Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, filip123go είπε

Είναι ήδη με μπλοκακι (και ναι, συμφέρει περισσότερο)

Προφανώς, όπως επιβεβαιώνουν και οι υπόλοιποι στο thread, εσύ δεν έχεις (η δεν θέλεις να έχεις) καμία σχέση με τη πραγματικότητα. 

Όταν ο άλλος μιλάει κατευθείαν με jetbrains για bugs στο intelij και fixarei bugs στο spring boot, είναι true senior και όχι "true senior".

Όπως και σε κάθε κλάδο οι καλοί επαγγελματίες, πληρώνονται καλά.! 

Το ποσό που αναφέρεις δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα όσον αφορά τους μισθωτούς, και προσωπικά δεν θα το συζητήσω άλλο. Φιλικά.

Εν τέλει όμως δεν είναι μισθωτός αλλά ελεύθερος επαγγελματίας και έχει εταιρία. Όχι 8κ, αλλά και 80κ μπορεί να βγάλει σε αυτή την περίπτωση. Γιατί ασχολούμαστε με αυτό το case?

Όσο για το τελευταίο και ισχύει και όχι. Πόσοι κάδοι πληρώνονται καλά και άλλοι πόσοι ενώ το αξίζουν δεν πληρώνονται καλά. Είναι πολλοί παράγοντες και η τύχη παίζει ρόλο.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Το ποσό που αναφέρεις δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα όσον αφορά τους μισθωτούς, και προσωπικά δεν θα το συζητήσω άλλο. Φιλικά.

Εν τέλει όμως δεν είναι μισθωτός αλλά ελεύθερος επαγγελματίας και έχει εταιρία. Όχι 8κ, αλλά και 80κ μπορεί να βγάλει σε αυτή την περίπτωση. Γιατί ασχολούμαστε με αυτό το case?

Όσο για το τελευταίο και ισχύει και όχι. Πόσοι κάδοι πληρώνονται καλά και άλλοι πόσοι ενώ το αξίζουν δεν πληρώνονται καλά. Είναι πολλοί παράγοντες και η τύχη παίζει ρόλο.

Στο τελευταίο για τους κάδους να βάλω +1.

Το απίστευτο που νομίζω ότι συμβαίνει είναι ότι κλασικά οι εταιρίες στην Ελλάδα δεν έχουν προϊόντα δικά τους. Όλες σχεδόν δουλεύουν για ψηφιοποίηση του δημοσίου. Οπότε σου λέει με 7 χρόνια προϋπηρεσία είσαι senior. Ο άλλος εντομεταξυ 5-6 χρόνια ήταν κρυμμένος κάπου σε μια μεγάλη εταιρία και δεν έμαθε τιποτα.

Απίστευτα τραγικό market αλλά it is what it is.

Επεξ/σία από Giakop89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή πετάτε ποσά στον αέρα, πρέπει να ξεκαθαριστεί το εξής, γιατί βλέπω ότι γενικώς επικρατεί μια σύγχυση (και όχι μόνο στο συγκεκριμένο thread) και ο καθένας μιλάει για διαφορετικό πράγμα:

Τα 3000 μικτά μπλοκάκι δεν έχουν καμία σχέση με τα 3000 μικτά μισθό (μισθωτού).

Στην πρώτη περίπτωση, μιλάμε για 3000*12=36000 ευρώ το χρόνο (=36000*1,24=44640 με το ΦΠΑ που είναι ουσιαστικά άχρηστος). Στη δεύτερη περίπτωση αν πάει κανείς στο aftertax βλέπει ότι το ετήσιο εργοδοτικό κόστος είναι περίπου 51400 ευρώ, δηλαδή ποσό περίπου 1.5 φορά πάνω της πρώτης περίπτωσης. Σύμφωνοι ότι μετά τον φόρο η διαφορά λίγο μειώνεται, αλλά και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Το ποσό που αναφέρεις δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα όσον αφορά τους μισθωτούς, και προσωπικά δεν θα το συζητήσω άλλο. Φιλικά.

Εν τέλει όμως δεν είναι μισθωτός αλλά ελεύθερος επαγγελματίας και έχει εταιρία. Όχι 8κ, αλλά και 80κ μπορεί να βγάλει σε αυτή την περίπτωση. Γιατί ασχολούμαστε με αυτό το case?

Όσο για το τελευταίο και ισχύει και όχι. Πόσοι κάδοι πληρώνονται καλά και άλλοι πόσοι ενώ το αξίζουν δεν πληρώνονται καλά. Είναι πολλοί παράγοντες και η τύχη παίζει ρόλο.

Εγω καταλαβα πως ο φιλος του δουλευει ως υπαλληλος σε καποια εταιρεια, αλλα δεν εχει γινει προσληψη ως μισθωτος, αλλα ως ελευθερος επαγγελματιας, για να πληρωνει λιγοτερη εφορια.

Δεν ειναι οτι εχει δικη του εταιρεια και εχει υπαλληλους και παιρνει Project.

Εκτος κι αν καταλαβα λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για εταιριες εξωτερικου σαν system/network engineer για remote εργασια..Γιατι ελλαδα δεν παιζουν μισθοι ικανοποιητικοι στο δικο μου τομεα..οταν εχω πανω απο 6 χρονια εμπειρια και σου λενε γυρω στα 1300-1500 δεν ειναι λεφτα για ελλαδα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εγω καταλαβα πως ο φιλος του δουλευει ως υπαλληλος σε καποια εταιρεια, αλλα δεν εχει γινει προσληψη ως μισθωτος, αλλα ως ελευθερος επαγγελματιας, για να πληρωνει λιγοτερη εφορια.

Δεν ειναι οτι εχει δικη του εταιρεια και εχει υπαλληλους και παιρνει Project.

Εκτος κι αν καταλαβα λαθος.

Το point είναι ότι κάποιος όσο καλός και να είναι, δεν θα είναι ποτέ καλύτερος από 2-3. Κανένας δεν δίνει 8κ σε μισθωτό και ας είναι και ο ίδιος ο Einstein. Θα βρουν 2 άτομα εξίσου ικανά και ας είναι και ένα σκαλί πιο κάτω. Το αποτέλεσμα όμως αυτών των 2 θα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτόν τον έναν. Με απλά λόγια δεν είναι ότι είναι μεγάλο το ποσό για την εταιρία αλλά είναι ηλίθιο να πληρώνεις τόσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν συναντάτε senior άτομο που παίρνει πολλά χρήματα, συνήθως με μπλοκάκι, 2 τινά συμβαίνουν: είτε είναι κορυφή και έχει αποδείξει τη δουλειά του, είτε δεν βρίσκουν άλλον στο συγκεκριμένο τομέα. Οπότε ακόμα και η σκέψη να βρουν 2 junior να κάνουν τη δουλειά απλά μένει σκέψη γιατί δεν υπάρχουν. Έχω τέτοια παραδείγματα.

Τα γράφω αυτά γιατί βλέπω πολύ κόσμο να πέφτει σε mainstream δουλειές/τεχνολογίες και να ανταγωνίζεται πολλούς, ενώ υπάρχουν τομείς και τεχνολογίες όπου δεν βρίσκεις ειδικό. Οπότε το κασέ ανεβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιος είναι με μπλοκάκι δεν σημαίνει οτι είναι απαραίτητα γιατί είναι "εταιρία" που νοικιάζει κόσμο. Απλά συμφέρει από ένα ποσό και πάνω να αμοίβεται κάποιος έτσι γιατί μπορεί να κάνει και διαχείριση εξόδων όπως θέλει όπως και διάφορα άλλα πράγματα που μπορεί αν εξυπηρετούν (κλασικό παράδειγμα ζευγαριών όπου μπορεί να γίνει πρόσληψη το έταιρον ήμισυ σε περίπτωση που δεν δουλεύει έτσι ώστε και να παίρνει ένσημα αλλά και να φαίνεται σαν έξοδο στην "εταιρία").

Από εκεί και περα είτε κάποιος αμοίβεται σαν μισθωτός είτε σαν μπλοκάκι σημασία έχει τι μένει στην τσέπη του στο τέλος του μήνα/έτους. Οπότε αν θέλουμε να κάνουμε σωστές συγκρίσεις και για να καταλαβαίνουν όλοι για τι μιλάμε είναι καλύτερο να μιλάμε με καθαρά ποσά. 

Μιλώντας λοιπόν με καθαρά, όπως ανέφερα πιο πριν, γνωρίζω αρκετά άτομα που είναι με 3Κ+ τον μήνα (x14) και τα οποία το αξίζουν γιατί όντως παράγουν και ξεχωρίζουν ανάμεσα σε άλλους. Από εκεί και πέρα αν δεν έχετε γνωρίσει κάποιο τέτοιο άτομο ή απλά θεωρείτε πως οι σοβαροί software engineers/architects δεν υπάρχουν και έχετε δει μόνο mediocre κόσμο, ΟΚ, το καταλαβαίνω γιατί έχω υπάρξει και σε τέτοια περιβάλοντα. Δεν βλέπω όμως τον λόγο να θεωρούμε οτι τουλάχιστον 2 άτομα που λένε οτι γνωρίζουν τέτοιο κόσμο είναι ψεύτες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Ψαχνω για εταιριες εξωτερικου σαν system/network engineer για remote εργασια..Γιατι ελλαδα δεν παιζουν μισθοι ικανοποιητικοι στο δικο μου τομεα..οταν εχω πανω απο 6 χρονια εμπειρια και σου λενε γυρω στα 1300-1500 δεν ειναι λεφτα για ελλαδα..

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ικανοποιητικοι μισθοί γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν αρκετές εταιρίες με επαρκή ανταγωνισμό. Σχεδόν τα πάντα κινούνται γύρω από έργα του δημοσίου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Giakop89 είπε

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ικανοποιητικοι μισθοί γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν αρκετές εταιρίες με επαρκή ανταγωνισμό. Σχεδόν τα πάντα κινούνται γύρω από έργα του δημοσίου.

Διαφωνώ λίγο. 4/5 εταιρίες που έχω συνεργαστεί δεν ασχολούνται με δημοσια/ευρωπαϊκά έργα και ξέρω γενικά αρκετές που δεν ασχολούνται με αυτά και πληρώνουν ικανοποιητικά. 

Επεξ/σία από computeras13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας επανελθω ξανα , το συστημα εχει παρααφεθει ελευθερο με αποτελεσμα να εχει πληθωριστει το επαγελμα της πληροφορικης !!! εχουν παρεισφρησει μεσα καθε λογεις ασχετοι αεριτζιδες χωρισ πτυχιο και εχει χαλασει η πιατσα ...

με αποτελεσμα να μενουν καθηλωμενοι η μισθοι αφου το pool μεγαλωνει ...

εγω λεω να μπει σε ολα αυτα ενα τελος ...

δημιουργεια συλογου μητρωου πληροφορικων τωρα και πιεση στην πολιτεια να απαγορευσει για αρχη να παιρνουν εργα δημοσιου εταιριες που εχουν μη σχετικους ... και αν σας φαινετε παραλογο μια ματια για ολα τα υπολοιπα εππαγελματα θια σας πησει... αντε κτησε φτοιαξε μελετησε εαν δεν εχεις διπλωματουχω του τεε ,ιστοποιημενο ηλεκτρολογο κοκ

μονο στην πληροφωρικη ειμαστε μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μην δινετε !!!φτανει πια !!! 

υγ οσοι σπευσουν να κατηγορισουν ασ σκεφτουν τι κανουν ολοι οι υπολοιποι γυρω του εππαγελματιες και κονομανε και τι λαθος κανουμε εμεις !!!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostakis81 είπε

υγ οσοι σπευσουν να κατηγορισουν ασ σκεφτουν τι κανουν ολοι οι υπολοιποι γυρω του εππαγελματιες και κονομανε και τι λαθος κανουμε εμεις !!!

Το σκεφτηκες αυτο που σου ειχα πει την αλλη φορα να πας να γινεις δασκαλος? Και σαν ΕΠΟΠ θεωρω οτι θα ειχες προοπτικη να κανεις καριερα. Που να μπλεκουμε μωρε με ΦΕΚ, ειναι και το AI, θα γινει αχταρμας...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kostakis81

Σε αυτό δεν έχεις άδικο.

Προσωπικά δεν έχω τελειώσει πληροφορική. Πληροφορικάριος ήθελα να γίνω από το λύκειο αλλά για διάφορους λόγους σπούδασα άλλη ειδικότητα του πολυτεχνείου. Κάποια περίοδο δίδασκα (εργαστήρια) προγραμματισμό (C) και συνέχεια μαθαίνω τόσο μόνος μου όσο και μέσω online courses.

Κάποια στιγμή σκεφτόμουν να δώσω κατατακτήριες και πήρα τηλέφωνο τον λογιστή να τον ρωτήσω αν θα με επιβαρύνει λογιστικά αν σπουδάσω και πληροφορική και μετά κάνω έναρξη και σαν πληροφορικάριος. Μου είπε πως όχι μόνο πως δεν με επηρεάζει λογιστικά αλλά με ενημέρωσε ότι δεν είχαν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα (πάνε χρόνια, δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει αυτό).

Είχα φτιάξει eshop πριν το wordpress και το joomla. Τα παράτησα επειδή δεν υπήρχε πλέον περίπτωση να βγάλω κέρδος με τις τιμές που ζητούσαν φοιτητές και αεριτζίδες (500€  eshop???).

Το πιο σωστό που θα μπορούσε να κάνει το κράτος είναι να απαιτεί για κάθε σχετική δουλειά να υπάρχει το σχετικό παραστατικό. Π.χ. έχει κάποιος μια ιστοσελίδα; Να υπάρχει έστω ένα παραστατικό 50€/έτος για την συντήρησή του από κάποιον σχετικό.

Αυτή την στιγμή η αγορά δουλεύει κυρίως με μαύρα επειδή υπάρχουν αμέτρητοι (φοιτητές, κάποιοι που το έχουν ως δεύτερη δουλειά, κάποιοι που δεν κάνουν έναρξη για να έχουν χαμηλότερες τιμές, κλπ)  οι οποίοι επειδή ακριβώς δεν φαίνονται δεν έχουν καμία νομική ευθύνη.

Αν δεν έχει κάποιος νομική ευθύνη δεν πιέζεται να βελτιώσει τις υπηρεσίες του.

 

Συμφωνώ με την άποψη ότι πρέπει να καθιερωθούν επαγγελματικά δικαιώματα και πλέον μόνο όσοι έχουν σχετικό δίπλωμα ή έστω αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία να μπορούν να αναλαμβάνουν δουλειές προγραμματιστή, μηχανικού υπολογιστών και λοιπών σχετικών επαγγελμάτων.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Το σκεφτηκες αυτο που σου ειχα πει την αλλη φορα να πας να γινεις δασκαλος? Και σαν ΕΠΟΠ θεωρω οτι θα ειχες προοπτικη να κανεις καριερα. Που να μπλεκουμε μωρε με ΦΕΚ, ειναι και το AI, θα γινει αχταρμας...

Ma γιατι να αλλαξω καριερα ? μια χαρα καριερα εχω και τωρα σαν project manager σε εταιριες πληροφορικης ... απλα θελω να ανοιξω τα ματια σε στραβαδα νεους ωστε να μην τουσ κλεβουν το ψωμι μεσα απο τα χερια οι αεριτζιδεσ του κλαδου και οι αλεξιπτωτηστες ...

γενικα θελω regulation του κλαδου ... και μαλιστα οχι τιποτα τρελο απλα ενα κλασμα απο το regulation που εχουν φαρμακοποιοι δικηγοροι συμβολαιογραφοι,κλητηρες ,δικαστικη επιμελητες και αλλοι περιεργοι που πληρονοντε με βαση οτι πει ο συλλογος τουσ και οχι η αγορα ... εκει γιατι δεν εχετε αντιρηση ? δηλαδη οι αλλη πωσ το κανουν και ολοι μουγκα και οταν παΕΙ στο δικο σας κλαδο το παιζετε ολοι φιλελεδες... συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι φιλελευθερισμος αλλα θυμα και το εκμεταλευομαστε .....μεχρι και οι μαθηματικοι μας την εχωσαν και μας πηραν τισ θεσεις στα λυκεια σαν καθηγητες ,... καθηστε εσεις μετα και παιξτε το renegades

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...