Προς το περιεχόμενο

F.E.A.R


Fotografos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

File Panther Den xanei frames oute swapparei trela opos to quake 4 se ultra. Vasika de swaparei katholou einai smooth apla otan exei ligo kosmo paei aplos kala.den peftei toso (eftixos) oste na po asto valto pio kato. toro parakato mesa sto paixnidi as doume. Vre as eixa vreii tin x800pro vivo oste na min eprepe na kano hard mod se afti pou pira ia na ginei xt kai tha sou lega ego. Fisika me vlepo na allazo to ena 512 dimm kai na perno 1024ari gia na pao se 2 gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai filaraki panther sumfono k go, alla ean diavaseis parapano kapou leme oti den einai scary alla anhotiko...kai pisteuo kalutera ahxos para tromos...p.x.Blair witch project to proto...

 

Nαί το είχα διαβάσει πιό πρίν που λέγατε ότι είναι αγχωτικό. Πάντως ο τίτλος F.E.A.R δεν μπορώ να πώ ότι του ταιριάζει απόλυτα.

 

Απλώς το παράπονό μου είναι ότι δεν μπορώ να μπώ στο κλίμα του παιχνιδιού με τίποτα. Η ιστορία έχει κάποιο ενδιαφέρον, αλλά το παιχνίδι σαν παιχνίδι δεν με αγγίζει. Δε ξέρω, ίσως φταίω κι εγώ κάπου.

 

Πάντως το σίγουρο είναι ότι είμαι εκτός κλίματος 100%. Αυτόν τον Fettel π.χ που τον κυνηγώ από την αρχή του παιχνιδιού και μου εμφανίζεται κάθε τρείς και λίγο και μου λέει διάφορα, τελικά τον συμπάθησα. Είναι ο μόνος εκεί μέσα (μαζί με το κοριτσάκι) που δεν θέλουν να με σκοτώσουν (ακόμα). Και η ξανθιά η γκόμενα καλή είναι, αλλά όλο το σκάει. Βέβαια από την άλλη θα μου πείς ότι οι Replica soldiers ακολουθούν τηλεπαθητικά τις εντολές του Fettel, άρα ο Fettel θέλει να με σκοτώσει, αλλά δεν ξέρω, το συμπάθησα τον μπαγάσα.

 

Μέχρι στιγμής μία και μόνο φάση πραγματικά μου άρεσε τρομερά και είναι στο πρώτο encounter με το κοριτσάκι, που σε τινάζει σε ένα παντζουρλισμό από φωτιές έξω από την αποθήκη και οι σύντροφοί σου αναρωτιούνται πώς επέζησες. Αν είχε λίγες ακόμα τέτοιες φάσεις, θα με άφηνε πολύ εντυπωσιασμένο.

 

Από κείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι τολμώ να πώ είναι αρκετά μονότονο. Αν δεν ήταν ο Fettel και το κοριτσάκι να σπάνε λίγο τη μονοτονία, δεν θα άντεχα να το παίξω πολύ. Δεν έχει ποικιλία σε κακούς και τοποθεσίες (για την ώρα, αν και νομίζω έχω περάσει τα μισά του παιχνιδιού).

 

Πάντως, στα εφφέ το παιχνίδι είναι άπαικτο, και ελπίζω να τα δούμε και στα επόμενα FPS που θα βγούν. Επίσης πολύ ωραία έκαναν rendered όλο το σώμα του χαρακτήρα σου (όταν κοιτάς κάτω ή σε πλακώνουν στις μπάτσες βλέπεις τμήματα του σώματός σου και όχι αέρα κοπανιστό σαν να είσαι 2 μάτια και ένα όπλο που αιωρούνται κυνηγώντας κακούς).

 

Τέλος πάντων. Εμπιστεύομαι τη κρίση σου και τώρα που θα φύγω από τη δουλειά, θα συνεχίσω να δώ τί παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File Panther Den xanei frames oute swapparei trela opos to quake 4 se ultra. Vasika de swaparei katholou einai smooth apla otan exei ligo kosmo paei aplos kala.den peftei toso (eftixos) oste na po asto valto pio kato. toro parakato mesa sto paixnidi as doume. Vre as eixa vreii tin x800pro vivo oste na min eprepe na kano hard mod se afti pou pira ia na ginei xt kai tha sou lega ego. Fisika me vlepo na allazo to ena 512 dimm kai na perno 1024ari gia na pao se 2 gb.

 

Το ξέρω ότι σου πηγαίνει καλά. Και εγώ σε 6800 256ΜΒ το παίζω. Αλλά επειδή κι εγώ είδα το παιχνίδι να πηγαίνει απλώς καλά όταν μαζεύονται αρκετοί κακοί, έβαλα το texture detail medium (όπως συνίσταται ούτως ή άλλως για κάρτες γραφικών με 256ΜΒ) και το παιχνίδι πετάει συνέχεια. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Τώρα όσο αφορά τη RAM, επειδή έχω ένα Laptop με 1GB και ένα με 2GB, σου λέω εκ πείρας ότι στο 99,9% των παιχνιδιών δεν θα δείς καμιά αισθητή διαφορά.

 

Τώρα, αν είδες τις απαιτήσεις του UT2K7 και προετοιμάζεσαι σιγά σιγά, αυτό είναι άλλο καπέλο :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες το τερμάτισα.

 

Όπως και το DOOM3, έτσι και αυτό, πέρα από ωραία γραφικά και εφφέ δεν είχε τίποτα απολύτως να μου προσφέρει. Δεν θέλω να μιλήσω αναλυτικότερα, για να μή το χαλάσω σε αυτούς που το παίζουν ακόμα, αλλά όπως μιά μέτρια ταινία τρόμου που μόλις την δούμε την ξεχνάμε, έτσι είναι και αυτό το παιχνίδι.

Αυτό που σώζει το παιχνίδι είναι τα εφφέ, με το slow motion. Κατά τα άλλα είναι ένα βαρετό, μονότονο παιχνίδι, που αν είχαν λίγη παραπάνω φαντασία στην ιστορία μπορεί να ήταν πολύ καλύτερο.

 

Αν το βαθμολογούσα θα του έβαζα:

Graphics:9 (λόγω των εφφέ, αλλιώς θα του έβαζα 8 )

Sound:9

Gameplay:7 (Ούτε που πλησιάζει Farcry, HL2 )

Story:5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον/α θελει κ' δεν μπορει να δει το τελος του γνωστου παιχνιδιου,

το παρακατω video -->

 

http://rapidshare.de/files/7457554/F.E.A.R._epilogue.rar.html

 

Τα settings (physics,grafics) ειναι σε medium ολα, οποτε δε φαινεται το καλλητερο απο το παιχνιδι (εχει ηδη καποιο lag :mad: ).

 

(Το capture εγινε με το Fraps κ' το encode με DivX6)

 

Οποιος εχει μηχανη που το τρεχει σε high, dsl κ' το save :razz: καλειται να κανει capture κ' να postaρει για ν' απολαυσουμε το μπαμ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν κατέβασα το video για να δω από ποιο κομμάτι άρχισες το recording, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το καταλάβει ο κόσμος που δεν έχει τερματίσει το παιχνίδι / έχει καθίσει να καταλάβει την ιστορία. Υπάρχει topic 20+ σελίδων για το τι γίνεται στο παιχνίδι στο official forum του. Τέλος πάντων, ως συνήθως οι όποιες ιδέες που έχουν deviation από τα γνωστά "αριστουργήματα" H(A)L(O)] πρέπει να θεωρούνται βλακείες... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ιδέα ήταν καλή, η απόδοσή της μέσα στο παιχνίδι δεν ήταν.

 

Επίσης ορισμένα σεναριακά κενά έκαναν πολύ έντονη την παρουσία τους προς το τέλος του παιχνιδιού.

 

Μπορώ να σου κάνω ολόκληρη λίστα με τα πράγματα που μου άρεσαν και με αυτά που δεν μου άρεσαν, αλλά θα γεμίσουμε spoilers και δεν λέει.

 

Αλλά ορισμένα σημαντικά στοιχεία,στο τομέα του gameplay, αντικειμενικά είναι κατώτερα από άλλους ανταγωνιστές.

 

Το μόνο πράγμα που με κράτησε το ενδιαφέρον ώστε να το τερματίσω ήταν η ιστορία του, και αυτό το θεωρώ τρομερό ατού μιάς και τα περισσότερα FPS τα βαριέμαι πλέον σε χρόνο ρεκόρ. Απλώς η απόδοσή της θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη.

 

Δυστυχώς για μένα, καί δεν μπήκα στο κλίμα, καί κατάλαβα από τη μέση του παιχνιδιού ακριβώς (σχεδόν) τί παίζει. Όταν στο τέλος επαληθεύτηκαν οι υποψίες μου, ξενέρωσα γιατί θα μπορούσαν την υπάρχουσα ιδέα να την εξελίξουν πολύ πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol ένα φιλαράκι μου θέλει να κάνει μια αναβάθμιση στην καφετιέρα του για να παίξει κανένα παιχνιδάκι και σήμερα που ήταν σπίτι μου έβλεπε παιχνίδια που πρόκειται να χαρεί. "Γαμάτο το τάδε, σκίζει το δείνα κλπ". Φτάνει η ώρα του F.E.A.R. Δεν είχα ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με το παιχνίδι οπότε καθίσαμε να το δούμε.........Έμεινε έκπληκτος απο τα γραφικά, τον ήχο και τα λοιπά του παιχνιδιού.

 

Στο τέλος της πρώτης πίστας και ενώ τα 5.1 ήταν σχεδόν στο full αμέριμνοι καθώς φουμάραμε τρώμε την καρεκλιά από το ζόμπι(?) στην μάπα. Τρώει το πρώτο χέσιμο. Επόμενη πίστα, οι συμπολεμιστές μας κάτω από το κοριτσάκι λιωμένοι. "Μπππρρρρρρ μου λέει" και σταματάει εκεί. "Βγάλτο βγάλτο, θα βολευτώ με τα υπόλοιπα" Και δεν έκανε πλακα. Δεν είναι σκληροπυρινικός gamer απλά αραιά και που του έρχεται και πλακώνεται στο παιχνίδι. Εγώ χαλαρά δεν κατάλαβα Χριστό από τα όσα είδα αλλά αυτός πραγματικά αγριευτηκε ;) . Από μια πρώτη επαφή το παιχνίδι φαντάζει καταπληκτικό αλλά αναίτια βαρύ. Αν συνεχίζει με τέτοια ατμόσφαιρα θα γίνει αγαπημένο και σίγουρα θα με απασχολήσει για μερικές μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον/α θελει κ' δεν μπορει να δει το τελος του γνωστου παιχνιδιου' date='

το παρακατω video -->

 

http://rapidshare.de/files/7457554/F.E.A.R._epilogue.rar.html

 

Τα settings (physics,grafics) ειναι σε medium ολα, οποτε δε φαινεται το καλλητερο απο το παιχνιδι (εχει ηδη καποιο lag :mad: ).

 

(Το capture εγινε με το Fraps κ' το encode με DivX6)

 

Οποιος εχει μηχανη που το τρεχει σε high, dsl κ' το save :razz: καλειται να κανει capture κ' να postaρει για ν' απολαυσουμε το μπαμ :wink:[/quote']

 

lipon evala apo medium se maximum tis rithmisis ala den exi kai tis tromeres diafores sta grafika opote min fovasai den exases kai tipota vevea den to termatisa akoma ala logika telioni.pantos an thes kapio video san digma gia ti diafora ton grafikon sou stelno an kai den prokite na dis kati idietero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Να παιξεις το FEAR με 16χAF ειναι υπερβολη. 4χAF και 4χAA ειναι μια χαρα για ΟΛΑ τα παιχνιδια.

2) Γραφικα δεν εχει τελεια αλλα εχει τελεια physics engine και πολυ καλο γυρω περιβαλλον ( Αν θελετε καλυτερα γραφικα παιξτε Quake 4 )

3) Tα updates κανουν χειροτερο το game οσο αφορα τις NVIDIA καρτες οποτε μην κανετε apply νεα updates.

4) Δεν εχω δει χειροτερο τελος σε παιχνιδι....( Ring 2 ..... )

( Εκανα save το end video σε FULL γραφικα αλλα δεν εχει καλη ποιοτητα με compression - Χωρις συμπιεση ειναι 116mb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GhostRiderLSOV: Ειναι τη στιγμη πριν βγεις απο το παραθυρο κ' γινει η εκρηξη. Τελευταιο space πατας κ' περπατας προς το GroundZero.

kinitos: Τερματησε το με την ησυχια σου κ' αν θες ριξε 1 video με καλλυτερες αναλυσεις. (Αν τα βρεις σκουρα, στειλε PM για καποιο save :))

HellasVagabond: Κ' μενα ασυμπιεστο τοσο ηταν (397Mb ακριβως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδου το δικο μου ending clip.

Ολα full αλλα ειχα 2,3 κοληματα.

Ωστοσο με την συμπιεση του Divx6 δεν εχεις καλη ποιοτητα ουτως η αλλιως.

http://rapidshare.de/files/7486523/FEAR_copy.avi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...