Προς το περιεχόμενο

F.E.A.R


Fotografos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Fear? I dont know this word... :twisted:

 

Συγγνώμη, αλλά για μένα το ακατανόμαστο δεν υπάρχει σαν παιχνίδι.-

Κάθετος, ριξικέλευθος και αδιάλλακτος στην παραπάνω θέση.

 

Γιατί;Γιατί όταν το τελειότερο hardware, (που κάνει και αρκετές χιλιάδες ψωροευρώ) τη στιγμή που βγαίνει το παιχνίδι, δεν μπορεί να το παίξει σε μια μεγάλη ανάλυση αξιοπρεπώς και με φίλτρα ενεργοποιημένα (και όταν το κάνει σε κάθε άλλο παιχνίδι), νομίζω πως κάποιος κοροϊδεύει κάποιον.Σιγά μην περιμένουμε καμιά δεκαετία για να απολαύσουμε το αριστούργημα αυτό.

 

Δεν μπήκα στον κόπο να κατεβάσω καν demo.Ναι, το σύστημά μου είναι περασμένης διετίας.Δε ζήτησα να μου παίζει.Αλλά, σεβασμό στους νεότερους ευτυχείς κατόχους...Δε μπορεί ο άλλος να 'χει δώσει δυο χαρτιά πριν έξι μήνες και συ να μην του κάνεις την τιμή να ευχαριστηθεί το καμάρι σου..Αυτό για μένα δείχνει έλλειψη σεβασμού.

 

Και ούτε θα κάτσω να κάνω ταρζανιές για να το παίξω.Για τους λόγους που είπα πιο πάνω δε θα κάτσω να ασχοληθώ.Ας πρόσεχαν.

Θα μου πειτε: <<ξέρεις μεγάλε τώρα, στα @@ τους αυτοί>>

Ε, και στα δικά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

godlike wrote:

 

 

Δεν είμαι υποχρεωμένος να κάθομαι να διαβάζω κάθε post φίλε godlike' date=' αν είναι να πρέπει να ψάχνω τις ρυθμίσεις μία μία για να παίξει το παιχνίδι σώθηκα. Δεν είμαι προγραμματιστής, δεν ξέρω όσα εσύ για τις μηχανές γραφικών (γιατί δεν με ενδιαφέρει να ξέρω) οπότε δεν σκέφτομαι σαν κι εσένα (π.χ. για το Red Faction που λες, θυμάμαι ότι απλώς δεν μου πολυάρεσε, δεν θα ασχοληθώ με το αν πυροβολώντας μπορούσα να σκάψω τον τοίχο με μια τεχνολογία που εγκατέλειψαν ακόμα κι αυτοί που την πρωτοανέπτυξαν).

 

Όμως τελικά διάβασα το #131 και εφάρμοσα όσα είπες και πραγματικά [b']σε παραδέχομαι[/b], είχες δίκιο, το παιχνίδι παίζει αρκετά καλά με όσα είπες συν FSAA2x,AA8x (από ati tray tool, όχι του παιχνιδιού, είναι το ίδιο?). Δυστυχώς οι ανακλάσεις είναι πρακτικά ανύπαρκτες μ'αυτές τις ρυθμίσεις (π.χ. το πάτωμα δεν γυαλίζει καν, για να το πω μπακάλικα) οπότε δεν μου άρεσε το γραφικό αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω ξανά σε λίγες ημέρες με Athlon64 X2 3800 και θα δούμε μπας και πάει καθόλου καλύτερα. Σε όσους όμως το F.E.A.R. δεν παίζει ικανοποιητικά και θέλουν να ασχοληθούν μαζί του, τα settings του #131 είναι μάλλον μονόδρομος.

 

Αν φαίνομαι να σνομπάρω το παιχνίδι, προς θεού, δεν το κάνω επειδή δεν είναι καλό (φαίνεται πάρα πολύ καλό!), αλλά επειδή εδώ και ένα χρόνο, για πρώτη φορά μετά από 25 χρόνια gaming, δεν ασχολούμαι με οτιδήποτε βγαίνει αλλά μόνο με συγκεκριμένα παιχνίδια (manager,fs2004,SilentHunter3) και δεν έχω όρεξη να ψάχνομαι γιατί δεν παίζει καλά το ένα και το άλλο.

Μην παρεξηγηθούμε κιόλας! :)

Sosta ta les an kai nomizo oti evales lathos name sto quote :)

 

Gia tis antanaklaseis den thimamai pos to leei to effect alla nomizo oti einai to DirectX 8 extensions (molis pao spiti tha kano edit) An exeis karta me PS 2.0 valto off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το νοικιασα απο το video club και ειπα να το παιξω να δω τι σκ@τα ειναι αυτο το παιχνιδι που όλοι μιλάνε γι αυτο...

 

Για το παιχνίδι

1)Ειναι το ίδιο βαρετο με το DOOM ΙΙΙ.

2)Εχει πολύ καλό ήχο και παει να σε "τρομαξει" λίγο με τα μπαμ μπουμ απο αριστερα δεξια

3)Εχει πολύ καλα γραφικά[Σιγα το νεο...:)]

4)To HL2 είναι κλάσης ανώτερο σαν παιχνίδι[Εχει και μια υποθεση βρε αδερφε...]

5)Πολύ καλο Ai των εχθρων αλλά παραμενουν αρκετα "βλακες"[Πυροβολας ενα τοιχο κρυβεσαι στο διαδρομο κι ερχονται σα τα ζωα να σε βρουν:)]

 

 

performance

Αν και ειμαι μετα απο format και όλα ειναι default προς το παρον εχουμε και λεμε...

 

Computer

Physics=medium

Effects=maximum

 

Video Card

Effects-->All maximum

 

Graphics

2x FSAA

Light detail MAX

Shadows ON

Shadows Details MAX

Soft Shadows OFF

2x anisotropic

Text filtering MAX

TEXT resolusion MAX

Pixel Doubling OFF [Τι ειναι αυτο?]

DX8 shaders OFF

Resolusion 1152x864

Shaders=MAX

 

Με αυτες τις ρυθμίσεις εχω

minimum 24Fps

average 40Fps

Maximum 75Fps

 

5% below 25Fps

64% between 25-40Fps

31% above 40Fps

 

Θεωρητικά θα πει κάποιος ότι το παιχνίδι παιζει μια χαρα αλλά η αληθεια ειναι ότι υπαρχουν στιγμες που τσιμπαει λίγο και αυτο ισως οφειλεται στο ότι το 1Gb μνημης απλα δεν ειναι αρκετο γι αυτες τις ρυθμίσεις...

 

Ισως με τη cpu~2500-2600 ,τις μνημες 1:1 ,και λίγο o/c στη καρτα θα παρω ενα 0% below 25Fps [Καταντια...]

 

Υ.Γ Καλα ειναι μλκς αυτοι στη monolith πως σκ@τα τη λενε τιποτα πιο βαρί δε μπορουσαν να βγαλουν??Δηλαδή οποιος δεν εχεις High end μηχανημα ή δεν θα παιξει ή θα το παιξει με γραφικά extra low!Αι σιχτιρ πια αηδία εχουν καταντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν το κάνουν τόσο 'σαν τα ζώα' όσο σε άλλα παιχνίδια. Επίσης ρίχνουν χειροβομβίδες και κάθονται πίσω τις περισσότερες φορές. Και κάνουν flanking. Είναι πιο εξελιγμένο το AI από πολλά άλλα παιχνίδια. Οι περισσότεροι λένε ότι είναι κοντά με του Far Cry. Όσο για την ιστορία, ξαναλέω ότι αν δεν το τερματίσεις, δεν θα το καταλάβεις (το περισσότερο). Αλλά αν δεν σ'αρέσει, τότε μην πιέζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κάνουν τόσο 'σαν τα ζώα' όσο σε άλλα παιχνίδια. Επίσης ρίχνουν χειροβομβίδες και κάθονται πίσω τις περισσότερες φορές. Και κάνουν flanking. Είναι πιο εξελιγμένο το AI από πολλά άλλα παιχνίδια. Οι περισσότεροι λένε ότι είναι κοντά με του Far Cry. Όσο για την ιστορία, ξαναλέω ότι αν δεν το τερματίσεις, δεν θα το καταλάβεις (το περισσότερο). Αλλά αν δεν σ'αρέσει, τότε μην πιέζεσαι.

 

Εξακολουθω να πιστευω ότι οι εχθροι ειναι ΣΤΟΚΟΙ[Λιγο πιο εξυπνοι απο αλλα games]

 

Τελος το παιχνιδακι ειναι καλό για τη φασαρια και τους σκοτωμους εχει ωραια γραφικα καλο και το AI αλλά το σεναριο[αν υπαρχει] ειναι πολύ για πεταμα και θεωρω ότι ειναι μεγαλη βλακεια να πρεπει να σκοτωσεις 8 εκ κόσμο για να καταλαβεις τι γινεται...

 

Y.Γ Μη τρελενεσαι δε σου εθηξα τη παιχνιδαρα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχική Δημοσίευση από godlike

Sosta ta les an kai nomizo oti evales lathos name sto quote

 

Ωχ μπράβο! Το περιβόητο post 131 και το εδάφιο είναι του Panther_512, πάλι ρόμπα γίναμε!! (το διόρθωσα όμως)

 

Θα τσεκάρω το multiplayer τώρα να δω τι λέει, το single δεν με ενδιαφέρει πολύ, έχω παίξει τόσα πολλά fps's τα τελευταία χρόνια και έχω βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια (κατ'εμέ σαν το Deus Ex -το πρώτο- και το Operation Flashpoint, θα αργήσει πολύ να ξαναβγει παιχνίδι).

Συμπλέω(!) με τις απόψεις όσων διαμαρτύρονται για τη μηχανή γραφικών του παιχνιδιού. Νομίζω ότι όλοι μας θα θαυμάζαμε περισσότερο τον προγραμματιστή που θα φτιάξει μια ωραία μηχανή, ευέλικτη που παίζει παντού, παρά μία σαν του Doom3 με εντυπωσιακά αποτελέσματα, που δεν παίζει όμως καλά ούτε στα καλύτερα συστήματα της εποχής της. Και φυσικά δεν νομίζω να βγει κανένας να πει ότι θα αναβαθμίσει κάποτε στο μέλλον (μετά από 6-12 μήνες ας πούμε) και θα ασχοληθεί τότε με το παιχνίδι. Εκτός κι αν "πιάσει" το multiplayer, το οποιο τσεκάρω ευθύς αμέσως και κάνω το σταυρό μου να αξίζει!

 

(edit: μετά από ένα δεκάλεπτο. ε...έβαλα ξανά call of duty UO...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Το παιχνιδι ξεκινησα να το παιζω πριν καμια ευδομαδα.

Επειδη μεχρι στιγμης δεν συναντησα κατι το τοσο τρομακτικο ( ολο μεσα σε κτυρια εισαι) το παιχνιδι ειναι μεγαλο σε διαρκεια?Εχει δηλαδη εναλλαγες σε μερη κλπ?

Υπαρχει καποιος που να το εχει τερματισει?

Ευχατιστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rafraf24

Το παιχνίδι ακόμα και σε 2*7800gtx με athlon x2 4800+ και 2 γιγα μνήμη τρώει κάποια ανεξήγητα κολήματα, υπερβολικά βαρύ χωρίς λόγο

Αυτό το φωνάζω εδώ και "χρονια" απο τότε που βγήκε το παιχνίδι.... ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν φταίει πως ίσως κάτι που φωρτώνει στο παρασκήνιο.... αφού ακόμα και στο MP συμβαίνουν κάποια ανεξήγητα κοληματακια....

 

nzeppos

κατ'εμέ σαν το Deus Ex -το πρώτο- και το Operation Flashpoint, θα αργήσει πολύ να ξαναβγει παιχνίδι).

Ηδη στο xbox κυκλοφώρησε η συνέχεια του FP και όπου να ναι βγαίνει και στα PC.

 

nzeppos

(edit: μετά από ένα δεκάλεπτο. ε...έβαλα ξανά call of duty UO...)

Όντως δεν εχει τίποτα που να κάνει καποιον να σχοληθεί σοβαρά μαζί του... (πέρα απο γραφικα και ήχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego pantos goustaro to paixnidaki .einai oti prepei na vgazeis ta apothimena sou . eidika me ton ixo kai to aima pou kilaei afthono .tora apo ypothesi vlepo kamia tainia an einai . simfono oti pasxei exei ligo opos kai sto oti katantaei poli doom meta apo kapoio simeio . episis oi exthroi einai pio exipnoi apo oti exo dei os tora . min xexname oti einai avouloi klonoi (analosimoi ) ara den einai poso tragiko na einai kai ligo vlakes alla genika den einai.

eyxaristieme na rixno me ta aytomata tou fear para me ta proistorika toufekia tou brothersin arms .

episis to bullettime tha mporouse na einai kalitero (otan eisai se bullettime xaneis arketa apo ixo klp) .to enter the matrix to eixe petyxei kalitera (ekanes kai acrovatika)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η συνέχεια του Operation Flashpoint σε X-box ?! Που Που?! :-P

 

Πάντως για PC περιμένουμε το game 2 όπως λέγεται από την Bohemia Interactive.

 

"But in the works was a sequel to the original. Unfortunately for Bohemia, Codemasters dropped the project along the way and own the rights to the name "Operation Flashpoint." Therefore, the game isn't actually called Operation Flashpoint 2 anymore and is now being called "Game 2" by the guys at Bohemia in lieu of a real game title. Regardless of the confusion about the title, the dev crew is still hard at work creating their next big wartime sim."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θα ήθελα να κάνω μιά διόρθωση επί του "εδαφίου" #131.

 

Όταν έκανα τα τέστ έτρεχα στο background τον φίλο μας Azureus, ο οποίος είναι γνωστό ότι είναι λίγο αδηφάγος.

 

Τον απενεργοποίησα και έχουμε με τα settings του #131 :

 

3% below 25fps

78% between 25-40fps

19% above 40fps

 

Πάντως το παιχνίδι μου άρεσε αρκετά. Κυρίως όμως λόγω των εφφέ. Το Slow Motion είναι πάρα πολύ ωραίο, αν και όταν διαλύσεις κάποιο κακό σε κοντινή απόσταση, από τα αίματα δεν βλέπεις τίποτα. Η υπόθεση μου φαίνεται πολλά υποσχόμενη, ελπίζω στο τέλος να είναι άξιο των προσδοκιών μου.

 

Πάντως το Serious Sam II με πορώνει πολύ περισσότερο. Αλλά αυτό είναι θέμα καθαρά γούστου.

 

Πάντως έχω πολύ καιρό να παίξω ένα FPS που να με συνεπάρει πραγματικά.

Ίσως το FarCry. Σίγουρα αξέχαστα μου είναι τα HL1 (το HL2 δεν μπορώ να το παίξω) και το τρομερό απίστευτο Deus Ex 1. Χμμμ... και το Undying ήταν πολύ καλό. Δεν ήταν να βγεί και νούμερο 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...