Προς το περιεχόμενο

F.E.A.R


Fotografos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

File godlike kapou edo ekanes ena lathos...to game den tromaktiko apo oti katalaves alla anhotiko...sigoura tin samara tin exoume faei stin mapa sta kaka ring movies opote den leei k polla alla min mou peis oti otan sou sveivei o fakos den anhonese ligo k genikotera....tora ean to pezeis xoris ixo alli fasi!Kai oso gia ta graphics to mono pou thelei xamiloma einai ta light apla valte ta medium...

P.S.Anybody katalave telika ti pextike so game?Pios itan o tupas to koritsaki kai o scout?

Nai den einai tromaxtiko. Prin to dokimaso akouga kai apo forum kai apo reviews oti einai poli tromaxtiko. Oso gia ton fako pote den mou teleionei giati frontizo na ton svino sixna gia na gemisei. ;)

 

Oso gia ta graphics meta apo poli piramatismo na mia lista pou tha velthisei to frame rate. Me seira protereotitas:

soft shadows -> off (enoite)

AA -> off

Anis -> no Anis

textures -> medium

volimetric lightning -> medium

resolution -> 800x600 (me 1024 eixa 38% kato apo 25fps me to pou evala 800x600 0%, an den sas peirazei i analisi tote xamiloste tin)

 

 

Mias kai milame kai gia tromaxtika paixnidia mou irthe to AlienVSPredator II. Auto itan pragmatika tromaxtiko. Pali tis Monolith.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

:-P

Πιο πολύ τρομακτικό είναι το F.E.A.R. Στο AvP2 μια χαρά είσαι... και με τους 3. Είχε και πολλά setpieces, ενώ στο AvP 1 σου έρχονταν ένα σωρό Aliens όταν είσουν Marine.

To SS2 είχα ακούσει ότι ήταν πολύ τρομακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

na rotiso kati se ena periodiko vrika ena demo tou fear kai otan pao na paixso (ta exo ola sto low ) afou deixnei kapoious na milane stin arxi kai meta blepo na eimai se ena xeirourgeio i kati tetoio (exo mia lampa pano apo to kefali mou) kai milane kapoioi apo pano mou meta paei na kanei pali loading kai me bgazei se ble othoni kai kanei epanekinisi xserete ti mporei na ftaiei?

 

 

to pc mou einai:

Athlon 2800

512 Ram

Radeon 9600xt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

na rotiso kati se ena periodiko vrika ena demo tou fear kai otan pao na paixso (ta exo ola sto low ) afou deixnei kapoious na milane stin arxi kai meta blepo na eimai se ena xeirourgeio i kati tetoio (exo mia lampa pano apo to kefali mou) kai milane kapoioi apo pano mou meta paei na kanei pali loading kai me bgazei se ble othoni kai kanei epanekinisi xserete ti mporei na ftaiei?

 

 

to pc mou einai:

Athlon 2800

512 Ram

Radeon 9600xt

akiro to problima lithike telika eftege en programma pou etrexe ekeini tin ora

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai vasika re Godlike etsi opos to pezeis xaneis polla k einai krima...toulaxiston esto ta textures...ase kai pou ta light theloun ligo...anyways, ghost perimeno...

 

Ama eixa kalitero sistima tha ta evaza pio pano. Auti i lista pou ekana einai idika gia na xano oso to dunaton ligotera effects kai na kerdizo perisoteri apodosi.

 

Y.G.: Grafo "soft shadows" kai oxi sketo shadows se periptosi pou to diavases lathos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το παιχνιδακι μαμαει!Ειναι απιστευτο.Ενα απο τα καλυτερα FPS για μενα.Ετσι για την ιστορια να πω οτι με το συστημα της υπογραφης μου παιζω το παιχνιδι σε αναλυση 1280x960, ολα στο High και μονο shadows off.Στο test εχω max fps 110 και 98% πανω απο 40fps.Γενικα παιζει πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το παιχνιδακι μαμαει!Ειναι απιστευτο.Ενα απο τα καλυτερα FPS για μενα.Ετσι για την ιστορια να πω οτι με το συστημα της υπογραφης μου παιζω το παιχνιδι σε αναλυση 1280x960, ολα στο High και μονο shadows off.Στο test εχω max fps 110 και 98% πανω απο 40fps.Γενικα παιζει πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα.

 

XAXAXAXA!!!! Πλάκα έχεις! Όλα στο High και μόνο shadows OFF. Μα φίλε μου, το παιχνίδι αυτό μόνο shadows είναι!!! Αν βγάλεις τα shadows έχεις απογυμνώσει τελείως το παιχνίδι!!!! Φυσικά και θα σου παίζει παραπάνω από τέλεια. Τα γραφικά του αν τα απογυμνώσεις από τα shadows είναι κατώτερα του HL2.

 

Τέλος πάντων, έστειλε και μένα ο θείος το παιχνίδι με μιά μικρούλα καθυστέρηση 15 ημερών!!! Όπως σας είχα πεί, έκανα αυτή τη φορά γερό benchmarking στο laptop με την 5700 να δώ πώς θα πάει. Στο laptop με την 6800, το παιχνίδι παίζει μιά χαρά, αν δε βάλω το texture resolution στο medium έχω average 50 fps.

 

Η πρόκληση ήταν να δώ πώς θα πάει με το laptop που έχει την 5700.

Λοιπόν, για όσους έχουν 5700, σας δηλώνω ότι ΜΠΟΡΕΙΤΕ να παίξετε το παιχνίδι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Και όταν λέω μιά χαρά, εννοώ με πάνω από 25 fps. Φυσικά και πολλά options θα τα έχετε off, όπως το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικό option που είναι τα shadows. Πάρα ταύτα όμως, σε καμιά περίπτωση το οπτικό αποτέλεσμα δεν θα είναι άσχημο.

 

Το εν λόγω laptop έχει τα εξής specs:

 

ACER Aspire 1714SMI

P4 3.4GHz HT

1GB DDR SDRAM (333 MHz)

Nvidia GeForce FX Go5700 128MB

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν

 

Λόγω αυξημένης δύναμης της CPU, τα CPU settings είναι όλα στο Maximum.

 

Και πάμε τώρα στα options που εξαρτώνται από τη κάρτα γραφικών:

 

EFFECTS:

 

Effects detail: Maximum

Model decals: Medium

Water Resolution: Maximum

Reflexions & Displays: Medium

Volumetric lights: Off

Volumetric Light Density: Minimum

 

GRAPHICS:

FSAA: OFF

Light Detail: Minimum

Enable Shadows: Off

Shadow Detail: Minimum

Soft Shadows:Off

Texture Filtering: Trilinear

Texture Resolution: Minimum

Videos: Maximum

Pixel Doubling: Off

DX8 Shaders: ON

Resolution: 800X600

Shaders:Minimum

 

Με αυτά τα settings με το τέστ έχουμε:

 

Minimum: 17 fps

Average: 30 fps

Maximum: 56 fps

 

21% below 25 fps (17-25 fps)

72% between 25-40 fps

7% above 40fps

 

Mε αυτά τα settings το παιχνίδι παίζει τέλεια! Επίσης με τα effects στο Maximum απολαμβάνουμε όλα τα ωραία εφέ που έχουν οι φωτιές και το slow motion. Φυσικά έχουμε απενεργοποιήσει τα shadows και ελαχιστοποιήσει τους shaders και όπως έλεγα και σε προηγούμενα posts (αν και μερικοί βιάστηκαν να με διαψεύσουν ότι οι shaders είναι που βαραίνουν το παιχνίδι), το παιχνίδι παίζει κυριολεκτικά τέλεια!

 

Παραλαγές στα settings:

Μπορούμε να κάνουμε μερικές ωραίες αλλαγές στα settings, χωρίς να μειώσουμε αισθητά την απόδοση.

 

Μπορούμε αντί για ανάλυση 800Χ600, να βάλουμε 640Χ480 και FSAA 2X. Το οπτικό αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό, χωρίς να μειωθεί αισθητά η απόδοση. Για την ακρίβεια το οπτικό αποτέλεσμα είναι τόσο καλό, που φίλοι μου που ήρθαν και είδαν το παιχνίδι νόμιζαν ότι το τρέχω σε 1024Χ768, επειδή δεν έβλεπαν jagging στα γραφικά. Φυσικά όμως ένα έμπειρο μάτι θα καταλάβει την ανάλυση, μιάς και είναι γνωστό ότι μεγαλύτερη ανάλυση= πιό καθαρή εικόνα.

Επίσης μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τις σκιές.

Με Shadows ON και Shadows Detail Minimum, το παιχνίδι οπτικώς γίνεται πολύ πιό όμορφο, όμως η απόδοση πέφτει αρκετά χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να είναι unplayable.

 

Με Shadows ON και Shadows Detail Minimum έχουμε:

 

Minimum: 12 fps

Average: 24 fps

Maximum: 42 fps

 

38% below 25 fps (δηλαδή μεταξύ 12-25 fps)

57% between 25-40fps

5% above 40 fps

 

Αυτά λοιπόν. Ελπίζω να βοήθησα τους κατόχους 5700 λιγουλάκι. Και όσοι λέγατε ότι το παιχνίδι είναι unplayable σε 5700, λυπάμαι αλλά δεν ξέρετε τη τύφλα σας. :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panther_512

Τα γραφικά του αν τα απογυμνώσεις από τα shadows είναι επιπέδου HL2 (αν όχι κατώτερα).

Διακρινώ μια μικρή δόση απαξιότητας για το HL2?? Σήμερα το πρωί κατέβασα το πρώτο επεισόδιο! Lost Coast Ένα θα πω : Tα καλύτερα γραφικά που έχω δει σε παιχνίδι!!!!!!Βελτώσαν κι άλλο την μηχανή τους. Δεν έχει τις σκιές του FEAR αλλά έχει παπάδες... (όμως βάρυνε το πράγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panther_512

Διακρινώ μια μικρή δόση απαξιότητας για το HL2?? Σήμερα το πρωί κατέβασα το πρώτο επεισόδιο! Lost Coast Ένα θα πω : Tα καλύτερα γραφικά που έχω δει σε παιχνίδι!!!!!!Βελτώσαν κι άλλο την μηχανή τους. Δεν έχει τις σκιές του FEAR αλλά έχει παπάδες... (όμως βάρυνε το πράγμα)

 

Όχι Wolfidi, δεν εννοούσα τίποτα τέτοιο. Τα γραφικά του HL2 είναι καταπληκτικά.

 

Αυτό που ήθελα να πώ για το Fear είναι ότι αν το απογυμνώσουμε από τις σκιές του, τα γραφικά του είναι κατώτερα από του HL2, κάτι που δεν φαίνεται εύκολα αν τα έχουμε όλα τα settings στο MAΧ. Επίσης το HL2 είναι κατά αρκετούς μήνες παλιότερο από το FEAR, κάτι που κάνει το δεύτερο να φαντάζει ακόμα κατώτερο του πρώτου.

 

Και εδώ είναι που φαίνεται η αξία του engine ενός παιχνιδιού.

 

Το HL2, με τα κορυφαία του γραφικά τρέχει τέλεια στο 90% των καρτών που υπάρχουν.

 

Το FEAR, το οποίο έχει καί κατώτερα γραφικά, καί κατώτερα physics, έχει δυό φορές ποιό βαριά μηχανή, κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι αδικαιολόγητο.

 

Εν πάση περιπτώση, το HL2 και το Chronicles of Riddick, αποτελούν για εμένα κορυφαία μέτρα σύγκρισης άλλων FPS, όσο αφορά γραφικά και engine. Και το FEAR πάσχει σοβαρά στο engine. Α! Να μή ξεχάσω και το Painkiller, του οποίου τα γραφικά πρέπει να ομολογήσω μου άρεσαν πιό πολύ από του HL2 αν και δεν μπορώ να εντοπίσω ακριβώς το λόγο. Ίσως οι χρωματισμοί, δεν είμαι σίγουρος.

 

Πάντως βαρύ-ξεβαρύ, το FEAR μπορεί να παίξει μιά χαρά σε μιά 5700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry panther_512 αλλά είσαι λίγο λάθος.

 

1) Το HL2 έχει αντί για real-time shadows έχει shadow maps άρα αν βγάλεις τις shadows το FEAR δεν είναι HL2.

2) Το FEAR έχει σε όλα τα αντικείμενα spacular shading εκεί που το HL δεν έχει πουθενά.

3) To HL2 έχει τεραστία περιβάλλοντα ενώ στο FEAR την μεγαλύτερη απόσταση που μπορείς να δεις είναι 30m

 

Γραφικά σε παιχνίδια μπορείς να συγκρίνεις, “αυτό μου αρέσει καλύτερα από το άλλο” κτλ. μηχανές γραφικών δεν μπορείς γιατί πολύ απλά δεν έχεις κοινό παρονομαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...