Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο 20ετίας ως καθημερινό


Byron_91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καποτε ακουγα το καινουργιο χανει 20% της αξιας του με το που βαλεις το κλειδι στην μιζα

μετα πηγε 30%, τωρα διαβαζω και για 40%

σε λιγο καιρο θα παει 70

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, nk9 είπε

Αυτό είναι άλλη ιστορία για δύο λόγους:

1) Το 2020 που εσύ αγόρασες τα αυτοκίνητα ήταν αρκετά φθηνότερα.

2) Η παγκόσμια παραγωγή αυτοκινήτων δεν έχει ομαλοποιηθεί πλήρως και δεν έχει φθάσει στα επίπεδα προ covid εποχων.

Δεν σημαίνει πως πχ το 2028 θα πουλάς το αυτοκινητο που πήρες φέτος στην τιμή του 2024.

 

Συμφωνούμε αλλά μιλάμε για τώρα.

Οπότε το "με το που πάρεις νέο αμάξι χάνεις 20-%-40% " δεν ισχύει αυτό το διάστημα λόγω της μεγάλης αναμονής και των αυξήσεων

Την τελευταία 3ετία αγόρασα και πούλησα 3 νέα αμάξια , έχασα στο σύνολο και απο τα 3 περίπου 2500ε (αν νοίκιαζα για όλο αυτό το διάστημα θα είχα δώσει περισσότερα)

Και ναι το μεταχειρισμένο ακόμη και σήμερα είναι φθηνότερο αλλά βλέπεις τιμές της τάξης των 1500ε- 3000ε διαφοράς , οπότε λες δεν παίρνω καινούριο για τέτοια διαφορά ? Και μιλάμε για καινούριο με αμάξι 2ετίας με 30.000-50.000 χλμ

Οπότε ναι το 2028 μπορεί να μην πουλάς το αμάξι όσο το πήρες το 2024

1) Μπορεί να το πουλάς με μεγάλη απαξίωση λόγω κινητήρα , ρύπων κτλ

2) Μπορεί να το πουλάς ακριβότερα ή στα λεφτά που το πήρες γιατί θερμικά με euro7 θα ακριβύνουν και άλλο

4 λεπτά πριν, tutuyo είπε

καποτε ακουγα το καινουργιο χανει 20% της αξιας του με το που βαλεις το κλειδι στην μιζα

μετα πηγε 30%, τωρα διαβαζω και για 40%

σε λιγο καιρο θα παει 70

Εγώ στο ένα έχασα 5% , στο δεύτερο έχασα 8% και στο τρίτο έχασα 6% :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Συμφωνούμε αλλά μιλάμε για τώρα.

Οπότε το "με το που πάρεις νέο αμάξι χάνεις 20-%-40% " δεν ισχύει αυτό το διάστημα λόγω της μεγάλης αναμονής και των αυξήσεων

Την τελευταία 3ετία αγόρασα και πούλησα 3 νέα αμάξια , έχασα στο σύνολο και απο τα 3 περίπου 2500ε (αν νοίκιαζα για όλο αυτό το διάστημα θα είχα δώσει περισσότερα)

Και ναι το μεταχειρισμένο ακόμη και σήμερα είναι φθηνότερο αλλά βλέπεις τιμές της τάξης των 1500ε- 3000ε διαφοράς , οπότε λες δεν παίρνω καινούριο για τέτοια διαφορά ? Και μιλάμε για καινούριο με αμάξι 2ετίας με 30.000-50.000 χλμ

Οπότε ναι το 2028 μπορεί να μην πουλάς το αμάξι όσο το πήρες το 2024

1) Μπορεί να το πουλάς με μεγάλη απαξίωση λόγω κινητήρα , ρύπων κτλ

2) Μπορεί να το πουλάς ακριβότερα ή στα λεφτά που το πήρες γιατί θερμικά με euro7 θα ακριβύνουν και άλλο

Εγώ στο ένα έχασα 5% , στο δεύτερο έχασα 8% και στο τρίτο έχασα 6% :D

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας.

Ρώτησα, μάλιστα, κάποιον άλλον που έγραψε για 40%, να μας πει μετά από τόσο καιρό χάνει τέτοιο ποσοστό. Διότι, όπως σωστά επισημαίνεται, οι εποχές που έχανες 20% με το που εβγαινες από την έκθεση έχουν παρέλθει.

Από την άλλη, ανέφερα δύο λόγους για τους οποίους υφισταται (η ενδεχομένως παροδική) στρέβλωση της αγορας. Ο φίλος είχε την τύχει να αγοράσει πριν γίνει ο κακος χαμός, γι' αυτό και μπορεί να πουλήσει σήμερα δίχως χασουρα.

Εγώ που αγόρασα πέρυσι όμως, δεν μπορώ να πουλησω φέτος στην ίδια τιμή. Πιθανόν να μην έχω την ποσοστιαία μείωση που βλέπαμε παλιότερα, αλλά όλα τα λεφτά μου δεν θα τα πάρω πίσω.

Με λίγα λόγια, όπως σωστά έγραψες, το ότι κάτι ισχύει τώρα δεν ειναι απαραιτητο να ισχύει και μελλοντικά. Η αγορά ομαλοποιείται, άρα τα θέματα διαθεσιμότητας δείχνουν να βελτιώνονται. Οι τιμές, από την άλλη, προφανώς και θα συνεχίσουν την ανηφορα. Θα δείξει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, @pnea1973 said:

Ο καθένας περιγράφει τις δικές του ανάγκες.

Ισχύει σε κάθε περίπτωση, ότι είναι καινούργιο είναι καλύτερο από παλιό.

Καινούργιο μηχανάκι καλύτερο από παλιό, καινούργιο xbox καλύτερο από παλιό, καινούργιο αυτοκίνητο καλύτερο από παλιό, καινούργιο σπίτι καλύτερο από παλιό.

Το θέμα δεν είναι να πάρουμε καινούργιο, το θέμα είναι πάρουμε αυτό που μπορούμε να συντηρήσουμε και να είναι στις οικονομικές  δυνατότητές μας.

Πχ εγώ δεν μπορώ να αγοράσω σπίτι 200τμ, κάποιος άλλος μπορεί. Εγώ δεν μπορώ να πάρω αυτοκίνητο 2.000κ.ε, γιατί δεν είναι μόνο το κόστος αγοράς αλλά και διατήρησης που πολλοί το ξεχνάμε.

Κάποιος άλλος μπορεί. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Επίσης, λέμε οτι έχω αυτοκίνητο παλιό και όταν αρχίσει να ζητάει τότε θα το αλλάξω. Να ρωτήσω εγώ κάτι.

πχ εχω αυτοκίνητο 20ετίας, του κάνω τα σέρβις του, του αλλάζω λάστιχα αμορτισέρ κλπ γενικά πάει καλά. Και αρχίζει μηχανικά και βγάζει κάθε χρόνο πχ βλάβη (τυχαίο νούμερο) 2.000,00€. Γιατί να το δώσω; Τα 25.000,00 που θα χρειαστώ για καινούριο, θα με πάει σε σέρβις άλλα 12 χρόνια. 

Τι θέλω να πω.

Τα 25 έτη είναι πολλά για όλα τα πράγματα όση συντήρηση και να κάνεις, απλά πρέπει να αγοράζουμε πράγματα που μπορούμε να τα κρατήσουμε για τόσα χρόνια.

Τέλος πάντων εκφράζω προσωπική άποψη και δεν θέλω να πείσω κάποιον να κάνει το οτιδήποτε.

 

τα 25 έτη μπορεί να ακούγεται πολύ αλλά όταν έχεις αγοράσει ένα αυτοκίνητο καινουργιο στα 45 σου και τώρα είσαι 65 και σκέπτεσαι και τα γεράματα μην τυχόν και τύχει κάποιο απρόοπτο δεν είναι τόσο απλό να πας σε καινούργιο αυτοκίνητο...π.χ εγώ όταν το πήρα είχα την οικονομική άνεση να δώσω 40χιλ. τώρα που είμαι συνταξιούχος δεν έχω την ίδια οικονομική ευελιξία και άνεση και δύσκολα θα δώσω 25-30χιλ για νέο αυτοκίνητο.....άρα κοιτάζω το δικό μου που είναι σε καλή κατάσταση και περιμένω να φτηνηνουν τα καινούργια αν είμαι εν ζωή η θα πάω σε μετάχειρισμενο αν βρεθεί κάποιο της προκοπής.....όλα είναι συνάρτηση των αναγκων μας αλλά και της ηλικίας μας.....άλλο 25 άλλο 40 άλλο 50 ....

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostasbm είπε

τα 25 έτη μπορεί να ακούγεται πολύ αλλά όταν έχεις αγοράσει ένα αυτοκίνητο καινουργιο στα 45 σου και τώρα είσαι 65 και σκέπτεσαι και τα γεράματα μην τυχόν και τύχει κάποιο απρόοπτο δεν είναι τόσο απλό να πας σε καινούργιο αυτοκίνητο...π.χ εγώ όταν το πήρα είχα την οικονομική άνεση να δώσω 40χιλ. τώρα που είμαι συνταξιούχος δεν έχω την ίδια οικονομική ευελιξία και άνεση και δύσκολα θα δώσω 25-30χιλ για νέο αυτοκίνητο.....άρα κοιτάζω το δικό μου που είναι σε καλή κατάσταση και περιμένω να φτηνηνουν τα καινούργια αν είμαι εν ζωή η θα πάω σε μετάχειρισμενο αν βρεθεί κάποιο της προκοπής.....όλα είναι συνάρτηση των αναγκων μας αλλά και της ηλικίας μας.....άλλο 25 άλλο 40 άλλο 50 ....

 

σε αυτό σενάριο θα συμφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Ναι με το ρίσκο να πάρεις λεμόνι σε φθορές, με το ρίσκο να αγοράσεις από λιζιγκ ξεσκισμένο, με το ρίσκο να πάρεις από εισαγωγή με +100Κ χλμ κρυμμένα και βέβαια θα αγοράσεις με ένα σεβαστό ποσό ένα αυτοκίνητο που δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει στο μέλλον μιας και θα έχει ήδη 80-100Κ χλμ ήδη στην πλάτη του.

και το βράδυ γίνεται τρανσφορμερ και σε βαρά

35 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εμένα πάντως το αυτοκίνητο μου το κρατάνε όσο το πήρα πριν 4 χρόνια για να πάρω καινούργιο. 

λογικό , πριν ακριβώς 4 χρόνια ξεκίνησαν οι αυξήσεις

34 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Eγω τα ξέρω. Στους από πάνω πές τα που έχουν μείνει στο 2005.

λάθος τα γνωρίζεις αν νομίζεις οτι 4ετίας αμάξι το πουλάς όσο το πήρες γενικότερα εκτός αν τρολλάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

και το βράδυ γίνεται τρανσφορμερ και σε βαρά

λογικό , πριν ακριβώς 4 χρόνια ξεκίνησαν οι αυξήσεις

λάθος τα γνωρίζεις αν νομίζεις οτι 4ετίας αμάξι το πουλάς όσο το πήρες γενικότερα εκτός αν τρολλάρεις

ότι πεις. Εσύ τα ξέρεις όλα κι εμείς είμαστε χαζοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dtk-386 είπε

ότι πεις. Εσύ τα ξέρεις όλα κι εμείς είμαστε χαζοί.

αν νομίζεις οτι παίρνεις αμάξι σήμερα και το πουλάς σε 4 χρόνια με την ίδια τιμή , να απευθυνθείς στο κοντινό σου περιβάλλον για βοήθεια

νόμιζα (και ήλπιζα) οτι τρόλλαρες

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Ισχύει σε κάθε περίπτωση, ότι είναι καινούργιο είναι καλύτερο από παλιό.

Καινούργιο μηχανάκι καλύτερο από παλιό, καινούργιο xbox καλύτερο από παλιό, καινούργιο αυτοκίνητο καλύτερο από παλιό, καινούργιο σπίτι καλύτερο από παλιό.

Αυτό είναι μεγάλη γενίκευση. Ισχύει κατά περίπτωση αλλά οχι στο 100%. Εξαρτάται από το τι ψάχνει ο καθένας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Οκ

Κατάλαβα τι εννοείς.

Άρα με λίγα λόγια λες ότι η αγορά μεταχειρισμένου είναι από όλες τις απόψεις καλύτερη.

Θα συμφωνήσω!

Οχι ισως για ολους.

Αλλα για την δικη μου συγκεκριμενη περιπτωση ηταν καλύτερη σαφέστατα.

Και φυσικά δεν ειναι ολα τα μεταχειρισμενα το ιδιο. Ειδα παρα πολλά και ειχα απογοητευτεί απο την κατασταση και τη τιμή που ζητουσαν για την κατασταση που ηταν. Αλλά με υπομονή βρήκα δυο-τρια. Εκει δεν το πολυσκεφτεσαι γιατι απλα το χανεις αλλα φροντιζεις να εχεις καποιον καλο μάστορα που να μπορεί να στο τσεκάρει ειδικά τα βασικά και ουσιαστικά σημεία καθώς και τα σημεία που εχουν ακριβές επισκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipprin είπε

Απο αυτους που το αγορασες,γιατι θελουν την πωληση του καινουργιου προφανως .Σε ιδιωτη η εμπορα εξω εχασες....Παιζει δε πριν 4 χρονια να ηταν φτηνότερο..

Όχι. Σε άλλον έμπορο για ηλεκτρικό που ξαφνικά κοιτάω! 

Σε κάθε περίπτωση χαμένος δεν είμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Την τελευταία 3ετία αγόρασα και πούλησα 3 νέα αμάξια , έχασα στο σύνολο και απο τα 3 περίπου 2500ε (αν νοίκιαζα για όλο αυτό το διάστημα θα είχα δώσει περισσότερα)

 

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Εγώ στο ένα έχασα 5% , στο δεύτερο έχασα 8% και στο τρίτο έχασα 6% :D

Δεν βγαίνουν τα νούμερα φιλαράκι πόσο κόστιζαν τα αυτοκίνητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas-d είπε

 

Δεν βγαίνουν τα νούμερα φιλαράκι πόσο κόστιζαν τα αυτοκίνητα..

 

16800 - 16300 - 23700

Είπα στο περίπου φίλε μου δεν γράφω διαγώνισμα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nk9 είπε

Αυτό είναι άλλη ιστορία για δύο λόγους:

1) Το 2020 που εσύ αγόρασες τα αυτοκίνητα ήταν αρκετά φθηνότερα.

2) Η παγκόσμια παραγωγή αυτοκινήτων δεν έχει ομαλοποιηθεί πλήρως και δεν έχει φθάσει στα επίπεδα προ covid εποχων.

Δεν σημαίνει πως πχ το 2028 θα πουλάς το αυτοκινητο που πήρες φέτος στην τιμή του 2024.

 

Μα δεν μιλάω για το 2028, αλλά για τώρα. Αρα μπορώ με 5.000 να πάρω ενα αυτοκίνητο πιο καινούργιο και καλύτερο  και να έχω και την εγγύηση για άλλα 4 χρόνια. Το 2028 ξαναβλέπουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

16800 - 16300 - 23700

Είπα στο περίπου φίλε μου δεν γράφω διαγώνισμα

 

Εντάξει ευχαριστώ..

μπορείς να πουλήσεις το δικό μου toyota chr με 5% χασούρα το πήρα πέρσι 37.000€ είναι gr sport Premium Edition black το Μάιο κλείνει χρόνο και εχει 10.302κλμ. 

Και θα σου δώσω αλλά 5% εσένα για τον κόπο σου αέρας χρήμα.. 

Επεξ/σία από andreas-d
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...