Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, xgol είπε

Παροτι δεν ειμαι του επαγγελματος, το θεωρω χυδαιο να εχει τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα ενας που εχει φαει τη ζωη του στα θρανια απ τα λυκειακα χρονια, εχει κριθει σε Πανεπ. Μεταπτυχιακο κ α. σε συγκριση με εναν που απλα εχει παρακολουθησει εκπαιδευτικα βιντεο. Δεν βρισκω καμια ηθικη στο παραπανω. 

Ο μόνος λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή βολεύει αρκετούς.

Πρώτα αυτούς που σπούδασαν κοινωνικές επιστήμες και φιλολογία και ξαφνικά νομίζουν πως με μια πιστοποίηση σε 5-6 buzzwords και τα 1000 ευρώ μισθός τους φαντάζει όνειρο. Το τι παπάτζες ακούω από τον κάθε άσχετο που προσπαθεί να το παίξει γνώστης δεν περιγράφεται.

Και δεύτερον αυτούς που έχουν εταιρείες και προτιμούν τον κάθε αναλώσιμο αντί να επενδύσουν σε γνώσεις και καινοτομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 489
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Δεν κάνω κανέναν μηδενισμό απλά δεν υπεραναλύω ποιος είναι τι. Προφανώς και self-taught μπορεί να είναι και κάποιος με 10 πχ χρόνια εμπειρίας. Όσο για το τελευταίο part, ναι συγνώμη υπερβάλω... δεν παίρνετε τον χειρότερο σαν παράδειγμα. Παίρνεται από τους χειρότερους. Το επαναδιατύπωσα.

Για να μην βγαίνουν αυθαίρετα συμπεράσματα: όπως έγραψα και πιο πάνω, θα δεις πολλούς μάγκες εκεί έξω self-taught που αξίζουν πάρα πολλά. Δεν χωράει αμφισβήτηση. Αλλά θα δεις περισσότερους με ένα πτυχίο που είναι και αυτοί εξίσου και καλύτεροι μάγκες. Και στην τελική αυτό που μετράει είναι αν το γουστάρεις. (νομίζω δεν χρειάζεται να πω ότι συγκρίνουμε όμοια πράγματα και όχι πχ πτυχιούχο που μόλις τελείωσε vs self-taught με 5 χρόνια εμπειρίας. Και οι 2 εξίσου ικανοί)

Εν μέρη συμφωνώ. Δηλαδή ένας self-taught που έχει παρακολουθήσει κάποια bootcamps δεν θεωρώ ότι έχει έντονα αλγοριθμική σκέψη. Το ίδιο άτομο αν είχε πάει σε μια σχολή θα είχε πολύ πιο έντονα αλγοριθμική σκέψη λόγω της καθοδήγησης. Αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί πτυχιούχοι που δεν μπορείς να πεις ότι έχουν αλγοριθμική σκέψη. Ακόμα και ένας self-taught μπορεί να αποκτήσει αλγοριθμική σκέψη. Το πρόβλημα είναι κυρίως στην αρχή που δεν θα έχει τα σωστά πατήματα.

Νομίζω και αυτό είναι εσφαλμένη λογική. Μια χαρά μπορεί να γίνει αυτά ένας self-taught και ξέρεις τι καλό υπάρχει με αυτούς σε πιο high level? ότι έχουν την ***υλα κι άρα μαθαίνουν. Τι να τον κάνεις τον άλλον αν έχει πτυχίο και έχει αράξει;

Όπως έχει ξαναειπωθεί, η γνώση είναι έκει έξω. Άμα το γουστάρεις αρκετά μπορείς να μάθει κυριολεκτικά τα πάντα. Ακόμα και σε πανεπιστήμιο μπορείς έτσι απλά να πας σε ένα μάθημα και δεν θα σε ρωτήσει κανείς.

Σε κάθε κλάδο βγαίνουν και πτυχιούχοι μόνο στο όνομα άλλα ακόμα και για αυτούς που πρόσεχαν, τα περισσότερα στην δουλειά μαθαίνονται. Αυτό το "δεν έχω πτυχίο αλλά trust me bro" όμως δεν το βλέπω να συμβαίνει σε κανένα άλλο κλάδο. Οπουδήποτε αλλού και να πας όπως πάνε οι αυτοδίδακτοι στον προγραμματισμό, θα νομίζουν ότι δεν έχεις τι να κάνεις και ήρθες να τρολλάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα αυτή την δημοσίευση για μισθούς στον τομέα της πληροφορικής τεχνολογίας

https://www.linkedin.com/feed/?highlightedUpdateUrn=urn%3Ali%3Ashare%3A7188820890627821568&highlightedUpdateType=REACTIONS_BY_YOUR_NETWORK&origin=REACTIONS_BY_YOUR_NETWORK&showCommentBox=true

Απορίες, απευθείας εκεί.

image.jpeg.bc4f9bc2bac2206b754427549652bb6a.jpeg

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, csontheline είπε

Βρήκα αυτή την δημοσίευση για μισθούς στον τομέα της πληροφορικής τεχνολογίας

https://www.linkedin.com/feed/?highlightedUpdateUrn=urn%3Ali%3Ashare%3A7188820890627821568&highlightedUpdateType=REACTIONS_BY_YOUR_NETWORK&origin=REACTIONS_BY_YOUR_NETWORK&showCommentBox=true

Απορίες, απευθείας εκεί.

image.jpeg.bc4f9bc2bac2206b754427549652bb6a.jpeg

Δεν ισχύουν ούτε για αστείο αυτά. Είναι τουλάχιστον τα μισά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Ισχύουν τα νούμερα, παίζουν και μεγαλύτεροι μισθοί, μην ξεχνάτε πως είναι μικτά 

Σε κοντινό μου πρόσωπο με διδακτορικό και εμπειρία σε SOTA μοντέλα ΤΝ του έγινε πρόταση για 1200 ευρώ μεικτά.

Έκανε κωλοτούμπες από τα γέλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Σε κοντινό μου πρόσωπο με διδακτορικό και εμπειρία σε SOTA μοντέλα ΤΝ του έγινε πρόταση για 1200 ευρώ μεικτά.

Έκανε κωλοτούμπες από τα γέλια.

Πρόταση? Δεν τον ρώτησαν πόσα θέλει? Εμπειρία εννοείς εργασιακής? Πόσα χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Xdanger είπε

Πρόταση? Δεν τον ρώτησαν πόσα θέλει? Εμπειρία εννοείς εργασιακής? Πόσα χρόνια?

Ερευνητική εμπειρία στο ερευνητικό κέντρο που συνεργαζόταν με το διδακτορικό του (με ένσημα φυσικά κλπ). Τους είπε έχω καλύτερες προτάσεις κάντε μου κάτι καλύτερο και φυσικά δεν έκαναν.

Πολύ γνωστή πολυεθνική εν τω μεταξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Ερευνητική εμπειρία στο ερευνητικό κέντρο που συνεργαζόταν με το διδακτορικό του (με ένσημα φυσικά κλπ). Τους είπε έχω καλύτερες προτάσεις κάντε μου κάτι καλύτερο και φυσικά δεν έκαναν.

Πολύ γνωστή πολυεθνική εν τω μεταξύ.

Οπότε μιλάμε για entry το πολύ junior, και μάλιστα διαπραγματευόταν από αδύναμη θέση γιατί δεν εργαζόταν εκείνη την στιγμή. Λογικό το βλέπω για πρώτο μισθό.

Γι'αυτό λέω στα προηγούμενα μηνύματα πως δεν παίζει ρόλο το πτυχίο. Στις εταιρείες θέλουν να δουν έργα για να ξέρουν πως μπορείς να κάνεις την δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Οπότε μιλάμε για entry το πολύ junior, και μάλιστα διαπραγματευόταν από αδύναμη θέση γιατί δεν εργαζόταν εκείνη την στιγμή. Λογικό το βλέπω για πρώτο μισθό.

Γι'αυτό λέω στα προηγούμενα μηνύματα πως δεν παίζει ρόλο το πτυχίο. Στις εταιρείες θέλουν να δουν έργα για να ξέρουν πως μπορείς να κάνεις την δουλειά.

Συγνώμη τι entry γράφεις;

Άνθρωπος με επιστημονικές δημοσιεύσεις (28 ετών με h-index 8 ) πάνω σε signal processing με deep learning είναι junior? Εργασιακή εμπειρία σε ερευνητικό κέντρο; 

 

Επεξ/σία από listerstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, listerstorm είπε

Συγνώμη τι entry γράφεις;

Άνθρωπος με επιστημονικές δημοσιεύσεις πάνω σε signal processing με deep learning είναι junior?

Ναι γιατί δεν έχει δουλέψει σε πραγματικές συνθήκες με πραγματικά προβλήματα ώστε να δώσει λύσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Ναι γιατί δεν έχει δουλέψει σε πραγματικές συνθήκες με πραγματικά προβλήματα ώστε να δώσει λύσεις. 

Δεν έπρεπε να το πεις αυτό. Αλλά μιας και το πες...

c6f.gif

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαχα...τι λέτε ρε;  το διδκατορικό δεν είναι έργο;
Δεν είναι επίλυση πραγματικού προβλήματος - συχνά δε κι από το μηδέν;
Αλλά όχι, πραγματικές συνθήκες είναι να σε πρήζει ένας εργοδότης και να χτυπάς κάρτα 9-5...

Προσωπικά, πριν χρόνια σε συνεντεύξεις που τόλμησαν να μου υπαινιχθούν κάτι τέτοιο τους έτριψα τη μούρη και έφυγα χωρίς δεύτερη κουβέντα....

-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

αχαχαχα...τι λέτε ρε;  το διδκατορικό δεν είναι έργο;
Δεν είναι επίλυση πραγματικού προβλήματος - συχνά δε κι από το μηδέν;
Αλλά όχι, πραγματικές συνθήκες είναι να σε πρήζει ένας εργοδότης και να χτυπάς κάρτα 9-5...

Προσωπικά, πριν χρόνια σε συνεντεύξεις που τόλμησαν να μου υπαινιχθούν κάτι τέτοιο τους έτριψα τη μούρη και έφυγα χωρίς δεύτερη κουβέντα....

-

Αν πούμε ότι είναι διαφορετικές συνθήκες είναι οκ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...