Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, ilkor είπε

Αν είσαι Ολλανδία αλλά κοντά στην Γερμανία μένεις Άαχεν που έχει καλύτερα ενοίκια από Αθήνα. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο στείλε πμ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.

+1 για Άαχεν. Δεν έκατσα πολύ λόγω συγκυριών αλλά μου άρεσε ως πόλη. 

Το 2019 νοίκιαζα μεγάλο δυάρι (γινόταν και τριάρι αμα ήθελες) ημι-επιπλωμένο λίγο έξω απο την πόλη με άπλετο πάρκιγνκ για 510 ευρώ Warmmiete. Κι ημουν σε μιση ώρα στην Ολλανδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 21/03/2024 at 10:22, Manefs23 said:

Αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσε σε Ολλανδία (όχι Άμστερνταμ), Γερμανία, Φιλανδία και Ελβετία, τριαντάρης+, για να ζήσετε σε research δουλειά ποιά χώρα θα επιλέγατε και γιατί.

Ελβετια λογω καλυτερης αγοραστικης δυναμης (μεγαλυτερος μισθος οχι τοσο μεγαλυτερο κοστος ζωης)

Βεβαια αν ενδιαφερεσαι για ζωη ισως αλλαζει, και γερμανια και ολλανδια δεν ειναι ασχημα.

Φιλανδια θα φριξεις αν εισαι single

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, giwfys είπε

Ελβετια λογω καλυτερης αγοραστικης δυναμης (μεγαλυτερος μισθος οχι τοσο μεγαλυτερο κοστος ζωης)

 

Αυτό πως το εννοείς? Γιατι μάλλον εγώ σε άλλη χωρα πηγα την προηγουμένη βδομαδα. Ζω στο Λουξεμβουργο και παλι η ζωη μου φάνηκε πανάκριβη. Και από οσο ξερω και τα νοικια στο θεο ειναι

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, LabrakisG1992 said:

Αυτό πως το εννοείς? Γιατι μάλλον εγώ σε άλλη χωρα πηγα την προηγουμένη βδομαδα. Ζω στο Λουξεμβουργο και παλι η ζωη μου φάνηκε πανάκριβη. Και από οσο ξερω και τα νοικια στο θεο ειναι

https://www.numbeo.com/cost-of-living/rankings_by_country.jsp?displayColumn=5

Δε νομιζω οτι ειναι τοσο πανακριβη

Δηλαδη 2000 στη ζυριχη σε προαστιο ενοικιο ειναι πολυ?

Εστιατορια εξω οκ πανακριβα αλλα μαγειρευεις συνηθως

Σουπερ μαρκετ οχι κατι το τρομερο σε τιμες ειδικα σε lidl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, giwfys είπε

https://www.numbeo.com/cost-of-living/rankings_by_country.jsp?displayColumn=5

Δε νομιζω οτι ειναι τοσο πανακριβη

Δηλαδη 2000 στη ζυριχη σε προαστιο ενοικιο ειναι πολυ?

Εστιατορια εξω οκ πανακριβα αλλα μαγειρευεις συνηθως

Σουπερ μαρκετ οχι κατι το τρομερο σε τιμες ειδικα σε lidl

Σε προαστιο (15’ απο το Hb της ζυριχης) ευκολα βρισκει καποιος με 1700 chf 80τμ σπιτι. Εγω πληρωνω για 37τμ δυαρι 1800 chf στην Europaallee. 
 

Συγκριτικά με ην Ελβετια, το Λουξεμβουργο ειναι μια γουρνα. Βεβαια απειρως καλυτερο απο Γερμανοαγγλιες κτλ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, xgol said:

Σε προαστιο (15’ απο το Hb της ζυριχης) ευκολα βρισκει καποιος με 1700 chf 80τμ σπιτι. Εγω πληρωνω για 37τμ δυαρι 1800 chf στην Europaallee. 
 

Συγκριτικά με ην Ελβετια, το Λουξεμβουργο ειναι μια γουρνα. Βεβαια απειρως καλυτερο απο Γερμανοαγγλιες κτλ.  

Ετσι ακριβως

Δεν ξερω γιατι υπαρχει η φημη της τοσο ακριβης Ελβετιας.

Για την ακριβεια 80 τετραγωνικα στο Οσλο ή στην Κοπεγχαγη ή στο Λονδινο θα σου κοστισουν παραπανω ενω ο μισθος θα ειναι τουλαχιστον 30% μικροτερος

On 20/03/2024 at 12:49, Manefs23 said:

Έχει κανείς εμπειρία απο Φιλανδία; Αξίζει η μετακόμιση εκεί; απλά βρήκα μια PhD θέση αρκετά ενδιαφέρουσα. Δεν έχω πάει ποτέ μου σε καμία χώρα της Σκανδιναβίας, και δεν ειναι καν Ελνσικι, ειναι σε ενα μέρος που λέγεται Oulu.

Στον αρκτικο κυκλο, πολυ κρυο ολο το χρονο εκτος απο μια μικρη περιοδο το καλοκαιρι..

Κοιτα αν ειναι να μεινεις 3 χρονια ισως αξιζει (βορειο σελας, χιονια κτλ) για παραπανω θα φρικαρεις.  Ο κυριως λογος ειναι οτι εκτος του κλιματος ειναι πολυ απομονομενη πολυ με φανταζομαι ακριβα μεταφορικα. Οποτε ολιγοημερες αποδρασεις για να ξεφυγεις απο καθημερινοτητα θα ειναι αρκετα εως πολυ ακριβες

Επεξ/σία από giwfys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giwfys είπε

Ετσι ακριβως

Δεν ξερω γιατι υπαρχει η φημη της τοσο ακριβης Ελβετιας.

Για την ακριβεια 80 τετραγωνικα στο Οσλο ή στην Κοπεγχαγη ή στο Λονδινο θα σου κοστισουν παραπανω ενω ο μισθος θα ειναι τουλαχιστον 30% μικροτερος

Δεν νομιζω οτι εχει να κανει μονο με τα σπιτια. Δεν ξερω ποιος ειναι ενας μεσος μισθος στην Ελβετια αλλα γενικα σαν τουριστας εχω ερθει 2 φορες και μου φανηκε ακριβα (εστιατορια,ταξι,ακομα και τα φαστ φουντ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, LabrakisG1992 said:

Δεν νομιζω οτι εχει να κανει μονο με τα σπιτια. Δεν ξερω ποιος ειναι ενας μεσος μισθος στην Ελβετια αλλα γενικα σαν τουριστας εχω ερθει 2 φορες και μου φανηκε ακριβα (εστιατορια,ταξι,ακομα και τα φαστ φουντ)

Αυτα ειναι ουσιαστικα τα ακριβα. Το φαγητο εξω και οι υπηρεσιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είχα διαβάσει απο ένα παιδί που κατοικούσε Γενεύη ό,τι είχε πάει σε εναν ορθοπεδικό στην Γενεύη, και αυτά που πλήρωσε πιο πολύ τον σύμφερνε να πάρει business class πτήση απο Γενεύη για Ελλάδα και να πάει στον καλύτερο γιατρό στην Αθήνα, και να κάτσει ενα τριημερο στο Χίλτον εδώ στην Αθήνα 😄

δεν εχω επισκεφτεί ποτε καμια πολη της Ελβετίας άρα δεν έχω άποψη

κάπως έτσι το είχε περιγράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Ναι, είχα διαβάσει απο ένα παιδί που κατοικούσε Γενεύη ό,τι είχε πάει σε εναν ορθοπεδικό στην Γενεύη, και αυτά που πλήρωσε πιο πολύ τον σύμφερνε να πάρει business class πτήση απο Γενεύη για Ελλάδα και να πάει στον καλύτερο γιατρό στην Αθήνα, και να κάτσει ενα τριημερο στο Χίλτον εδώ στην Αθήνα 😄

δεν εχω επισκεφτεί ποτε καμια πολη της Ελβετίας άρα δεν έχω άποψη

κάπως έτσι το είχε περιγράψει.

Ασφαλεια υγειας ειναι οι μαγικες λεξεις, πες στον φιλο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Manefs23 said:

Ναι, είχα διαβάσει απο ένα παιδί που κατοικούσε Γενεύη ό,τι είχε πάει σε εναν ορθοπεδικό στην Γενεύη, και αυτά που πλήρωσε πιο πολύ τον σύμφερνε να πάρει business class πτήση απο Γενεύη για Ελλάδα και να πάει στον καλύτερο γιατρό στην Αθήνα, και να κάτσει ενα τριημερο στο Χίλτον εδώ στην Αθήνα 😄

δεν εχω επισκεφτεί ποτε καμια πολη της Ελβετίας άρα δεν έχω άποψη

κάπως έτσι το είχε περιγράψει.

Μην ακους τους φίλους σου. Δυστυχώς πολλοι αδυνατούν να αντιληφθούν την πραγματικότητα. Αν δεν εχει παει και δεν έχεις αποψη, μην εκφέρεις άποψη, ειδικα απο φιλους που τα περιγράφουν ολα ετσι γλαφυρά. 

Σου απάντησαν απο πανω ποια ειναι η σωστή προσέγγιση σε αυτο, ασφάλεια υγειας. 

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω οτι το "εξωτερικό" δεν ειναι για όλους και δεν ειναι κακο αυτο, δηλαδή αν δεν σου κανει τι να κάνεις; Επίσης όποιος παει εξωτερικο πρέπει να ειναι προετοιμασμενος  να βγει για καιρό απο το comfort zone του και για την μοναξια ή τουλάχιστον το αίσθημα μοναξιάς που ολο αυτο εμπεριέχει βαλε μεσα και το homesick (οπως το λενε οι ξενοι). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/03/2024 at 10:22, Manefs23 said:

Αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσε σε Ολλανδία (όχι Άμστερνταμ), Γερμανία, Φιλανδία και Ελβετία, τριαντάρης+, για να ζήσετε σε research δουλειά ποιά χώρα θα επιλέγατε και γιατί.

Τι εννοείς research δουλειά και σε ποιο αντικείμενο; Έχεις phd και θες να συνεχίσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο ή ερευνητικό ίδρυμα ή σε ενδιαφέρει να βρεις δουλειά στο r&d τμήμα μιας εταιρείας;

Η προτεραιότητα είναι η ποιότητα της έρευνας, η ζωή γενικά, οι αποδοχές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2024 στις 1:43 ΜΜ, Manefs23 είπε

Ποιά η γνώμη σας για Αυστρία;

Καποιοι πινουν νερο στο ονομα της. Καποιοι αλλοι οπως εγω θα σου πουν..
Ειναι πανεμορφα. Ειδικα το ΤΙΡΟΛ ειναι παράδεισος. Ωραιοι δρομοι, ωραια πεζοδρομια. Περπάτημα άπειρο.
Πανακριβα ολα. τουλαχιστον διπλο κοστος ζωης απο οτι στην Αθηνα.
Στις 19.00 δεν υπαρχει ανθρωπος εξω. Καταθλιψη κάργα!
Αν περασεις 10-20χλμ το οριο στον δρομο, σου ερχεται η κληση σπιτι.
Αν κατεβασεις torrent στο σπιτι, σε μπουζουριασαν.
Δεν ξερω αν εισαι single ή οχι , αν εχεις παιδια ή οχι, αλλα οικογενεια με 2 παιδια, θέλει 7-8κ τον μηνα για να ζησει νορμαλ.
Σε διαφορετικη περιπτωση, δεν χεζεις για να μην πεινασεις!
15 μερες εκατσα. Ωραια περασα. Δεν ξαναπάω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dbrillis είπε

Μην ακους τους φίλους σου. Δυστυχώς πολλοι αδυνατούν να αντιληφθούν την πραγματικότητα. Αν δεν εχει παει και δεν έχεις αποψη, μην εκφέρεις άποψη, ειδικα απο φιλους που τα περιγράφουν ολα ετσι γλαφυρά. 

Σου απάντησαν απο πανω ποια ειναι η σωστή προσέγγιση σε αυτο, ασφάλεια υγειας. 

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω οτι το "εξωτερικό" δεν ειναι για όλους και δεν ειναι κακο αυτο, δηλαδή αν δεν σου κανει τι να κάνεις; Επίσης όποιος παει εξωτερικο πρέπει να ειναι προετοιμασμενος  να βγει για καιρό απο το comfort zone του και για την μοναξια ή τουλάχιστον το αίσθημα μοναξιάς που ολο αυτο εμπεριέχει βαλε μεσα και το homesick (οπως το λενε οι ξενοι). 

Καλά, σίγουρα, συμφωνώ ό,τι το εξωτερικό δεν είναι για όλους.

Εγώ προσωπικά αν έβρισκα δουλειά σε τομείς όπως operations, data analyst ή κάποιας μορφής διαχείριση στην Αθήνα σε σοβαρή εταιρεία με προοπτικές, όχι απαραίτητα κάποια μεγάλη εταιρεία, αλλά σοβαρό γραφείο, με αξιοπρεπη μισθό και όχι σε τίποτα πουθενάδες, θα έμενα 100% Αθήνα ... πλέον το έχω βάλει στο μυαλό μου οτι δεν θα βρω τίποτα ενδιαφέρον. Έχω νευριάσει σε κάτι δουλειές που οι προσλήψεις δεν έγιναν αξιοκρατικά και θέλω να φύγω. Θα μου πεις στο εξωτερικό είναι όλα ρόδινα και δίκαια; οχι φυσικά. 

Κάποτε σκεφτόμουν να πάω Θεσσαλονίκη, αλλά απο έρευνα που έκανα εκεί η αγορά είναι μικρότερη, το μόνο θετικό η ύπαρξη του Καμάρι του Βορρά (ΠΑΟΚ) :P


Τελοσ Πάντων συμφωνώ με την σκέψη σου.

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Καποιοι πινουν νερο στο ονομα της. Καποιοι αλλοι οπως εγω θα σου πουν..
Ειναι πανεμορφα. Ειδικα το ΤΙΡΟΛ ειναι παράδεισος. Ωραιοι δρομοι, ωραια πεζοδρομια. Περπάτημα άπειρο.
Πανακριβα ολα. τουλαχιστον διπλο κοστος ζωης απο οτι στην Αθηνα.
Στις 19.00 δεν υπαρχει ανθρωπος εξω. Καταθλιψη κάργα!
Αν περασεις 10-20χλμ το οριο στον δρομο, σου ερχεται η κληση σπιτι.
Αν κατεβασεις torrent στο σπιτι, σε μπουζουριασαν.
Δεν ξερω αν εισαι single ή οχι , αν εχεις παιδια ή οχι, αλλα οικογενεια με 2 παιδια, θέλει 7-8κ τον μηνα για να ζησει νορμαλ.
Σε διαφορετικη περιπτωση, δεν χεζεις για να μην πεινασεις!
15 μερες εκατσα. Ωραια περασα. Δεν ξαναπάω.
 

Βγαινω offtopic: Να την πω την αμαρτία μου, δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό αυτό: "Αν περασεις 10-20χλμ το οριο στον δρομο, σου ερχεται η κληση σπιτι.Εγώ είμαι της άποψης ό,τι η πολύ δημοκρατία φέρνει αναρχία και η λίγη αυταρχισμό. Αν είναι κάτι παράνομο, και υπάρχουν νόμοι, πρέπει να τηρούνται για όλους, απο όλους, απο τον πιο ισχυρό στον πιο αδύναμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...