Προς το περιεχόμενο

LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης  Όσοι συγκρίνετε καταναλώσεις κ λέτε ότι καίει περισσότερο από το ον οφφ καλό είναι να κάνετε σύγκρισή στις ιδιες καιρικές συνθήκες κ ίδιες θερμοκρασίες νερού

για την ιστορία η δικιά μου προχθές έκαιγε 0,40 την ώρα τη νύχτα κ σήμερα 0,6 την ώρα με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις. (στις 23.00 κατεβάζω τα νερα στους 29, ιδιο μοτίβο κάθε μέρα.) 

ο καιρός πρακτικά από 7 βαθμοί πήγε 4,5 έξω το βράδυ κ εκει  λεμε σιγα 2.5 βαθμοί διαφορά.. Βάλε κ την υγρασία..  παρε ενα 30% πανω κατανάλωση για να αποδώσει τα ίδια :)

 

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, sndev είπε

Επίσης  Όσοι συγκρίνετε καταναλώσεις κ λέτε ότι καίει περισσότερο από το ον οφφ καλό είναι να κάνετε σύγκρισή στις ιδιες καιρικές συνθήκες κ ίδιες θερμοκρασίες νερού

για την ιστορία η δικιά μου προχθές έκαιγε 0,40 την ώρα τη νύχτα κ σήμερα 0,6 την ώρα με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις.

ο καιρός πρακτικά από 7 βαθμοί πήγε 4,5 έξω το βράδυ κ εκει  λεμε σιγα 2.5 βαθμοί διαφορά.. Βάλε κ την υγρασία..  παρε ενα 30% πανω κατανάλωση για να αποδώσει τα ίδια :)

 

 

 

Δεν λέω ότι καίει περισσότερο, ούτε όμως βλέπω, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, να είναι αξιοσημείωτα πιο οικονομικό. Θα συνεχίσω δοκιμές εννοείται.

Επίσης όταν σβήνει στο -4 από την σεταρισμένη, είμαστε σίγουροι ότι σβήνει τελείως? Εγώ δεν βλέπω τρελό μαρσάρισμα ούτε στην στιγμιαία ισχύ ούτε στον ήχο, όταν ξαναπαίρνει για να ανέβει στο +4. Επίσης να έχουμε υπόψιν μας ότι δεν είναι το ίδιο ζόρι με το να την κλείνουμε τελείως για ώρες και να την ξανανοίγουμε, όπου εκεί ουσιαστικά ξαναπαίρνει μπρος από το "μηδέν".

Δεν θέλω να υπεραμυνθώ κάτι συγκεκριμένο, απορίες εκφράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Insane84 said:

Δεν λέω ότι καίει περισσότερο, ούτε όμως βλέπω, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, να είναι αξιοσημείωτα πιο οικονομικό. Θα συνεχίσω δοκιμές εννοείται.

Επίσης όταν σβήνει στο -4 από την σεταρισμένη, είμαστε σίγουροι ότι σβήνει τελείως? Εγώ δεν βλέπω τρελό μαρσάρισμα ούτε στην στιγμιαία ισχύ ούτε στον ήχο, όταν ξαναπαίρνει για να ανέβει στο +4. Επίσης να έχουμε υπόψιν μας ότι δεν είναι το ίδιο ζόρι με το να την κλείνουμε τελείως για ώρες και να την ξανανοίγουμε, όπου εκεί ουσιαστικά ξαναπαίρνει μπρος από το "μηδέν".

Δεν θέλω να υπεραμυνθώ κάτι συγκεκριμένο, απορίες εκφράζω.

δεν ειναι θεμα αμυνας η οτιδηποτε  απλα πιστεύω  η κάθε περίπτωσή είναι ξεχωριστή

εσυ ειδικα θα γλυτωσεις κανα νουμερο 50-60 kwh το μηνα , αστειο νουμερο πιστευω,  εισαι ψιλο σωστα σεταρισμενος  αν κρινω απο τους λογαριασμους καταναλωσης που εδωσες. Σου εγραψα υπολογιζε οτι αν ινβερταρει σωστα θες 300 kwh το μηνα μονο αντλια πανω κατω . Εσυ ειδικα δε θα δεις αξιοσημειωτη  διαφορα στη τσεπη σου στο συνολο . πρακτικα μιλωντας παντα

εσυ ειδικά (πιστεύω) αν καταφέρεις να την ινβερταρεις κ καταφέρεις να ρίξεις τα νερά στα 38 και να μείνουν εκεί όμως μη πάνε 40 -42  θα έχεις λίγο λιγότερη κατανάλωση αλλα πολυ ποιοτικότερη αίσθηση της ζέστης στο σπίτι γτ δε θα κρυώνουν για να ξαναζεσταθούν τα σώματα κ θα νε σταθερό

πρεπει ομως να αναλογιστούμε ότι δε λειτουργούν όλες οι αντλίες των χρηστών με την ίδια σωστη ρύθμιση εγκατάστασή τοποθετηση  η να εχουν ιδια μόνωση στο σπιτι οποτε να εχουν παλαβες κ κακες καταναλώσεις. το δικο σου ον οφφ μπορεί να τρώει 1 kwh αλλα του φίλου παρα περα 3 kwh για άλλους λογούς που τρέχουν παράλληλα κακες ρυθμισεις πχ η ελλιπή μόνωση.

ενα ινβερταρισμα λοιπόν σε χρήστη που τρώει 40 (εγώ έτρωγα 32 kwh τη μέρα Πέρσι κ δε ζεσταινόμουν κιόλας! ) κ 50 kwh τη μέρα μπορεί να του κόψει τη κατανάλωσή στο μισό κ παραπάνω.. οποτε γιαυτο λεω οσοι κανετε τεστ οχι μονο εσυ να τα κανετε με παρομοιες καιρικές συνθήκες κ μη πιάνεστε από 1 μέρα που ο καιρός είναι οτι νανε.. να βγαίνουν σωστά συμπεράσματα για το επόμενο βημα 

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, anikologr είπε

Θα σου απαντήσω σαν μηχανικός. Οι αντλίες έχουν φτιαχτεί να λειτουργούν συνεχόμενα 24/7/365 και όχι να ανοιγοκλείνουν 100 φορές σε μια μέρα. Να είσαι σίγουρος ότι ο συμπιεστής ζορίζεται πολύ και κάποια στιγμή θα τον πάρουμε στα χέρια.

 

Επίσης ο θόρυβος που κάνει είναι απίστευτος. Αν την έχεις τοποθετήσει δίπλα σε υπνοδωμάτιο αντίο ύπνος. 

 

Τείνω να πιστέψω ότι η LG το έχει κάνει επίτηδες γιατί η αντλία λειτουργεί με καλύτερο cop (απόδοση) υπό φορτίο. Συνεπώς όπως λειτουργεί παίζει να βγαίνει ελάχιστα πιο οικονομικά (ώστε να παίρνει και τα Α++) εις βάρος της αξιοπιστίας σε βάθος χρόνου και της ήσυχης λειτουργίας.

 

100 φορες την ημερα σιγουρα δεν ανοιγοκλεινει. Εγω παντως στην LG δεν ακουω απολυτως τιποτα. Κουφος ειμαι? δεν ξερω. Αλλα ουτε εξω δεν την ακουω. Δεν συζητω για μεσα στο σπιτι.

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Γιατί δεν θέλουμε να ζεσταίνει νερά και χώρο παραπάνω από όσο θέλουμε, μετά αυτά να παγώνουν μέχρι να ξαναπάρει, και να τραβάει ξανά το ζόρι να τα ξανανεβάσει. Γι' αυτό τις παίρνουμε inverter, για να "ινβερτάρουν" και να κρατάνε το χώρο σταθερά ζεστό εξοικονομώντας ενέργεια από τα αχρείαστα ζοριλίκια των start/stop.

και ειναι ποτε δυνατον να διορθωνει συνεχεια την θερμοκρασια με τετοια ακριβεια που να μην κλεισει ποτε? Θα πρέπει άμεσα να επικοινωνει ο θερμοστατης απο τα fancoil με την αντλια. Σε οτι εχω δει μεχρι τωρα, τα fancoil δεν εχουν καμια επικοινωνια με την αντλια. Με θερμοκρασιες νερων κόβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimpap61 είπε

Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά μπορεί κάποιος να καταλάβει κάτι από αυτό;

IMG_20240130_172838640_HDR.jpg.3159bf88db9f10cf5230d5e6758a6b5c.jpgimage.jpeg.973fc258faaceb1e5b0c297b3dfe4cf0.jpeg

ναι , οτι είναι μάπα σαν αντλία αν η εγκατάσταση είναι σωστή και η ρύθμιση , απανωτά on/off

δοκίμασε και εσύ να βάλεις σε silent mode την εξωτερική μονάδα , τουλάχιστον να μην γκαζώνει όταν ξεκινά χωρίς λόγο αφού θα κλείσει σε 5 λεπτά .

Όμως θα πρέπει να συγκρίνεις και κατανάλωση

κάποιος που να γνωρίζει για ποιο λόγο δείχνει τέτοιες θερμοκρασίες 17:07

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

εχεις ενεργα τα ζνχ? 

Ενεργά είναι αλλά ήταν στην θερμοκρασία που έχουν οριστεί ή έστω έναν βαθμό κάτω όταν έπιασε τους 60βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, dimpap61 said:

Ενεργά είναι αλλά ήταν στην θερμοκρασία που έχουν οριστεί ή έστω έναν βαθμό κάτω όταν έπιασε τους 60βαθμούς

Κοίτα εαν εχεις ορισει ότι θες ζεστο νερο 45 βαθμούς κ εχεις ορισει οταν πεσει 3 βαθμούς πχ 42 ξαναζεστανε τοτε η αντλια κανει off τη θερμανση κ ξανα μετα απο λιγο on κ φορτώνει μέχρι να φτασει 60 βαθμούς εξερχόμενα να ζεστάνει το μποιλερ. Εκει θα σβησει ξανα μολις ξαναπιάσει 45 το ζεστο νερο χρησης. Θα κάνει ξανα ον 2 λεπτα μετα στη θέρμανση κ θα προσπαθησει να εξισοροπησει τα  εξερχομενα τα νερα της θέρμανσης. Εάν σε εκεινο το βημα παραμένουν πχ 55 κ εχεις ορίσει εξερχόμενα θέρμανσής 37 θα ξανακλείσει κ θα φουλάρει τον κυκλοφορητή να κρυώσουν 

Απο το πινακακι σού μου ταιριαζει αυτο το σενάριο..

Βλέπεις οτι σου το κανε μολις πηγε 40 το ζεστό νερο χρήσης κ έκλεισε στους 46; ο στόχος για ζεστα νερα χρήσης για τις αντλιες ειναι να φορτώνουν 60 βαθμούς εξερχόμενα

Παρατήρησε κατι αλλο.. επειδη τα θερμόμετρα αυτα δεν ειναι ακριβείας σου έκλεισε στους 46 αλλά μετα απο λιγο ηταν 48 το boiler με  target 46.

μπορεις να βρεις το πρωι που στο ξανακανε τι θερμοκρασία είχες στο boiler?

Παιδια δεν ειναι κακη η lg.. ιδιόρρυθμη είναι 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sndev είπε

Κοίτα εαν εχεις ορισει ότι θες ζεστο νερο 45 βαθμούς κ εχεις ορισει οταν πεσει 3 βαθμούς πχ 42 ξαναζεστανε τοτε η αντλια κανει off τη θερμανση κ ξανα μετα απο λιγο on κ φορτώνει μέχρι να φτασει 60 βαθμούς εξερχόμενα να ζεστάνει το μποιλερ. Εκει θα σβησει ξανα μολις ξαναπιάσει 45 το ζεστο νερο χρησης. Θα κάνει ξανα ον 2 λεπτα μετα στη θέρμανση με εξερχομενα τα νερα της θέρμανσης. 

Απο το πινακακι σού μου ταιριαζει αυτο το σενάριο..

Βλέπεις οτι σου το κανε μολις πηγε 40 το ζεστό νερο χρησης κ έκλεισε στους 46; ο στοχος για ζεστα νερα χρήσης για τις αντλιες ειναι να φορτώνουν 60 βαθμούς εξερχόμενα

μπορεις να βρεις το πρωι που στο ξανακανε τι θερμοκρασία είχες στο boiler?

Παιδια δεν ειναι κακη η lg.. ιδιόρρυθμη είναι 

Το πρωί ήταν από το boiler γιατί χρησιμοποιήθηκαν τα νερά.

Εκείνο που με παραξενεύει είναι το ούτε δεκάλεπτο on off. Δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει καλύτερα αν ανεβάσω την θερμοκρασία των νερών από 35 σε 40. Πάντως όσες ρυθμίσεις έχω προσπαθήσει να κάνω οι καταναλώσεις είναι περίπου οι ίδιες (με ίδιες καιρικές συνθήκες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimpap61 said:

Εκείνο που με παραξενεύει είναι το ούτε δεκάλεπτο on off

να μη σε παραξενευει, ειναι κοντα η αντλια της lg με το boiler? αν ναι ποσο νομίζεις  θελει να πας απο 40 σε 46? 

Είχες ηδη ζεστά νερά στους 37 δε χρειαζεται πολυ χρονο να ανεβάσει ειδικά αν στη διαδρομη εχεις καλά μονομενους σωληνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Evaggelos1 είπε

 Αν βρειτε κατι περισσοτερο, θα με ενδιεφερε. Και το 40%, πως επιτυγχανεται και πως ελεγχεται? ....

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό στο οποίο αναφέρομαι (δεν μου μοιάζει), αλλά ορίστε μια παρόμοια εικόνα:

2019.03.19_cop-graph-1.jpg

link https://www.thermalearth.co.uk/blog/advantages-inverter-heat-pumps-over-fixed-output

Επίσης , επειδή έχουμε πρόσβαση στα part loads των κλιματιστικών toshiba (και τα splits είναι αντλίες θερμότητας), αν κάποιος πλοτάρει τα cops ανά φορτίο και ανά εξωτερική θερμοκρασία, θα δει πάλι στο 40% τα μέγιστα cops.

Αν όλα αυτά είναι αληθή, μια αντλία θα έχει μεγαλύτερη οικονομία αν παίζει σταθερά σε φορτία 30-60%, αντί να κάνει onoff από μεγαλύτερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...