Προς το περιεχόμενο

LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Evaggelos1 said:

Εχετε βαλει ανωτερη ζητουμενη θερμοκρασια νερου 60??? Πολυ δεν ειναι? (Με καθε επιφυλαξη σχετικα με τις συνθηκες της περιοχης σας)

Δεν έχω πειράξει τίποτα. Είναι όπως μου το άφησε ο εγκατάστασης. Όντως ανεβάζει το νερό στους 60-65 όταν πέσει η θερμοκρασία κάτω από την επιθυμητή. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως φαινεται αλλωστε, ειδικος δεν ειμαι. Αλλα τα 60-65 για αντλια ειναι επιεικως πολλα. (προφανως θα εχετε σωματα).

Εχετε δοκιμασει να πειραματιστειτε σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες? Γιατι σιγουρα τωρα θα εχετε μεγαλη καταναλωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

22 minutes ago, Evaggelos1 said:

Οπως φαινεται αλλωστε, ειδικος δεν ειμαι. Αλλα τα 60-65 για αντλια ειναι επιεικως πολλα. (προφανως θα εχετε σωματα).

Εχετε δοκιμασει να πειραματιστειτε σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες? Γιατι σιγουρα τωρα θα εχετε μεγαλη καταναλωση.

 

Σωματα καλοριφέρ πάνελ εχω. Όχι δεν έχω δοκιμάσω να αλλάξω κάτι. Πέρυσι σε διάστημα 5 μηνών που δούλευε 24ωρες το 24ωρο η αντλία, η συνολική κατανάλωση του σπιτιού (δεν μπορώ να μετρήσω μόνο την αντλία) ήταν γύρω στις  3200 kWh και πλήρωσα για το ρεύμα όλου του σπιτιού (τους 5 αυτούς) περίπου  800 ευρώ. Αν είναι πολλά ή λίγα δεν ξέρω. Σε σχέση με τι πλήρωνα με πετρέλαιο είναι απείρως λιγότερα. Γνώμες;

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kax54638 είπε

 

Σωματα καλοριφέρ πάνελ εχω. Όχι δεν έχω δοκιμάσω να αλλάξω κάτι. Πέρυσι σε διάστημα 5 μηνών που δούλευε 24ωρες το 24ωρο η αντλία, η συνολική κατανάλωση του σπιτιού (δεν μπορώ να μετρήσω μόνο την αντλία) ήταν γύρω στις  3200 kWh και πλήρωσα για το ρεύμα όλου του σπιτιού (τους 5 αυτούς) περίπου  800 ευρώ. Αν είναι πολλά ή λίγα δεν ξέρω. Σε σχέση με τι πλήρωνα με πετρέλαιο είναι απείρως λιγότερα. Γνώμες;

αντιστάθμιση , χαμήλωμα θερμοκρασιών ωστέ σπάνια να κόβει ο θερμοστάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kax54638 είπε

 

Σωματα καλοριφέρ πάνελ εχω. Όχι δεν έχω δοκιμάσω να αλλάξω κάτι. Πέρυσι σε διάστημα 5 μηνών που δούλευε 24ωρες το 24ωρο η αντλία, η συνολική κατανάλωση του σπιτιού (δεν μπορώ να μετρήσω μόνο την αντλία) ήταν γύρω στις  3200 kWh και πλήρωσα για το ρεύμα όλου του σπιτιού (τους 5 αυτούς) περίπου  800 ευρώ. Αν είναι πολλά ή λίγα δεν ξέρω. Σε σχέση με τι πλήρωνα με πετρέλαιο είναι απείρως λιγότερα. Γνώμες;

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

αντιστάθμιση , χαμήλωμα θερμοκρασιών ωστέ σπάνια να κόβει ο θερμοστάτης

Εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. Και για το αν ειναι πολλα η λιγα, εσεις το ξερετε καλυτερα, αφου γνωριζετε το σπιτι σας και της συνθηκες της περιοχης σας. Καντε ομως μια δοκιμη με οσα αναφερει και ο φιλος Korakios και σιγουρα θα δειτε βελτιωση. Εγω για παραδειγμα, επισης με πανελ,  εχω ανωτερη τους 47.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες το βράδυ 8 και 20 βρήκα ξανά το sweet spot της αντλίας μου, τιθασευοντας την όπως λέμε, ακολουθώντας την θερμοκρασία νερών από τους 40 βαθμούς στους 44. Κάρφωσε εκεί σε 44/43 όλο το βράδυ έως τις 6 που κοίταξα τελευταία. Κυριολεκτικά δε κουνήθηκε όσες φορές το κοίταξα. Και στο log που κοίταξα τελευταίο on-off ήταν όντως στις 8 και 20. Από τις 12 τα μεσάνυχτα έως τις 6 το πρωί έκαψε 8,9 kwh και ήταν κάτι που το περίμενα καθώς όσες φορές κοίταξα είχε instantaneous power 1,4kwh. Το πρωί μάλιστα την βρήκα στο 1,9kwh. Προχτές το βράδυ με σεταρισμενη θερμοκρασία στους 40 και on-off από 36 έως 44, η κατανάλωση ήταν 7,2kwh για το αντίστοιχο εξαωρο. Θυμίζω ότι σε λειτουργία on-off έχει instantaneous power 0kwh για κάνα 10λεπτο-15λεπτο και 2,2 με 2,6kwh για κανένα 10λεπτο. Θερμοκρασία στα FC ίδια και στις δύο περιπτώσεις και η εξωτερική θερμοκρασία περίπου ίδια, 7 ήταν χτες αντε να ήταν 8-9 προχτές. Δεν γνωρίζω αν 4 βαθμοί στη σεταρισμένη θερμοκρασία και 1-2 βαθμοί διαφορά στην εξωτερική, είναι αρκετοί που να δικαιολογούν τέτοια διαφορά ή και μεγαλύτερη στη κατανάλωση - ώστε αναλογικά να βγει η λειτουργία inverter πιο οικονομική - αλλά συνεχίζω να έχω την εντύπωση με τις έως τώρα δοκιμές μου ότι δουλεύοντας ως inverter η αντλία δεν έχει μικρότερη κατανάλωση από όταν δουλεύει on-off. Θα δοκιμάσω και σήμερα να βρω το sweet spot στους 40 αυτή τη φορά να δω όσο θα κάψει το επίμαχο 6ωρο. Προς το παρόν την κατέβασα στις 40 να δω τι θα γίνει. 

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Insane84 είπε

αλλά συνεχίζω να έχω την εντύπωση με τις έως τώρα δοκιμές μου ότι δουλεύοντας ως inverter η αντλία δεν έχει μικρότερη κατανάλωση από όταν δουλεύει on-off.

δεν εχω καταλαβει γιατι εχει γινει σκοπος ζωης να μην σβησει ποτε μια αντλια θερμοτητας ή ενα κλιματιστικο. Και αντε για το κλιματιστικο θα πω οτι μπορει να συμβαινει για να μην φερει κρυο αερα. Η αντλια γιατι τετοιο πραγμα δεν το αντιλαμβάνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

δεν εχω καταλαβει γιατι εχει γινει σκοπος ζωης να μην σβησει ποτε μια αντλια θερμοτητας ή ενα κλιματιστικο. Και αντε για το κλιματιστικο θα πω οτι μπορει να συμβαινει για να μην φερει κρυο αερα. Η αντλια γιατι τετοιο πραγμα δεν το αντιλαμβάνομαι.

Θα σου απαντήσω σαν μηχανικός. Οι αντλίες έχουν φτιαχτεί να λειτουργούν συνεχόμενα 24/7/365 και όχι να ανοιγοκλείνουν 100 φορές σε μια μέρα. Να είσαι σίγουρος ότι ο συμπιεστής ζορίζεται πολύ και κάποια στιγμή θα τον πάρουμε στα χέρια.

 

Επίσης ο θόρυβος που κάνει είναι απίστευτος. Αν την έχεις τοποθετήσει δίπλα σε υπνοδωμάτιο αντίο ύπνος. 

 

Τείνω να πιστέψω ότι η LG το έχει κάνει επίτηδες γιατί η αντλία λειτουργεί με καλύτερο cop (απόδοση) υπό φορτίο. Συνεπώς όπως λειτουργεί παίζει να βγαίνει ελάχιστα πιο οικονομικά (ώστε να παίρνει και τα Α++) εις βάρος της αξιοπιστίας σε βάθος χρόνου και της ήσυχης λειτουργίας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anikologr είπε

Τείνω να πιστέψω ότι η LG το έχει κάνει επίτηδες γιατί η αντλία λειτουργεί με καλύτερο cop (απόδοση) υπό φορτίο. Συνεπώς όπως λειτουργεί παίζει να βγαίνει ελάχιστα πιο οικονομικά (ώστε να παίρνει και τα Α++) εις βάρος της αξιοπιστίας σε βάθος χρόνου και της ήσυχης λειτουργίας.

Προσπάθησα να βρω ένα άρθρο που είχα δει παλιά αλλά δεν το βρήκα, αλλά θυμάμαι ότι οι αντλίες θερμότητας έχουν τη μέγιστη απόδοσή τους στο 40% του φορτίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Insane84 είπε

 - αλλά συνεχίζω να έχω την εντύπωση με τις έως τώρα δοκιμές μου ότι δουλεύοντας ως inverter η αντλία δεν έχει μικρότερη κατανάλωση από όταν δουλεύει on-off. .......

    Κατι αναλογο διαπιστωνω κι εγω. Καπου στα ιδια ειμαστε.

2 ώρες πριν, anikologr είπε

Θα σου απαντήσω σαν μηχανικός. Οι αντλίες έχουν φτιαχτεί να λειτουργούν συνεχόμενα 24/7/365 και όχι να ανοιγοκλείνουν 100 φορές σε μια μέρα. Να είσαι σίγουρος ότι ο συμπιεστής ζορίζεται πολύ και κάποια στιγμή θα τον πάρουμε στα χέρια.

Ακριβως.

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσπάθησα να βρω ένα άρθρο που είχα δει παλιά αλλά δεν το βρήκα, αλλά θυμάμαι ότι οι αντλίες θερμότητας έχουν τη μέγιστη απόδοσή τους στο 40% του φορτίου.

Αν βρειτε κατι περισσοτερο, θα με ενδιεφερε. Και το 40%, πως επιτυγχανεται και πως ελεγχεται? ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μαζι σας και εγώ, δεν διαφωνώ να λειτουργεί και να ινβερταρει η αντλία 24/7! ΑΛΛΑ, αυτό μου γινόταν μόνο όταν είχε αρκετό κρύο έξω, και έπαιζε στα 0,4 με 0,5 watt την ώρα! Όταν έξω αρχίζει και καλυτερεύει ο καιρός η αντλία της LG λειτουργεί με on/off η δίκη μου τουλάχιστον! Λειτουργεί ένα 15/20 λεπτό, ζεσταίνει το νερό και μετά για μια ώρα λειτουργεί με on/off λειτουργώντας ο κύκλοφορητης! Η μόνη λύση ΝΟΜΙΖΩ είναι για να ινβερταρει είναι να ανεβάσεις την υστέρηση νερών σε -2 με 4!!! Αλλά αν το κάνω θα πρέπει να έχω ανοιχτά τα παράθυρα, γιατί θα πιάσουμε 23 με 24 μεσα στο σπίτι! Και δεν ξέρω αν με παίρνει να κατεβάσω και άλλο τα νερά, γιατί όντως μπορεί να παρω τον συμπιεστή στον χέρι(τα νερά είναι 28-38 με εξωτερική -10με20)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, andreaspA είπε

δεν εχω καταλαβει γιατι εχει γινει σκοπος ζωης να μην σβησει ποτε μια αντλια θερμοτητας ή ενα κλιματιστικο. Και αντε για το κλιματιστικο θα πω οτι μπορει να συμβαινει για να μην φερει κρυο αερα. Η αντλια γιατι τετοιο πραγμα δεν το αντιλαμβάνομαι

Γιατί δεν θέλουμε να ζεσταίνει νερά και χώρο παραπάνω από όσο θέλουμε, μετά αυτά να παγώνουν μέχρι να ξαναπάρει, και να τραβάει ξανά το ζόρι να τα ξανανεβάσει. Γι' αυτό τις παίρνουμε inverter, για να "ινβερτάρουν" και να κρατάνε το χώρο σταθερά ζεστό εξοικονομώντας ενέργεια από τα αχρείαστα ζοριλίκια των start/stop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...