Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

το θέμα είναι με τα 1600 λίρες το μήνα όταν έπαιρνες στο Λονδίνο, αν σου έφταναν να ζεις αξιοπρεπώς και αν μετά από 6 χρόνια ο μισθός σου έχει φτάσει σε έναα επίπεδο που να ζεις άνετα και να εισαι ευχαριστημένος

Ολα σχετικα ειναι φιλε μου. Προφανως μετα απο τοσα χρονια εχω κανει προοδο, αναλογη προοδο θα ειχα κανει και Ελλαδα φυσικα.

56 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Για πες, για πες, γιατι Ολλανδια ενα holiday allowance παιρνουμε και αυτο το Μαιο... 😅

Αγγλια παλι 12 μισθοι και ενα μπονους οσοι το παιρνουν, βρισκουν ευκαιρια και το πετσοκοβουν. Παραδειγμα στην προηγουμενη δουλεια μου σε τομεα αιχμης, το μπονους το χρονο καθαρα ηταν 2κ. Ε ειχαν τοσο τρελα κριτηρια που αναθεμα και αν περναμε 600-700 λιρες το χρονο. Κοροιδια σκετη.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 minutes ago, OxiGiannisGiannakis said:

Αγγλια παλι 12 μισθοι και ενα μπονους οσοι το παιρνουν, βρισκουν ευκαιρια και το πετσοκοβουν. Παραδειγμα στην προηγουμενη δουλεια μου σε τομεα αιχμης, το μπονους το χρονο καθαρα ηταν 2κ. Ε ειχαν τοσο τρελα κριτηρια που αναθεμα και αν περναμε 600-700 λιρες το χρονο. Κοροιδια σκετη.

Σε εμας δοξα τω Θεω, το αν υπαρχει μπονους ή οχι και με ποια κριτηρια, ειναι εντελως αδιαφανες (The best employer in Rotterdam). Ολα εχουν να κανουν με το ποιους κρατας χαρουμενους ανεξαρτητως αν δουλευεις ή οχι. Το να ειναι Χριστουγεννα και να μην παιρνεις δωρο δεν συνηθιζεται 😅.
Λεω να κοιταξω για καμια δουλεια στο Ευρωπαικο Δημοσιο, αεριτζηδικες δουλειες με καλο μισθο, το θεμα ειναι να βρουμε κανεναν γνωστο να μας χωσει. (example)

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ολα σχετικα ειναι φιλε μου. Προφανως μετα απο τοσα χρονια εχω κανει προοδο, αναλογη προοδο θα ειχα κανει και Ελλαδα φυσικα.

Αγγλια παλι 12 μισθοι και ενα μπονους οσοι το παιρνουν, βρισκουν ευκαιρια και το πετσοκοβουν. Παραδειγμα στην προηγουμενη δουλεια μου σε τομεα αιχμης, το μπονους το χρονο καθαρα ηταν 2κ. Ε ειχαν τοσο τρελα κριτηρια που αναθεμα και αν περναμε 600-700 λιρες το χρονο. Κοροιδια σκετη.

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, την Αγγλία δε θα την πρότεινες εύκολα σε κάποιο να δοκιμαστεί; Δεν εννοώ ανειδίκευτο, αλλά άτομο σε καίριο τομέα, μηχανικό, βιοτεχνολογία κ.λπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, την Αγγλία δε θα την πρότεινες εύκολα σε κάποιο να δοκιμαστεί; Δεν εννοώ ανειδίκευτο, αλλά άτομο σε καίριο τομέα, μηχανικό, βιοτεχνολογία κ.λπ

Αγγλια ειναι πολυ καλα για finance, developers, startups και σε ενα βαθμο για γιατρους.

Βιοτεχνολογια θα ελεγα οτι εχει ψωμι μαλλον. Μηχανικοι θα ελεγα να κοιταξει κανεις αλλου, Ελβετια, Γερμανια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, την Αγγλία δε θα την πρότεινες εύκολα σε κάποιο να δοκιμαστεί; Δεν εννοώ ανειδίκευτο, αλλά άτομο σε καίριο τομέα, μηχανικό, βιοτεχνολογία κ.λπ

Δεν είναι όπως ήταν, ειδικά μετά το Brexit. Όλα έχουν παέι στο θεό. Είναι ο ξαδερφός μου εκεί, που πήγε προ brexit εποχή και μου τα αναφερει.

Πλέον οι περισσότεροι φεύγουν Ντουμπαι, Λουξεμβούργο, Αυστρία και Ελβετία ( ειδικά για χρηματοοικονομικά).

Πάντως μου έκανε εντύπωση που δεν ανέφερε κάποιος τη Κύπρο που μερικοί Έλληνες την έχουν αναφέρει ως τη γη της επαγγελίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, την Αγγλία δε θα την πρότεινες εύκολα σε κάποιο να δοκιμαστεί; Δεν εννοώ ανειδίκευτο, αλλά άτομο σε καίριο τομέα, μηχανικό, βιοτεχνολογία κ.λπ

Δεν έχει δοκιμαστικά πλέον στο ΗΒ.Mετά το Brexit  μόνο με visa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είσαι στα τουριστικά θα κάνεις πρώτα μια εσωτερική μετανάστευση σε κάποιο νησί με μεγάλη σεζόν (Σαντορίνη, Κρήτη, Ρόδο κτλ.) για καλοκαίρι και αφού γνωρίζεις και λίγα γαλλικά εκτός των αγγλικών θα ψάξεις για χειμώνα κάτι σε Ελβετία (γαλλικό καντόνι) ή Αυστρία. Με αυτόν τον τρόπο θα καταφέρεις να κάνεις ένα καλό μαξιλαράκι, θα αποκτήσεις εμπειρία και μετά θα αποφασίσεις αν χρειάζεται να μεταναστεύσεις ή όχι. Αν διαλέξεις το ναι στη μετανάστευση σου προτείνω γαλλικό καντόνι στην Ελβετία, πάντα πάνω στην ειδικότητα σου και εξασφάλιση δουλειάς με υπογραφή συμβολαίου και έκδοση βίζας πριν φτάσεις εκεί. Φιλικά και εύχομαι όλα να σου πάνε καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει οτι αγγλια τα σουπερ μαρκετ βγαζουν προσφορα εως και -90% το ψωμι λιγο πριν το κλεισιμο;τυπου 10-20 cent το ψωμι; καθως και σε αλλα προιοντα φαγωσιμα που κοντευει η ημερομηνια ληξης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, enrique19 είπε

Ισχυει οτι αγγλια τα σουπερ μαρκετ βγαζουν προσφορα εως και -90% το ψωμι λιγο πριν το κλεισιμο;τυπου 10-20 cent το ψωμι; καθως και σε αλλα προιοντα φαγωσιμα που κοντευει η ημερομηνια ληξης τους.

Το ψωμί δεν το έχω πετύχει έτσι αλλά ready meals πολλές φορές .Πχ μπιφτέκια με τα τυριά του κλπ απο £5 στις £0,90  γιατί έληγε την επόμενη που ήταν Πρωτοχρονιά,άρα αργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, enrique19 said:

Ισχυει οτι αγγλια τα σουπερ μαρκετ βγαζουν προσφορα εως και -90% το ψωμι λιγο πριν το κλεισιμο;τυπου 10-20 cent το ψωμι; καθως και σε αλλα προιοντα φαγωσιμα που κοντευει η ημερομηνια ληξης τους.

Ναι, ειδικά το asda εκει προς τις 23 σκοτώνει οτι είναι φούρνου (από ψωμιά, pies μεχρι muffins).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Πάντως μου έκανε εντύπωση που δεν ανέφερε κάποιος τη Κύπρο που μερικοί Έλληνες την έχουν αναφέρει ως τη γη της επαγγελίας

Ουτε καν. Ξερω κοσμο πολυ που πηγε απο Ελλαδα εκει και απλα εχουν εναν αξιοπεπρεπη μισθο. Με τα πιο ακριβα σπιτια στην Κυπρο μια η αλλη εισαι. Ειναι κι ο καιρος απαλευτος ειδικα το καλοκαιρι, χιλιες φορες η βροχη και το κρυο της Αγγλιας.

54 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν είναι όπως ήταν, ειδικά μετά το Brexit. Όλα έχουν παέι στο θεό. Είναι ο ξαδερφός μου εκεί, που πήγε προ brexit εποχή και μου τα αναφερει.

Δεν ειναι μονο το μπρεξιτ. Αυτο ηταν το κερασακι στην τουρτα. Γενικα οι μισθοι εχουν μεινει στασιμοι τα τελευταια 15 χρονια. Οι τιμες μονο την τελευταια τριετια εχουν διπλασιαστει σχεδον σε σπιτια και SM.

20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το ψωμί δεν το έχω πετύχει έτσι αλλά ready meals πολλές φορές .Πχ μπιφτέκια με τα τυριά του κλπ απο £5 στις £0,90  γιατί έληγε την επόμενη που ήταν Πρωτοχρονιά,άρα αργία.

Τι μου θυμισες! Ειχα εναν φιλο Αγγλο πριν τα βραδινα ξυδια παντα πηγαινε σε ενα τοπικο μαρκετ, με ενα fiver επαιρνε φαγητο για δυο μερες! Απλα οι πιο πολλοι εργαζομενοι ειδικα με παιδια και υποχρεωσεις δεν εχουν το χρονο και την ενεργεια να ασχοληθουν.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ουτε καν. Ξερω κοσμο πολυ που πηγε απο Ελλαδα εκει και απλα εχουν εναν αξιοπεπρεπη μισθο. Με τα πιο ακριβα σπιτια στην Κυπρο μια η αλλη εισαι. Ειναι κι ο καιρος απαλευτος ειδικα το καλοκαιρι, χιλιες φορες η βροχη και το κρυο της Αγγλιας.

καλα μμη το λες. Εχει δημοσιους υπαλληλους στη Κυπρο που αμείβονται μια χαρα

24 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Δεν ειναι μονο το μπρεξιτ. Αυτο ηταν το κερασακι στην τουρτα. Γενικα οι μισθοι εχουν μεινει στασιμοι τα τελευταια 15 χρονια. Οι τιμες μονο την τελευταια τριετια εχουν διπλασιαστει σχεδον σε σπιτια και SM.

Γενικα ποτε δεν καταλαβα ακομα και στα πολυ καλα χρονια, γιατι οι Ελληνες πηγαιναν Αγγλια για επαγγελματικη αποκατάσταση, τη στιγμη που η Γερμανια ως χωρα εδινε και καλυτερους μισθούς και πιο φθηνό κόστος ζωής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

καλα μμη το λες. Εχει δημοσιους υπαλληλους στη Κυπρο που αμείβονται μια χαρα

Ξερω τρεις. Ολοι ειναι 1400-1500 και εχουν πτυχιο και μαστερ. Χ13 βεβαια αλλα δεν ειναι κατι τρελο.

3 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Γενικα ποτε δεν καταλαβα ακομα και στα πολυ καλα χρονια, γιατι οι Ελληνες πηγαιναν Αγγλια για επαγγελματικη αποκατάσταση, τη στιγμη που η Γερμανια ως χωρα εδινε και καλυτερους μισθούς και πιο φθηνό κόστος ζωής

Γλωσσα. Και μια κοινωνια πιο ανοιχτη στους μεταναστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Γλωσσα. Και μια κοινωνια πιο ανοιχτη στους μεταναστες.

κατάλαβα. Βέβαια τώρα και η Γερμανία δεν είναι στα καλυτερά της και γενικά έτσι όπως πάει η Ευρώπη, το να διαλυθεί δεν είναι και μακρυά ως σενάριο. Ίσως η Αγγλία το πήρε χαμπάρι νωρίς και την έκανε.

Άλλωστε δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι οι περισσότεροι μεταναστεύουν σε ΜΗ Ευρωπαικές χώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, airtrelomike13 said:

κατάλαβα. Βέβαια τώρα και η Γερμανία δεν είναι στα καλυτερά της και γενικά έτσι όπως πάει η Ευρώπη, το να διαλυθεί δεν είναι και μακρυά ως σενάριο. Ίσως η Αγγλία το πήρε χαμπάρι νωρίς και την έκανε.

Άλλωστε δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι οι περισσότεροι μεταναστεύουν σε ΜΗ Ευρωπαικές χώρες

Μεταναστευουν σε μη ευρωπαϊκές χωρες γιατι εκει βρίσκουν δουλειά. Στις ευρωπαϊκές χωρες σε καθε θεση τεχνολογιας κανουν αιτηση 20 Ινδοι για καθε εναν ντοπιο. Οι Ινδοί προκειμενου να έρθουν Ευρώπη, έρχονται και με λιγότερα. Οποτε βγαζουμε θεση για την ομαδα, φτανουν σε εμας 5-6 υποψήφιοι και οι 4 ειναι Ινδοί + οτι ο manager μας ειναι Ινδός και με τον τρόπο του πάντα επιλέγει τον Ινδό. 

Στην Ολλανδία βλεπω μιλιούνια μα μιλουνια Ινδούς και Τούρκους. 

Υ. Γ. Τα έχουμε ξαναπει, μπαινεις και πετάς πράγματα ως facts χωρίς εσυ ο ίδιος να εχεις την εμπειρία, εισαι θεωρητικός και συνέχεια μεταφέρεις κατι που ακουσες και κάτι που σου ειπαν. 

Επεξ/σία από dbrillis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...