (απλα κλεινεις ραντεβου, πας εκει να κανεις την αιτηση και μετα παραλαμβανεις στο email σου την αναλυση) για να εχεις καλυτερη εικονα οσον αφορα την εικονα που εχουν οι τραπεζες για σενα.

Τα παντα ρει δηλαδη, μην το παιρνεις κατακαρδα, μπορεις να δοκιμασεις και αλλες τραπεζες. Απλα εχε το νου σου γιατι καπου ειχα διαβασει (εγκυρη πηγη απο οσο θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι ακριβως που), οτι η ιδια η διαδικασια εγκρισης ενος δανειου κατεβαζει αυτοματα και το credit score σου, χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια, απλα το αναφερω.

 

Φυσικά θα κάνω και αλλού αλλά φοβάμαι μην απορριφθεί ξανά και μείνω ξεκρέμαστος στον μηχανικό. Δυστυχώς αλλιώς τα υπολόγιζα και έμπλεξα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν εχουν αδικο. αν σε απολύσουν δεν εχεις καμια πηγη εισοδήματος. επισης τα 1500 ειναι καλα λεφτα αν εισαι μονος σου. εσυ με 1500 πληρωνεις 3 στοματα. 

Μιλάμε για ένα ημιτελές σπίτι στα τούβλα, θα υποθηκευτεί και θα ασφαλιστεί.... τόσο μεγάλο είναι το ρίσκο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, manthosapos είπε

Φυσικά θα κάνω και αλλού αλλά φοβάμαι μην απορριφθεί ξανά και μείνω ξεκρέμαστος στον μηχανικό. Δυστυχώς αλλιώς τα υπολόγιζα και έμπλεξα.

βαλε υποθηκη το ακινητο αλλιώς δανειο δεν παιρνεις.......Ειναι μεγαλο το ποσο

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα και στις αλλες τραπεζες.Στην αναγκη βάλτους να κανουν μια αξιολογηση στο ακινητο και να σου πουν ποσα μπορουν να σου δωσουν

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και άλλες λύσεις. 

Δυστυχώς επειδή απορρίφθηκε απο την συγκεκριμένη τράπεζα, για το επόμενο τρίμηνο δεν θα εχει νόημα να ξανδοκιμάσεις.

Αν είσαι έτοιμος για το σπίτι και το θεωρείς 'ευκαιρία' , αξίζει το ρίσκο να προχωρήσεις και με λιγο ακριβότερο επιτόκιο.

Προσωπικα περυσι που το έψαχνα ειχα παρει ανετα προέγκριση δανείου απο την alpha bank χωρίς να χρειαστεί να πάω στο κατάστημα και με ειχε καλέσει υπάλληλος πολύ φιλικός και εξυπηρετικός. Αλλά είχε ανέβει αρκετά το επιτόκιο και δεν είχα βρει και τόσο καλό σπίτι σαν ευκαιρία.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/daneia/stegastika/alpha-katoikia

Παιζουν στην αγορά και σοβαρες εταιρείες μεσάζοντες ας τους πουμε, που θα σε βοηθήσουν να παρεις δάνειο και αυτοί απ'οσο ξέρω, παιρνουν την προμηθεια τους απο την τράπεζα και όχι απο εσένα. Ρίξε μια ματιά και σε αυτήν.

https://ims-fc.gr/loan-calculation/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, manthosapos είπε

Μιλάμε για ένα ημιτελές σπίτι στα τούβλα, θα υποθηκευτεί και θα ασφαλιστεί.... τόσο μεγάλο είναι το ρίσκο ? 

δεν ειμαι ειδικος αλλα οι τράπεζες δεν εχουν βγαλει και πολυ κερδος απο τις δεσμέυσεις περιουσιας και τις δημοπρασιες ακινητων απόσο διαβαζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...