Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο 20ετίας ως καθημερινό


Byron_91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/3/2024 στις 7:08 ΜΜ, Byron_91 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ

Είμαι κάτοχος αυτοκινήτου 22 χρόνων με 305.000 χιλιόμετρα. Τα τελευταία 2 χρόνια έχω αλλάξει τα περισσότερα αναλώσιμα(λάστιχα,αμορτισέρ,αναρτήσεις,ιμάντας χρονισμού και άλλα πολλά). Είναι με υγραέριο και δεν έχει παρουσιάσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα αυτά τα χρόνια, ίσως επειδή λόγω ηλικίας του κάνω πολύ πιο συχνά συντήρηση πλέον. 

Όσο περνάει ο καιρός,οι φίλοι παίρνουν καινούργια αυτοκίνητα και όπως είναι αναμενόμενο,η διαφορά στην ποιότητα κύλισης, στις τεχνολογίες κτλπ είναι τεράστια και πλέον το δικό μου το νιώθω..κουβαδάκι 😅 

Το θέμα μου είναι όμως πως δεν μπορώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου την αγορά καινούργιου αυτοκινήτου αυτόν τον καιρό, παρ'ολο που έχω τα χρήματα.Τι θα κάνατε; Θα κρατούσατε για 2-3 χρόνια ακόμα το 22 χρόνων αυτοκίνητο σας(που δεν θέλει κάτι για την ώρα) για να μπορέσετε να βάλετε ακόμα περισσότερα λεφτά στην άκρη ώστε να πάρετε καινούργιο χωρίς δόσεις και να σας μείνουν και στην άκρη λεφτά για κάτι έκτακτο, η θα παίρνατε τώρα, με προκαταβολή και δόσεις; 🤔

 

Εγω θα μεινω στα βασικά δεδομένα:

  • Ειναι πλήρως συντηρημένο αρα ασφαλές
  • Δεν παρουσιάζει σοβαρές και κοστοβόρες βλάβες
  • Είναι με υγραέριο αρα φθηνό στην καθημερινή χρήση

Επειδή προσωπικά δεν εχω κανενα μεράκι με τα αυτοκίνητα και τα θεωρώ απλά ενα εργαλείο για να κάνω την δουλειά μου, θα έλεγα ότι σε αυτή την στιγμή ΔΕΝ θα το άλλαζα. Αποφαση στηριγμένη ξεκαθαρα στην λογικη.

Θα το άλλαζα μόνο εαν αρχιζε να βγάζει ακριβές στην επισκευή βλάβες. Αυτό άλλωστε έκανα και με το δικό μου 23 ετων αυτοκίνητο πρόσφατα. Δεν συμφερε πια η συντηρησή του και το άλλαξα.

Και πάλι σύμφωνα με την δική μου άποψη δεν είμαι διατεθημένος να αγοράσω καινουργιο. Πολλα τα λεφτά και δεν τα δίνω ακόμη και εαν τα εχω διαθεσιμα. Με το καλημέρα χάνεις 20%++ από την αξία του. Οπότε πήγα σε λύση μεταχειρισμένου. Με 7.500 βρήκα ενα μικρομεσαίο 2016 μοντελο με υγραέριο και 140.000χλμ που μια χαρά δείχνει μεχρι στιγμής. Το σαλόνι του ειναι σχεδόν καινουργιο αρα και μικρή ταλαιπωρία συνολικά του αυτοκινητου (πιθανοτατα σε επαγγελματικα χιλιομετρα εθνικης). Ειχα βρει και ενα μεγαλο πολυτελειας 7θεσιο με 17.000 ευρω. Επελεξα για χρηστικους λογους την συγκεκριμενη στιγμη το μικρό για την γυναικα μου και η αγορα του μεγαλυτερου στο μελλον. Και μονο η διαφορα τιμης με ενα καινουργιο ειναι τεραστια χωρις το καινουργιο να μου προσφερει τιποτε ουσιαστικο επιπλεον. Εαν μου βγαλει 5 χρονια χωρις βλαβη με τα χιλιομετρα που γινονται εχει βγει η αγορά του απο την διαφορα κοστους καυσιμου. Οποτε απο εκει και μετα ειναι σαν να ειναι δωρεαν. Προσωπικες επιλογες τα παραπανω. Δεν σημαινει τιποτε για τον οποιονδηποτε.

Ναι το μεταχειρισμένο δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει. Σωστά. Οπότε θέλει καλή ερευνα αγοράς και καλό μάστορα να το δει πριν την αγορά. Αλλα εαν επιλεξεις σωστά κερδίζεις πολλα. Ρισκο ναι? Δεν υπαρχει κερδος χωρις ρισκο ομως.

Ολα εχουν να κάνουν με τις αναγκες του καθενός αλλά και τα θέλω του καθενός. Τα γούστα πληρώνονται πάντα και το αυτοκίνητο για κάποιους ειναι και μεράκι (δεκτό) και θελουν το κατι παραπανω σε αυτο. Ειναι ομως και κόστος χρήσης, ειναι και λιγα ή πολλά χιλιομετρα ανα ημέρα, είναι και ποσο μικρό ή μεγάλο πρεπει να ειναι (αναλογα την χρήση και τις αναγκες) ειναι και ποσο αξιοπιστο πρεπει να ειναι (δεν ειναι ολα το ιδιο αλλα δεν μας αρεσουν και ολα), ειναι και η οπτική και αισθητική του.

Οπότε η επιλογή γίνεται είτε με καθαρή λογική και υπολογισμούς, είτε καθαρά συναισθηματικά, είτε με συνδιασμό των παραπάνω. Ολα δεκτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Οτι να ναι πάλι. Το να έχει κάποιος καινούριο αυτοκίνητο δείχνει κόμπλεξ??? Τι γράφετε ρε.....

Αν είσαι φτωχοποιημένος Έλληνας και θες σον και καλά καινούργιο, και πρέπει και οι άλλοι να ακολουθούν το παράδειγμα σου, ε κάτι δείχνει.

Είπαμε και αποδείξαμε οτι το καινούργιο δεν είναι παντα καλύτερο του παλιού/μεταχειρισμένου, γιατί σε προβληματίζει τόσο;

Επεξ/σία από CorsarioJoao
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καινουργιο ειναι καινουργιο, μην λεμε τα αυτονοητα.

Για καποιο περιεργο λογο, η αποκτηση ενος καινουργιου αμαξιου συνδεεται με πουλμουρ. Δεν ειναι καποιος πελουσιος γεμιστανας αμα παρει καινουργιο Ντουστερ😀

Απο εκει και περα, σαφως σωστες ολες οι οικονομικες αιτιασεις για μεταχειρο γιατι αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος αποκτησης μεταχειρο, το οικονομικο. Επισης δεν ειναι ολοι φτωχοποιημενοι Ελληνες. Εχει πορτοφολια ολων των ειδων

 

434726754_435634965640816_85577610953859

 

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Οτι να ναι πάλι. Το να έχει κάποιος καινούριο αυτοκίνητο δείχνει κόμπλεξ??? Τι γράφετε ρε.....

Αγόρασες καινούριο ή έχεις ακόμα το παλιό το audi? καλά θυμάμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, salvador_ είπε

Άμα είναι να βάλεις δόσεις πάρε με leasing καινούριο  . Για να πάρεις δάνειο πρέπει να έχεις μεγάλο κόλλημα  ενώ δεν έχεις λεφτά να βάλεις δόσεις που θα πληρώνεις τόκους κάθε μήνα   φτάνοντας  την τελική αξία στον Θεό.

Είσαι λίγο υπερβολικός νομίζω

Μία χαρά μπορείς να πάρεις ένα αμάξι των 20.000ε , με 10 χιλιάρικα προκαταβολή και να δώσεις στην 4ετία το πολύ 2 χιλιάρικα σε δόσεις

Ούτε στον θεό πάει (+2000ε) ούτε χρειάζεται να έχεις 100.000ε στην άκρη

Με αυτή την λογική για να πάρεις δάνειο για σπίτι θα πρέπει να έχεις 500.000ε στην άκρη και να βγάζεις 10χιλιάρικα καθαρά τον μήνα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είσαι λίγο υπερβολικός νομίζω

Όχι δεν είναι. Υπάρχουν πολλοί που αγοράζουν αυτοκίνητα πέρα των δυνατοτήτων τους μόνο και μόνο για να λένε ότι έχουν καινούριο.

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μία χαρά μπορείς να πάρεις ένα αμάξι των 20.000ε , με 10 χιλιάρικα προκαταβολή και να δώσεις στην 4ετία το πολύ 2 χιλιάρικα σε δόσεις

Ισχύει. Αλλά κάποιος που έχει Mercedes και Bmw 15-20 ετών τι αμάξι μπορεί να πάρει με 20χιλιάρικα? Και πιστεύω καταλαβαίνεις πως το λέω

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με αυτή την λογική για να πάρεις δάνειο για σπίτι θα πρέπει να έχεις 500.000ε στην άκρη και να βγάζεις 10χιλιάρικα καθαρά τον μήνα

Όχι γιατί το σπίτι το ξεπληρώνεις σε 35 χρόνια. Σε παίρνει να δώσεις κάτι παραπάνω και δεν χάνει και σε αξία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Όχι δεν είναι. Υπάρχουν πολλοί που αγοράζουν αυτοκίνητα πέρα των δυνατοτήτων τους μόνο και μόνο για να λένε ότι έχουν καινούριο.

Ισχύει. Αλλά κάποιος που έχει Mercedes και Bmw 15-20 ετών τι αμάξι μπορεί να πάρει με 20χιλιάρικα? Και πιστεύω καταλαβαίνεις πως το λέω

Όχι γιατί το σπίτι το ξεπληρώνεις σε 35 χρόνια. Σε παίρνει να δώσεις κάτι παραπάνω και δεν χάνει και σε αξία. 

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει κόσμος που αγοράζει πέραν των δυνατοτήτων , αλλά μου φαίνεται υπερβολικό ότι για αγορά αυτοκινήτου των 30.000ε πρέπει να έχεις κάβα ένα κατοστάρικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Το καινουργιο ειναι καινουργιο, μην λεμε τα αυτονοητα.

Για καποιο περιεργο λογο, η αποκτηση ενος καινουργιου αμαξιου συνδεεται με πουλμουρ. Δεν ειναι καποιος πελουσιος γεμιστανας αμα παρει καινουργιο Ντουστερ😀

Απο εκει και περα, σαφως σωστες ολες οι οικονομικες αιτιασεις για μεταχειρο γιατι αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος αποκτησης μεταχειρο, το οικονομικο. Επισης δεν ειναι ολοι φτωχοποιημενοι Ελληνες. Εχει πορτοφολια ολων των ειδων

 

434726754_435634965640816_85577610953859

 

Γενικά η απόκτηση αυτοκινήτου πρέπει να εξετάζεται κατά περίπτωση, εδώ ο καθένας δικαιολογεί την δική του περίπτωση και γ αυτό εχει ξεφύγει και η συζήτηση απο το αρχικό θέμα, γ αυτό κάποιοι αναφέρονται σε φτωχοποιημένους Έλληνες κλπ κλπ.

Το καινούργιο Ντουστερ πχ είναι το καλύτερο οικονομικό 4x4 της αγοράς. Ως 4x4 όμως είναι χειρότερο απο αυτοκίνητα 20-30-40 χρονών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Αγόρασες καινούριο ή έχεις ακόμα το παλιό το audi? καλά θυμάμαι?

έχω ακόμα το Α4 Β9 1.8 tfsi του 2016.

καινούριο αγόρασε η σύζυγος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι ότι με το στόλο που βλέπουμε μπροστά μας κάθε μέρα, κατανοούμε την οικονομική αδυναμία του 80% των συμπατριωτών να έχουν ένα σύγχρονο (λέγε με 5ετίας ή 10ετίας όχημα). Πηγαίνοντας πριν μέρες στην Ιταλία, σε μια χώρα με κάποια οικονομικά προβλήματα δηλ. πιο κάτω από Γερμανία, Ολλανδία κλπ. η διαφορά βγάζει μάτια. Δε βλέπεις χρέπια, τρακαρισμένα, διαλυμένα, ντουμάνια από εξατμίσεις τίποτε. Εδώ η αυτοκινητιστική καθημερινότητα τείνει προς Βόρεια Αφρική.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nk9 είπε

Σου έχω βάλει μικτη. Καλύπτει τα πάντα.

Βλάβες άλλες δεν πληρώνεις διότι είναι μέσα στην εγγύηση.

Μην προσπαθείς να αποδείξεις κάτι που δεν ισχύει. Όσοι έχουν ασχοληθεί με τη χρονομίσθωση, το γνωρίζουν πολύ καλά πως για τους ιδιώτες δεν συμφέρει.

leasing να το πάρεις σαν εταιρικό και να περνάς τα 500 π.χ. το μήνα σαν έξοδα και να τα γλυτώνεις από την Εφορία αφού έτσι κι αλλιώς θα σου τα έπαιρνε  οκ συμφέρει και έτσι νομίζω τα έχουν οι περισσότεροι να μην πω όλοι.

Σαν ιδιώτης πιστεύω είναι η μεγαλύτερη βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

 

  •  Εαν μου βγαλει 5 χρονια χωρις βλαβη με τα χιλιομετρα που γινονται εχει βγει η αγορά του απο την διαφορα κοστους καυσιμου. Οποτε απο εκει και μετα ειναι σαν να ειναι δωρεαν.

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό;

Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2024 στις 6:56 ΜΜ, listerstorm είπε

Για κάποιο λόγο "αν έχεις καινούργιο αυτοκίνητο - που μπορεί να πήρες και με δάνειο - αλλά μηδέν ευρώ στην τράπεζα, είσαι ευκατάστατος. Αν έχεις παλιό αυτοκίνητο ή καθόλου και 30χιλ στην τράπεζα θεωρείσαι φτωχός".

Μαλλον δεν διαβασες ολα τα post. O ts το ξεκινησε με starlet και σκεφτεται για καινουργιο 30000ευρω. Πανω σε αυτο το κομματι εγω σχολιασα οτι ειναι παραταιρο,οξυμωρο και αυτο γιατι τωρα στις μερες μας για να δωσεις 30000ε για αυτοκινητο σημαινει οτι βαστας καλα στα οικονομικα/ποιοτητα ζωης και ενας τετοιος σιγουρα δεν θα κραταγε ενα τοσο παλιο αυτοκινητο!  Αργοτερα ειπε το ιστορικο του και βγηκα αληθης!

Σιγουρα στην αρχη που ανεφερε ξερα starlet/30000ε εχει εκφανσεις.. Εγω ειπα το επικρατεστερο σεναριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to leasing φτιαχτηκε για επιχειρησεις-επαγγελματιες

 αν η μισθοδοσία μου σα ιδιώτης είναι 3000 μηνιαίως θα το σκεφτόμουν έλα όμως που δεν είναι...

το ωραίο είναι ότι είδα παρά πολλούς ιδιώτες με νέα αυτοκίνητα με leasing και αναρωτιεμαι αν τελικα λεφτα υπαρχουν ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...