Προς το περιεχόμενο

LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Insane84 είπε

@CptBill

 

Είσαι διάνοια!! Σεταρα την θερμοκρασία νερών από 40 σε 35 και συνέχισε τα on-off από 32 έως 40 βαθμούς. Την δεύτερη φορά που άναψε στους 33 τα παίρνω στο κρανίο βάζω τα fc από 24 σε 25 βαθμούς και ακολουθώ το overboost της αντλίας όπως είπες ανά 3 βαθμούς διαφορά σεταροντας σταδιακά από το 35 έως το 39. Ως δια μαγείας στους 42 κόβει και αρχίζει και invertαρει. Από 2,2 τρέχουσα ισχύ στο 1,1 και ρυθμό ροής από 38 στο 17. Δε ξέρω αυτό τι σημαίνει. Σε μια φάση άρχισε να πέφτει κιόλας αργά μέχρι τους 37 όπου την ακολούθησα μέχρι εκεί σεταροντας στους 37. Αυτή τη στιγμή είναι όλα κολλημένα εκεί. Εδώ και μια ώρα. Δε ξέρω βέβαια πόσο θα αντέξει έτσι και πόση οικονομία θα μου κάνει. 

Τσάμπα χάρηκα, ανέβηκε 2 βαθμούς σε σχέση με τη σεταρισμενη χωρίς overboost και έκλεισε... Επίσης ο ρυθμός ροής παλι στο 38lpm από 17. Αυτό τι σημαίνει και γιατί συμβαίνει? 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, anikologr είπε

Άλλος ένας καμένος με την συγκεκριμένη αντλία. Το έχω κάνει θέμα στην lg, ήρθαν άλλαξαν πλακέτα, έβαλα και δοχείο αδράνειας. Ίσως έχει υπάρξει μια μικρή βελτίωση. 

 

Η λύση είναι απλά να πάψεις να το σκέφτεσαι και να μην έχεις τοποθετήσει την αντλία κάπου που την ακούς όταν γκαζώνει. 

 

@CptBill αλήθεια πως πήγαν τα σημερινά πειράματα;; 

Τι θέμα είχες εσύ φίλε ακριβώς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

μήπως όμως κόβει το μαρσάρισμα ? Θα πρότεινα να το δοκιμάσεις και να κάνεις σύγκριση κατανάλωσης φυσικά

Έβαλα το silent στο on και είναι σα να μη το έβαλα. Συνεχίζει τα on-off ανά 10 με 15 λεπτά, αντε κοντά στα 20 στη καλύτερη και η κατανάλωση μου φαίνεται ίδια. Αυτό πως εξηγειται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 26/01/2024 at 12:08, Evaggelos1 said:

Τριτη χρονια φετος. LG 12αρα τριφασικη. Σπιτι 125τμ, απο εξοικονομω με ολες τις απαραιτητες μονωσεις-τζαμια κλπ αλλα τελειως ξεμπαρκο, χωρις διπλανο, αποκατω η αποπανω διαμερισμα.  

Δουλευε μεχρι τωρα με ον-οφ. Επαρχια οποτε, οτι κανεις, μονος σου. Το μανουαλ της LG για τον π.... Οποτε, πηρα σβαρνα τα φορουμ, πηρα και μια αναπαυτικη καρεκλα και την εστησα διπλα στο (λιτο) χειριστηριο. Επαιξα με ολους τους (λογικους) συνδοιασμους. But Ναθινγκ γκενεν! 

Αντιλαμβανοντας οτι μαλλον χρειαζοντουσαν περισσοτερα σωματα πανελ απο τα ηδη υπαρχοντα του πρωην καυστηρα πετρελαιου, κατεληξα να δοκιμασω την τοποθετηση επιπλεον 3 (στα ηδη 10), εχοντας να αντιμετωπισω τα γνωστα... πω πω θα μου κανεις το σπιτι μανταρα χειμωνιατικα και ποιος θα καθαρισει κλπ κλπ...) 

Ε λοιπον, αυτο ηταν. Τελος το ον οφφ και ινβερταρισμα με νερα 36 εισαγωγη και 39 εξαγωγη!!! 

Στην αρχη λεω δεν μπορει , ειναι αδυνατον, καποιο λαθος θα εγινε, (που ελεγε κι ο Καφασης), αλλα μεχρι τωρα, τριτη μερα δουλευει ετσι, μια χαρα. Θα επανελθω.

 

Όσο περισσότερο της προσθέτεις θερμική αδράνεια, τόσο πιο δύσκολα θα κάνει το on/off

Ειδικά εάν ο καιρός είναι και κρύος, δουλεύει πιο ομαλά.

Όμως όταν ο καιρός ζεσταίνει   με εξωτερικές θερμοκρασίες πχ 15c, η δικιά μου δεν μπορεί να ξεκινήσει στους 35C εκτός εάν κάνω το κολπακι που ανέφερα.

Ίσως να πετύχες το sweet point με το επιπλέον σώμα.

Για αυτό και  κάποιοι Ολλανδοί που έχουν και ενδοδαπεδια και σωματα, όταν κλείσουν το χώρο στον οποίο δουλεύει η ενδοδαπεδια, αρχίζουν τα θέματα, άμα όμως μπει στη παιχνιδι  η ενδοδαπεδια, κανένα θέμα.

Btw εγώ είμαι με το εξής όγκο νερού και μου αδιανόητο ότι ακόμα κάνει θέματα:

(Μέσα σε αυτά έχω και ένα δοχείο αδράνειας 100 λίτρα )

Έχω σκεφτεί μήπως βάλω σώματα (που θα πρέπει να βάλω σταδιακά) και στο υπόγειο μου ώστε να δουλεύει πιο ομαλά.

Screenshot_20240128-001857~2.png

On 26/01/2024 at 14:08, korakios said:

θα πρότεινα να κρατήσετε το νήμα μόνο για παραμετροποίηση μέσω μόντας , αλλιώς είναι σαν να τρέχουν 2 παράλληλα χωρίς λόγο

Πρόβληματα, καταναλώσεις, παραμετροποίησεις. Στον ίδιο κούβα είναι όλα μωρέ όταν μιλάμε για τη σάπια lg.

Η LG θέλει ένα φόρουμ μόνη της. Ενδεικτικό ότι έφτασε τις 500 σελίδες το thread στο ολλανδικο φόρουμ .

On 26/01/2024 at 20:56, Insane84 said:

@CptBill

 

Είσαι διάνοια!! Σεταρα την θερμοκρασία νερών από 40 σε 35 και συνέχισε τα on-off από 32 έως 40 βαθμούς. Την δεύτερη φορά που άναψε στους 33 τα παίρνω στο κρανίο βάζω τα fc από 24 σε 25 βαθμούς και ακολουθώ το overboost της αντλίας όπως είπες ανά 3 βαθμούς διαφορά σεταροντας σταδιακά από το 35 έως το 39. Ως δια μαγείας στους 42 κόβει και αρχίζει και invertαρει. Από 2,2 τρέχουσα ισχύ στο 1,1 και ρυθμό ροής από 38 στο 17. Δε ξέρω αυτό τι σημαίνει. Σε μια φάση άρχισε να πέφτει κιόλας αργά μέχρι τους 37 όπου την ακολούθησα μέχρι εκεί σεταροντας στους 37. Αυτή τη στιγμή είναι όλα κολλημένα εκεί. Εδώ και μια ώρα. Δε ξέρω βέβαια πόσο θα αντέξει έτσι και πόση οικονομία θα μου κάνει. 

Δοκιμάστε το και οι υπόλοιποι.

Μπορεί να μείνει για ώρες έτσι.

 Η αρχική εκκίνηση είναι το πρόβλημα με το overshoot που κάνει. Άμα την τιθασεύσεις, θα κατεβάσει ισχύ και θα invertarei πανέμορφα.

Η 12αρα μου μπορεί να δουλεύει ακόμα και στα 600watt.

Βέβαια είναι λύση για δοκιμές κ μονο.

Δεν γίνεται να στεκόμαστε δίπλα της σε κάθε εκκίνηση η να βλέπουμε διαγράμματα κατανάλωσης.

Γι'αυτό και πρέπει κάποιος χακερμαν στην ομάδα να παίξει με eps32 και να την κάνει να τα κάνει όλα αυτά αυτόματα.

On 26/01/2024 at 19:44, anikologr said:

 

 

@CptBill αλήθεια πως πήγαν τα σημερινά πειράματα;; 

Waveshare installed. 

Άλλαξα τα jumpers για να "ανοίξει" η modbus επικοινωνία.

Αλλά δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω

 

20240128_004225 (1).jpg

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως δύο ώρες που invertάριζε είχε στιγμιαία (instantaneous) κατανάλωση 1,1-1,3kwh.

Με το on-off, 15-20 λεπτά που είναι κλειστή είναι στο 0 εννοείται και 10-15 λεπτά που δουλεύει είναι στο 2,2-2,6.

Οπότε αν το σκέφτομαι σωστά, τουλάχιστον από θέμα κατανάλωσης, δεν ξέρω αν είναι καλύτερα με invertάρισμα...

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτη μερα σημερα την αφησα ανοιχτη ολη νυχτα και ζητησα 19 βαθμους. Καποια στιγμη, καπου τα μεσανυχτα, εσβησε και μεχρι το πρωι δεν ανοιξε αν και πηγε κατω απο το 19. Επειδη η κρεβατοκαμαρα ειναι διπλα, παρατηρησα κατι εκνευριστικο που αν και το ηξερα, τωρα με εκνευρισε. Μιλαω για την αντλια, την οποια αν και την εχω βαλει στο 80% , τις ρυθμισεις, διπλα, ον 2 οφφ 1, δεν τις εχω πειραξει, Εσβηνε λοιπον για 1 λεπτο και μετα αναβε για 2 λεπτα, οποτε και υπνος γιοκ! 

Εσεις πως το εχετε αντιμετωπισει αυτο? Τι ρυθμιση θεωρειτε καλυτερη? 

Επεξ/σία από Evaggelos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε ρε παιδία. Πως αντιλαμβανόμαστε το On-off της αντλίας; Όταν είναι On δουλεύουν οι ανεμιστήρες της εξωτερικής μονάδας και όταν είναι off δεν ακούγεται τίποτα; Αυτό εννοούμε; Εγώ την δουλεύω 3η χρονιά - ανοίγει Νοέμβριο και ξανακλείνει άνοιξη. Από το πινακάκι το data logging, πως καταλαβαίνουμε τα on-off; Εγώ την έχω σε ρύθμιση αέρας+νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Για πείτε ρε παιδία. Πως αντιλαμβανόμαστε το On-off της αντλίας; Όταν είναι On δουλεύουν οι ανεμιστήρες της εξωτερικής μονάδας και όταν είναι off δεν ακούγεται τίποτα; Αυτό εννοούμε; Εγώ την δουλεύω 3η χρονιά - ανοίγει Νοέμβριο και ξανακλείνει άνοιξη. Από το πινακάκι το data logging, πως καταλαβαίνουμε τα on-off; Εγώ την έχω σε ρύθμιση αέρας+νερό.

Αν πατε στο μενου ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ που βρισκεται προς το τελος των ρυμισεων στο χειριστηριο , θα βρειτε ολη την καταγραφη της λειτουργιας με ωρες και θερμοκρασιες πατωτας βελακι προς τα δεξια εχει ακομη πληροφοριες. Θα δειτε καθαρα εκει ποτε εκανε ον και ποτε οφ. Εννοειται η κεντρικη μοναδα και οχι ο κυκλοφορητης (αντλια).

Επεξ/σία από Evaggelos1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Evaggelos1 said:

Αν πατε στο μενου ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ που βρισκεται προς το τελος των ρυμισεων στο χειριστηριο , θα βρειτε ολη την καταγραφη της λειτουργιας με ωρες και θερμοκρασιες πατωτας βελακι προς τα δεξια εχει ακομη πληροφοριες. Θα δειτε καθαρα εκει ποτε εκανε ον και ποτε οφ. Εννοειται η κεντρικη μοναδα και οχι ο κυκλοφορητης (αντλια).

Στο πινακάκι δηλαδή αυτό η κάθε γραμμή είναι εναλλάξ on και off? Ανεβάζω ένα τυχαίο στιγμιότυπο.

20240125_010214.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kax54638 said:

Στο πινακάκι δηλαδή αυτό η κάθε γραμμή είναι εναλλάξ on και off? Ανεβάζω ένα τυχαίο στιγμιότυπο.

20240125_010214.jpg

Πάνε δεξιά και θα δεις και τα on off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το 110 τι φάση στο AIR? το έχω και εγώ και στο επισημό βίντεο της LG το ίδιο λέει.

Τελικά το silent mode κόβει το αρχικό υψηλό ανέβασμα αλλά δε κάνει τίποτα για τα on off?

Πάντως και στα κλιμιταστικά που κοιτούσα πολλά δουλεύουν με On Off και θεωρούνται τα καλύτερα. Καλοδεχούμενες οι προσπάθειες και ευχαριστούμε αλλά δε μπορώ να πιστέψω ολόκληρος κολοσσός δε ξέρει να ρυθμίζει την αντλία του.

ΕΚΤΟΣ αν η αντλία είναι σεταρισμένη για πιο κρύα κλίματα γι αυτό και στα κρύα δουλεύει καλύτερα.

lg.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Τελικά το silent mode κόβει το αρχικό υψηλό ανέβασμα

άρα κάτι κάνει

3 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

αλλά δε κάνει τίποτα για τα on off?

σίγουρα κάπως το περιορίζει , έστω και ελάχιστα

4 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Πάντως και στα κλιμιταστικά που κοιτούσα πολλά δουλεύουν με On Off και θεωρούνται τα καλύτερα.

με τίποτα , ένα καλό κλιματιστικό σωστό για το χώρο σου δεν κόβει , απλά πέφτει χαμηλά και συντηρεί . Αν κάνει on/off στα 100-150watt απλά δεν έχει κρύο

εσένα η αντλία σε τι καταναλώσεις κάνει on/off , ποσα watt δλδ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Στο πινακάκι δηλαδή αυτό η κάθε γραμμή είναι εναλλάξ on και off? Ανεβάζω ένα τυχαίο στιγμιότυπο.

20240125_010214.jpg

Εχετε βαλει ανωτερη ζητουμενη θερμοκρασια νερου 60??? Πολυ δεν ειναι? (Με καθε επιφυλαξη σχετικα με τις συνθηκες της περιοχης σας)

Επεξ/σία από Evaggelos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...