Προς το περιεχόμενο

LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δε παθαίνει τίποτα. Δε δοκιμάζεις όμως να χαμηλώσεις λίγο θερμοκρασία να μη κάθεται τόσο. Ας δουλεύει λίγο παραπάνω στους 38-37-36...ξέρω γω!!!

Ναι σκέφτομαι να την βάλω στους 35 και να δω πως παίζει. Ή σταδιακά ανά μέρα να κατεβαίνω 39, 38, 37, 36, 35 να δω διαφορές.

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τριτη χρονια φετος. LG 12αρα τριφασικη. Σπιτι 125τμ, απο εξοικονομω με ολες τις απαραιτητες μονωσεις-τζαμια κλπ αλλα τελειως ξεμπαρκο, χωρις διπλανο, αποκατω η αποπανω διαμερισμα.  

Δουλευε μεχρι τωρα με ον-οφ. Επαρχια οποτε, οτι κανεις, μονος σου. Το μανουαλ της LG για τον π.... Οποτε, πηρα σβαρνα τα φορουμ, πηρα και μια αναπαυτικη καρεκλα και την εστησα διπλα στο (λιτο) χειριστηριο. Επαιξα με ολους τους (λογικους) συνδοιασμους. But Ναθινγκ γκενεν! 

Αντιλαμβανοντας οτι μαλλον χρειαζοντουσαν περισσοτερα σωματα πανελ απο τα ηδη υπαρχοντα του πρωην καυστηρα πετρελαιου, κατεληξα να δοκιμασω την τοποθετηση επιπλεον 3 (στα ηδη 10), εχοντας να αντιμετωπισω τα γνωστα... πω πω θα μου κανεις το σπιτι μανταρα χειμωνιατικα και ποιος θα καθαρισει κλπ κλπ...) 

Ε λοιπον, αυτο ηταν. Τελος το ον οφφ και ινβερταρισμα με νερα 36 εισαγωγη και 39 εξαγωγη!!! 

Στην αρχη λεω δεν μπορει , ειναι αδυνατον, καποιο λαθος θα εγινε, (που ελεγε κι ο Καφασης), αλλα μεχρι τωρα, τριτη μερα δουλευει ετσι, μια χαρα. Θα επανελθω.

 

Επεξ/σία από Evaggelos1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Evaggelos1 said:

Τριτη χρονια φετος. LG 12αρα τριφασικη. Σπιτι 125τμ, απο εξοικονομω με ολες τις απαραιτητες μονωσεις-τζαμια κλπ αλλα τελειως ξεμπαρκο, χωρις διπλανο, αποκατω η αποπανω διαμερισμα.  

Δουλευε μεχρι τωρα με ον-οφ. Επαρχια οποτε, οτι κανεις, μονος σου. Το μανουαλ της LG για τον π.... Οποτε, πηρα σβαρνα τα φορουμ, πηρα και μια αναπαυτικη καρεκλα και την εστησα διπλα στο (λιτο) χειριστηριο. Επαιξα με ολους τους (λογικους) συνδοιασμους. But Ναθινγκ γκενεν! 

Αντιλαμβανοντας οτι μαλλον χρειαζοντουσαν περισσοτερα σωματα πανελ απο τα ηδη υπαρχοντα του πρωην καυστηρα πετρελαιου, κατεληξα να δοκιμασω την τοποθετηση επιπλεον 3 (στα ηδη 10), εχοντας να αντιμετωπισω τα γνωστα... πω πω θα μου κανεις το σπιτι μανταρα χειμωνιατικα και ποιος θα καθαρισει κλπ κλπ...) 

Ε λοιπον, αυτο ηταν. Τελος το ον οφφ και ινβερταρισμα με νερα 36 εισαγωγη και 39 εξαγωγη!!! 

Στην αρχη λεω δεν μπορει , ειναι αδυνατον, καποιο λαθος θα εγινε, (που ελεγε κι ο Καφασης), αλλα μεχρι τωρα, τριτη μερα δουλευει ετσι, μια χαρα. Θα επανελθω.

 

Πόσες κιλοβατορες καις πάνω κάτω σε μια ημέρα και πόσες σε ένα μήνα;

Επεξ/σία από star_cruiser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Evaggelos1 είπε

Τριτη χρονια φετος. LG 12αρα τριφασικη. Σπιτι 125τμ, απο εξοικονομω με ολες τις απαραιτητες μονωσεις-τζαμια κλπ αλλα τελειως ξεμπαρκο, χωρις διπλανο, αποκατω η αποπανω διαμερισμα.  

Δουλευε μεχρι τωρα με ον-οφ. Επαρχια οποτε, οτι κανεις, μονος σου. Το μανουαλ της LG για τον π.... Οποτε, πηρα σβαρνα τα φορουμ, πηρα και μια αναπαυτικη καρεκλα και την εστησα διπλα στο (λιτο) χειριστηριο. Επαιξα με ολους τους (λογικους) συνδοιασμους. But Ναθινγκ γκενεν! 

Αντιλαμβανοντας οτι μαλλον χρειαζοντουσαν περισσοτερα σωματα πανελ απο τα ηδη υπαρχοντα του πρωην καυστηρα πετρελαιου, κατεληξα να δοκιμασω την τοποθετηση επιπλεον 3 (στα ηδη 10), εχοντας να αντιμετωπισω τα γνωστα... πω πω θα μου κανεις το σπιτι μανταρα χειμωνιατικα και ποιος θα καθαρισει κλπ κλπ...) 

Ε λοιπον, αυτο ηταν. Τελος το ον οφφ και ινβερταρισμα με νερα 36 εισαγωγη και 39 εξαγωγη!!! 

Στην αρχη λεω δεν μπορει , ειναι αδυνατον, καποιο λαθος θα εγινε, (που ελεγε κι ο Καφασης), αλλα μεχρι τωρα, τριτη μερα δουλευει ετσι, μια χαρα. Θα επανελθω.

 

Καλά εντάξει εγώ με 14άρα σε 107τμ σπίτι, τίγκα σε μονώσεις και κλειστό από παντού χωρίς να μπορώ να βάλω έξτρα σώματα ή fan coil δεν παίζει ποτέ να απαλλαγώ από τα On-off. Θα βάλω τα fan coil στους 30 μπας και στρώσει. Θα βγάλω την μπέμπελη μιλάμε, με τιραντάκι και σώβρακο θα κυκλοφορώ, η γυναίκα εκεί που κρύωνε με το παραμικρό, τώρα θα μου ζητάει έλεος...

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Πόσες κιλοβατορες καις πάνω κάτω σε μια ημέρα και πόσες σε ένα μήνα;

Δεν εχω ξαχωριστο οργανο μετρησης. Μπακαλιστικα καθε μερα η δυο μερες, την ιδια περιπου ωρα, καταγραφω τις ενδειξεις του μετρητη της ΔΕΗ. 

Δεν ειχα ιδιαιτερα μεγαλες καταναλωσεις, το αντιθετο ισως. Ειμαστε ομως μονο δυο ατομα και οχι τουρτουλιαρηδες. Περισσοτερο με ενδιεφερε να δω το εργαλειο να δουλεψει οπως πρεπει και οχι οπως τουρχοτανε! Αλλα εστω και ενα ευρω να γλυτωσω για μενα μετραει. Δεν μου περισσευουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Δεν εχω ξαχωριστο οργανο μετρησης. Μπακαλιστικα καθε μερα η δυο μερες, την ιδια περιπου ωρα, καταγραφω τις ενδειξεις του μετρητη της ΔΕΗ. 

Δεν ειχα ιδιαιτερα μεγαλες καταναλωσεις, το αντιθετο ισως. Ειμαστε ομως μονο δυο ατομα και οχι τουρτουλιαρηδες. Περισσοτερο με ενδιεφερε να δω το εργαλειο να δουλεψει οπως πρεπει και οχι οπως τουρχοτανε! Αλλα εστω και ενα ευρω να γλυτωσω για μενα μετραει. Δεν μου περισσευουν. 

Δε σου δείχνει καταναλώσεις στο χειριστήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Evaggelos1 said:

Δεν εχω ξαχωριστο οργανο μετρησης. Μπακαλιστικα καθε μερα η δυο μερες, την ιδια περιπου ωρα, καταγραφω τις ενδειξεις του μετρητη της ΔΕΗ. 

Δεν ειχα ιδιαιτερα μεγαλες καταναλωσεις, το αντιθετο ισως. Ειμαστε ομως μονο δυο ατομα και οχι τουρτουλιαρηδες. Περισσοτερο με ενδιεφερε να δω το εργαλειο να δουλεψει οπως πρεπει και οχι οπως τουρχοτανε! Αλλα εστω και ενα ευρω να γλυτωσω για μενα μετραει. Δεν μου περισσευουν. 

Στο περίπου δηλαδή στις πόσες είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την εντυπωση οτι φτιαχτηκε το νημα μπας και μπορεσουμε να ρυθμισουμε τις LG. Αποκλιστικα γι αυτες.

Στο διπλα νημα, γραφεις LG , ερχεται ο αλλος λεει τα δικα του για Μιδεα, καπακι ο αλλος να καμαρωνει για την DAIKIN , οποτε καπου χανομαστε.

Αν θελετε να το κρατησετε μονο για το θεμα μοντας, παω πασο!  (αλλα ποσοι νομιζετε οτι θα συμετεχουν?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω φανκοιλ και το εχω βαλει διαρκη ροή το νερο. Ζητησα απο το μενου να μην σταματαει αντλια.

Το μποιλερ το εχω 50 βαθμους και συνηθως το νερο γυριζει πισω 47 με 48.

Το σπιτι/διαμερισμα εχει μονωση εφταρα εξωτερικη και καινουργια τζαμια θερμο.

Μεσα εχει το σαλονι 21,5 με 22 χωρις καν  να το αναψω.

Τα δωματια ενα εχει μονιμα 24 και το αλλο 22.

Εχω βαλει και το ασυρματο wifi dongle ΑΛΛΑ δεν εχω καταφερει πουθενα να δω τις καταναλωσεις.

Μπορει καποιος να μου πει το μενου πως να βρω;

 

Επισης πολλες φορες οταν  κανει ενημερωση το λογισμικο μου δινει τη δυνατοτητα στην εφαρμογη του κινητου να παω το νερο μονο μεχρι 55. Μπαινω στο μενου και οριζω ξανα το μεγιστο για το νερο και τοτε μου το εμφανιζει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας καμένος με την συγκεκριμένη αντλία. Το έχω κάνει θέμα στην lg, ήρθαν άλλαξαν πλακέτα, έβαλα και δοχείο αδράνειας. Ίσως έχει υπάρξει μια μικρή βελτίωση. 

 

Η λύση είναι απλά να πάψεις να το σκέφτεσαι και να μην έχεις τοποθετήσει την αντλία κάπου που την ακούς όταν γκαζώνει. 

 

@CptBill αλήθεια πως πήγαν τα σημερινά πειράματα;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@CptBill

 

Είσαι διάνοια!! Σεταρα την θερμοκρασία νερών από 40 σε 35 και συνέχισε τα on-off από 32 έως 40 βαθμούς. Την δεύτερη φορά που άναψε στους 33 τα παίρνω στο κρανίο βάζω τα fc από 24 σε 25 βαθμούς και ακολουθώ το overboost της αντλίας όπως είπες ανά 3 βαθμούς διαφορά σεταροντας σταδιακά από το 35 έως το 39. Ως δια μαγείας στους 42 κόβει και αρχίζει και invertαρει. Από 2,2 τρέχουσα ισχύ στο 1,1 και ρυθμό ροής από 38 στο 17. Δε ξέρω αυτό τι σημαίνει. Σε μια φάση άρχισε να πέφτει κιόλας αργά μέχρι τους 37 όπου την ακολούθησα μέχρι εκεί σεταροντας στους 37. Αυτή τη στιγμή είναι όλα κολλημένα εκεί. Εδώ και μια ώρα. Δε ξέρω βέβαια πόσο θα αντέξει έτσι και πόση οικονομία θα μου κάνει. 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ η δικιά σας lg δεν έχει την λειτουργία silent mode,για να λέτε ότι ακούγεται ε; Εγώ όταν την ενεργοποιώ δεν ακούγεται καθόλου και λένε ότι παίζει να πέφτει και η απόδοση της! Το peak το ανώτερο που είχα δει είναι 1,8 νομίζω και μετά πέφτει σιγά σιγά και σταθεροποιείται στα 0,4

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Να φανταστώ η δικιά σας lg δεν έχει την λειτουργία silent mode,για να λέτε ότι ακούγεται ε; Εγώ όταν την ενεργοποιώ δεν ακούγεται καθόλου και λένε ότι παίζει να πέφτει και η απόδοση της! Το peak το ανώτερο που είχα δει είναι 1,8 νομίζω και μετά πέφτει σιγά σιγά και σταθεροποιείται στα 0,4

Εμένα έχει άλλα δε την έχω βαλει ποτέ. Φοβάμαι μήπως δεν μου αποδίδει σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Εμένα έχει άλλα δε την έχω βαλει ποτέ. Φοβάμαι μήπως δεν μου αποδίδει σωστά. 

μήπως όμως κόβει το μαρσάρισμα ? Θα πρότεινα να το δοκιμάσεις και να κάνεις σύγκριση κατανάλωσης φυσικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...