Προς το περιεχόμενο

LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιγω ξεχωριστο thread με απώτερο σκοπο να τη φερουμε στα μετρα μας και να μετριασουμε τα on/off που κανει η αντλια. 

Μια συντομη εισαγωγη: Οι LG Therma V R32 οταν δουλευουν με σωματα, σχεδον παντα μπαινουν σε μια λουπα on/off
Αυτο οφειλεται σε κακο προγραμματισμο της LG. Επειδη σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο, η LG  την εχει κανει (προκειμενου να υπερτερει εναντι του ανταγωνισμου, υπηρχαν και διαφημιστικα που εδειχνε συγκριτικα με αλλες αντλιες) να μπορει να ανεβασει πολυ πιο γρηγορα επιθυμητη θερμοκρασια νερου, αυτο εχει ως αποτελεσμα να κανει το λεγομενο overshoot ισχυς.
Οταν η θερμοκρασια προσαγωγης ξεπερασει την επιθυμητη θερμοκρασια κατα 4 βαθμους, η LG κοβει. Αυτο συμβαινει επειδη ΔΕΝ προλαβαινει να μειωσει ισχυ. 

Με λίγα λόγια δεν invertarei σωστά. Φτάνει πχ ένα μεγάλο ποσοστό σε ισχύ (πχ 3000watt) και εκεί που είναι έτοιμη σταδιακά να χαμηλώσει ισχύ, κόβει.


Οσο μεγαλυτερη  θερμικη αδρανεια εχουμε (πχ ενδοδαπεδια) τοσο καλυτερα για την lg. Οσοι εχουν LG με  ενδοδαπεδια δεν εχουν αντιμετωπισει προβλημα.


Εαν ευκολος τροπος να την κανεις να μην κανει on/off ειναι να τη βαλουμε  σε ρυθμιση νερου , να σταθουμε διπλα απο τον controller για τα πρωτα 15 λεπτα και να μην αφηνουμε τη θερμοκρασια προσαγωγης να ξεπερασει την επιθυμητη θερμοκρασια. 
Δλδ εαν επιλεξαμε νερο 35c και η προσαγωγη εχει παει 38C, δεν θα αφησουμε η διαφορα να γινει +4C. Θα επιλεξουμε πχ 36C. Μετα απο 15 λεπτα περιπου η ισχύ θα πεφτει (θα κάνει σχεδόν βουτια από πχ 3000watt σε 1000watt)  οποτε πλεον θα πεφτει κ η θερμοκρασια προσαγωγης. 
Ετσι μπορουμε να κανουμε μια ομαλη εκκινηση της lg και να δουλευει επι ωρες σωστα.

Η αντιπροσωπεια γνωριζει το θεμα αλλα δεν μπορει να κανει κατι. 

Στη δικιά μου περίπτωση ήθελε τεχνικος της lg από Θεσσαλονίκη, υπήρξε μια παραδοχή του πρόβληματος, της πέρασε δήθεν ένα update και έφυγε

 

Τα on/off απεικονιζονται καπως ετσι σε home assistant το οποιο αντλει δεδομενα απο μια συσκευη shelly
image.png.1f246c83c5102cc0b6f19064c2e13216.png

Η λύση ειναι προσαρμογη ενoς eps32 module στην lg οπως επισης home assistant
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΛΥΣΗ αφου πρεπει να αλλαχθουν jumpers στην LG. 
Εδω υπαρχει ενα τεραστιο thread απο τους ολλανδους οπου εχουν επιλυσει το προβλημα
https://gathering.tweakers.net/forum/list_message/77302886#77302886


image.png.81d123d71ae414394c96028f67c2b6aa.png

 

Μετα τη παρεμβαση τους, εμφανιζεται αυτο το ωραιο μενου οποτε εχουμε κουμπακι ωστε να μην γινεται overshoot.  Και επισης υπαρχει τροπος να ρυθμιζουμε μεσω home assistant τη καμπυλη αντισταθμισης.
Η λυση ειναι για ανθρωπους που σκαμπαζουν λιγο απο eps32 + home assistant. 
Εδω η υλοποιηση για HA
https://github.com/paqpaqpaq/ThermaV_overshoot_logic

Ειχα ρωτησει 15 Δεκεμβριου  στο  ολλανδικο φορουμ για να εχω μπουσουλα τι μπορω να κανω.
Δυστυχως εχω στα χερια μου ενα Waveshare RS485 to RJ45 Ethernet Converter Module με το οποιο ναι μεν θα μπορω να διαβασω πραγματα απο την LG αλλα ισως να μην μπροω να κανει αλλαγες. 
Καποιοι μου εχουν απαντησει οτι μπορω να μεταφρασω το script που ειναι για esp32 ωστε να δουλεψει με το Waveshare αλλα πλεον εχω αρχισει και το χανω.

Για modders  με γνωσεις και με ορεξη, ανοιγω το thread μηπως τελικα καταφερουμε κατι.

Η δικια μου lg ειναι η τριφασική LG HM123M.U33

DISCLAIMER: Εγκαταστασεις οπου ο ογκος νερου ειναι μικρος χωρις να υπαρχει δοχεια αδρανειας , ειναι ΛΟΓΙΚΟ να κανει h LG on/off η αντλια. Εδω μιλαμε για λαθος εγκατασταση.
Ο δικος μου ογκος φτανει τα 200λιτρα και έχει γινει λεπτομερέστατη μελετη απο μηχανικο μηχανολογο. Ειναι η 2η αντλια σε οικια μου, η πρωτη ειναι μια carrier η οποια δουλευει απροβληματιστα.

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εποπροσθετα για αυτους που ρωτανε πως μπορουν να καταλαβουν εαν εχουν on/off χωρις καποιο μετρητη καταναλωσης, μπορουν να πανε στο data logger της lg
Τι βλεπουμε εδω?
10.19 ξεκινησε η θερμανση με επιθυμητη 39C 
10.23 εκοψε 
10.39 ξεκινησε
10.43 εκοψε


image.png.ae59f909a97ed08dc39602c57eaf908c.png
 

 

image.png.a6cc3fe0c6ea435732c3db8632ad2c1e.png

27 minutes ago, andreaspA said:

Μιλαμε για επιστημη! οχι μαλακιες!

Γινε καλος! πολυ καλος! και ελα να σε κερασω διακοπες στην Πελοποννησο να φτιαξεις και την δικια μου! :D

 

Νομιζω ειναι πιο ευκολο αν της βαλουμε φωτια και βιντεοσκοπησουμε το σκηνικο.
Αναθεμα την ωρα και τη στιγμη που πηγα σε LG
Επισης ενος λεπτου σιγη για οσους την δουλευουν με καλοριφερ και δεν εχουν αντιληφθει τιποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν καταλαβαίνω επειδη δεν εχω lg.

εαν κάνεις το esp μπορείς να διαβάσεις την αντλία χωρις αλλο εξοπλισμο? 

η 

θελει κάποιον αλλο εξοπλισμό που διαβάζει την αντλια κ στέλνει τα data μεσω esp στο home assistant? 

 

γιατι αν ειναι να σεταρεις το esp κ να το συνδέσεις πάνω  στην αντλία το βλέπω πολυ απλο κ φθηνό.. 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζω το link για όποιον θέλει να κατεβάσει τα manual και να τα μελετήσει! Μην σας παραξενεύει που φαίνεται σαν air-condition μέσα στο site, για κάποιο λόγο η lg έτσι αποφάσισε να το έχει😂😂

https://www.lg.com/gr/support/manuals?csSalesCode=HM163MR.U34

Επεξ/σία από star_cruiser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα κ διαβασα το yalm απο το λινκ που έδωσες για το github

λογικα αυτο το esp καπου πρέπει να κουμπωθεί στην αντλία να παίρνει τα δεδομενα κ να τα στελνει στo homeassistant αλλα δεν βλεπω πουθενά να λεει σε ποια jumper γενικά καμία αναφορα .. 

μηπως είναι παρακλαδι άλλου project? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζεται το RS485 to RJ45 Ethernet Converter Module που αναφέρθηκε, στο οποίο συνδέεται το ESP.

Στο 1ο μήνυμα του ολλανδικού φόρουμ, υπάρχουν σύνδεσμοι με διάφορες υλοποιήσεις χρηστών και βασικός οδηγός σύνδεσης module, ESP και ρυθμίσεων HA.

Δεν έχω αντλία θερμότητας, οπότε δεν γνωρίζω την χρήση των διαφόρων υλοποιήσεων. Για παράδειγμα ένας έχει φτιάξει και δίνει οδηγίες και σχεδιαγράμματα που χρειάζονται για μία πλακέτα με διάφορες συνδέσεις και τον δικό του κώδικα. Άλλοι χρησιμοποιούν Nest ή/και Sonnof Pro με 4 ρελέδες.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ετσι οπως το καταλαβαίνω..

το rs485 δινει ολες τις πληροφοριες στο ha 

το esp τις διαβάζει αλλά μπορει κ τις αλλάζει μεσω του ha που επικοινωνει το rs485(πρακτικά αυτο τις αλλαζει)

κ αφου εχουμε μονο νερα να χειριστούμε, το nest ktl ισως να μη χρειαζεται και να ειναι μονο για νερα / αερα?

@CptBill αφου έχεις το RS485  φαντάζομαι το εχεις σεταρει στο homeassistant να παιρνεις live όλες τις πληροφορίες

https://github.com/Jojan265/LG_Modbus/blob/main/Modbus_LG_series4.pdf (πατα το mode pages κατω)

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RS485 (Modbus) μπορεί να κάνει αμφίδρομη επικοινωνία. Μπορείς να κάνεις και read, και write.

Έχω φτιάξει esp32 με Modbus interface, και το έχω φλασάρει με esphome, δεν είναι κάτι δύσκολο. Δεν ξέρω την χρήση στην LG όμως...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, mechpanos said:

Το RS485 (Modbus) μπορεί να κάνει αμφίδρομη επικοινωνία. Μπορείς να κάνεις και read, και write.

Έχω φτιάξει esp32 με Modbus interface, και το έχω φλασάρει με esphome, δεν είναι κάτι δύσκολο. Δεν ξέρω την χρήση στην LG όμως...

εκει ηθελα να καταληξω.. αυτο ειναι τησ lg το θεωρω δυσκολο να μη κανει write 

απλα το write το κανει το esp σε αυτοματισμο που το στελνει μεσω  ha στο modbus που νε κ αυτο στο ha,  για να μην το κανει ο χρηστης manual καθε λιγο κ λιγακι..

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, star_cruiser said:

Βάζω το link για όποιον θέλει να κατεβάσει τα manual και να τα μελετήσει! Μην σας παραξενεύει που φαίνεται σαν air-condition μέσα στο site, για κάποιο λόγο η lg έτσι αποφάσισε να το έχει😂😂

https://www.lg.com/gr/support/manuals?csSalesCode=HM163MR.U34

Επιπλεον πληροφοριες:
εγχειρίδια της U33
owners manual https://gscs-b2c.lge.com/downloadFile?fileId=PwucvoCxOwWxzLqyUWBQ
installation manual https://gscs-b2c.lge.com/downloadFile?fileId=h9SM7pzdpEYDGEobRZTQ
Στο installation manual σελιδα 256 εχει Modbus gateway memory map το οποιο απο οσο θυμαμαι ειναι οτι να ναι 

Και σχεδιαγραμμα απο PCB που επισης αμα θυμαμαι καλα καποια jumpers ειναι εντελως λαθος σημειωμενα στα σχεδιαγραμματα.
https://dapedotherm.gr/wp-content/uploads/2018/10/THERMA-V-MONOBLOCK-R32-SEP-2018.pdf

Επαγγελματιες στην LG, οχι αστεία

Και εδω ενας οδηγος για το πως καποιος χρηστης συνδεσε το waveshare του

Θα δοκιμασω ισως τη Παρασκευη να συνδεσω και το δικο μου σε πρωτο σταδιο. 
Εχω ενα μπουσουλα για τα ποια jumpers πρεπει να αλλαξω στην U33 οποτε θα γραψω παλι οταν γινει η αλλαγη

57 minutes ago, sndev said:

εκει ηθελα να καταληξω.. αυτο ειναι τησ lg το θεωρω δυσκολο να μη κανει write 

απλα το write το κανει το esp σε αυτοματισμο που το στελνει μεσω  ha στο modbus που νε κ αυτο στο ha,  για να μην το κανει ο χρηστης manual καθε λιγο κ λιγακι..

you speak chinese my friend 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, CptBill said:

you speak chinese my friend

να το παμε βημα βημα μηπως μπορω να ριξω καμιά ιδεα?  έφτιαξα το αντιστοιχο στην daikin με esp κ πιστευω εχει ιδια λογικη

εσυ το modbus το χεις σεταρει στο home assistant? εχεις φτάσει μεχρι αυτο το βημα?

edit:  είδα στο FAST το video

αυτο το κομμάτι το εχεις Κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξηγηματικό το βίντεο, με βοήθησε να καταλάβω γιατί υπήρχε διαφορά στον αριθμό κάποιου register μεταξύ LG και ρύθμισης ESP. Εύκολες και κατανοητές οι οδηγ´ιες και αρκεί βασικές γνώσεις περί ΗΑ και ESP για πλήρη έλεγχο και επιτήρηση της αντλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...