Προς το περιεχόμενο

Απόρριψη δανείου


manthosapos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγω την εμπειρια μου απο Πειραιως οχι για δανειο αλλα για εκδοση πιστωτικης. Πριν 6-7 χρονια που πηγα σε μια δουλεια με μισθοδοσια σε Πειραιως, εκανα και μια αιτηση για μια πιστωτικη ετσι να υπαρχειι, ηδη ειχα αλλη μια σε HSBC που καθε μηνα εξοφλουσα ολο το ποσο. Δεν εχω κανενα δανειο στο κεφαλι μου, δεν χρωσταγα πουθενα. Τελος παντων αποριοπτεται η καρτα , χωρις δικαιολογια , μου λενε δεν ξερουμε δεν μπορουμε να σας πουμε τιποτα ετσι δουλεθει το συστημα. Μετα 1 μηνα λεω ας παω σε αλλο καταστημα Πειραιως στην γειτονια μου τωρα, ξανακανω αιτηση για καρτα, μετα απο 1 εβδομαδα παλι αποριψη. 

 

Περνανε 2-3 μηνες τυχαινει και γνωριζω μια κοπελα που δουλευε σε καταστημα Πειραιως στην καλλιθεα, της λεω για πλακα ελα τωρα που σε γνωρισα να μου βγαλεις μια πιστωτιτκη ετσι και ετσι, μου λεει ελα να σου κανω μια αιτηση, παω κανουμε σε 2 ημερες βγηκε η καρτα.. Εννοειται μου λεει δεν εκανα κατι special για σενα απλα εκανα μια αιτηση.... αντε βγαλτε ακρη τωρα. Προφανως στο διαστημα των 3 αιτησεων συνολικα ,δεν αλλαξε απολυτως τιποτα οσον αφορα την οικονομικη μου κατασταση

 

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ η απορία μου είναι ΠΩΣ ξεκινάς εργασίες και κλείνεις συμφωνίες με εργολάβο ΠΡΙΝ καν εγκριθεί το δάνειο; Επειδή σου είπε κάποιος υπάλληλος όταν όλα καλά θα πάρεις το δάνειο; Μεγάλη απερισκεψία.

Τα 1500€ σαν οικογενειακό εισόδημα δεν είναι καθόλου μεγάλο ποσό. Δηλαδή αν αφαιρέσουμε ας πούμε 400€ που θα είναι η δόση, μια οικογένεια με 1 παιδί μπορεί να βγάλει άνετα με 1100€ τον μήνα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα;

Νομίζω η ακύρωση της αίτησης ήταν πολύ λογική. Επίσης αυτά περνιούνται σε συστήματα με credit score όπως ανέφερε ένας, και βγάζουν σενάρια και πιθανότητες αποπληρωμής και ρίσκου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει υψηλό ρίσκο για την τράπεζα και με όλα αυτά που έχουν γίνει τόσα χρόνια , προσπαθούν να μειώσουν το ρίσκο.

Το πρόβλημα με την περίπτωση σου ειναι όπως ειπώθηκε

  • Δουλευει μόνο ενας
  • Ενδεχομένως να δουλευεις σε μικρή επιχείρηση
  • Αν απολυθείς απο τα 1500+ θα πας στα 0 χωρίς κανένα άλλο έσοδο
  • τα 1500 καλά είναι αν είσαι μόνος κ χωρίς υποχρεώσεις. Εσένα είναι 1500- το δάνειο - 2 επιπλέον άτομα με ανάγκες, οπότε μιλάμε για κάτω των 1000€

Αν ήσουν ας πουμε δημόσιος υπάλληλος με 900€ θα στο έδιναν, το ότι όμως αύριο μπορεί να έχεις ένα ατύχημα ή να σε διώξουν, αυτομάτως σε πάει στο 0 σαν έσοδα.    

12 ώρες πριν, manthosapos είπε

 Άρα αν δούλευε και η γυναίκαι μου, εγκρίνανε το δάνειο και μετά μέναμε και οι 2 άνεργοι τι θα γινόταν ?   

Μα θέλει απάντηση αυτή η ερώτηση?

Είναι οι ίδιες οι πιθανότητες να απολυθούν ταυτόχρονα 2 άνθρωποι σε ένα ζευγάρι και οι ίδιες να απολυθεί ένας απο τους δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bitbit είπε

Άλλη εναλλακτική (την οποία είχα εφαρμόσει κι εγώ) φτιάχνεις το σπίτι σιγά σιγά ίσα για να μπεις μέσα και μετά με τον καιρό ολοκληρώνεις. Εγώ έμενα σε σπίτι που έξω δεν ήταν καν σοβατισμένο. Δάνειο δεν πήρα όμως ούτε 1€. Με τον καιρό ολοκληρώθηκε

Αυτο του εγραψα και εγω παραπανω, ΑΛΛΑ θέλει εργολαβία (δηλαδη αυτο που θα εκανε μονος του με 50 τωρα θα του βγει 80 για να μη τρεχει ο ιδιος) οποτε δε γινεται... ο εργολαβος θα μπει και θα τελειωσει... Και το χειροτερο εχει ηδη δωσει 30Κ στον εργολάβο - που με αυτα ως ιδιωτης θα μπορουσε να εχει ηδη μπει στο σπιτι πιθανότατα (με ελλειψεις αλλα θα εμπαινε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στα φάει ο εργολάβος, η γυναίκα και το παιδί και θα σε πετάξουν στο δρόμο, η τράπεζα το ξέρει και βλέπει ότι δεν υπάρχει για να φάει κι αυτή, εσύ είσαι το κορόιδο από το οποίο θέλουν να βγάλουν όλοι, πες της να σου γράψει το μισό σπίτι αλλιώς τίποτα. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε κόψουν κατευθείαν από το εισόδημα (δηλαδή ούτε την προέγκριση δεν πήρες) δύσκολα τα πράγματα. Καλύτερα για εσένα να σου πω την αλήθεια. Σκέψου το πιο καλά και δες πώς θα κινηθείς. Κάνε λύσεις ανάγκης - ανταρτοπολέμου.
Μπες μέσα όπως - όπως με τα απολύτως basic. Δήλωσέ το κύρια κατοικία, μπες του χρόνου σε κανένα εξοικονομώ - ανακαινίζω και κούτσου κούτσου φτιάξε-το.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, manthosapos είπε

Η απάντησή τους ήτανε ότι η γυναίκα μου δεν εργάζεται και ότι έχουμε μικρό παιδί. Αλήθεια τώρα ? Με έκριναν κακό πιστωτή ?

Τι έχει αλλάξει πλέον με τις τράπεζες ? Έφυγαν όλοι οι άξιοι υπάλληλοι και έμειναν τα φιντάνια ?

 

Σε εκριναν επιφοβο πιστολήπτη λογω χαμηλου συνολικου οικογενειακου εισοδηματος 

Οι τραπεζες εφυγαν πια απο την εποχη που μοιραζαν πιστωτικες καρτες σε υπαιθρια κιοσκια και μετα ζητουσαν δημοσιο χρημα για να επιβιωσουν απο τις επισφαλειες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πλέον τα 1500 δεν φτάνουν για τίποτα. Πάνε οι εποχές που έλεγες ότι παίρνεις τόσα και νόμιζες ότι ήσουν άνετος. Ιδίως δε με γυναίκα και παιδί, έχετε κατά κεφαλήν 7Κ, δηλαδή το μισό του μέσου όρους της χώρας μας. Επίσης, άλλο το τι σου λέει ο μηχανικός και άλλο τι θα κάνει, στην Ελλάδα συνήθως υπολογίζεις +50% από όσα σου λέει. Οπότε στο τέλος μπορεί να είσαι και χρεωμένος και σπίτι να μην έχεις 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, manthosapos είπε

Καλησπέρα σας,

Ξεκίνησα και εγώ τη διαδικασία να πάρω ένα δάνειο κοντά στα 50.000 για αποπεράτωση κατοικίας.

Το τι ταλαιπωρία και αδιαφορία έχω υποστεί σχεδόν από όλες τις τράπεζες δεν έχει προηγούμενο.

Τι να πρωτοσχολιάσω ? Το ειρωνικό τους ύφος ? Την ανικανότητά τους ? 

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στην Πειραιώς. Μου λέει ο υπάλληλος θα σε καλέσω αύριο να κλείσουμε ραντεβού.

Αυτό έγινε 15/12/2023. Δεν ενοχλώ και τον καλώ στις 17/12/2023. Η απάντησή του ? Δεν σε έχω ξεχάσει.

Μέχρι σήμερα, αφού πέρασε και ο πατέρας μου απο την τράπεζα ισχυρίζεται ότι έχει πολύ δουλειά με άλλα δάνεια.

Με τα πολλά κάνω αίτηση σε άλλο υποκ της Πειραιώς, έκλεισα ραντεβού την ίδια μέρα και αφού κάναμε την αίτηση με διαβεβαίωσαν με τον υπεύθυνο των δανείων ότι το ποσό είναι οκ βάσει μισθού. Ο μισθός μου είναι πάνω από 1.500 καθαρά ως μισθωτός σε ιδιωτική εταιρεία και η δόση 400 ευρώ που έβγαινε ήταν σχεδόν ίδια με το ενοίκιο που δίνω μέχρι σήμερα ήτοι 350.

Μάλιστα με το σχέδιο του κόστος αποπεράτωσης που τους έδωσα 80.000 και που ήδη έχω δώσει στον μηχανικό τα 30.000 από δικές μου οικονομίες είπανε ότι θα μετρήσει στα θετικά για καλύτερο επιτόκιο.

Παρόλα αυτά, σήμερα με ενημέρωσαν ότι απορρίφθηκε η αίτηση.

Η απάντησή τους ήτανε ότι η γυναίκα μου δεν εργάζεται και ότι έχουμε μικρό παιδί. Αλήθεια τώρα ? Με έκριναν κακό πιστωτή ?

Ούτε χρωστάω πουθενά ούτε άλλο δάνειο έχω.

Θα ήθελα την άποψή σας και αν υπάρχουν παρόμοιες εμπειρίες.

Τι έχει αλλάξει πλέον με τις τράπεζες ? Έφυγαν όλοι οι άξιοι υπάλληλοι και έμειναν τα φιντάνια ?

 

Δε το εγκρίνει το δάνειο ο υπάλληλος αλλά το αρμόδιο τμήμα. Αυτός την αίτηση κάνει. 
Ε και εδώ που τα λέμε με 1500 ευρώ μια οικογένεια δε τα βγάζει πέρα. Τώρα αν έχεις και εισόδημα από άλλες πηγές δε θα μετρήσει πουθενά γιατί δε φαίνεται.

Μόνο με υποθήκη ενδεχομένως θα σου εγκριθεί το δάνειο και αυτό διότι θα έχουν κάτι να σου πάρουν ως "ασφάλεια" σε περίπτωση που δε μπορείς να τα βγάλεις πέρα. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Macosj said:

δηλαδή το μισό του μέσου όρους της χώρας μας.

Που σημαινει οτι οι μισοι εργαζομενοι περνουν κατω απο 7Κ, μπρουκλης ειναι με 1500 αλλα δε χτιζεις σπιτι με τοσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Θα στα φάει ο εργολάβος, η γυναίκα και το παιδί και θα σε πετάξουν στο δρόμο, η τράπεζα το ξέρει και βλέπει ότι δεν υπάρχει για να φάει κι αυτή, εσύ είσαι το κορόιδο από το οποίο θέλουν να βγάλουν όλοι, πες της να σου γράψει το μισό σπίτι αλλιώς τίποτα. 

Περίμενα να δω αν θα το πει κανένας! Το σπίτι είναι στο όνομα ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΟΥ! Ούτε καν στο δικό σου! Πώς μπορείς να τρέχεις να πληρώνεις με τον ένα και μοναδικό μισθό που έχεις για κάτι που δεν σου ανήκει και ανά πάσα στιγμή μπορεί να σου πει φύγε; 

Και για να συνοψίσουμε το δάνειο ήταν να βγει στο όνομα της ΑΝΕΡΓΗΣ γυναίκας σου με εγγυητή εσένα. Σε κανένα ουράνιο και τόξο.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, Haldol said:

Με στεγαστικό, η δόση του στεγαστικού είναι η αφετηρία για το στάνταρ μηνιαίο κόστος...

...οι τοκοι του στεγαστικου...

Αν απο τα 400, οι τοκοι ειναι τα 240, αυτο ειναι και το πραγματικο κοστος του δανειου που θα συγκριθει με το κοστος ενοικιου. Τα υπολοιπα 160 πηγαινουν στο κεφαλαιο, που ουσιαστικα ειναι αγορα του ιδιου του ασετ

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ποιανού το όνομα είναι το σπίτι δεν έχει σημασία αν δίνονται οι κατάλληλες εγγυήσεις περί αναδοχής χρέους κλπ. Το πρόβλημα καθαρά είναι στο ύψος του εισοδήματος και την επισφάλεια της απασχόλησης στον ιδιωτικό τομέα. Αν είχαν 1.800 μεταξύ τους οι δύο σύζυγοι θα τους είχε εγκριθεί πιστεύω. Όσο για τα 50.000 ευρώ κλαίω... ούτε τέτοιο ποσόν δε δίνουν σήμερα για στεγαστικό. Δηλ αν ήθελες 150.000 ευρώ δάνειο για  ένα πολύ μέτριο σπίτι αξίας 200.000 με δικά σου τα 50.000, πόσο εισόδημα θα ζητούσαν; 4.000 και 5.000 ευρώ,  άραγε; Τότε απλά δεν θα είχες ανάγκη δάνειο. Oπότε πάμε πίσω στον παλιό ορισμό. Τράπεζα είναι ο οικονομικός οργανισμός που χορηγεί ευχαρίστως δάνειο σε όσους αποδεικνύουν ότι δεν το χρειάζονται...

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Joshua21 said:

Χώρια το πόσο καιρό θα πάρει η αποπεράτωση, στο μεταξύ αναγκαστικά θα πληρώνει και ενοίκιο και δόση.

Περιοδος χαριτος για 6 μηνες η 1 χρονο δεν ειναι κατι σπανιο στα στεγαστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...