Προς το περιεχόμενο

LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή επιλέξαμε αντλία θερμότητας για να ζεσταθούμε οικονομικά και θα πρέπει να σπουδάσουμε προγραμματιστές, τεχνικοί και δε ξέρω και εγώ τι άλλο. Εμένα με επιλεγμένη θερμοκρασία 24 βαθμούς στα FC (πιάνουν 23 και σταματάνε) και ανοιχτές τέρμα πετσετοκρεμάστες και με θερμοκρασία νερών στην αντλία 40 βαθμούς νερά, κάνει on-off από 44 μέχρι 36 με πιστεύω σωστή εγκατάσταση και δοχείο διαστολής. Τέλοσπάντων θα προσπαθήσω να κάνω το κολπάκι με το 15λεπτο και την αντιστάθμιση και βλέποντας και κάνοντας από εσάς παιδιά...

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Insane84 said:

Δηλαδή επιλέξαμε αντλία θερμότητας για να ζεσταθούμε οικονομικά και θα πρέπει να σπουδάσουμε προγραμματιστές, τεχνικοί και δε ξέρω και εγώ τι άλλο. Εμένα με επιλεγμένη θερμοκρασία 24 βαθμούς στα FC (πιάνουν 23 και σταματάνε) και ανοιχτές τέρμα πετσετοκρεμάστες και με θερμοκρασία νερών στην αντλία 40 βαθμούς νερά, κάνει on-off από 44 μέχρι 36 με πιστεύω σωστή εγκατάσταση και δοχείο διαστολής. Τέλοσπάντων θα προσπαθήσω να κάνω το κολπάκι με το 15λεπτο και την αντιστάθμιση και βλέποντας και κάνοντας από εσάς παιδιά...

ενταξει κ συ αμεσως να γκρινιαξεις. εαν δε το βλεπες θα λες μια χαρα ζεσταίνομαι και τι πληρώνω? 850 kwh τα παντα ολα με θερμανση 24/24 κομπλε.  απλά προσπαθούμε για το βελτιστο.

υπολογισε οτι στη καλυτεροτερη νον στοπ θες 450 kwh το μήνα θέρμανση με το να σου τρώει η αντλία 0,6-0,7 kwh την ώρα.  ε αν τωρα πληρωνεις 550 kwh για 24/24 μην γινεις προγραμματιστής τεχνικός χαμενος χρόνος για να γλυτωσεις 100 kwh το μηνα χ 4 μηνες το χρόνο χειμώνα, σπούδασε μαγειρικη :P 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sndev είπε

100 kwh το μηνα χ 4 μηνες το χρόνο χειμώνα, σπούδασε μαγειρικη :P 

Χα χα χα... κάποτε είχα πάει σε ένα ηλεκτρονικό, να μου κολλήσει ένα βίσμα για εξωτερική κεραία σε ένα σάπιο ρούτερ που δεν έπιανε καθόλου wi fi, το κοιτάζει και μου λέει...
"έχεις χρόνο για χάσιμο...δεν πας για καφέ καλύτερα..." Χα χα χα χα χα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

ενταξει κ συ αμεσως να γκρινιαξεις. εαν δε το βλεπες θα λες μια χαρα ζεσταίνομαι και τι πληρώνω? 850 kwh τα παντα ολα με θερμανση 24/24 κομπλε.  απλά προσπαθούμε για το βελτιστο.

υπολογισε οτι στη καλυτεροτερη νον στοπ θες 450 kwh το μήνα θέρμανση με το να σου τρώει η αντλία 0,6-0,7 kwh την ώρα.  ε αν τωρα πληρωνεις 550 kwh για 24/24 μην γινεις προγραμματιστής τεχνικός χαμενος χρόνος για να γλυτωσεις 100 kwh το μηνα χ 4 μηνες το χρόνο χειμώνα, σπούδασε μαγειρικη :P 

Απ τα μούτρα με πήρες. Χαχαχα. Να μην γκρινιάξουμε λίγο? Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Εδώ μερικοί βγαίνουνε στο κυνήγι για να πετύχουνε συμβόλαιο με 0,02€ την kwh φτηνότερα, εμένα βρήκες? Τουλάχιστον εδώ όπως λες και συ μιλάμε για 400 kwh το τετράμηνο δηλαδή κάνα 100αρακι, δεν είναι λίγα τα 25 ευρω το μήνα. Και γω αντε πες είμαι καλά, οι άλλοι που έχουν σώματα και πρέπει να τη δουλεύουν στους 60 βαθμούς με εξωτερικές θερμοκρασίες κοντα στο μηδέν. Εκεί τι έχεις να τους πεις? Τρέμω και μόνο στην ιδέα. Επίσης είναι το γαμώτο, μηχάνημα των 6000€ να μην μπορεί να δουλέψει συνεχόμενα χαμηλά και μάλιστα χωρίς να ξέρουμε αν αυτό το βίαιο on-off βοηθάει στη μακροζωία της. Καλή συνέχεια :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Insane84 said:

Απ τα μούτρα με πήρες. Χαχαχα. Να μην γκρινιάξουμε λίγο? Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Εδώ μερικοί βγαίνουνε στο κυνήγι για να πετύχουνε συμβόλαιο με 0,02€ την kwh φτηνότερα, εμένα βρήκες? Τουλάχιστον εδώ όπως λες και συ μιλάμε για 400 kwh το τετράμηνο δηλαδή κάνα 100αρακι, δεν είναι λίγα τα 25 ευρω το μήνα. Και γω αντε πες είμαι καλά, οι άλλοι που έχουν σώματα και πρέπει να τη δουλεύουν στους 60 βαθμούς με εξωτερικές θερμοκρασίες κοντα στο μηδέν. Εκεί τι έχεις να τους πεις? Τρέμω και μόνο στην ιδέα. Επίσης είναι το γαμώτο, μηχάνημα των 6000€ να μην μπορεί να δουλέψει συνεχόμενα χαμηλά και μάλιστα χωρίς να ξέρουμε αν αυτό το βίαιο on-off βοηθάει στη μακροζωία της. Καλή συνέχεια :)

Spoiler

στα πλαισια χιουμορ το γραψα με αυτο το υφος αφορμη μου εδωσες :)

Προσωπικά και 50 ε το χρόνο νανε εξτρα το βλέπω κοροϊδία να το πληρώνεις εφόσον μπορείς να μην

απλα αυτο που λεω ειναι οτι εισαι οκ μια χαρα κανει την δουλεία της η αντλια τετοια νηματα ειναι για διορθώσεις της υπερβολης 

αυτοι που νε στους 0 κ ρευμα να μη πληρωνουν αναλογικά θα πληρωνανε παλι αρκετα κ σε αλλες υλες

ασε που και το 60 στα σωματα ειναι υπερβολη αλλα οκ :D

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Insane84 said:

Απ τα μούτρα με πήρες. Χαχαχα. Να μην γκρινιάξουμε λίγο? Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Εδώ μερικοί βγαίνουνε στο κυνήγι για να πετύχουνε συμβόλαιο με 0,02€ την kwh φτηνότερα, εμένα βρήκες? Τουλάχιστον εδώ όπως λες και συ μιλάμε για 400 kwh το τετράμηνο δηλαδή κάνα 100αρακι, δεν είναι λίγα τα 25 ευρω το μήνα. Και γω αντε πες είμαι καλά, οι άλλοι που έχουν σώματα και πρέπει να τη δουλεύουν στους 60 βαθμούς με εξωτερικές θερμοκρασίες κοντα στο μηδέν. Εκεί τι έχεις να τους πεις? Τρέμω και μόνο στην ιδέα. Επίσης είναι το γαμώτο, μηχάνημα των 6000€ να μην μπορεί να δουλέψει συνεχόμενα χαμηλά και μάλιστα χωρίς να ξέρουμε αν αυτό το βίαιο on-off βοηθάει στη μακροζωία της. Καλή συνέχεια :)

Με σώματα καλοριφέρ φετες είμαι εγώ πάντως, και θερμοκρασία νερού 28-38 και από 1 Γενάρη μέχρι σήμερα έχει κάψει η αντλία 313 και θερμοκρασία μέσα στο σπίτι 21,5 με 22😉

Επεξ/σία από star_cruiser
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Με σώματα καλοριφέρ φετες είμαι εγώ πάντως, και θερμοκρασία νερού 28-38 και από 1 Γενάρη μέχρι σήμερα έχει κάψει η αντλία 313 και θερμοκρασία μέσα στο σπίτι 21,5 με 22😉

Αλήθεια? Δεν είναι χλιαρά τα σώματα σε τέτοιες θερμοκρασίες? Εντύπωση μου κάνει. Εμένα στους 40 είναι οριακά ζεστές οι πετσετοκρεμαστες, και μάλιστα όχι σε όλα τα σημεία, στους 35 που το χα παλιότερα ήταν παντού χλιαρές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Insane84 said:

Αλήθεια? Δεν είναι χλιαρά τα σώματα σε τέτοιες θερμοκρασίες? Εντύπωση μου κάνει. Εμένα στους 40 είναι οριακά ζεστές οι πετσετοκρεμαστες, και μάλιστα όχι σε όλα τα σημεία, στους 35 που το χα παλιότερα ήταν παντού χλιαρές. 

κοιτα, επειδη και εγω παιζω καπως ετσι (Δεν μπορω να κατεβω τοσο χαμηλα με την lg, θα εκραγει απο τα on/off). Πχ με την carrier παιζω ανετα με 30C
Αλλα ολα τα σωματα μου ειναι 33  και υπερδιαστασιολογημενα (αναλογα για ποιο χωρο μιλαμε). Πχ σε υπνοδωματιο εχω ενα purmo 33/600/1600
Με καλη μονωση, οι τοσο χαμηλες θερμοκρασιες συντηρουν το σπιτι. Ο @star_cruiser εχει τουμπανο μονωση.
Εαν ειχα μεινει με τα αρχικα μου σώματα, οι τοσο χαμηλοι βαθμοι νερου οντως δεν θα εκαναν τιποτα.

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα είναι θέμα μόνωσης!!! Από εκεί ξεκινάμε!!! Άμα ντύσεις καλά το σπίτι και το σφραγίσεις με καλά παράθυρα όλη η ζέστη θα μένει μέσα και θα κάνει μέχρι και μια μέρα να κρυώσει το σπίτι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, star_cruiser είπε

Τα πάντα είναι θέμα μόνωσης!!! Από εκεί ξεκινάμε!!! Άμα ντύσεις καλά το σπίτι και το σφραγίσεις με καλά παράθυρα όλη η ζέστη θα μένει μέσα και θα κάνει μέχρι και μια μέρα να κρυώσει το σπίτι!!!

Ενώ εγώ που έχω μόνωση 10αρα και τριπλά τζάμια .. δουλεύει άψογα..δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Σούπερ η αντλία μου ..lg K πάλι lg.. 😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

τρεμω να δω να ανεβασω τα δικα μου.....

 

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να μην τα δεις, λάθος θα είναι.

Πότε βλέπετε να την παίρνω στο χέρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Insane84 είπε

 

Πότε βλέπετε να την παίρνω στο χέρι?

Δε παθαίνει τίποτα. Δε δοκιμάζεις όμως να χαμηλώσεις λίγο θερμοκρασία να μη κάθεται τόσο. Ας δουλεύει λίγο παραπάνω στους 38-37-36...ξέρω γω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...