Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υπάρχει πίεση, deadline, όγκος εργασίας προφανώς να κάτσεις να κλείσεις τη δουλειά. Και προσωπικά δε θα κάνω φασαρία ούτε για τη μισή ούτε ακόμα και για τη μια ώρα μια φορά στο τόσο. Όταν γίνεται συστηματικά όμως πρέπει να πληρώνονται. Επίσης όταν σε εναν παραγωγικό υπάλληλο σταθερά δε φτάνει το ωράριο, σημαίνει πως η δουλειά που του έχει ανατεθεί δεν είναι για ένα άτομο. 

Αν όμως είναι μια χαλαρή μέρα ή αν έχω τελειώσει ο,τι μου είχε ανατεθεί, συγγνώμη αλλά θα φύγω/κλείσω στην ώρα μου. Δεν θα κάτσω παραπάνω να σκρολάρω πάνω κάτω ή να κανω δουλειά που δεν είναι για αυτή την εβδομάδα μόνο και μόνο για να φανεί οτι κάθομαι και να χαίρεται ο εργοδότης ή ο πελάτης οτι με βλέπει στο γραφείο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, great είπε

Πολύ μπερδευετε το σταρ...σμο του 8ωρου με την γαλέρα τις απληρωτης υπερωριας.

Το 17:00 ειναι αδιαφορία και τι μου λες οτι καταφερε να τελειωσει τα παντα στις 17:00, δεν ειναι δηλαδη κατι να κατσει 1 λεπτο παραπάνω. Δεν λεμε παιδια να φυγει στις 20:00, ή στις 18:00 κατσε πεντε λεπτα ουτε πεντε λεπτα!

16:58 ακουγα τον αλλον διπλα η καρεκλα μπαμ πισω να σηκωνετε τουαλετα και 16:59 ειχε φυγει. οτνα ερθει ενας νεος συναδελφος μαζι του και πρεπει να μαθει την δουλεια και το τι κανει το τμημα και βλεπει τον αλλον απο τις 17:00 ειναι ηδη προς την εξοδο νομιζεις οτι αυτος ο νεος θα κατσε παραπανω γιατι πρεπει να μαθει λιγο τι σημαινει το καινουριο συστημα που δεν το ξερει. Δεν μπορει οτι εχεις να κανεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να το εχεις τελειωσε μεχρι τις 17:00, δεν γινεται! και μιλαω ξεκαθαρα για αυτο που το το εχω δει και το ακουω απο ολους.

πολυ απλά, οι φελοι και τα σκ...α επιπλεουν. Οσο πιο αχρηστος αλλα επικοινωνιακός του θεαθήναι και της γλωσσας πανω κατω μια χαρα εχεις ακομα δουλεια. Και θα παρει και το credit της δουλειας της δικιας σου. Μην αρχισετε τα επαναστατρικα παλι, δεν ειανι τοσο απλά τα πραγματα εινα λαθος το ξερουμε αλλα πας να μιλησεις και σες γραφουν, υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες πειτε το σε κανα οικογενειάρχη που εχει δυο παιδια και δεν μπορει να μεινει ανεργος. Ετσι ειναι, αλλιως ζητατε σε πλασματικο κοσμο με μονοκερους και ουρανια τοξα.

junior Προφανως και παιδακι που βγηκε απο το ΙΕΚ. Γιατι πληρωνουν και πληρωνουν καλα την τεχνογνοσια και το οτι θα πας εκει και απο την πρωτη εβδομαδα θα μπρεις να εισαι παραγωγικος γιατι ξερεις και εχεις επαγγελματισμο.

απο τη στιγμη που με πληρωνεις μεχρι τις 17.00, τοτε 17.01 θα εχω ηδη μπει στο αμαξι.

Αν δεν θες να πληρωσεις υπερωρια τοτε εισαι γυφτος.

Αν δεν εχεις να πληρωσεις υπερωρια γιατι δεν βγαινεις, τοτε ευτυχως που μου το ειπες ωστε να φυγω απο μια εταιρεια που καταρρεει.

Α μαντεψε, αν δεν εχω τελειωσει κατι μεχρι τις 17.00, στο πεακι μου, την επομενη μερα κι αν σ αρεσει, αλλιως παω αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, filip123go είπε

Sword, intralot, opap, Accenture, intrasoft, Νοκια, Σαμσουνγκ, Παπαστράτος, Ελ.Πε., όλες οι ασφαλιστικές, όλες οι ναυτιλιακές, ο μισθός για entry level developer είναι 900€ καθαρά (+ - 100€ ) όπως έγραψα και πιο πάνω και συνήθως και 120€ ticket restaurant.

Πιάνεις ένα συγκεκριμένο μερίδιο αγοράς, δεν είναι όλες οι εταιρίες το ίδιο. 

My 2 cents γενικά επιγραμματικά (έχοντας κάμποσα χρόνια πλέον στον χώρο και έχοντας υπάρξει technical interviewer):

  • Υπάρχουν δουλειές γενικά, με το μεγαλύτερο pool εταιριών να ψάχνει κυρίως mid+ οπότε ναι, οι juniors είναι λίγο πιο δύσκολα
  • Αν ψάχνεις ειδικά για κάτι remote πλέον αν δεν είσαι Αθήνα/Θεσσαλονίκη το pool αυτό είναι πιο μικρό (ειδικά για τους πιο junior ρόλους)
  • Ναι υπάρχουν αρκετοί juniors που δεν ξέρουν βασικά πράγματα (sorting algorithms που ακούστηκαν κάπου πιο πριν γενικά το θεωρώ περιττό να ρωτήσω από την στιγμή που θα καλέσεις μια .sort() στο 99% των περιπτώσεων στην δουλειά σου οπότε δεν μου λέει κάτι αν ξέρεις ή όχι). Βέβαια πάντα υπήρχαν, απλά τώρα υπάρχει λίγο κορεσμός που πιο πριν δεν υπήρχε
  • Ναι, όλοι έχουμε συναδέλφους που λέμε γιατί αυτός ο άνθρωπος δουλεύει αλλά believe it or not, από πλευράς μιας εταιρίας έχει νόημα γιατί συνήθως αυτοί οι άνθρωποι είναι οι πιο loyal και παρόλο δεν θα σου βγάλουν την ποσότητα/ποιότητα που θα βγάλει κάποιος άλλος, ξέρεις οτι έχουν ένα συγκεκριμένο capacity το οποίο μπορείς πάντα να υπολογίζεις (και αντίστοιχα τους αμοίβεις)
  • Δεν θέλεις η εταιρία να σε εκπαιδεύσει μόνο, ένας επαγγελματίας ανεξαρτήτως level θα ψάξει και θα διαβάσει/μάθει μόνος του. Ναι, οι juniors θέλουν απλά λίγο εκπαίδευση στο πως να το κάνουν αυτό μέσα στο χάος πληροφορίας του κλάδου
  • Δεν συζητώ καν για το θέμα του να κάτσεις έξτρα χωρίς να πληρωθείς. Δεν αντιλέγω οτι δεν το έχω κάνει και εγώ όπως σε έναν βαθμό ίσως όλοι μας, αλλά άλλο να γίνει 1-2 φορές γιατί shit happens (και ένας καλός εργοδότης θα το αναγνωρίσει) και άλλο να γίνεται συνέχεια. Κάτι που πάντα αναφέρω σε κάθε μέλος κάθε ομάδας που έχω τρέξει, είναι οτι η δουλειά σας τελειώνει στο 8ωρό σας. Μετά το τι θα κάνετε είναι δική σας υπόθεση και κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις κάτι (εκτός αν μιλάμε για θέματα εκβιασμών που μετά πάμε σε άλλα μονοπάτια)
Επεξ/σία από computeras13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν υπάρχει η λογική "θα καθήσω παραπάνω χωρίς να πληρωθώ γιατί έχει δουλειά" τότε θα πρέπει να υπάρχει και η λογική "θα φύγω νωρίτερα επειδή είμαστε χαλαρά, χωρίς να πληρωθώ λιγότερο" .

Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ. Οι managers για αυτό υπάρχουν, και παίρνουν και έναν σκασμό λεφτά. Για να φροντίζουν η δουλειά να κατανέμεται ανάλογα, ώστε όλοι να μπορούν να φεύγουν στην ώρα τους. Εάν δεν υπάρξει κάποιο παραγωγικό πρόβλημα, που πρέπει να λυθεί ΆΜΕΣΑ, τότε, το να βαρανε υπερωρίες οι υπάλληλοι, σημαίνει: 

α) κακό planning,

β) υποστελεχωμένη εταιρεία 

γ) κακές προσλήψεις 

δ) κακός εξοπλισμός 

σε κανένα από τα 4 δεν φταίει ο υπάλληλος. (Μιλάμε πάντα για νορμάλ άτομα, τα οποία κάνουν τη δουλειά τους. Τώρα αν ο άλλος έρχεται, βλέπει yt όλη μέρα και φεύγει, υπάγεται στη 3 κατηγορία)

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, GamingMaster424 said:

 Έχω φίλο στην Ελβετία που 10 λεπτά μετά το σχόλασμα περνάει ο security απ' όλα τα γραφεία να δει αν κάποιος δουλεύει ακόμα ώστε να τον διώξει, διότι διαφορετικά μπορεί να πέσει καταγγελία ή να σκάσει έλεγχος και να τους σκίσουν στα πρόστιμα.

Το εργάνη οταν μπει σε ολους υποτιθετε οτι θα κανει αυτο. Μια εταιρεια recruiting ειχαν εργανη με κάρτα και οταν ζητησα να τα πουμε μετα τις 17:00 μου λενε δεν γινεται 17:00 κλεινουν τα παντα μας πετανε εξω

 

1 hour ago, Ntinaras said:

Α μαντεψε, αν δεν εχω τελειωσει κατι μεχρι τις 17.00, στο πεακι μου, την επομενη μερα κι αν σ αρεσει, αλλιως παω αλλου.

το θεμα ειναι αυτη ειναι συμπεριφορα κακου υπαλληλου οχι ανθρωπου που σεβετε την δουλεια του (οχι το αφεντικο δεν λεω αυτο) να φυγεις, αλλα οχι να το κανεις επιτοτου και ουσιαστικα με τσαμπουκα γιατι εγω τελειωσα 17:00 αντε γεια παραταμας.

Και αλλου να πας να ξερεις οτι σιγα σιγα θα σε "ξερναει" το ιδιο το συστημα. Δεν θα στεριωσεις.

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, great είπε

Το εργάνη οταν μπει σε ολους υποτιθετε οτι θα κανει αυτο. Μια εταιρεια recruiting ειχαν εργανη με κάρτα και οταν ζητησα να τα πουμε μετα τις 17:00 μου λενε δεν γινεται 17:00 κλεινουν τα παντα μας πετανε εξω

 

το θεμα ειναι αυτη ειναι συμπεριφορα κακου υπαλληλου οχι ανθρωπου που σεβετε την δουλεια του (οχι το αφεντικο δεν λεω αυτο) να φυγεις, αλλα οχι να το κανεις επιτοτου και ουσιαστικα με τσαμπουκα γιατι εγω τελειωσα 17:00 αντε γεια παραταμας.

Και αλλου να πας να ξερεις οτι σιγα σιγα θα σε "ξερναει" το ιδιο το συστημα. Δεν θα στεριωσεις.

Το συστημα απ οτι φαινεται ξερναει σκουπδια εργοδοτες προς το παρον. Αυτοι βγαινουν και κλαιγονται πως δεν βρισκουν υπαλληλους.

Ο καλος υπαλληλος ειναι αυτος που βγαζει τη δουλεια του στο 8ωρο. Οι υπολοιποι που πρεπει να κατσουν παραπανω ειναι αχρηστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, great said:

το θεμα ειναι αυτη ειναι συμπεριφορα κακου υπαλληλου οχι ανθρωπου που σεβετε την δουλεια του (οχι το αφεντικο δεν λεω αυτο) να φυγεις, αλλα οχι να το κανεις επιτοτου και ουσιαστικα με τσαμπουκα γιατι εγω τελειωσα 17:00 αντε γεια παραταμας.

Και αλλου να πας να ξερεις οτι σιγα σιγα θα σε "ξερναει" το ιδιο το συστημα. Δεν θα στεριωσεις.

Δεν ισχύει αυτό απαραίτητα. Μετά τη πρώτη μου δουλειά που στη κυριολεξία με γμσαν (απλήρωτα 12ωρα εκτός έδρας) είπα πως δεν ξανακάνω υπερωρίες. (Η πρώτη μου δουλειά ήταν σε μικρή εταιρεία ελληναρα "επιχειρηματία" ). 

Από τότε έχω δουλέψει μόνο πολύ σε μεγάλες εταιρείες (1 Ελληνική και οι άλλες global) . Πάντα στο 8ωρο, απλά χαιρετούσα και έφευγα (εννοείται υπήρχαν εξαιρέσεις αλλά πολύ σπάνιες, πχ πρόβλημα στη παραγωγή). Μέχρι τώρα δεν μου έχει βγει σε κακό. Δουλεύω σε μια από τις καλύτερες εταιρείες που μπορεί να δουλέψει κάποιος παγκοσμίως, τα λεφτά πιστεύω είναι καλά, και στο 8ωρο έχω φύγει. Αλλά, τα deadlines που δίνω εγώ ο ίδιος στα τασκ μου, τα πιάνω. Δλδ δεν αφήνω δουλειά πίσω.

Αυτό το "κάτσε παραπάνω απλά για να κάτσεις" είναι καθαρά ελληνικό φαινόμενο. 

Υ.Γ. είχα πολλούς συναδέλφους, οι οποίοι κάθονταν στο γραφείο, γιατί δεν άντεχαν να πάνε σπίτια τους....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, filip123go said:

Υ.Γ. είχα πολλούς συναδέλφους, οι οποίοι κάθονταν στο γραφείο, γιατί δεν άντεχαν να πάνε σπίτια τους....

Από τη μία αυτοί και από την άλλη εκείνοι που έχουν πραγματικά μηδέν προσωπική ζωή και ενδιαφέροντα, με αποτέλεσμα κυριολεκτικά το μόνο που ξέρουν, μπορούν και θέλουν να κάνουν όλη μέρα είναι να δουλεύουν. Όποιος δει εταιρεία να ανταμείβει τέτοια άτομα και να τα έχει μάλιστα και ως πρότυπο προς τους υπόλοιπους, ας ψάξει για αλλού όσο είναι νωρίς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψάχνω για μεγάλη εταιρεία που να επιδοτεί gaming, τζόγο, εκδρομές, ταβέρνες, παρακολούθηση ποδοσφαίρου, social media και νυχτερινή διασκέδαση.  Τι θα γίνουμε σ'αυτό το φόρουμ, κλέφτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KyrGR said:

Εγώ ψάχνω για μεγάλη εταιρεία που να επιδοτεί gaming, τζόγο, εκδρομές, ταβέρνες, παρακολούθηση ποδοσφαίρου, social media και νυχτερινή διασκέδαση.  Τι θα γίνουμε σ'αυτό το φόρουμ, κλέφτες;

Μια μερα βγηκα εξω απο το γραφειο και ο ενας εκει που εβλεπες την οθονη η μια απο τις δυο ειχε το μουντο μπασκετ

ο ιδιος απο τοκ ινητο του το ακουμπαει στο πληκτρολογιο και βλεπει netflix. και πληρωνετε για αυτο, και λενε οτι κανει και καλη δουλεια. και εχεις τον αλλον διπλα με 600€ βασικό να απορει γιατι του φωναζει οταν κατι δεν κανει καλά.

Αυτο ειναι η τοξικότητα και το "φελλοί και σκ..α επιπλέουν και επιβραβεύονται"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να είμαστε δίκαιοι όμως από τους εργοδότες του ιδιωτικού τομέα μόνο αχαριστία, υποτίμηση και απαξίωση θα εισπράξει κανείς. Πάντα έκανα σωστά τη δουλειά μου όχι γιαυτούς αλλά για τους συναδέλφους, την οικογένειά μου και τους πελάτες. Με αυτή τη σειρά. Ισχύει πάντως ότι οι αδιάφοροι, κοπανατζήδες και ρουφιάνοι στην Ελλάδα επιβιώνουν και πολλές φορές παίρνουν και προαγωγές.

Επεξ/σία από KyrGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, KyrGR said:

κοπανατζήδες και ρουφιάνοι στην Ελλάδα επιβιώνουν και πολλές φορές παίρνουν και προαγωγές

Πάντα οχι πολλες φορές. Πάντα.

 

και για οσους λενε φευγουν στις 17:00 🤣 🤣 🤣

(Καντ follow μονο το ΙΤ μπορει να νιώσει και ο τυπος τα σπάει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, great είπε

Πολύ μπερδευετε το σταρ...σμο του 8ωρου με την γαλέρα τις απληρωτης υπερωριας.

Το 17:00 ειναι αδιαφορία και τι μου λες οτι καταφερε να τελειωσει τα παντα στις 17:00, δεν ειναι δηλαδη κατι να κατσει 1 λεπτο παραπάνω. Δεν λεμε παιδια να φυγει στις 20:00, ή στις 18:00 κατσε πεντε λεπτα ουτε πεντε λεπτα!

16:58 ακουγα τον αλλον διπλα η καρεκλα μπαμ πισω να σηκωνετε τουαλετα και 16:59 ειχε φυγει. οτνα ερθει ενας νεος συναδελφος μαζι του και πρεπει να μαθει την δουλεια και το τι κανει το τμημα και βλεπει τον αλλον απο τις 17:00 ειναι ηδη προς την εξοδο νομιζεις οτι αυτος ο νεος θα κατσε παραπανω γιατι πρεπει να μαθει λιγο τι σημαινει το καινουριο συστημα που δεν το ξερει. Δεν μπορει οτι εχεις να κανεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να το εχεις τελειωσε μεχρι τις 17:00, δεν γινεται! και μιλαω ξεκαθαρα για αυτο που το το εχω δει και το ακουω απο ολους.

Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ. Αυτό που τελειώνει είναι το ωράριο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αναζητώ εργασία στον τομέα την ρομποτικής που περιλαμβάνει πολλά αντικείμενα. Ουσιαστικά και τον προγραμματισμό αλλα και την μηχανολογία.
Απογοητευση. Δεν υπάρχει τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, visualmaster said:

Προσωπικά αναζητώ εργασία στον τομέα την ρομποτικής που περιλαμβάνει πολλά αντικείμενα. Ουσιαστικά και τον προγραμματισμό αλλα και την μηχανολογία.
Απογοητευση. Δεν υπάρχει τίποτα....

Όταν τελείωσα το Master μου (mechatronics) πριν 10 χρόνια περίπου, ήθελα να ανοίξω εταιρεία η οποία να κατασκευάζει χειρουργικά ρομπότ. Δεν έχεις ιδέα τι χαρτουρα και πόσα εμπόδια αντιμετώπισα.! Πήγαινα στις τράπεζες και γελούσαν μαζί μου (ήμουν και σε επαρχιακή πόλη, οπότε 100 φορές χειρότερα). Τελικά μετά από 1 χρόνο τρεξίματος, δεν έβγαλα άκρη, οπότε τα παράτησα και το γύρισα αποκλειστικά σε software...

3 hours ago, great said:

Μια μερα βγηκα εξω απο το γραφειο και ο ενας εκει που εβλεπες την οθονη η μια απο τις δυο ειχε το μουντο μπασκετ

ο ιδιος απο τοκ ινητο του το ακουμπαει στο πληκτρολογιο και βλεπει netflix. και πληρωνετε για αυτο, και λενε οτι κανει και καλη δουλεια. και εχεις τον αλλον διπλα με 600€ βασικό να απορει γιατι του φωναζει οταν κατι δεν κανει καλά.

Αυτο ειναι η τοξικότητα και το "φελλοί και σκ..α επιπλέουν και επιβραβεύονται"

Γιατί αυτός βρίσκεται ακόμα στη εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...