Προς το περιεχόμενο

LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι κατάλαβα οι περισσότεροι εδώ την δουλεύεται σε mode νερού (από το service menu, σωστά), ρυθμίζεται δηλαδή την επιθυμητή θερμοκρασία των νερών στα σώματα; Εγώ το έχω με ρύθμιση θερμοκρασίας χώρου (water+air). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/01/2024 at 09:53, Insane84 said:

Πάντως δύο ώρες που invertάριζε είχε στιγμιαία (instantaneous) κατανάλωση 1,1-1,3kwh.

Με το on-off, 15-20 λεπτά που είναι κλειστή είναι στο 0 εννοείται και 10-15 λεπτά που δουλεύει είναι στο 2,2-2,6.

Οπότε αν το σκέφτομαι σωστά, τουλάχιστον από θέμα κατανάλωσης, δεν ξέρω αν είναι καλύτερα με invertάρισμα...

Οποτε θεωρεις οτι αυτο που κανει αρχικα η αντλια, δλδ να σβηνει ο συμπιεστης ανα ~20 λεπτα και να φτανει στο θεο η ισχυς σε καθε εκκινηση  ειναι καλυτερο απο το δουλευει ως inverter

Κοιτα αν  προτιμας τη λειτουργια οπως τη βλεπεις στην αρχη του διαγραμματος. Κομπλε. Μην ασχοληθεις καν τοτε. 
 

 

image.png

On 29/01/2024 at 11:26, kax54638 said:

Για πείτε ρε παιδία. Πως αντιλαμβανόμαστε το On-off της αντλίας; Όταν είναι On δουλεύουν οι ανεμιστήρες της εξωτερικής μονάδας και όταν είναι off δεν ακούγεται τίποτα; Αυτό εννοούμε; Εγώ την δουλεύω 3η χρονιά - ανοίγει Νοέμβριο και ξανακλείνει άνοιξη. Από το πινακάκι το data logging, πως καταλαβαίνουμε τα on-off; Εγώ την έχω σε ρύθμιση αέρας+νερό.

εχει αναλυθει εδω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/823583-lg-therma-v-αντλία-θερμότητας-παραμετροποιήσεις-ρυθμισεις-overshoot-πρόβλημα/#comment-60150132

Με ξεπερναει λιγο οτι καποιοι αμφισβητουμε το προβληματικο τροπο λειτουργιας ενω εχει βουηξει το ιντερνετ για το προβλημα των therma v. 
Στο github υπαρχουν αρκετες προτασεις για το θεμα αυτο αλλα οχι, εμεις ξερουμε καλυτερα. 
Μεχρι και μηχανικοι μου εχουν στειλει και με ρωτανε εαν υπαρχει λυση

Βαλτε λιγο google  translate και δειτε την επεξηγηση του Ολλανδου που ηταν ετοιμος να βγαλει ετοιμη εμπορικη λυση που θα ελυνε το προβλημα. Ο ανθρωπος το εγκατελειψε λογο θεματος υγειας.

 

https://www.yourwizblog.com/blog/2022/01/30/oorzaak-pendelen-lg-therma-v/
https://www.yourwizblog.com/blog/2022/02/06/veel-pendelen-van-de-lg-therma-v/

Υπαρχουν λυσεις για οποιον ψαχτει στο ολλανδικο φορουμ που προανεφερα

 

Παμε λιγο στα σημερινα:


Διαβαζω πλεον επιτελους την LG μεσω homeassistant!!
Ενεργοποιησα τη modbus προσβαση αλλαζοντας 2 jumpers 
Συνδεσα το waveshare

Επαιξα με το ετοιμο yaml του Rod

Και πλεον διαβαζω τα παρακατω (το water_climate αφορα ΖΝΧ, το αγνοειτε)!
Για αρχη πλεον ΔΕΝ χρειαζεται να σηκωνομαι απο τη θεση μου και να πηγαινω στο controller ωστε να την κανω να χαμηλωνει ισχυ σε καθε εκκινηση.
Κατα δευτερον πρεπει να βρεθει καποιος που να κατεχει το αθλημα ωστε να φτιαξει καποιο αυτοματισμο στο home assistant και να προσαρμοσει αυτο που παραθετω στο github  στο home assistant

https://github.com/paqpaqpaq/ThermaV_overshoot_logic

image.png.9b4fe995d24681bf3fe94467ac3b4e81.png

image.png.3ea0ab8ae0cf56b970e7439f174a2a7b.png

 

Εναλλακτικα υπαρχει η λυση του eps32 modbus που σκεφτομαι μηπως παραγγειλω απο ολλανδο που του περναει ηδη το configuration που χρειαζεται.

 

ΥΓ: Οσοι ειναι με καλοριφερ και θελουν να εχουν τη ψυχικη τους υγεια ενω παραλληλα θεωρουν οτι η αντλια τους δεν κανει on/off, μην ασχοληθουν καν. 

ΥΓ2: Το προβλημα ειναι εντονο στη χωρα μας επειδη Α) εχουμε ζεστο χειμωνα β) ελαχιστοι απο εμας παιζουμε με ενδοδαπεδια Γ) Οι αντλιες που μπαινουν σε εμας συνηθως ειναι υπερδιαστασιολογημενες και συνδιαζονται με με καλοριφερ και οχι με επαρκες ογκο νερου. 

Η LG ως αντλια δεν ειναι προβληματικη ξαναλεω επειδη καποιοι δεν εχουν κατανοησει απο που πηγαζει το προβλημα. Καποιος με εγκατασταση που ξεπερναει τα 200λιτρα ογκου νερου και μενει στη μακεδονια παιζει να μην εχει το παραμικρο θεμα. 
Εχουμε και παράδειγμα με τον @Evaggelos1 που ενω προσθεσε ογκο νερου, η αντλια μπορει να κατεβασει ισχυ κ να μην μπαινει σε on/off λούπα
 

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχτες τη γυρισα να  ζηταω στο inlet 50 βαθμους γιατι εβαλα στο συστημα και το εξωτερικο boiler (znx).

Το ειχα εκτος γιατι ο ηλιακος ηταν (λεξη κλειδι) ενταξει μεχρι τη προηγουμενη βδομαδα.

χωρις boiler ζητουσα outlet 53 το εβλεπα γυρναγε πισω 48 και ξανα.

τωρα με το boiler στο κολπο ζηταω 50 inlet και μου βγαζει 65 max out (γκαζωνει συνολικα 7 λεπτα).

βλεπω inlet να παει max 53 και μετα μεχρι να πεσει inlet 35 κοιμαται (18 λεπτα μετρησα)

δεν μπορω να κανω το logging που κανετε εσεις (ειμαι σκετο νερο εγω)

αλλα θεωρω το boiler κραταει ζεστο νερο και ριχνει στο συστημα μεχρι να κρυωσει και φτου και απο την αρχη.

το εκανα αυτο (την αλλαγη απο να ζηταω outlet να ζηταω inlet) για να μπορω να κανω να μπανιο και να μην πουντιασει το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, mechpanos said:

Για περίγραψε λίγο τη λογική, τί πρέπει να κάνει, γιατί δεν την καταλαβαίνω! 
Αν βοηθήσεις, μπορεί να μπορώ να βοηθήσω :) 

σε εμενα αναφερεσαι? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πρωτη φάση:
Με το φτωχο μου μυαλο (οτι εχει απομεινει τεσπα) οπως το σκέφτομαι:

Σε λειτουργια παντα water only: 
Δεν θέλουμε η θερμοκρασια προσαγωγης (hp_outlet_temp) να ξεπερνάει τη θερμοκρασία νερου που εχουμε επιλέξει ( hp_heating_climate) κατα 4 βαθμους. 
Εαν έχουμε επιλέξει νερό  hp_heating_climate 35C και ξεκιναει το overshoot, καποια στιγμη η θερμοκρασια προσαγωγης hp_outlet_temp θα φτασει 39C. Και θα σβήσει ο συμπιεστης.
Θελουμε  το hp_heating_climate να ακολουθει κατα 3C  (όχι λιγότερο) το hp_outlet_temp . 

Οποτε θα έπρεπε η επιθυμητη θερμοκρασια νερου hp_heating_climate να γινει 36C  οταν εχουμε  hp_outlet_temp39C για να μην σβησει η αντλια.

Οταν επιτελους μειωσει ισχυ η lg και η θερμοκρασια προσαγωγης κατεβει  (hp_outlet_temp στους 35C), η  επιθυμητη θερμοκρασια νερου hp_heating_climate φυσικα δεν θελουμε να απεχει 4C αλλα να παραμεινει στην επιθυμητη που ειχαμε ορισει. Δλδ 35C. 
Ανα μια ωρα η LG (οπως και τα κλιματιστικα) κανει ενα peak και εχει να  κανει με το κυκλο λαδιου. Οποτε θελουμε  να κανει το ιδιο ελεγχο οσο δουλευει γιατι πρεπει να προλαμβανει και αυτο το peakarisma. 

 

Εδω ειναι το yaml για το eps32 που φτιαχνει καμπυλη αντισταθμισης και εχει και επιλογη  να μην κανει overshoot η αντλια
https://github.com/paqpaqpaq/ThermaV_overshoot_logic/blob/main/LG_thermaV_logic.yaml
https://github.com/paqpaqpaq/ThermaV_overshoot_logic

Εδω το modbus.yaml που εχω περασει για να βλεπω την lg στο home assistant (σε waveshare ανευ esp32)
(πηγη : https://rodmcbain.com/mastering-modbus-heat-pump-integration-with-home-assistant/)

H U33 που εχω ειναι πιο φτωχη σε σενσορες σε σχεση με U34 και U44. Αλλα για να γινει δουλεια, οι σενσορες που διαβαζουμε επαρκουν. 

- name: waveshare1
  type: tcp
  host: 192.168.1.200
  port: 502
  delay: 2
  timeout: 5
  binary_sensors:
    - name: "hp_heating_mode"
      address: 0
      scan_interval: 5
      slave: 1
      input_type: coil
    - name: "hp_flow_too_low"
      address: 0
      scan_interval: 10
      slave: 1
      input_type: discrete_input
    - name: "hp_pump_status"
      address: 1
      scan_interval: 10
      slave: 1
      input_type: discrete_input
    - name: "hp_compressor_status"
      address: 3
      scan_interval: 10
      slave: 1
      input_type: discrete_input
    - name: "hp_defrost_status"
      address: 4
      scan_interval: 30
      slave: 1
      input_type: discrete_input
    - name: "hp_dhw_status"
      address: 5
      scan_interval: 10
      slave: 1
      input_type: discrete_input
    - name: "hp_disinfect_status"
      address: 6
      scan_interval: 60
      slave: 1
      input_type: discrete_input
    - name: "hp_silent_status"
      address: 7
      scan_interval: 10
      slave: 1
      input_type: discrete_input
    - name: "hp_error_status"
      address: 13
      scan_interval: 60
      slave: 1
      input_type: discrete_input
  sensors:
    - name: hp_mode
      scan_interval: 10
      address: 1
      slave: 1
      input_type: input
    - name: hp_dhw_target_temp
      scan_interval: 10
      address: 8
      slave: 1
      input_type: holding
      scale: 0.1
      precision: 1
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: "°C"
    - name: hp_dhw_tank_temp
      scan_interval: 10
      address: 5
      slave: 1
      input_type: input
      scale: 0.1
      precision: 1
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: "°C"
    - name: "hp_inlet_temp"
      scan_interval: 10
      address: 2
      slave: 1
      input_type: input
      scale: 0.1
      precision: 1
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: "°C"
    - name: "hp_outlet_temp"
      scan_interval: 10
      address: 3
      slave: 1
      input_type: input
      scale: 0.1
      precision: 1
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: "°C"
    - name: "hp_flow_rate"
      scan_interval: 10
      address: 8
      slave: 1
      scale: 0.1
      precision: 1
      input_type: input
      unit_of_measurement: "l/min"
    - name: "hp_outdoor_air_temp"
      scan_interval: 60
      address: 12
      slave: 1
      input_type: input
      scale: 0.1
      precision: 1
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: "°C"
  switches:
    - name: "hp_dhw_mode"
      slave: 1
      address: 1
      write_type: coil
      command_on: 1
      command_off: 0
      verify:
        input_type: coil
        address: 1
        state_on: 1
        state_off: 0
    - name: "hp_silent_mode"
      slave: 1
      address: 2
      write_type: coil
      command_on: 1
      command_off: 0
      verify:
        input_type: coil
        address: 2
        state_on: 1
        state_off: 0

  climates:
    - name: "hp_heating_climate"
      address: 3
      slave: 1
      input_type: input
      max_temp: 50
      min_temp: 15
      offset: 0
      precision: 1
      scale: 0.1
      target_temp_register: 2
      temp_step: 0.5
      temperature_unit: C
      hvac_onoff_register: 0
      write_registers: true
      hvac_mode_register:
        address: 0
        values:
          state_cool: 0
          state_heat: 4
          state_auto: 3

    - name: "hp_water_climate"
      address: 5
      slave: 1
      input_type: input
      max_temp: 55
      min_temp: 40
      offset: 0
      precision: 1
      scale: 0.1
      target_temp_register: 8
      temp_step: 0.5
      temperature_unit: C

 


Παραθετω και εδω τα modbus settings:
https://www.yourwizblog.com/blog/2022/02/20/therma-v-modbus-information/

Εαν βοηθουν

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, CptBill said:

Εδω ειναι το yaml για το eps32 που φτιαχνει καμπυλη αντισταθμισης και εχει και επιλογη  να μην κανει overshoot η αντλια
https://github.com/paqpaqpaq/ThermaV_overshoot_logic/blob/main/LG_thermaV_logic.yaml

Λοιπόν, έκατσα να στίσω από περιέργεια αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν έχω lg αντλία να τεστάρω τι και πως.. 

Είναι 10 λεπτά υπόθεση πραγματικά ξεκινώντας από το μηδέν (ειχα 1 esp καβατζα σπίτι αξίας 10 -15 ευρώ)

δε ξέρω πως μπορώ να σε βοηθήσω πρακτικά, κάπως σε αυτο το κομμάτι, καθώς είσαι  Βόλο ισως αν σου λεω τηλεφωνικά η με κανα teamviewer  

 

 image.png.3ff663f44b9ed6f57e204b321b7cd9e2.png

 

image.png.0b710b6835b2c90b884125327390cfbd.png

βλεπω ομως οτι εχει 2 πιν που καπου πρεπει να τα συνδεσεις? κ λογικο μου φαινετε για να διαβαζει τα δεδομενα καθως εχει δικα του data για σενσορς

uart:
  id: mod_bus
  tx_pin: GPIO23
  rx_pin: GPIO19
  baud_rate: 9600
  stop_bits: 1
  parity: NONE

 

image.png.76553fee437c2d6981e9f149a45eb3af.png

Επίσης..

Συνδέεται καρφωτά κ με ip άσχετα με το homeassistant

 

image.png.bd0cce112887f57df5dd248f24b8fc24.png

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, sndev said:

Λοιπόν, έκατσα να στίσω από περίεργα αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν έχω lg αντλία να τεστάρω τι και πως.. 

Είναι 10 λεπτά υπόθεση πραγματικά ξεκινώντας από το μηδέν (ειχα 1 esp καβατζα σπίτι αξίας 10 -15 ευρώ)

δε ξέρω πως μπορώ να σε βοηθήσω πρακτικά κάπως σε αυτο το κομμάτι καθώς είσαι  Βόλο ισως αν σου λεω τηλεφωνικά η με κανα teamviewer  

 

 image.png.3ff663f44b9ed6f57e204b321b7cd9e2.png

 

image.png.0b710b6835b2c90b884125327390cfbd.png

βλεπω ομως οτι εχει 2 πιν που καπου πρεπει να τα συνδεσεις? κ λογικο μου φαινετε για να διαβαζει τα δεδομενα καθως εχει δικα του data για σενσορς

uart:
  id: mod_bus
  tx_pin: GPIO23
  rx_pin: GPIO19
  baud_rate: 9600
  stop_bits: 1
  parity: NONE

 

image.png.76553fee437c2d6981e9f149a45eb3af.png

Επίσης..

Συνδέεται καρφωτά κ με ip άσχετα με το homeassistant

 

image.png.bd0cce112887f57df5dd248f24b8fc24.png

Μονο και μονο που μπηκες στο τριπακι να ασχοληθεις, σε ευχαριστω θερμα.
Για την ωρα δεν διαθετω esp32 αλλα σκεφτομαι μηπως παραγγειλω απο τους ολλανδους. Ειναι ετοιμο υποτιθεται οποτε απλα το συνδεω στην lg στη θεση του waveshare που εχω βαλει τωρα και επικοινωνει με το modbus της lg.

Για την ωρα εχω μονο το waveshare και το homeassist :(
Οποτε ευελπιστω μηπως για την αρχη φτιαξουμε κατι πολυ απλο σαν αυτο που περιεγραψα στο προηγουμενο ποστ. Εναν αυτοματισμο με τον κανονα που εγραψα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, CptBill said:

Μονο και μονο που μπηκες στο τριπακι να ασχοληθεις, σε ευχαριστω θερμα.
Για την ωρα δεν διαθετω esp32 αλλα σκεφτομαι μηπως παραγγειλω απο τους ολλανδους. Ειναι ετοιμο υποτιθεται οποτε απλα το συνδεω στην lg στη θεση του waveshare που εχω βαλει τωρα και επικοινωνει με το modbus της lg.

Για την ωρα εχω μονο το waveshare και το homeassist :(
Οποτε ευελπιστω μηπως για την αρχη φτιαξουμε κατι πολυ απλο σαν αυτο που περιεγραψα στο προηγουμενο ποστ. Εναν αυτοματισμο με τον κανονα που εγραψα.
 

να πάρεις το έτοιμο γτ πολυ απλα λογικά θα σου πουν ποια πιν συνδέεις που αλλά πόσο το πουλάνε??

το esp το βρισκεις παντού βρωμάει ο τόπος στο skroutz αλλα υπάρχουν παρα πολλές υλοποιήσεις κ πρέπει να αλλάξεις τα πιν στο κωδικα καθως κ την εκδοση board   . οχι πως ειναι κατι τραγικό αλλα γτ να ζορίζεσαι 

 

20 minutes ago, CptBill said:

απλα το συνδεω στην lg στη θεση του waveshare

τωρα το πιασα.. απλα αντικαθιστας το waveshare γτ ετσι οπως τα διαβαζα ειχα καταλαβει οτι παιζουν συνδυάστηκα κ ειναι απαραιτητο το waveshare . ιδιο πραγμα εκανα στη daikin με esp

 

εαν το φέρνουν έτοιμο λογικά πρέπει να τους δώσεις το wifi σου να το σεταρουν πριν έρθει καθώς κ να σου στείλουν κ το key που επικοινωνει με το HA

Παραγγείλετε το  χθες να βρεις την ηρεμία σου είμαι σίγουρος ξενυχτάς δίπλα στην αντλία  κ αν χρειαστεις τπτ που ξερω να βοηθήσω στείλε 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζω στοίχημα ότι μπορεί να φορτωθεί το esp στο waveshare, αλλά αφού υπάρχει ήδη, μπορεί η λογική να εκτελεστεί στο homeassistant...
Νομίζω φτιάχνεις στο "Συσκευές και υπηρεσίες" έναν "βοηθό", που να είναι "συνδυασμός της κατάστασης πολλών αισθητήρων" και εκεί βάζεις το hp_outlet_temp και το hp_heating_climate και επιλέγεις να υπολογίζει το "στατιστικό εύρος" με ακρίβεια 1. Ας το ονομάσουμε "εύρος".

Πας μετά, φτιάχνεις ένα αυτοματισμό:
Βάζεις σαν έναυσμα, την "Αριθμητική κατάσταση" και βάζεις σαν όριο το 3.5, ξέρω 'γω...Αν το "Εύρος" ανέβει πάνω από το 3.5...
Και βάζεις στο τι να κάνει, να καλεί μια υπηρεσία που θα προσθέτει στο hp_heating_climate +1...

Το θέμα είναι αν έχεις πχ 35, η LG θα πάει να φτάσει τα νερά στους 39, αν όταν είναι τα νερά στο 38.5, και το κάνεις 36, δεν θα πάει να τα φτάσει 40;;; Ή καθώς η LG κυνηγάει αυτό το overshoot κι εσύ την κυνηγάς από πίσω κατά 3 βαθμούς, καταλαβαίνει ότι τα πιάνει για πολλή ώρα και κόβει... Γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να πέσει, δεν έχει νόημα να συνεχίζεται για πάντα, αυτό το κυνηγητό!
Οπότε τέλος πάντων του λές εκεί μάλλον με έναν άλλο ξεχωριστό αυτοματισμό, ότι αν το "εύρος" πέσει κάτω από 2, τότε να θέσει το hp_heating_climate εκεί που ήταν. >Γι' αυτό μάλλον θα πρέπει να έχεις φτιάξει άλλο ένα helper, ένα ξερό αριθμό το οποίο θα ορίζεις όσο είναι το hp heating climate αρχικά, για να το έχει σαν αναφορά, να μπορεί να το επαναφέρει.

-> Εν τω μεταξύ μου ήρθε ιδέα κι εμένα να λύσω με αυτοματισμό τις μούρλιες που μου κάνει η daikin όταν τη βαράει ο ήλιος, γιατί πάει η εξωτερική θερμοκρασία από το 10 στο 35 σχετικά σύντομα, η αντιστάθμιση ρίχνει τη θερμοκρασία νερών και η αντλία σβήνει...Αν της δώσω όμως παραπάνω ζητούμενη θερμοκρασία νερών (βάλω ένα offfset +5) η αντλία γκαζώνει και φέρνει ψυχρό αέρα που δροσίζει το αισθητήριο και διαβάζει την θερμοκρασία κανονικά... homeassistant εγγύηση παπάδες θα κάνουμε πάλι...

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mechpanos said:

Νομίζω φτιάχνεις στο "Συσκευές και υπηρεσίες" έναν "βοηθό"

τα σκευτικα κ γω χθες αυτα αλλα..

πως ξερουμε οτι το waveshare κανει write σίγουρα.. και αν κανει πως γινετε?  γτ αν ειδες τις εικόνες που ανέβασε ειναι read ολα δεν υπήρχε κάτι που σου επέτρεπε να το πειράξεις 

 

4 hours ago, mechpanos said:

που μου κάνει η daikin όταν τη βαράει ο ήλιος, γιατί πάει η εξωτερική θερμοκρασία από το 10 στο 35

το ελυσα πιο απλα..

Έβαλα αφρολέξ στο αισθητήριο :) 

Αυτό το άσπρο που καλύπτουν τις οθόνες στις συσκευασίες κ τα ψυγεία για να μη σπάσουν στη μετακίνηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sndev είπε

το ελυσα πιο απλα..

Έβαλα αφρολέξ στο αισθητήριο :) 

Αυτό το άσπρο που καλύπτουν τις οθόνες στις συσκευασίες κ τα ψυγεία για να μη σπάσουν στη μετακίνηση 

Έχω φτιάξει εδώ και 2 μήνες 3d printed σκίαστρο και δεν έχω καταφέρει να ανέβω ταράτσα γιατί πρέπει να φέρω 3πλη σκάλα να κάνω τον Ταρζάν έχω και υψοφοβια...

21 λεπτά πριν, sndev είπε

πως ξερουμε οτι το waveshare κανει write σίγουρα..

Αν κάνει read σίγουρα κάνει και write, αφού το modbus interface υποστηρίζει εξίσου και τα 2. Το θέμα είναι πώς σεταρεις esphome στο waveshare

24 λεπτά πριν, sndev είπε

πως ξερουμε οτι το waveshare κανει write σίγουρα..

Αν κάνει read σίγουρα κάνει και write, αφού το modbus interface υποστηρίζει εξίσου και τα 2. Το θέμα είναι πώς σεταρεις esphome στο waveshare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είδα στα γρήγορα (δεν το έχω με τα ολλανδικά), το yaml του esp είναι έτοιμο και, εκτός τις πληροφορίες που παρέχει από τους αισθητήρες, κάνει κάθε 10" έλεγχο κάποιες παραμέτρους και αυτόματα ρυθμίζει (±) τα επιθυμητά πεδία.

Το θέμα είναι η φυσική σύνδεση του το esp με τον controller, με ποιον τρόπο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, jkoukos said:

Το θέμα είναι η φυσική σύνδεση του το esp με τον controller, με ποιον τρόπο γίνεται

Ακριβως την ίδια απορία εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2024 στις 2:46 ΜΜ, CptBill είπε

Οποτε θεωρεις οτι αυτο που κανει αρχικα η αντλια, δλδ να σβηνει ο συμπιεστης ανα ~20 λεπτα και να φτανει στο θεο η ισχυς σε καθε εκκινηση  ειναι καλυτερο απο το δουλευει ως inverter

Κοιτα αν  προτιμας τη λειτουργια οπως τη βλεπεις στην αρχη του διαγραμματος. Κομπλε. Μην ασχοληθεις καν τοτε. 
 

 

image.png

εχει αναλυθει εδω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/823583-lg-therma-v-αντλία-θερμότητας-παραμετροποιήσεις-ρυθμισεις-overshoot-πρόβλημα/#comment-60150132

Με ξεπερναει λιγο οτι καποιοι αμφισβητουμε το προβληματικο τροπο λειτουργιας ενω εχει βουηξει το ιντερνετ για το προβλημα των therma v. 
Στο github υπαρχουν αρκετες προτασεις για το θεμα αυτο αλλα οχι, εμεις ξερουμε καλυτερα. 
Μεχρι και μηχανικοι μου εχουν στειλει και με ρωτανε εαν υπαρχει λυση

Βαλτε λιγο google  translate και δειτε την επεξηγηση του Ολλανδου που ηταν ετοιμος να βγαλει ετοιμη εμπορικη λυση που θα ελυνε το προβλημα. Ο ανθρωπος το εγκατελειψε λογο θεματος υγειας.

 

https://www.yourwizblog.com/blog/2022/01/30/oorzaak-pendelen-lg-therma-v/
https://www.yourwizblog.com/blog/2022/02/06/veel-pendelen-van-de-lg-therma-v/

Υπαρχουν λυσεις για οποιον ψαχτει στο ολλανδικο φορουμ που προανεφερα

 

Παμε λιγο στα σημερινα:


Διαβαζω πλεον επιτελους την LG μεσω homeassistant!!
Ενεργοποιησα τη modbus προσβαση αλλαζοντας 2 jumpers 
Συνδεσα το waveshare

Επαιξα με το ετοιμο yaml του Rod

Και πλεον διαβαζω τα παρακατω (το water_climate αφορα ΖΝΧ, το αγνοειτε)!
Για αρχη πλεον ΔΕΝ χρειαζεται να σηκωνομαι απο τη θεση μου και να πηγαινω στο controller ωστε να την κανω να χαμηλωνει ισχυ σε καθε εκκινηση.
Κατα δευτερον πρεπει να βρεθει καποιος που να κατεχει το αθλημα ωστε να φτιαξει καποιο αυτοματισμο στο home assistant και να προσαρμοσει αυτο που παραθετω στο github  στο home assistant

https://github.com/paqpaqpaq/ThermaV_overshoot_logic

image.png.9b4fe995d24681bf3fe94467ac3b4e81.png

image.png.3ea0ab8ae0cf56b970e7439f174a2a7b.png

 

Εναλλακτικα υπαρχει η λυση του eps32 modbus που σκεφτομαι μηπως παραγγειλω απο ολλανδο που του περναει ηδη το configuration που χρειαζεται.

 

ΥΓ: Οσοι ειναι με καλοριφερ και θελουν να εχουν τη ψυχικη τους υγεια ενω παραλληλα θεωρουν οτι η αντλια τους δεν κανει on/off, μην ασχοληθουν καν. 

ΥΓ2: Το προβλημα ειναι εντονο στη χωρα μας επειδη Α) εχουμε ζεστο χειμωνα β) ελαχιστοι απο εμας παιζουμε με ενδοδαπεδια Γ) Οι αντλιες που μπαινουν σε εμας συνηθως ειναι υπερδιαστασιολογημενες και συνδιαζονται με με καλοριφερ και οχι με επαρκες ογκο νερου. 

Η LG ως αντλια δεν ειναι προβληματικη ξαναλεω επειδη καποιοι δεν εχουν κατανοησει απο που πηγαζει το προβλημα. Καποιος με εγκατασταση που ξεπερναει τα 200λιτρα ογκου νερου και μενει στη μακεδονια παιζει να μην εχει το παραμικρο θεμα. 
Εχουμε και παράδειγμα με τον @Evaggelos1 που ενω προσθεσε ογκο νερου, η αντλια μπορει να κατεβασει ισχυ κ να μην μπαινει σε on/off λούπα
 

Κοίτα, θα σου πω. Είμαι σίγουρος ότι είσαι έξυπνος  άνθρωπος που κατανοείς τι θέλει να πει αυτός που έχεις απέναντι σου. Εκπλήσσομαι λοιπόν με το συμπέρασμα που έβγαλες από τα λεγόμενα μου. Ποτέ δεν είπα ότι προτιμώ την λειτουργία on-off από τη λειτουργία inverter. Έψαξα πίσω στα λεγόμενα μου να δω μήπως και άφησα να εννοηθει κάτι τέτοιο και το μόνο που είπα ουσιαστικά είναι ότι στη δική μου αντλια τουλάχιστον, μετά από δοκιμές που έκανα η κατανάλωση μου φαινεται παρόμοια. Δεν είπα καν οτι είναι καλύτερη στη λειτουργία on-off, ούτε ότι είμαι σίγουρος. Δε ξέρω τώρα, μάλλον κάποιοι δεν βλέπουν με καλό μάτι να κάνουμε δοκιμές και να παραθέτουμε συμπεράσματα που έχουν τέτοια αποτελέσματα, γιατί για κάποιο ανεξήγητο λόγο νομίζουν ότι θίγονται τα πιστεύω τους. 

Εγώ θα είμαι εδώ γιατί με ενδιαφέρει το ζήτημα. Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...